ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-кп/803/3339/21 Справа № 181/811/21 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:
головуючого-судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
прокурора ОСОБА_6 ,
обвинуваченої ОСОБА_7 ,
захисника ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, на ухвалу Межівського районногосуду Дніпропетровськоїобласті від09листопада 2021року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021040000000528 21 липня 2021 року, щодо
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Ясинувата Донецької області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 320 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст оскарженого рішення та встановлені судом першої інстанції обставини.
Ухвалою Межівського районного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2021 року обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_7 , обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 320 КК України, повернуто прокурору.
Мотивуючи ухвалене рішення суд посилався на те, що в порушення вимог п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт не містить у достатній мірі викладу фактичних обставин кримінального правопорушення, зокрема, відсутні: посилання на відповідний пункт інструкції з визначення функціональних обов`язків касира в аптечних закладах ТОВ «Факультет-Ф», яким передбачено обов`язки касира, в даному випадку ОСОБА_7 щодо обігу наркотичних засобів та на відповідний пункт договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність; посилання на відповідний наказ про визначення ОСОБА_7 відповідальною особою за обіг наркотичних (чи, хоча б, лікарських) засобів; посилання на те, що ОСОБА_7 ознайомлена під особистий підпис з Порядком провадження діяльності, пов`язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 року № 589. Також суд зауважив, що з викладених у обвинувальному акті даних взагалі не зрозуміло, у якому саме кримінальному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст. 320 КК України, обвинувачується ОСОБА_7 : чи то у порушенні встановлених правил обігу наркотичних засобів; чи у порушенні встановлених правил посіву снотворного маку; чи у порушенні встановлених правил вирощування конопель; чи у порушенні встановлених правил зберігання прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів чи речовин; чи в будь-якому іншому кримінальному правопорушенні з переліку, передбаченого цією нормою КК України. Крім того суд вказав, що в обвинувальному акті відсутнє будь яке посилання, яким чином виявлено факт вчинення кримінального правопорушення (за рахунок використання такої НСРД як контроль за вчиненням злочину, а саме оперативної закупки, чи завдяки іншим обставинам). При цьому суд встановив, що до матеріалів кримінального провадження не додані постанови про визначення групи прокурорів, які здійснюють повноваження прокурорів у кримінальному провадженні та групи слідчих у цьому ж провадженні.
Вимоги апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала.
В апеляційній скарзі прокурор просить ухвалу суду скасувати і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
Обґрунтовуючи своївимоги прокурорпосилається нате,щов обвинувальному акті викладено фактичні обставини вчинення ОСОБА_7 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 320 КК України, а саме зазначено дані про подію правопорушення, форму вини, мотив і мету його вчинення. Вважає, що суд фактично вийшов за межі підготовчого судового засідання, під час якого фактичні обставини справи не досліджуються. Зазначає, що формулювання обвинувачення та правова кваліфікація дій обвинуваченої викладені в обвинувальному акті у такій формі та такому об`ємі, в якому орган досудового розслідування вважає їх встановленими. Вказує, що відсутність у реєстрі матеріалів досудового розслідування щодо постанов про призначення групи прокурорів та групи слідчих у цьому провадженні не є істотним порушенням вимог закону та підставою для повернення обвинувального акту прокурору.
Позиції учасників судового провадження.
Прокурор у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати і призначити новий розгляд.
Обвинувачені ОСОБА_7 та захисник ОСОБА_8 заперечували проти задоволення апеляційної скарги прокурора та просили залишити ухвалу суду першої інстанції без зміни.
Мотиви суду.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши наведені у скарзі доводи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню на таких підставах.
Згідно зі ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції перевіряє законність та обгрунтованість судового рішення за наявними у справі матеріалами в межах поданої апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали кримінального провадження в межах апеляційних вимог, апеляційний суд вважає переконливими доводи прокурора в апеляційній скарзі про допущені судом порушення вимог кримінального процесуального закону під час підготовчого судового засідання і ухвалення рішення про повернення обвинувального акта.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи у суді апеляційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обгрунтоване судове рішення.
Відповідно до вимог ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам ст. 291 КПК України. Зокрема, суд має право прийняти таке рішення, якщо цей документ містить положення, що суперечать одне одному; в ньому не викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, або не зазначена правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланнями на положення закону та формулювання обвинувачення.
Повернення обвинувального акту прокурору передбачає не формальну невідповідність такого акту вимогам закону, а наявність у ньому таких недоліків, які перешкоджають суду призначити судовий розгляд.
В ст.ст. 109, 291 КПК України викладено вичерпні вимоги до змісту обвинувального акта та його додатків. Повернення обвинувального акта прокурору зі стадії підготовчого провадження в суді першої інстанції, допускається лише у разі порушення прокурором чи слідчим цих вимог.
У відповідності до ч. 4 ст. 110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування, тобто підводиться підсумок стадії досудового розслідування шляхом формулювання офіційного обвинувачення.
Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт, поряд з іншими відомостями, повинен містити виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення.
Перевіривши обвинувальний акт у кримінальному провадженні під №12021040000000528 щодо ОСОБА_7 , апеляційний суд приходить до висновку, що при його складанні дотримано вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а висновки суду першої інстанції є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Суд в порушення вимог ст. 372 КПК України не навів мотивів, з яких він дійшов висновку щодо невідповідності обвинувального акта вимогам ст. 291 КПК України.
Так,при перевірціматеріалів провадженнявстановлено,що доМежівського районногосуду Дніпропетровськоїобласті надійшовобвинувальний акту кримінальномупровадженні № 12021040000000528 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 320 КК України.
З пред`явленого обвинувачення вбачається, що фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення, які слідчі вважали встановленими, викладені так, як це відомо органам досудового розслідування на підставі доказів, що є в матеріалах кримінального провадження.
Як видно з матеріалів судового провадження, в підготовчому судовому засіданні суд фактично без дослідження доказів піддав сумнівам висновки досудового розслідування щодо доведеності винуватості обвинуваченого у вчиненні ними зазначеного кримінального правопорушення та кваліфікації його дій, хоча згідно ч. 3 ст. 314 КПК України на цій стадії провадження не мав таких повноважень.
Висновки суду першої інстанції на предмет недотримання вимог ст. 291 КПК України щодо незазначення в обвинувальному акті посилання на відповідний пункт інструкції з визначення функціональних обов`язків касира в аптечних закладах ТОВ «Факультет-Ф», яким передбачено обов`язки касира, а саме ОСОБА_7 , посилання на відповідний пункт договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, на відповідний наказ про визначення ОСОБА_7 відповідальною особою за обіг наркотичних (чи, хоча б, лікарських) засобів; на те, що ОСОБА_7 ознайомлена під особистий підпис з Порядком провадження діяльності, пов`язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 року № 589, суд апеляційної інстанції вважає передчасними без врахування доводів сторони обвинувачення, до того ж ці обставини є предметом перевірки при розгляді провадження по суті і не можуть бути підставою для повернення обвинувального акта, оскільки наведені обставини не стосуються безпосередньо змісту обвинувального акту.
При цьому судом апеляційної інстанції враховується висновок Касаційного кримінального Суду в складі Верховного Суду, який міститься у постанові від 03 липня 2019 року у справі 273/1053/17 (провадження № 51-8914км18), відповідно до якого кримінальний процесуальний закон не надає повноважень суду до ухвалення вироку чи іншого рішення по суті справи перевіряти правильність визначення прокурором обсягу обвинувачення, зобов`язувати його змінювати цей обсяг, у тому числі й у сторону збільшення, повертати за наслідком підготовчого судового засідання обвинувальний акт у зв`язку з неправильною кваліфікацією дій обвинуваченого тощо. Визначення обсягу обвинувачення при направленні обвинувального акту до суду належить виключно до повноважень прокурора.
Крім того, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що відповідно до вимог ст. 337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, а згідно до вимог статей 338-340 КПК України в судовому засіданні прокурор може змінити обвинувачення, відмовитися від підтримання державного обвинувачення.
Також, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України єдиним процесуальним документом, що підлягає дослідженню судом під час підготовчого судового засідання, є обвинувальний акт. Додатки до обвинувального акту, визначені ч. 4 ст. 291 КПК України, не є і не можуть бути предметом судового контролю під час підготовчого судового засідання, а тому посилання суду першої інстанції на відсутність у реєстрі матеріалів досудового розслідування щодо постанов про призначення групи прокурорів та групи слідчих у цьому провадженні, не є підставою для повернення обвинувального акту прокурору.
За таких обставин рішення суду відносно повернення обвинувального акта з підстав, вказаних судом, не можна визнати законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що приймаючи рішення щодо повернення обвинувального акту прокурору суд допустив істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили йому повно та всебічно розглянути кримінальне провадження і постановити законне та обгрунтоване судове рішення, що відповідно до вимог статей 412 і 415 КПК України є підставою для скасування ухвали і повернення провадження на новий розгляд у суд першої інстанції зі стадії підготовчого судового засідання.
Під час підготовчого провадження суд має перевірити відповідність обвинувального акта вимогам ст. 291 КПК України, після чого прийняти відповідне рішення, передбачене ст. 314 КПК України.
Керуючись ст.ст. 405, 407, 419 КПК України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, задовольнити.
Ухвалу Межівського районного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2021 року щодо ОСОБА_7 скасувати і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2021 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 102177471 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Інші справи та матеріали |
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Кримінальне
Дніпровський апеляційний суд
Крот С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні