Справа № 139/435/21
Провадження №:2-др/138/8/21
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області, в складі:
головуючого судді Київської Т.Б.,
за участю секретаря Політанської Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про ухвалення додаткового судового рішення у цивільній справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальність ПРОГРЕС до ОСОБА_1 , Фермерського господарства НУСІ , Товариства з обмеженою відповідальністю Династія агро Ленд про визнання недійсними договорів оренди землі та припинення права оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду знаходилась вказана вище цивільна справа.
07.12.2021 судом ухвалено рішення, яким позов СТОВ "Прогрес" було задоволено в повній мірі, визнано недійсними договори оренди землі від 07.09.2016 укладений між ФГ "НУСІ" та ОСОБА_1 та від 14.11.2019 укладений між ТОВ "Династія агро Ленд" та ОСОБА_1 . В позовній заяві та в заяві про розгляд справи без участі, представник позивача, просив вирішити питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу. 13.12.2021 до суду було надіслано докази на підтвердження таких витрат. Таким чином, постала необхідність у вирішенні питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу.
Представник позивача в судове засідання не з`явився.
Відповідач ОСОБА_1 та представник ТОВ "Династія агро Ленд" в судове засідання не з`явились, про час та місце проведення судового розгляду повідомлені завчасно та належним чином.
Представник відповідача ФГ "НУСІ" в судове засідання не з`явилась. Подала до суду клопотання про зменшення витрат на правову допомогу, мотивоване тим, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їх розміру. При цьому, представник позивача не надав суду розрахунку суми судових витрат, які поніс у зв`язку з розглядом справи у суді, а саме перелік виконаних робіт, вартість отриманих послуг, розрахунок суми витрат за правничу допомогу, детальний опис робіт, виконаних адвокатом та підтвердження витрат. Одночасно, посилаючись на викладене, представник відповідача просила відмовити в задоволенні заяви про стягнення витрат на професійну правову допомогу.
Дослідивши матеріали справи, зміст рішення суду від 07.12.2021 суд, прийшов до висновку про необхідність ухвалення додаткового рішення у справі, оскільки питання про судові витрати позивача на професійну правничу допомогу вирішено не було під час ухвалення рішення у справі.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 137 ЦПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Так, на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правову допомогу суду надано: Договір про надання правової допомоги від 01.07.2021, укладений між адвокатом Варцабою Сергієм Анатолійовичем та СТОВ "Прогрес", п. 4.2 якого передбачено, що гонорар адвоката погоджується за взаємною угодою сторін та оформляється додатковою угодою до цього договору (а.с.118,119); додаткову угоду до Договору про надання правової допомоги від 01.07.2021, згідно п. 3 якої сторони погодили розмір гонорару адвоката в сумі 20 000,00 грн. При цьому, п. 6 додаткової угоди передбачено, що гонорар адвоката сплачується клієнтом через 90 днів з дати винесення судом рішення по справі (а.с.117); акт про прийняття-передачу наданих послуг від 09.12.2021, за яким адвокат Варцаба С.А. надав СТОВ "Прогрес" професійну правничу допомогу щодо вивчення матеріалів, оцінки обставин справи, правовідносин, підготовки правової позиції сторони під час розгляду даної справи, консультацію та роз`яснення щодо правової позиції сторони позивача, участі у судових засідання по справі № 139/435/21. Загальна вартість наданих послуг становить 20 000,00 грн. (а.с.116).
Частиною 8 ст. 141 ЦПК України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Таким чином, позивач просить стягнути з відповідачів витрати за надану адвокатом Варцабою С.А. професійну правничу допомогу в розмірі 20 000,00 грн.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною п`ятою статті 137 ЦПК встановлено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з частиною шостою статті 137 ЦПК обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
При стягненні витрат на правову допомогу слід враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність) або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного до договору (статті 12, 46, 56 ЦПК України). Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Зазначені критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
Така позиція суду відповідає правовій позиції Верховного суду, викладеній в постанові від 23.11.2020 у цивільній справі № 638/7748/18.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
В обгрунтування розміру понесених витрат на професійну правову допомогу сторона позивача посилається акт про прийняття-передачу наданих послуг, за яким адвокатом Варцабою С.А. було надано позивачу консультацію, а також адвокат вивчав матеріали справи, оцінював обставини справи, правовідносини, що склались між сторонами. Також адвокат підготовив правову позицію сторони під час розгляду даної справи та роз`яснив таку позицію позивачу.
Разом з тим, позовну заяву СТОВ "Прогрес" було підготовлено та направлено до суду адвокатом Зайцевим В.Ю., який в свою чергу уже сформулював правову позицію позивача. При цьому, в ході розгляду справи адвокатом Варцабою С.А. жодних уточнень, доповнень до позову не подавалось. Розгляд справи відбувся за письмовою заявою представника позивача адвоката Варцаби С.А., який лише підтримав позовні вимоги.
Крім того, в акті про прийняття-передачу наданих послуг від 09.12.2021 вказано, що до вартості послуг адвоката також входить його участь у судових засіданнях Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області по справі № 139/435/21.
З матеріалів справи слідує, що адвокат Варцаба С.А. в межах даної цивільної справи не брав участі в судових засіданнях.
Натомість, матеріали справи містять: заяву адвоката Варцаби С.А. від 29.09.2021 в якій він зазначив, що не заперечує проти відкладення судового засідання на іншу дату; заява від 07.12.2021 в якій він просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримав; заява від 13.12.2021, подана через підсистему "Електронний суд", про приєднання до матеріалів справи доказів понесених витрат на професійну правову допомогу; клопотання від 13.12.2021, подане через підсистему "Електронний суд", про стягнення судових витрат.
Суд, враховуючи викладене вище та те, що дана цивільна справа не представляє жодної складності, в зв`язку з чим була розглянута в порядку спрощеного позовного провадження, те що, позов містив лише вимоги немайнового характеру, дана справа не стосувалась жодних публічних інтересів, а лише приватних інтересів орендодавця та орендарів, позивачем є юридична особа, яка провадить діяльність в сфері сільськогосподарського виробництва, те, що позов готувався та пред`являвся зовсім іншим представником, ніж той, якому позивач планує сплатити гонорар по вказаному вище договору, та застосовуючи принцип розумності та справедливості, вважає за необхідне зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу, про що клопотала представник відповідача, до 2000,00 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 133, 137, 141, 260, 270 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Стягнути з ОСОБА_1 , Фермерського господарства НУСІ та Товариства з обмеженою відповідальністю Династія агро Ленд в рівних частинах судові витрати у виді витрат на професійну правову допомогу в розмірі 2000 (дві тисячі гривень) гривень 00 копійок на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ПРОГРЕС .
Решту судових витрат на професійну правову допомогу залишити за позивачем.
Додаткове рішення є невід`ємною частиною рішення суду від 07.12.2021 ухваленого у цивільній справі № 139/435/21.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2021 |
Оприлюднено | 26.12.2021 |
Номер документу | 102190672 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні