Справа № 541/1829/21
Номер провадження 2/541/768/2021
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17 грудня 2021 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Ситник О.В., за участі секретаря судового засідання Раданович Ю.М. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миргород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородської ОТГ в особі Миргородської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Товариство з обмеженою відповідальністю УКРЛАТАГРО про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки, встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Миргородської ОТГ в особі Миргородської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Товариство з обмеженою відповідальністю УКРЛАТАГРО про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки.встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався, на те що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після її смерті відкрилась спадщина на право на земельну частку пай яке їй належало на підставі сертифікату від 07.09.2000 року на право на земельну частку пай розміром 2, 7 умовних кадастрових гектарів , зареєстрованого за № 1120 , номер сертифікату не вказано. Відповідно до цього Сертифікату на її ім`я було зареєстровано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ № 066721 за № 31 від 14.07.2003 року на земельну ділянку площею 2, 68 га , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства , кадастровий номер № 5323288200:00:001:0030 вартістю 67 678, 32 гривень . Після смерті ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном , а саме житловим будинком , речами домашнього вжитку , меблями в будинку її син ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер , після його смерті як вказує позивач він є спадкоємцем за заповітом складеним ОСОБА_4 07.09.2001 року та посвідченим приватним нотаріусом за номером у реєстрі АЕВ № 304453 , відповідно до якого все належне йому майно в тому числі все те, на що він матиме право на момент смерті заповів ОСОБА_5 . Вже після смерті ОСОБА_4 - позивач по справі отримав свідоцтво про право на спадщину на інше майно звернувшись до державного нотаріуса Третьої полтавської державної нотаріальної контори , а саме на квартиру, тим самим прийнявши спадщину.
Коли ж ОСОБА_5 звернувся до державного нотаріуса по місцю відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 - ОСОБА_6 із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину на земельну частку пай КСП ім .Шевченка на території Хомутецької сільської ради Миргородського району Полтавської області яке належало ОСОБА_3 , то вона зазначила , що отримала інформацію з якої вбачається, що на підставі Сертифікату на земельну частку пай від 07.09.2000 року зареєстрованого за № 1120 , згідно Проекту розташування земельних часток паїв в межах реформованого КСП ім. Шевченка та складення державних актів на право власності на земельні ділянки на території Хомутецької сільської ради Миргородського району Полтавської област- і ОСОБА_3 була включена у списки власників паїв , орендованих ПОСП "Тарас Шевченко" також згідно книги записів реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Хомутецької сільської ради Миргородського району , зареєстровано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ № 0066721 за № 31 від 14.07.2003 року на ім`я ОСОБА_3 , площею 2, 68 га , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер № 5323288200:00:001:0030, але відмітка про отримання Державного акта відсутня. ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини була зареєстрована за адресою с. Хомутець Миргородського району Полтавської області , підтверджуючих документів що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 не надано , також згідно із довідкою Полтавського обласного державного нотаріального архіву від 27.04.2021 року за № 1096/01-20 спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та Другій миргородській державних нотаріальних конторах не заводилась, тому надала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Оскільки із земельного паю який видавався ОСОБА_3 було вже після її смерті сформовано земельну ділянку і на її ім`я був виготовлений Державний акт на земельну ділянку , тому остання не набула за життя права власності на земельну ділянку за життя, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до інформації відділу № 1 управління у Миргородському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - ТОВ УКРЛАТАГРО , ПП САЛІС було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за рахунок невитребуваних паїв для ведення сільськогосподарського призначення ТОВ УКРЛАТАГРО розташованої на території Хомутецької сільської ради за межами населених пунктів Миргородського району Полтавської області , 06.03.2019 року була здійснена реєстрація земельної ділянки як невитребуваного паю у земельному кадастрі на основі технічної документації , і змінився кадастровий номер , а саме № 5323288200:00:007:0475 , даний кадастровий номер відмінний від кадастрового номера земельної ділянки ОСОБА_3 , така невідповідність виникла внаслідок особливостей програмного забезпечення , а саме при внесенні інформації і в даному випадку пріоритет мають відомості внесені до ДЗК .
На даний час на цю земельну ділянку укладений договір оренди земельної ділянки між Хомутецькою сільською радою та ТОВ УКРЛАТАГРО але з іншим кадастровим номером - 5323288200:00:007:0475 , тобто було присвоєно даній земельній ділянці цей кадастровий номер, який відмінний від кадастрового номеру, вказаному в державному акті серії ПЛ №066721 від 14.07.2003 року що стало наслідком особливостей програмного забезпечення. Наявність цих обставин є перешкодою для визнання в судовому порядку права на земельну частку (пай) в порядку спадкування згідно виданого ОСОБА_3 сертифікату на право на земельну частку (пай), тому позивач просить скасувати державний акт на земельну ділянку та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки під кадастровим номером 5323288200:00:007:0475. Також прохає встановити факти, що породжують юридичні наслідки , а саме факт , що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , та що ОСОБА_4 прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті його матері , оскільки до нотаріуса не звертався.
Ухвалою судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 03 серпня 2021 року відкрите загальне позовне провадження у цій справі, справу призначено до підготовчого судового засідання , ухвалою суду від 16.11.2021 року закрито підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду.
Сторони в судове засідання не з`явилися, від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, третя особа ГУ Держгеокадастру у Полтавській області 27.08.2021 року надіслали до суду пояснення, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі. У своїх поясненнях посилається на те, що відсутні докази отримання спадкодавцем ОСОБА_3 державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки відсутній її підпис про отримання в книзі записів реєстрації державних актів, а набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: - ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; - виготовлення технічної документації на земельні ділянки; - визначення меж земельної ділянки в натурі; - погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; - одержання у встановленому порядку Державного акту на землю (до 01.01.2013); - реєстрація права власності на земельну ділянку. Спадкодавець ОСОБА_3 за життя не набула права власності на земельну ділянку, а позивачем не надано жодних доказів щодо отримання нею державного акту або реєстрації за нею прав на земельну ділянку. ( а.с. 41-73) .Третя особа ТОВ Укрлатагро пояснення не надіслали , повідомлені належним чином . Сторона відповідача заперечує щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки яку орендує ТОВ УКРЛАТ АГРО , оскільки вона має відмінний кадастровий номер від земельної ділянки померлої ОСОБА_3 , і не заперечували проти інших вимог та розгляду справи у їх відсутність.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України , суд вважає за можливе розглянути справу в судовому засіданні без фіксування судового процесу.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.
Законом України Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950 року (далі - Конвенція), Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.
Згідно із статтею 1 Першого протоколу Конвенції, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст. 41 Конституції України , кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 319 ЦК України , власник володіє користується, розпоряджається своїм майно на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України ).
Відповідно до ст. 391 ЦК України , власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 2 ЗК України , земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно до ст. 90 ЗК України , порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 152 ЗК України , власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз`яснено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів захисту (стаття 16 ЦК України ).
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст. 1216 , 1218 , 1220 , 1221 Цивільного кодексу України далі ЦК ). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК ). Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1223 ЦК України , право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 1, 3, 4 ст. 1268 ЦК ). , юридичні факти можуть бути встановлені у судовому порядку , якщо вони породжують юридичні наслідки.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 ( а.с. 6) , після її смерті відкрилась спадщина на право на земельну частку пай яке їй належало на підставі сертифікату від 07.09.2000 року на право на земельну частку пай розміром 2, 7 умовних кадастрових гектарів , зареєстрованого за № 1120 , номер сертифікату не вказано. Відповідно до цього Сертифікату на її ім`я було зареєстровано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ № 066721 за № 31 від 14.07.2003 року на земельну ділянку площею 2, 68 га , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства , кадастровий номер № 5323288200:00:001:0030 вартістю 67 678, 32 гривень .( а.с. 41-73) Після смерті ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном , а саме житловим будинком , речами домашнього вжитку , меблями в будинку її син ОСОБА_4 . ( а.с. 10-11) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер ( а.с. 11,) , після його смерті спадкоємцем за заповітом складеним ОСОБА_4 07.09.2001 року та посвідченим приватним нотаріусом за номером у реєстрі АЕВ № 304453 ,є ОСОБА_5 відповідно до якого все належне йому майно в тому числі все те, на що він матиме право на момент смерті заповів ОСОБА_5 .( а.с. 12) Після смерті ОСОБА_4 - ОСОБА_5 отримав свідоцтво про право на спадщину на інше майно звернувшись до державного нотаріуса Третьої полтавської державної нотаріальної контори , а саме на квартиру, тим самим прийнявши спадщину. ( а.с. 13) , державний нотаріус по місцю відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 - ОСОБА_6 коли ОСОБА_5 звернувся із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину на земельну частку пай КСП ім .Шевченка на території Хомутецької сільської ради Миргородського району Полтавської області яке належало ОСОБА_3 - надала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зазначила , що з отриманої інформації вбачається, що на підставі Сертифікату на земельну частку пай від 07.09.2000 року зареєстрованого за № 1120 , згідно Проекту розташування земельних часток паїв в межах реформованого КСП ім. Шевченка та складення державних актів на право власності на земельні ділянки на території Хомутецької сільської ради Миргородського району Полтавської област- і ОСОБА_3 була включена у списки власників паїв , орендованих ПОСП "Тарас Шевченко" також згідно книги записів реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Хомутецької сільської ради Миргородського району , зареєстровано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ № 0066721 за № 31 від 14.07.2003 року на ім`я ОСОБА_3 , площею 2, 68 га , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер № 5323288200:00:001:0030, але відмітка про отримання Державного акта відсутня, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини була зареєстрована за адресою с. Хомутець Миргородського району Полтавської області , підтверджуючих документів що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 не надано , також згідно із довідкою Полтавського обласного державного нотаріального архіву від 27.04.2021 року за № 1096/01-20 спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та Другій миргородській державних нотаріальних конторах не заводилась ( а.с. 14) Відповідно до інформації відділу № 1 управління у Миргородському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - ТОВ УКРЛАТАГРО , ПП САЛІС було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за рахунок невитребуваних паїв для ведення сільськогосподарського призначення ТОВ УКРЛАТАГРО розташованої на території Хомутецької сільської ради за межами населених пунктів Миргородського району Полтавської області , 06.03.2019 року була здійснена реєстрація земельної ділянки як невитребуваного паю у земельному кадастрі на основі технічної документації , і змінився кадастровий номер , а саме № 5323288200:00:007:0475 , даний кадастровий номер відмінний від кадастрового номера земельної ділянки ОСОБА_3 , така невідповідність виникла внаслідок особливостей програмного забезпечення , а саме при внесенні інформації і в даному випадку пріоритет мають відомості внесені до ДЗК . На даний час на цю земельну ділянку укладений договір оренди земельної ділянки між Хомутецькою сільською радою та ТОВ УКРЛАТАГРО але з іншим кадастровим номером - 5323288200:00:007:0475 , тобто було присвоєно даній земельній ділянці цей кадастровий номер, який відмінний від кадастрового номеру, вказаному в державному акті серії ПЛ №066721 від 14.07.2003 року що стало наслідком особливостей програмного забезпечення. ( а.с. 41-73) , судом прийняті до уваги письмові пояснення свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з яких вбачається, що ОСОБА_4 на 1997 рік проживав разом із своєю матір`ю ОСОБА_3 , вели разом спільне господарство , відносини між ними були як між матір`ю та сином .
Відповідно до пунктів 2 та 10 Розділу VІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державний земельний кадастр земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
До 01 січня 2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передавалися у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснювалась з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснювалась у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Із 01 січня 2013 року у зв`язку з набранням чинності Закону України Про Державний земельний кадастр державні акти на право власності чи право постійного користування земельною ділянкою не видаються, а право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 79-1 ЗК України , формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв)
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про Державний земельний кадастр ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону ; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру. Згідно з ст. 7 ЗУ Про державний земельний кадастр , до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні;Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 16 Закону України Про Державний земельний кадастр , земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр , державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр , державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 25 Закону України Про державний земельний кадастр , поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.Відповідно до пунктів 60, 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Враховуючи той факт , що ОСОБА_3 була включена у списки власників земельних часток паїв та отримала за життя Сертифікат на право на земельну частку пай , а Державний акт на право власності видавався за загальним правилом на підставі виданого Сертифікату , та враховуючи що виданий вже після смерті ОСОБА_3 - то такий Державний акт підлягає скасуванню , оскільки він перешкоджає позивачу визнати за ним в порядку спадкування право на право на земельну частку пай після смерті ОСОБА_4 , який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , на яке він має право, то позовні вимоги ОСОБА_9 про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку належить задовольнити та визнати за ним право на земельну частку пай і встановити факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як між матір`ю та сином та той факт , що останній прийняв спадщину післ смерті матері шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.
Одночасно, суд не приймає до уваги доводи позивача щодо необхідності скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5323288200:00:007:0475, оскільки ця вимога не порушує прав позивача з підстав того, що в матеріалах справи відсутні відомості про те що саме ця земельна ділянка належна померлій ОСОБА_3 та перейшла у спадщину ОСОБА_4 що підтверджується наявною в матеріалах справи інформацією, про те що їй за життя не був виданий Державний акт та і цей Державний акт має інший кадастровий номер , який відсутній на сьогодні у Державному реєстрі речових прав , тому суд приходе до висновку про відмову у задоволенні цієї позовної вимоги .
Відповідно ст. 141 ЦПК України , судові витрати, пов`язані зі сплатою позивачем судового збору у розмірі покласти на позивача Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 76-81 , 82 , 89 , 206 , 211 , 247 , 263-265 ЦПК України , суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Миргородської ОТГ в особі Миргородської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Товариство з обмеженою відповідальністю УКРЛАТАГРО про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки, встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити частково.
Встановити факт того, що громадянин ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку, розташовану на території Хомутецької сільської ради Миргородського району серія ПЛ№066721 за №31 від 14.07.2003 року площею 2.68 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер №5323288200:00:001:0030.
Визнати за ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцем с. Машівка Машівського району Полтавської області в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) КСП ім. Шевченка на території Хомутецької сільської ради Миргорородського району Полтавської області (на даний час на території Миргородської ОТГ Полтавської області) на підставі сертифікату від 07.09.2000 року на земельну частку (пай) площею 2,7 в умовних кадастрових гектарах, зареєстрованого за №1120, яке він прийняв як спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У задоволенні позовних вимог щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5323288200:00:007:0475 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Миргородського міськрайонного суду О. В. Ситник
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2021 |
Оприлюднено | 26.12.2021 |
Номер документу | 102206709 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Ситник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні