ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
22.12.2021 р. Справа № 914/3389/21
м.Львів
за позовом: Фізичної особи - підприємця Клима Ігоря Васильовича, м.Броди Львівської області
до відповідача-1: Відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, м.Броди Львівської області
до відповідача-2: Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, м.Броди Львівської області
до відповідача-3: Відділу освіти Бродівської міської ради, м.Броди Львівської області
про солідарне стягнення 140196,16 грн. заборгованості
Суддя Кітаєва С.Б.
За участі секретаря Зарицької О.Р.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача-1: Гула Р.Б. - виконуюча обов`язки начальника відділу освіти, керівник;
від відповідача-2: не з`явився
від відповідача-3: не з`явився
присутній від позивача Яцюк В.Ю.;
Суть спору : Фізична особа - підприємець Клим Ігор Васильович звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, Відділу освіти Бродівської міської ради.
Позовні вимоги, згідно прохальної частини позовної заяви наступні: Стягнути солідарно з Бродівської міської ради шляхом звернення стягнення на грошові кошти рахунків відділу освіти Бродівської міської ради, на яких зараховані бюджетні кошти Бродівського міського бюджету, та з відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації на користь Фізичної особи - підприємця Клима Ігоря Васильовича 140196,16 грн заборгованості, з якої: 129888,00 грн. основного боргу, 2966,74 грн. 3% річних, 7341,42 грн. інфляційних втрат .
Ухвалою суду від 29.11.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 22.12.2021.
Відповідно до ст.222 ГПК України фіксування судового процесу здійснюється з допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд» .
22.12.2021, за вх.№30895/21, в системі документообігу суду зареєстровано поданий відповідачем-2 відзив на позовну заяву.
22.12.2021, за вх.№5275/21, в системі документообігу суду зареєстровано подану відповідачем-1 заяву про заміну неналежного відповідача.
В підготовче засідання 22.12.2021 з`явився представник відповідача-1.
Від позивача в засідання прибув Яцюк В.Ю.
Відповідачі-2, 3 явки повноважних представників в підготовче засідання 22.12.2021 не забезпечили.
Суд звертає увагу, що за вимогами частини 4 статті 131-2 Конституції України, в редакції, яка набрала чинності з 30.09.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, передбачено, що представництво відповідно до п.3 ч.1, ст.131-1 та ст.131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Водночас, 29.12.2019 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18.12.2019 № 390-IX.
Згідно з частинами 1-3 статті 56 ГПК України (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 18.12.2019 № 390-IX) сторона, третя особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
У частині 1 статті 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку, що для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Вказана позиція підтверджена висновками викладеними у Постанові Верховного Суду у справі №908/592/19 від 23.11.2020.
У той же час, юридичну особу в порядку самопредставництва може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами. Між тим, не є самопредставництвом юридичної особи звернення від імені юридичної особи представника за довіреністю, оскільки такі особи виконують процесуальні дії на підставі наданих їм довіреністю повноважень та виступають від імені цієї особи як довірителя, а не в порядку самопредставництва. (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного суду від 21.03.2018 № 914/2771/16)
Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 4 ст. 60 ГПК України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Частиною 1 та 2 статті 61 ГПК України, передбачено, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.
Так, згідно наданої довіреності від 05.11.2021, Клим Ігор Васильович уповноважив гр.Яцюка В.Ю. представляти його інтереси та вести від його імені справи в усіх державних установах, громадських, приватних організаціях, органах місцевої влади та самоврядування, перед фізичними особами, в установах та організаціях різних форм власності, органах державної влади, в органах виконавчої служби, органах місцевого самоврядування, в банківських органах, в органах з прав захисту дітей, в органах РАЦСу, в органах нотаріату, в Центрах надання адміністративних послуг, тощо. А також надано право вчиняти від його імені дії, що виникають з цивільно-процесуальних правовідносин, кримінально-процесуальних правовідносин, адміністративно-процесуальних правовідносин, в тому числі: бути представником при веденні справ в судах будь-якої інстанції, спеціалізації та юрисдикції, в тому числі в судах першої інстанції, апеляційної та касаційної інстанції тощо.
При цьому, в матеріалах справи відсутні і до позовної заяви не додано доказів на підтвердження у гр.Яцюка В.Ю. статусу адвоката, як представника позивача, як не додано і договору про надання правової допомоги з колом визначених в ньому повноважень адвоката. Інші документи (щодо самопредставництва теж не подані)
Враховуючи вищенаведене, суд констатує, що позивачем не надано належних та достатніх доказів, на підтвердження наявності у гр.Яцюка В.Ю. повноважень представляти інтереси фізичної особи-підприємця Клим І.В.
За таких обставин п.Яцюк В.Ю. вправі брати участь в розгляді цієї справи лише в якості вільного слухача, а не представника позивача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно ч.1 ст.177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є:
1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;
2) з`ясування заперечень проти позовних вимог;
3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів;
4) вирішення відводів;
5) визначення порядку розгляду справи;
6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно із ч.ч.1,3,4 ст.45 ГПК України Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Згідно з ч.1 ст.41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.
Згідно п.3 ч.1 ст.42 ГПК України учасники справи мають право: подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Як зазначено вище в ухвалі від відповідача-1 поступила заява про зміну неналежного відповідача.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на неявку відповідачів-2, 3 та повноважного представника позивача, поступлення відзиву на позовну заяву відповідача-2 та заяви відповідача-1 про заміну неналежного відповідача, з метою дотримання процесуальних прав всіх учасників справи, рівності сторін перед законом і судом, змагальності, дотримання принципів диспозитивності та пропорційності, закріплених положеннями статей 7, 8, 13, 14, 15 ГПК України та виконання завдань підготовчого провадження, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання та надати можливість сторонам в письмовій формі висловити свою позицію стосовно заяви відповідача-1 про заміну неналежного відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 177, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Підготовче засідання відкласти на 26.01.22 о 11:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, 2-й поверх, зал судових засідань №9.
2. Сторонам:
- при наявності заяв, клопотань, тощо подати їх до суду за три дні до судового засідання з доказами скерування їх примірника іншій стороні;
- забезпечити явку повноважних представників в підготовче засідання.
3. Відкласти розгляд заяви відповідача-1 про заміну неналежного відповідача до наступного підготовчого засідання.
4. Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України.
5. Інформацію про справу можна отримати за такою веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud5015.
Суддя Кітаєва С.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2021 |
Оприлюднено | 30.12.2021 |
Номер документу | 102298105 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Кітаєва С.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні