справа №619/1532/19
провадження №2-о/619/74/21
Рішення
іменем України
29 грудня 2021 року
м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Нечипоренко І.М., присяжних: Довбія С.М., Бангена А.В., за участю секретаря судового засідання Носачової І.В.,
розглянув у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу № 619/1532/19,
ім`я (найменування) заявника та заінтересованої особи :
заявник: ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області,
вимоги заявника: про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.
Виклад позиції заявника.
Заявник звернулася до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 22 серпня 2019 року про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначення опікуном ОСОБА_1 , строк дії рішення про визнання особи недієздатною встановлено в два роки, починаючи з дня набрання рішенням законної сили , посилаючись на те, що останній є братом її чоловіка та інвалідом дитинства І групи інвалідності і внаслідок психічних захворювань не здатний на визнання та усвідомлення значення своїх дій та керування ними, перебуває на обліку у лікаря психіатра в Дергачівській ЦРБ як психічно неврівноважена особа. На даний час стан здоров`я ОСОБА_2 не поліпшився, він продовжує страждати на психічний розлад, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 25.11.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження на 09.11.2021.
Відповідно до ухвали від 09.11.2021 призначено у справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу та провадження у справі зупинено.
Ухвалою суду від 28.12.2021 поновлено провадження у справі, призначено судове засідання на 29.12.2021.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився надавши суду клопотання, яким просить здійснити розгляд справи без його участі.
Заявник у судове засідання не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі та підтримання вимог заяви в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 22.08.2019 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнано недієздатним та ОСОБА_1 призначено опікуном. Строк дії рішення про визнання особи недієздатною встановлено в два роки, починаючи з дня набрання рішенням законної сили (а.с. 56-57).
По справі 07.12.2021 проведено амбулаторну судово-психіатричну експертизу та згідно висновку судово-психіатричного експерта № 638 ОСОБА_2 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі важкої розумової відсталості. ОСОБА_2 на теперішній час, відповідно до свого психічного стану, нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
За змістом ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 у справі Наталія Михайленко проти України , яке 30.08.2013 набуло статусу остаточного, Європейським судом з прав людини констатовано, що у цій справі відсутність у заявниці можливості безпосередньо вимагати поновлення своєї цивільної дієздатності призвела до того, що це питання не розглядалося судами взагалі. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні зазначив, що відсутність судового розгляду цього питання, яке серйозно вплинуло на численні аспекти життя заявниці, не можна виправдати легітимними цілями, що лежать в основі обмеження доступу до суду осіб, визнаних недієздатними (п. 40). За таких обставин Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що ситуація, в якій опинилася заявниця, призвела до відмови у правосудді щодо можливості забезпечення перегляду її цивільної дієздатності, тобто було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .
15.12.2017 набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу. Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ Наталія Михайленко проти України (2013), Станєв проти Болгарії (2012), Штукатуров проти Росії (2008), адже ч. 6 ст. 300 ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки).
Враховуючи вищевикладене, оскільки судом установлено, що обставини, які свідчать про продовження психічного розладу ОСОБА_2 , внаслідок якого він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що підтверджується відповідним висновком, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною слід задовольнити та продовжити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним на два роки.
Оскільки судом прийнято рішення про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним, то повноваження ОСОБА_1 щодо опіки над недієздатним також продовжуються та не потребують повторного вирішення питання про призначення опікуна, так як остання від виконання обов`язків не звільнялась.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст. ст. 10, 89, 247, 293, 294, 296, 299, 300, 352, 354 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Продовжити строк дії рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 22.08.2019 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатним та призначення опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на два роки, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне ім`я (найменування) заявника, заінтересованих осіб :
заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
заінтересована особа: Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, смт Солоницівка, вул. Визволителів, 6.
Суддя І. М. Нечипоренко
Присяжні: С.М. Довбій
А.В. Банген
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2021 |
Оприлюднено | 30.12.2021 |
Номер документу | 102329712 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Нечипоренко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні