Рішення
від 28.12.2021 по справі 905/2005/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002


ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.12.2021р. Справа № 905/2005/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С. за участю секретаря судового засідання Костеневич К.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс"

про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" (місцезнаходження : 84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, будинок 16, ідентифікаційний код 43255769, адреса для листування: 49000, м. Дніпро, а/с 895; електронна адреса: ur_svitbox@ukr.net )

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Енергомашспецсталь" (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м. Краматорськ; ідентифікаційний код 00210602, електронна адреса: central@emss.dn.ua )

про стягнення 359 451,95 грн

Представники сторін:

від позивача: не з`явились

від відповідача: не з`явились

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 15.12.2021 по справі № 905/2005/21 позовні вимоги задоволено частково.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства Енергомашспецсталь на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" 359 281,95 грн, у тому числі: 318 960,00 грн - основна сума заборгованості, 5 381,37 грн - 3% річних; 7 040,47грн - інфляційні втрати, 27 900,11 грн - пені та судовий збір у розмірі 5389,23 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

20.12.2021 від позивача на електронну адресу суду надійшла заява про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу. За змістом даної заяви позивач просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергомашспецсталь" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" суму витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн. Така ж сама заява надійшла до канцелярії суду 21.12.2021.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, який було надано до суду 15.11.2021 заперечував проти стягнення витрат на правничу допомогу у зв`язку з їх недоведеністю, а у разі надання належних доказів позивачем стосовно адвокатських послуг, просив зменшити заявлений до стягнення розмір витрат на професійну правничу допомогу. В обгрунтування завленого клопотання відповідач посилається на те, що позивачем не доведено обсяг наданих адвокатом послуг і виконаних робіт. Крім того зазначає, що при визначені суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їхнього розміру.

Ухвалою суду від 21.12.2021 заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 28.12.2021 року о 14:00 год. Явка сторін визнана не обов`язковою.

28.12.2021 у судове засідання сторони не з`явились.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

За приписами ч.ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

При зверненні з позовною заявою до суду позивач надавав попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат в розмірі 10000грн.

Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

За ч.ч.1, 2 ст.126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч.3 ст.126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Враховуючи викладені вимоги Господарського процесуального кодексу України , оскільки в процедурі спрощеного провадження стадія судових дебатів відсутня, то вимога ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат до закінчення судових дебатів - не може розповсюджуватися на сторін у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні.

Водночас в даному випадку до правовідносин сторін підлягає застосуванню інша вимога ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Враховуючи, що рішення по справі №905/2005/21 було розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін, вказаний строк обчислюється протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Отже враховуючи, що рішення ухвалено 15.12.2021, а заява про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу направлена до суду 17.12.2021, суд приходить до висновку, що останнім не пропущено строк для подання доказів на підтвердження понесення витрат на правову допомогу.

Відповідно до пункту 4 частин 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

У відповідності до ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

З матеріалів справи вбачається, що 11.10.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" (клієнт) та Адвокатським бюро Бейгул та партнери (адвокат, адвокатське бюро) укладено договір про надання правничої допомоги №1110-1, у відповідності до п.1.1. якого адвокат зобов`язується надавати Клієнту консультації з питань кримінального, цивільного, господарського, адміністративного та податкового права; організовувати ведення претензійно-позовної роботи по матеріалам, що підготовлені Клієнтом; надавати Клієнту правову допомогу щодо захисту прав та інтересів останнього в судах, органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування (ведення справи), представляти інтереси Клієнта та здійснювати його захист в правоохоронних та контролюючих органах з питань, а Клієнт зобов`язується сплатити гонорар (винагороду) за надану правову допомогу та компенсувати фактичні витрати на її надання в обсязі та на умовах, визначених Договором.

Адвокат має право: пред`явлення позову, заяв, їх підписання, а також подання та підписання відзиву, заперечень на позов; повної або часткової відмови від позовних вимог, визнання повністю або частково позову, зміни підстав або предмета позову; знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення, укладати мирову угоду, оскарження рішення, постанови державних органів та органів судового слідства та прокуратури, рішення суду, ухвали, постанови місцевих та апеляційних судів загальної юрисдикції, місцевих і апеляційних господарських та адміністративних судів, оскаржувати у касаційному порядку ухвали та постанови Вищого господарського Суду України, а також ухвали та постанови апеляційних судів загальної юрисдикції до Верховного Суду України, пред`являти від імені Клієнта всі необхідні документи, заяви, пояснення, пред`являти виконавчі документи до стягнення, а також користуватися іншими процесуальними правами, наданими законодавством України;

- за цим договором Адвокату надано право ведення від імені Клієнта переговорів та попереднього узгодження всіх процесуальних питань, подання та підпису всіх документів, необхідних для використання повноважень, включаючи позовні та інші заяви, скарги, тощо, а також інших документів, що стосуватимуться прав та законних інтересів Клієнта, сплачувати платежі та виконувати будь-які дії в межах наданих йому повноважень, пов`язані з веденням справи в суді;

- представляти інтереси Клієнта в підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування, органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, державних органах та установах, органах нотаріату, виконавчої влади, БТІ, органах державної реєстрації, тощо, перед приватними особами, тощо;

- здійснювати представництво та захист інтересів клієнта в правоохоронних та контролюючих органах (п.2.1. договору).

У пункті 2.2. договору зазначено, що при виконанні зазначених в п. 2.1 обов`язків, Адвокат керується цим Договором і відповідним чинним законодавством та гарантує таку якість юридичних послуг, що відповідає вимогам, які звичайно ставляться до послуг такого роду.

На підтвердження факту надання Адвокатом Клієнту правової допомоги відповідно до умов цього Договору складається акт приймання-передачі адвокатських послуг і направляється Клієнту (п.2.4 договору).

Порядок оплати послуг адвоката передбачений у розділі 4 договору а саме: вартість послуг Адвоката встановлюється в додатковій угоді до цього договору.

Клієнт на протязі трьох днів з моменту підписання Договору, сплачує передплату за надані послуги в розмірі, що становить 100% від загальної вартості послуг. Адвокат залишає за собою право в односторонньому порядку надати весь обсяг або частину роботи безоплатно.

Оплата підлягає перерахуванню Клієнтом на розрахунковий чи картковий рахунок Адвоката або внесенню готівкою в касу Адвоката.

У разі необхідності, за попередньою домовленістю між сторонами, Клієнт оплачує Адвокату витрати Адвоката, необхідні для виконання його обов`язків за цим Договором, понесені в інтересах Клієнта (обов`язкові платежі, витрати на відрядження, тощо). Сума додаткових витрат погоджується сторонами додатково без укладення письмових додаткових угод.

Пунктом 7.1. договору встановлено, що договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2022 року, але в будь якому разі до повного його виконання.

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.

11.10.2021 між сторонами було підписано Додаткову угоду № 1 до договору про надання правової допомоги №1110-1 від 11.10.2021, відповідно до п.1.1. якої, сторонами погоджено, що вартість послуг адвоката за підготовку матеріалів для звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості з ПАТ Енергомашспецсталь за договором поставки №800/12-10 від 12.10.2020 та супроводження справи в суді становить 12 000,00 грн та сплачується одноразово.

На виконання умов договору, Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" оплатив Адвокатському бюро Бейгул та партнери 12 000,00 грн, що підтверджується прибутковим касовим ордером № 18 від 11.10.2021.

На підтвердження наданої правничої допомоги Адвокатським бюро Бейгул та партнери надано акт надання послуг №1 від 15.12.2021 згідно якого, виконавцем було виконано такі послуги: підготовка позову про стягнення заборгованості з ПАТ Енергомашспецсталь за договором поставки № 800/12-10 від 12.10.2020 та супроводження справи в суді - послуга 12 годин (вартість 1 години - 1000,00 грн) всього у розмірі 12 000,00 грн.

Акт підписано сторонами та скріплено їх печатками.

Крім того, позивач зазначив у заяві про ухвалення додаткового рішення, детальний розрахунок наданих послуг:

- Консультування клієнта з приводу стягнення заборгованості за договором поставки (1000,00 грн)

- Аналіз законодавства, що стосується предмета спору, дослідження судової практики (1000,00 грн)

- Збирання та аналіз документів, які можуть бути використанні як доказ у справі (2000,00 грн)

- Підготовка позовної заяви та підготовка копій документів до позовної заяви відповідно до кількості сторін та подача позову до суду ( 5000,00 гр)

- Підготовка та подача процесуальних документів, необхідних для захисту інтересів клієнта (заяви про розподіл судових витрат, тощо) (3000,00 грн)

Саме зазначені витрати за надання послуг професійної правничої допомоги і були заявлені позивачем до стягнення з відповідача.

Як встановлено матеріалами справи, довіреністю від 11.10.2021 товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" в особі директора Фаренбрух Володимира Альбертовича уповноважило Войтенко Катерину Володимирівну бути представником підприємства в господарському суді. Адвокат Войтенко Катерина Володимирівна має свідоцтво №4280 від 17.05.2019 про право на зайняття адвокатською діяльністю, видане на підставі рішення Ради адвокатів Дніпропетровської області від 14.05.2019 №115, згідно з Реєстру адвокатів форма адвокатської діяльності - Адвокатське бюро: "Бейгул та партнери".

Дослідивши зазначений договір, додаткову угоду, акт надання послуг, врахувавши характер спору по даній справі, ступінь її складності, витрачений адвокатом час на надання правової допомоги, в тому числі участь адвоката у судових засіданнях, суд вважає, що заявлені позивачем до стягнення витрати на професійну правничу допомогу підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Актом надання послуг встановлено, що виконавцем виконано такі послуги: підготовка позову про стягнення заборгованості з ПАТ Енергомашспецсталь за договором поставки № 800/12-10 від 12.10.2020 та супроводження справи в суді.

Як вбачається з матеріалів справи, справа розглядалась у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Адвокат жодного разу у судове засідання не з`являвся, крім того, 09.12.2021 надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Адвокатом в процесі розгляду справи жодних документів, окрім заяви про розподіл витрат на професійну правничу допомогу не надавалось. Отже суд вважає, що адвокатом фактично не доведено які саме послуги по супроводженню справи ним були надані.

Також, суд зазначає, що справа не є складною та не вимагала великої кількості часу на збирання та аналіз документів, про що заявлено адвокатом у заяві про розподіл витрат. Крім того, адвокатом не надано доказів того, що він здійснював збирання доказів по справі, оскільки матеріали справи складаються з договору, первинних бухгалтерських документів та банківських виписок, які були надані позивачем.

Отже, з огляду на проведену адвокатом роботу з надання правової допомоги клієнту (позивачу), доведеність фактично наданих послуг, складності справи, суд дійшов висновку про часткову правомірність вимоги позивача про стягнення витрат, понесених позивачем, у зв`язку із розглядом справи, а саме у розмірі 9 000,00 грн.

Щодо клопотання відповідача про зменшення витрат на правничу допомогу, враховуючи приписи ст. 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність , суд зазначає, що воно підлягає задоволенню з вищенаведених підстав.

Таким чином, заява позивача про ухвалення додаткового рішення про стягнення з відповідача 12 000,00 грн понесених позивачем судових витрат на правничу допомогу адвоката підлягає задоволенню частково, в розмірі 9000,00 грн.

Керуючись ст. 123 , 129 , 244 Господарського процесуального кодексу України , суд

ВИРІШИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у справі № 905/2005/21 задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергомашспецсталь" (84306, Донецька область, місто Краматорськ; ідентифікаційний код 00210602) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство Метало - Літейний - Ресурс" (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, будинок 16, ідентифікаційний код 43255769) витрати зі сплати професійної правничої допомоги у розмірі - 9000,00 грн

В стягненні решти судових витрат на професійну правничу допомогу- відмовити.

Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

У судовому засіданні 28.12.2021 складено та підписано вступну та резолютивну частину додаткового рішення.

Повний текст додаткового рішення складено та підписано 30.12.2021.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Суддя Ю.С. Зельман

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення28.12.2021
Оприлюднено04.01.2022
Номер документу102340112
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2005/21

Судовий наказ від 22.12.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Судовий наказ від 22.12.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 21.02.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Зубченко Інна Володимирівна

Ухвала від 01.02.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Зубченко Інна Володимирівна

Ухвала від 20.01.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Зубченко Інна Володимирівна

Рішення від 28.12.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Рішення від 28.12.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 21.12.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Рішення від 15.12.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Рішення від 15.12.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні