Окрема ухвала
від 28.12.2021 по справі 906/1150/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ



майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

ОКРЕМА УХВАЛА

"28" грудня 2021 р. Справа № 906/1150/21.

Господарський суд Житомирської області у складі: cудді Лозинської І.В., секретаря судового засідання Стретович Н.К., розглядаючи справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" (м. Київ) в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (Донецька область, м. Лиман)

до: Дочірнього підприємства "Олевський лісгосп АПК" "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (Житомирська область, м. Олевськ)

про стягнення 72955 грн

ВСТАНОВИВ:

АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" АТ "Українська залізниця" звернулось з позовною заявою до Господарського суду Житомирської області про стягнення з ДП "Олевський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" 72955,00 грн штрафу за невірно зазначену в накладній масу вантажу.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач невірно вказав у накладній масу вантажу, тому на підставі ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України нараховано штраф у розмірі п`ятикратної провізної плати на всю відстань перевезення.

Ухвалою від 02.11.2021 господарський суд відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, призначив засідання суду для розгляду справи (а. с. 35).

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 28.12.2021 позов задоволено.

Разом з тим, при розгляді цієї справи судом виявлено порушення, допущені на станції Олевськ регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця".

Так, судом встановлено, що зі станції Олевськ регіональної філії "Південно-Західна залізниця" на станцію Маріуполь-Порт регіональної філії "Донецька залізниця" було відправлено вагон №60251931 з вантажем - "Долготьє рудничне".

На підставі актів загальної форми № 33134 та № 60037 від 06.05.2021 (а. с. 11,12), на станції Волноваха регіональної філії "Донецька залізниця" здійснено комісійне переважування вагона №60251931. Обставинами, які викликали складання актів вказано: комерційна несправність; підозра перевантаження вантажу понад масу, вказану у документах - невідповідність маси вантажу, вказаної в перевізних документах, показанням ТДВВ; інші несправності, пов`язані з умовами перевезення.

За результатами вказаного переважування складено комерційні акти №486202/296 від 06.05.2021 (а. с. 8, 9), відповідно до яких, зокрема, вказано, що під час комісійного зважування на тензометричних вагах станції Волноваха Донецької залізниці регіональної філії "Донецька залізниця" (повірка 15.03.2021); фактично при зважуванні вагону №60251931 виявилося: брутто - 91050 кг, тара - 24000 кг (згідно з документом), нетто - 59700 кг, що більше документа на 7350 кг; при огляді виявлено: навантаження вище рівня бортів на 120-150 см, три штабелі бокових стійок по три ув`язки на кожному штабелі, не порушені; вагон бездвірний, розвантажувальні люки зачинені люка зачинені на запірній пристрій; вагон технічно справний.

За п. 32 Статуту залізниць України вантажі повинні завантажуватись без перевищення вантажопідйомності вагона (контейнера). У разі завантаження вагонів (контейнерів) понад їх вантажопідйомність організація, яка провадила навантаження (відправник, залізниця, порт), зобов`язана вивантажити надлишок.

У п. 24 Статуту залізниць України передбачено, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Тоді як Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Абзац 5 п. 28 Правил приймання вантажів до перевезення конкретизує ст. 24 Статуту залізниць наступним чином: залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Згідно з абз. 4 п. 28 Правил приймання вантажів до перевезення вантажі, завантажені відправниками у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Водночас чинне законодавство у сфері перевезень залізничним транспортом забороняє станції відправлення Залізниці приймати до перевезення вагон, завантажений Вантажовласником з перевищенням його вантажопідйомності.

Тому праву Залізниці перевірити відомості про вантаж, зазначений відправником у накладній, зокрема, про його масу на станції відправлення кореспондують такі обов`язки:

- забороняється приймати до перевезення вантажі у вагонах, завантажених з перевищенням їх вантажопідйомності, та в інших випадках, передбачених Правилами перевезення окремих видів вантажів ( п. 26 Правил приймання вантажів до перевезення);

- правила технічної експлуатації обов`язкові для усіх підрозділів та працівників залізничного транспорту. Виконання Правил технічної експлуатації забезпечує злагодженість усіх ланок залізничного транспорту, чітку та безперебійну роботу залізниць і безпеку руху (п.2 Правил технічної експлуатації залізниць України );

- основними обов`язками працівників залізничного транспорту є: задоволення потреб щодо перевезень пасажирів та вантажів при безумовному забезпеченні безпеки руху та збереження вантажів, що перевозяться ( п.1.1 розділу 1 Правил технічної експлуатації залізниць України);

- відповідальність за безпеку руху і проходження вагонів без відчеплення від поїздів у межах гарантійної ділянки несуть працівники зазначених пунктів ( п.12.13 Правил технічної експлуатації залізниць України);

- поїзди мають формуватися відповідно до цих Правил ( п. 15.26 Правил технічної експлуатації залізниць України);

- забороняється ставити в поїзди, зокрема, вагони несправні, що загрожують безпеці руху та стан яких не забезпечує збереження вантажів, що перевозяться; вагони, що завантажені понад їх вантажопідйомність; платформи та піввагони, що завантажені з порушенням технічних умов навантаження та кріплення вантажу на відкритому рухомому складі (п.п. 15.26, 15.27 Правил технічної експлуатації залізниць України).

Судом встановлено, що станцією відправлення Олевськ регіональної філії "Південно-Західна залізниця" всупереч встановленої у п. 26 Правил приймання вантажів до перевезення та у п. 15.26 Правил технічної експлуатації залізниць України заборони прийнято до перевезення вагон №60251931, завантажений понад його вантажопідйомність.

Відповідно до ч. 1, 6 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Господарський суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Згідно із ч. 7 ст. 246 ГПК України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Тому суд визнав за необхідне направити окрему ухвалу Акціонерному товариству "Українська залізниця" для її розгляду та відповідного реагування з метою усунення виявлених недоліків та недопущення їх повторенню в подальшому.

Керуючись ст. 233, 234, 235, 246 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Направити окрему ухвалу Акціонерному товариству "Українська залізниця".

2. Акціонерному товариству "Українська залізниця" розглянути окрему ухвалу в місячний термін від дати її отримання; вжити відповідних заходів для усунення недоліків, виявлених в результаті розгляду справи №906/1150/21; про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області.

Окрема ухвал набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена відповідно до ч. 15 ст. 255 ГПК України.

Окрема ухвала підписана 30.12.2021.

Суддя Лозинська І.В.

Друк:

1 - в справу

2 - АТ "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5) (реком.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення28.12.2021
Оприлюднено04.01.2022
Номер документу102340158
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/1150/21

Окрема ухвала від 28.12.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Рішення від 27.12.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 16.12.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 16.12.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 24.11.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 24.11.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 17.11.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 02.11.2021

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні