№ 2/207/1349/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2021 року м. Кам`янське
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Юрченко І.М.,
при секретарі Сівачук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Кам`янське цивільну справу за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу,
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2021 року Моторне (транспортне) страхове бюро України звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що 11.04.2020 року приблизно о 21 год. 08 хв. у м. Дніпро на перехресті рівнозначних доріг вул. Генерала Волівача та вул. Природна відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю мотоцикла ІЖ-105 , державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля Chevrolet , державний номерний знак НОМЕР_2 .
Внаслідок вищевказаної дорожньо-транспортної пригоди транспортному засобу Chevrolet , державний номерний знак НОМЕР_2 , було завдано механічних пошкоджень, а власнику вказаного автомобіля - матеріального збитку.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 03.07.2020 року відповідача ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 340 грн. 00 коп.
На дату скоєння ДТП цивільно-правова відповідальність відповідача не була застрахована, та шкода, заподіяна відповідачем внаслідок ДТП відшкодована потерпілій особі не була, і тому власник пошкодженого автомобіля ОСОБА_2 , з метою отримання відшкодування, 15.05.2020 року звернувся до МТСБУ з відповідною заявою про виплату.
15.05.2020 року ОСОБА_2 повідомила МТСБУ про подію ДТП, та подала відповідну заяву про виплату.
Згідно Звіту автотоварознавчого дослідження від 24.06.2020 року, вартість матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу Chevrolet , державний номерний знак НОМЕР_2 , склала 37214 (тридцять сім тисяч двісті чотирнадцять) грн. 58 коп.
На підставі Наказу № 67797 від 19.05.2020 року про відшкодування шкоди з фонду захисту потерпілих, МТСБУ здійснило регламентну виплату потерпілому в розмірі 37214 (тридцять сім тисяч двісті чотирнадцять) грн. 58 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 1723810 від 08.09.2020 року.
Крім того, позивачем понесені додаткові витрати на збір документів та визначення розміру шкоди в розмірі 1517 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 1824048 від 09.09.2020 року.
Таким чином, загальний розмір фактично понесених витрат МТСБУ склав 38731 (тридцять вісім тисяч сімсот тридцять одну) грн. 58 коп.
Таким чином, МТСБУ виконало покладений на нього обов`язок по відшкодуванню шкоди заподіяної з вини власника транспортного засобу, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність та має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування.
На підставі зазначеного позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на його користь завдані збитки в порядку регресу у розмірі 38731 (тридцять вісім тисяч сімсот тридцять одну) грн. 58 коп. та сплачену суму судового збору.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, просив розглянути справу без його участі, на позові наполягав у повному обсязі, не заперечував проти розгляду справи в заочному порядку.
Відповідач в судове засідання не з`явився. Заяву про слухання справи за його відсутністю не надав. Про час і місце слухання справи повідомлений належним чином - у відповідності до вимог ч. 6, п. 2 ч. 7 ст. 128, ч. 9 ст. 130 ЦПК України, судовими повістками про виклик за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання та оголошенням на сайті.
Відповідно до ст.280 ЦПК судом прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів. Представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечував.
Враховуючи вищенаведене і прийняття судом ухвали про заочний розгляд справи, справа підлягає розгляду в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи на підставі доказів, поданих учасниками справи. В судовому засіданні досліджені всі докази, подані учасниками справи. Клопотання про витребування і дослідження інших доказів до суду не надходило. Суд постановляє рішення на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідач не надав ні відзиву, ні заперечень за позовом, тому обставини, на які посилається позивач за текстом позовної заяви суд вважає доведеними.
Дослідивши наявні у справі письмові докази та оцінивши їх в сукупності суд приходить до наступних висновків.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 11.04.2020 року приблизно о 21 год. 08 хв. у м. Дніпро на перехресті рівнозначних доріг вул. Генерала Волівача та вул. Природна, керував транспортним засобом ІЖ-105 , державний номерний знак НОМЕР_1 , де не надав дорогу автомобілю Шевроле, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_3 , який наближався до перехрестя з правої сторони, внаслідок чого скоїв з ним зіткнення. При ДТП автомобіль Шевроле отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 03.07.2020 року ОСОБА_1 визнано винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП України. (ар.с. 14).
Вищезазначена постанова набрала законної сили 14.07.2020 року.
Згідно ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Згідно звіту № 1104201 з оцінки вартості матеріальних збитків завданих внаслідок нанесення пошкоджень легковому автомобілю Chevrolet Lacetti , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 в дорожньо-транспортній пригоді становить 37214грн. 58 коп. (ар.с. 25-54).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Chevrolet Lacetti , державний номерний знак НОМЕР_2 , власником зазначеного автомобіля є ОСОБА_2 (ар.с.23).
15.05.2020 року ОСОБА_2 повідомила МТСБУ про подію ДТП, 15.05.2020 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до Моторного (транспортного) страхового бюро України про отримання страхового відшкодування (ар.с. 17, 20).
На підставі Наказу № 67797 від 19.05.2020 року (ар.с.55) позивач відшкодував ОСОБА_2 майнову шкоду в розмірі: 37214 грн. 58 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 1723810 від 08.09.2020 року (ар.с.57).
Окрім того згідно платіжного доручення № 1824048 від 09.09.2020 р. Моторним (транспортним) страховим бюро України здійснено оплату послуг експерта, який оцінював транспортний засіб Chevrolet Lacetti , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , в розмірі 1517 грн. 00 коп. (ар.с. 60).
Ст.16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу. Способами захисту в тому числі є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної шкоди.
Ч.1 ст.22 ЦК України передбачає, що особа, який завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на її відшкодування.
Відповідно до п. 39.1 ст. 39 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Основними завданнями МТСБУ є здійснення виплат із централізованих страхових резервних фондів компенсацій та відшкодувань на умовах, передбачених цим Законом (п.п. 39.2.1 п. 39.2. ст. 39 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ).
Відповідно до підпункту а п. 41.1 ст. 41 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів Моторне (транспортне) страхове бюро України за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим законом, у разі її заподіяння транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до норм п.п. 38.2.1 п. 38.2 ст. 38 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , Моторне (транспортне) страхове бюро України після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до водія транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, та який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до вимог статті 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до вимог статті 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою; за наявності вини лише особи, якій завдано шкоди, вона їй не відшкодовується; за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Таким чином до позивача у порядку регресу перейшло право вимоги на отримання від ОСОБА_1 компенсації у повному обсязі регламентної виплати - матеріальної шкоди, заподіяної власнику автомобіля Chevrolet , державний номерний знак НОМЕР_2 - ОСОБА_2 , внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне позовну заяву Моторного (транспортного) страхового бюро України задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України на користь позивача підлягають стягненню з відповідача витрати понесені позивачем за оплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 128, 258, 259, 263-265, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (ЄДРПОУ 21647131, IBAN: НОМЕР_4 в АТ Укрексімбанк м.Київ) в порядку регресу виплачене страхове відшкодування у розмірі 38731 (тридцять вісім тисяч сімсот тридцять одну) грн. 58 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (ЄДРПОУ 21647131, IBAN: НОМЕР_4 в АТ Укрексімбанк м.Київ) судовий збір у сумі 2270 гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто Баглійським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст судового рішення складено 15 грудня 2021 року.
Суддя І.М. Юрченко
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2021 |
Оприлюднено | 04.01.2022 |
Номер документу | 102391740 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Юрченко І. М.
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Юрченко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні