Справа № 214/8915/19
2/214/3150/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 травня 2021 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Чернової Н.В.,
при секретарі судового засідання Звада Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Брюховецького Миколи Миколайовича до ОСОБА_2 , Акціонерного товариства Оператором газорозподільної системи Криворіжгаз , треті особи - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні власністю,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Брюховецький М.М. звернулась до суду з позовом, який в подальшому його уточнив 05.08.2020 року, та просить суд зобов`язати відповідачів у справі усунути перешкоди, які створюються для ОСОБА_1 в користуванні власністю - будинком АДРЕСА_1 шляхом виконання реконструкції газопроводу - вводу, а саме: забезпечити газопостачання буд. АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_2 , окремо від системи газопостачання будинку АДРЕСА_1 , належного ОСОБА_1 .
Пред`явлені вимоги мотивовано тим, що домоволодіння АДРЕСА_1 , належне позивачу, та домоволодіння АДРЕСА_1 , яке належить відповідачу ОСОБА_2 , колись становили один об`єкт нерухомості - один будинок з проведеним до нього газопостачанням. На сьогодні - це два різні об`єкти нерухомості, які поєднуються між собою суміжною капітальною стіною. Газопостачання буд. АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_2 отримується через газову трубу, яка проходить через весь фасад будинку в„–68 , який належить позивачу. Таке підключення, вважає, що є ненадійним та небезпечним з огляду на наступне. Домоволодіння ОСОБА_2 знаходиться у занедбаному стані. Стан газової труби, як і всієї своєї частини будинку, останній не контролює, що створює для позивача загрозу. Також, позивач зазначає, що в холодну пору року домоволодіння відповідача не опалювалося декілька років поспіль, його покрівля також знаходиться у поганому стані. Утриманням двору, городу та прибудинкової території ніхто не займається. У разі необхідності оперативного відключення газопостачання можуть виникати складнощі та труднощі, оскільки це два різні домоволодіння, які існують окремо зі своїми окремими входами. Прибудинкова територія кожного домоволодіння відгороджена парканом. Газове підключення будинку відповідача ОСОБА_2 у зазначений спосіб заважає робити поточний ремонт фасаду будинку позивача, та й виглядає таке газове підключення досить неестетично. Відповідно до листа АТ Криворіжгаз від 19.07.2019 року спеціалістами Товариства було виконано розгляд технічної документації схем розподільного газопроводу, газопроводу-вводу до будинку, домоволодіння та прилеглої території. За результатом зазначеного обстеження та з огляду на документацію був зроблений висновок про можливість газозабезпечення будинку ОСОБА_2 окремо від системи газопостачання позивача. Однак відповідач відмовляється у добровільному порядку виконати роботи з забезпечення газопостачання свого будинку окремо від будинку позивача. Таким чином відповідач, не бажаючи виконати роботи з забезпечення газопостачання свого будинку окремо від будинку позивача створює перешкоди у здійсненні права користування належним нам майном позивачу та третім особам у справі.
Позивач та його представник до суду не з`явились, при цьому представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій просить позовні вимоги задовольнити, у разі неявки представника відповідача, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача АТ Криворіжгаз до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечує проти задоволення позовних вимог, з підстав зазначених в письмових поясненнях.
Оцінюючи характер процесу, значення справи для сторін, суд вважає за можливе ухвалити рішення за відсутності сторін, з урахуванням поданих ними заяв.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись п.1 ч.4 ст.274 ЦПК України, суд вважає, що дану справу можливо вирішити на підставі наявних в ній доказів.
Згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких, відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 ОСОБА_5 , ОСОБА_7 на праві приватної спільної сумісної власності належала квартира АДРЕСА_2 , відповідно до свідоцтва №871 від 11.08.1994 року. Квартира приватизована (а.с.8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке зареєстроване Саксаганським відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис №1762, ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була одним із власників квартири АДРЕСА_2 (а.с.9)
Як видно з інформаційної довідки за №217477156 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомості майна щодо суб`єкта від 23.07.2020 року власником житлового будинку А, загальною площею 66,7 кв.м., житловою площею 38 кв.м., сарай З, гараж Ж, баня К, сарай И, вбиральна М, водо колонка І, огорожа №1-2, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 власником якого є відповідач ОСОБА_2 (а.с.67).
При цьому, як видно з копії довідки АТ Криворіжгаз від 04.07.2019 року, за результатами здійсненого обстеження та з огляду на документацію, можливо виконати реконструкцію газопроводу-вводу до будинку АДРЕСА_1 , а саме забезпечення газопостачання до кв. 2 окремо від системи газопостачання кв. 1 (а.с.15).
Статтею 316 ЦК України визначено поняття власності, де правом власності - є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
- припинення дії, яка порушує право;
- відновлення становища, яке існувало до порушення, а згідно ст. 19 ЦК України, особа має права на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань.
Судом встановлено, що взаємовідносини оператора газорозподільних систем із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у томі числі приладового обліку природного газу в газорозподільний системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів ( умови технічного доступу); доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу визначено Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 Про затвердження Кодексу газорозподільних систем , зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року № 1379/27824, Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року, Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року, Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим Постановою НКРЕКП № 25000 від 30.09.2015 року.
Згідно п.4 глави 1 розділу V Кодексу ГРМ затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 Про затвердження Кодексу газорозподільних систем , зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року № 1379/27824, визначено, що приєднання об`єктів (земельних ділянок) замовника до ГРМ здійснюється на підставі договору на приєднання, що укладається за формами наведеними у додатках 11,12 до цього кодексу. При цьому, невід`ємною частиною договору на приєднання є технічну умови приєднання (додаток 13), які визначають вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання, які будуються Оператором ГРМ, та вихідні дані для проектування та будівництва газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечується замовником.
Технічні умови приєднання включають ситуаційний план (ескізне креслення) розміщення ділянки газопроводу, на якому встановлюється точка приєднання та визначається прогнозована точка вимірювання (місце встановлення вузла обліку).
Пунктом 5 глави 1 розділу V Кодексу ГРМ встановлено, що за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об`єкта, у тому числі в результаті зміни форми власності чи власника цього об`єкта, за умови, що це не призведе до необхідності збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ, в точці приєднання ( не потребуватиме збільшення типорозміру комерційного лічильника газу), новий договір на приєднання з новим чи діючим власником об`єкта не укладається. При цьому, у випадку перенесення вузла обліку та/або зменшення його типорозміру (номінальної потужності) або зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) в установленому законом порядку вносяться відповідні зміни до проектної документації, а у разі її відсутності розробляється нова проектна документація, що забезпечується за рахунок сторони, яка ініціювала реконструкцію чи технічне переоснащення вже підключеного до ГРМ об`єкта, крім випадку, передбаченого пунктом 2 глави 6 розділу VI цього кодексу. Внесення змін до проектної документації в частині комерційного вузла обліку газу здійснюється на підставі оформлення (виданих) Оператором ГРМ технічних умов на реконструкцію комерційного вузла обліку.
В разі необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного ГРМ об`єкта, у тому числі в результаті зміни форми власності чи власника цього об`єкта, виникає необхідність збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ в точці приєднання (збільшення типорозміру лічильника газу) або її перенесення, з новим чи діючим власником об`єкта має бути укладений новий договір на приєднання відповідно до умов цього Кодексу. При цьому, якщо заходи з приєднання по вже підключеному до ГРМ об`єкту потребуватимуть лише збільшення типорозміру лічильника газу, місце забезпечення потужності має збігатися з фактичною точкою приєднання цього об`єкта, а процедура приєднання має здійснюватися у порядку, визначеному в пункті 5 глави 2 цього розділу.
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що відмова в доступі до об`єкта споживача - вчинення споживачем (власником або наймачем об`єкта споживача) та/або власником території, де розташований /розміщений об`єкт споживача та/або комерційний вузол обліку, за яким здійснюються розрахунки споживача, дій які перешкоджають представника оператора газорозподільної системи виконувати функції, передбачені цим Кодексом, що засвідчується актом про порушення, складеним відповідно до вимог цього кодексу.
У відповідності до п.4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово - експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем АТ Криворіжгаз , що згідно виконавчо-технічної документації архіву у 1974 році по АДРЕСА_1 було прийнято газопровід - ввід низького тиску , який забезпечує газопостачання до квартири № 1,2 дому 68.
Суд критично ставиться до позиції сторони відповідачів у справі, оскільки вона є такою, що порушує права позивача, як власника належного майна та споживачів послуг, які надаються АТ Криворіжгаз .
Суд констатує, що з боку відповідачів існує грубе порушення прав позивача, як користувача газопроводом, який встановлено у 1974 році за адресою АДРЕСА_4 у вигляді недопущення до його реконструкції.
Для регулювання сусідських відносин важливе значення мають загальні положення ст. 13 ЦКУ щодо меж здійснення цивільних прав. Зокрема, "не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах" . Проявом дії цього правила у сусідських відносинах може бути, наприклад, заборона зведення споруд, що зводяться власником земельної ділянки з єдиною метою дошкулити сусідам (заборона на такі споруди - "Neidbau" - була прямо передбачена, наприклад, будівельними статутами та міськими правами деяких міст Німеччини)285.
Таким чином, аналізуючи дані дії відповідачів, суд приходить до висновку про законність вимог позивача ОСОБА_1 щодо усунення перешкод в користуванні власністю.
Питання про судовий збір суд вирішує згідно ст. 141 ЦПК України, та вважає, що оскільки позивачем не заявлялася вимога про стягнення судового збору з відповідача, судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 16, 328, 355, 386 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, , 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Брюховецького Миколи Миколайовича до ОСОБА_2 , Акціонерного товариства Оператором газорозподільної системи Криворіжгаз , треті особи - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні власністю - задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_2 , усунути перешкоду ОСОБА_1 в користуванні власністю буд. АДРЕСА_1 , шляхом реконструкції газопроводу - вводу та забезпечення газопостачання буд. АДРЕСА_1 окремо від газопостачання буд. АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Акціонерне товариство Оператором газорозподільної системи Криворіжгаз виконати реконструкцію газопроводу - вводу, шляхом відокремлення газопостачання буд. АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_2 від системи газопостачання буд. АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Чернова
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2021 |
Оприлюднено | 05.01.2022 |
Номер документу | 102400163 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Чернова Н. В.
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Чернова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні