Справа № 156/816/20 Головуючий у 1 інстанції: Федечко М. О. Провадження № 22-ц/802/1166/21 Категорія: 84 Доповідач: Осіпук В. В.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2021 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Осіпука В. В.,
суддів - Матвійчук Л. В., Киці С. І.,
з участю секретаря судового засідання Губарик К. А.,
відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника третьої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 треті особи Управління культури з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, Хресто-Воздвиженська релігійна громада Православної Церкви України села Заболотці Іваничівського району Волинської області про визнання недійсним Протоколу №2 загальних зборів юридичної особи з назвою Хресто-Воздвиженська Релігійна громада Української Православної Церкви та скасування реєстраційного запису № 11821070010000176 у ЄДРПОУ від 11 квітня 2019 року, за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 на рішення Іваничівського районного суду Волинської області від 09 червня 2021 року,
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2020 року ОСОБА_4 який являється керівником юридичнох особи Хресто-Воздвиженської Релігійної громада Української Православної Церкви в с. Заболотці, Іваничівського району, Волинської області, звернувся до суду із зазначеним позовом.
Покликався на те, що 10 березня 2019 року відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які, не маючи законних на те повноважень, передбачених чинної на той час редакцією Статуту юридичної особи Хресто-Воздвиженська Релігійна громада Української Православної Церкви , діючи умисно та за попередньою змовою, підробили протокол зборів вказаної юридичної особи. Дані про цю подію було внесено до ЄРДР та проводиться досудове розслідування.
Крім того позивач вказував, що дії відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суперечили вимогам пунктів 2, 3 ч. 6 Статуту даної юридичної особи, які визначають, що парафіальні збори скликаються саме Настоятелем спільно з Парафіяльною радою, якими відповідачі не являються. Також, протокол зборів релігійної громади підписує Настоятель та секретар, однак цю дію зазначені особи не вчиняли.
Проте, на підставі зазначеного вище протоколу загальних зборів Управління культури, з питань релігії та національностей Волинської обласної державної адміністрації 05 квітня 2019 року було прийнято розпорядження № 189, яким зареєстровано зміни до Статуту юридичної особи Хресто-Воздвиженська Релігійна громада Української Православної Церкви з реєстраційним записом 11821070010000176 у ЄДРПОУ від 11 квітня 2019 року, яким змінено повне та скорочене найменування юридичної особи її керівника.
Вважаючи рішення про внесення змін до відомостей про юридичну особу та вчинення самого реєстраційного запису про це від 11 квітня 2019 року протиправним прийнятим на підставі недійсних документів та всупереч встановленому чинним законодавством України порядку державної реєстрації змін до установчих документів релігійної організації, позивач ОСОБА_4 просив суд визнати недійсним Протокол № 2 загальних зборів юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 21744644 з назвою Хресто-Воздвиженська Релігійна громада Української Православної церкви та визнати протиправним і скасувати запис державного реєстратора Управління культури, релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації Захарченко Е. Р. № 11821070010000176 у ЄДРПОУ від 11 квітня 2019 року.
Рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 09 червня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, представник позивача ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду встановленим обставинам справи, просив його скасувати і ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
У відзивах на апеляційну скаргу представник відповідача Хресто-Воздвиженської Релігійної громади Української Православної Церкви - Свистун О. В. та відповідач ОСОБА_2 просили вказану апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши пояснення відповідачів та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга представника позивача підлягає до задоволення частково, а рішення суду першої інстанції скасуванню із закриттям провадження у справі, з таких підстав.
Встановлено і це підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, що 10 березня 2019 року члени релігійної громади с. Заболотці Іваничівського району (Володимир-Волинського району) Волинської області в кількості 131 чоловік провели збори з метою спільного задоволення релігійних потреб. На вирішення вказаних зборів було винесено десять питань. Вирішили обрати головою зборів - ОСОБА_1 , секретарем зборів - ОСОБА_2 ; Обрали лічильну комісію у складі трьох чоловік ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ; Підтвердили належність усіх зареєстрованих на зборах громадян до членів Хресто-Воздвиженської релігійної громади УПЦ села Заболотці, а також надали згоду на обробку особистих персональних даних; Вважали збори повноважні з вирішення доленосних питань релігійної громади в тому числі прийняття рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін до Статуту; проголосували припинити повноваження Парафіяльної ради до обрання нової; Обрали Романюка І.В. уповноваженим для представництва громади в органах державної влади, проведення реєстраційних дій (з правом підпису статутних та інших документів) засвідчення копій документів громади; Протоколи лічильної комісії; Проголосовали змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях Хресто-Воздвиженської релігійної громади УПЦ с.Заболотці із юрисдикції УПЦ, яка є структурним підрозділом РПЦ до складу Православної Церкви України; Затвердили Статут релігійної громади в новій редакції; Припинили повноваження ОСОБА_4 вчиняти дії від імені релігійної громади (а.с. 152-154).
На підставі вказаного протоколу було затверджено Статут Релігійної організації Хресто-Воздвиженська релігійна громада Православної церкви України села Заболотці Іваничівського району Волинської області (нова редакція), керуючим Володимир-Волинською єпархією Православної церкви України Єпископом Володимир-Волинським і Турійським ухвалений парафіяльними зборами 10 березня 2019 року та зареєстровано в новій редакції розпорядженням голови Волинської облдержадміністрації 05 квітня 2019 року № 189.
Згідно пункту 1 Розділу 1 нового Статуту, затвердженого керуючим Володимир-Волинською єпархією Православної церкви України єпископом Володимир-Волинським і Турійським, релігійна організація Хресто-Воздвиженська релігійна громада Православної церкви України села Заболотці Іваничівського району Волинської області є первинною ланкою Православної церкви України (ПЦУ) і безпосередньо входить до складу Володимир-Волинської єпархії Православної Церкви України.
11 квітня 2019 року державним реєстратором Управління культури, релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації Захарченко Е.Р. зареєстровано юридичну особу з повним найменуванням Релігійна організація Хресто-Воздвиженська релігійна громада православної церкви України села Заболотці Іваничівського району Волинської області Парафія Хрестовоздвиженська релігійна громада ПЦУ села Заболотці , ідентифікаційний код юридичної особи: 21744644, місцезнаходження с. Заболотці Іваничівський район Волинська область 45328, перелік засновників: члени релігійної громади; основний вид економічної діяльності - Діяльність релігійних організацій. (а.с.95-97).
Отже наведені обставини свідчать про те, що підставою цього позову є незгода члена релігійної громади і її попереднього настоятеля ОСОБА_4 з рішенням загальних зборів членів релігійної громади про зміну статуту та канонічної підлеглості громади, оформленого протоколом № 1 від 10 березня 2019 року, та з подальшою реєстрацією вказаних змін у відповідному реєстрі юридичних осіб.
Положеннями пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України визначено, що до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи.
У своїх постановах Велика Палата Верховного Суду неодноразово визначала критерії розмежування справ між цивільною та господарською юрисдикціями, визнавши юрисдикцію господарського суду у справах про спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи.
Спори за участю громадського об`єднання зі статусом юридичної особи як учасника цивільних правовідносин підлягають розгляду у судах відповідно до вимог як ЦПК України, так і ГПК України, залежно від змісту позовних вимог та сторін такого спору.
Правовідносини пов`язані з діяльністю релігійних організацій, регулюється Законом України Про свободу совісті та релігійні організації , прийнятим 23 квітня 1991 року, що набрав чинності 06 червня 1991 року.
Відповідно до статті 13 цього Закону у чинній редакції, релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Згідно зі статтею 7 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації , у чинній редакції, релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Положеннями частин першої, п`ятої статті 8 цього Закону, у чинній редакції, визначено, що релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюються загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.
Спори, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності юридичної особи, є корпоративними в розумінні пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України незалежно від того, чи є позивач та інші учасники справи акціонерами (учасниками) юридичної особи, і мають розглядатися за правилами ГПК. Подібні за змістом висновки сформульовані, зокрема, в постановах Великої Палати Верховного Суду від 10 вересня 2019 року у справі № 921/36/18, від 18 березня 2020 року у справі № 466/6221/16-а, від 15 квітня 2020 року у справі № 804/14471/15, від 03 листопада 2020 року у справі № 922/88/20.
Аналіз наведених правових норм та практики Верховного Суду дає підстави вважати, що спори між релігійною організацією та її учасником (засновником, членом) відносяться до спорів щодо управління такою юридичною особою і мають розглядатись у порядку господарського судочинства.
Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 квітня 2021 року у справі № 910/10011/19.
Проте наведене залишилось поза увагою суду першої інстанції, який, на думку колегії суддів, належним чином не дослідивши питання щодо юрисдикції даного спору, помилково розглянув справу в порядку цивільного судочинства, тим самим порушив норми процесуального права.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 377 ЦПК України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в апеляційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 377 ЦПК України порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги.
Отже, враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга представника позивача підлягає до задоволення частково, а рішення суду першої інстанції скасуванню із закриттям провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 255, частини першої статті 377 ЦПК України.
На виконання вимог ч. 1 ст. 256 ЦПК України, апеляційний суд роз`яснює позивачу про віднесення розгляду справи до юрисдикції господарського суду та наявність у нього права упродовж десяти днів з дня отримання цієї постанови звернутися до апеляційного суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.
Керуючись ст.ст. 255, 259, 367, 374, 377, 381-384, 389, 390 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 , задовольнити частково.
Рішення Іваничівського районного суду Волинської області від 09 червня 2021 року скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи Управління культури з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, Хресто-Воздвиженська релігійна громада Православної Церкви України села Заболотці Іваничівського району Волинської області про визнання недійсним Протоколу №2 загальних зборів юридичної особи з назвою Хресто-Воздвиженська Релігійна громада Української Православної Церкви та скасування реєстраційного запису № 11821070010000176 у ЄДРПОУ від 11 квітня 2019 року закрити.
Постанова набирає законної сили з дня її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку упродовж тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Судді
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 17.01.2022 |
Номер документу | 102499197 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Осіпук В. В.
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Осіпук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні