Справа № 575/860/21
Провадження № 2/575/23/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2022 р. смт. Велика Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області у складі:
головуючого Семенової О.С.,
за участю секретаря
судового засідання Пасюги Н.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_2 до Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, встановлення фактів родинних відносин та належності правоустановчого документа,
УСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_2 09 листопада 2021 року звернулася до суду з цим позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно, що складається із земельної ділянки площею 3,22 га, розташованої на території Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області , що належить померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 батькові спадкодавці ОСОБА_4 відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІУ-СМ № 025073, яку вона успадкувала фактично, але за життя юридично не оформила. Проте оформити спадщину у нотаріальному порядку неможливо, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документа на спадкове майно та є розбіжності в написанні імені померлого, тобто не підтверджені родинні відносини. Прохає встановити факти родинних відносин, належності правовстановлюючого документа померлому та визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом у судовому порядку.
Представник позивачки адвокат Сінянська Н.Г. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує /а.с. 67/.
Суд з урахуванням думки представника позивача вважає за можливе провести судове засідання без участі представника відповідача.
Дослідивши докази, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають повному задоволенню, виходячи з такого.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Велика Писарівка Великописарівського району Сумської області у віці 83 років, що підтверджено свідоцтвом про його смерть та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть /а.с.19-20, 64-66/.
Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами 5921255100:09:002:0013 та 5921255100:09:001:0216, розташовану в межах території Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області та належить померлому відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії ІУ-СМ № 025073, зареєстрованого за № 286 від 28 грудня 2001 року, в якому власником вказано ОСОБА_5 , вартістю 80500 грн /а.с.27, 38-42/.
З інформаційної довідки із Спадкового реєстру слідує, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не реєструвалася, заповіт від його імені відсутній /а.с. 80/.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Стрілецька Пушкарка Великописарівського району Сумської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 73 років в м. Запоріжжя Комунарського району Запоріжської області, що підтверджено свідоцтвом про її смерть / а.с. 18/.
Відповідно до довідки Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області від 22 червня 2020 року за № 167 ОСОБА_6 до смерті проживала та була зареєстрована за адресою: с. Лебедине Устинівського району Кіровоградської області; на день її смерті разом з нею були зареєстровані та проживали за цією адресою: дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з чоловіком та онуком. Заповіт від її імені сільською радою не посвідчувався /а.с.31/.
Відповідно до матеріалів спадкової справи № 136-2013 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , вона зареєстрована на підставі заяви доньки померлої ОСОБА_2 від 08 липня 2013 року Бобринецькою державною нотаріальною конторою Бобринецького району Кіровоградської області, заповіт від імені ОСОБА_6 у Спадковому реєстрі відсутній, 31 серпня 2013 року позивачці видане свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 6,2341 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області / а.с. 93-119/.
20 квітня 2021 року державний нотаріус Перлік Т.М. надав письмову відмову позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 діда ОСОБА_4 так як на час відкриття спадщини вона не була спадкоємцем за законом /а.с.33/. В місцевій газеті Ворскла від 30 квітня 2021 року є оголошення про втрату оригіналу державного акту на право приватної власності на землю ІУ-СМ № 025073 на ім`я ОСОБА_5 / а.с. 43-44/.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_7 /мовою оригіналу/ народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Стрілецька Пушкарка Великописарівського району Сумської області, її батьками є: ОСОБА_4 та ОСОБА_8 /мовою оригінала/ /а.с.21/. 21 лютого 1959 року зареєстрований шлюб Попівською сільською радою Великописарівського району Сумської області між ОСОБА_9 та ОСОБА_10 / а.с. 22/.
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , виданого 19 листопада 1982 року, ОСОБА_4 , 1914 року народження працював у колгоспі Україна , на це ім`я був відкритий рахунок № НОМЕР_3 в Ощадному банку / а.с. 28-29/. 25 вересня 1996 року ОСОБА_5 , мешканцю с. Велика Писарівка Великописарівського району Сумської області виданий сертифікат на право на земельну частку / пай/ серії СМ № 0098585 в тому, що йому належить право на земельну частку /пай/ у землі, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського акціонерно-пайового товариства закритого типу Україна / а.с. 30/.
Позивачка ОСОБА_2 є рідною донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , тобто спадкоємцем за законом першої черги, родинні відносини підтверджені / а.с. 23-24/.
Свідки у судовому засіданні ОСОБА_11 та ОСОБА_12 надали показання кожен окремо про те, що ОСОБА_3 є рідною донькою померлого ОСОБА_4 , тобто позивачка є його онукою. Він за життя працював у колгоспі Україна , був членом АПТЗТ Україна , при розпаюванні майна отримав земельний пай.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Суд дійшов висновку, що в судовому засіданні доведені родинні відносини між позивачкою та померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , який є її дідом по материнській лінії, а також, що державний акт належить йому.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у своїй постанові № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування в пункті 1, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного Кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Відповідно до статті 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, вказаний в статті 21 цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_4 . Тому при вирішенні даного спору слід застосовувати норми ЦК УРСР.
Відповідно до частини 1 статті 529 ЦК УРСР при спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги є в рівних долях діти /в тому числі усиновлені/, подружжя і батьки померлого.
Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частин 1-2 статті 549 ЦК УРСР вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав нотаріальному органу за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вказані дії повинні бути здійснені протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.
Оскільки ОСОБА_3 мала на руках право установчі документи померлого батька, то можна дійти висновку, що вона прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном. Тому після її смерті спадщина відкрилася і на це майно.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року в п. 23, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог, оскільки у судовому засіданні знайшло підтвердження, що позивачка є рідною донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , тобто спадкоємцем за законом першої черги, спадщина у нотаріальному порядку нею прийнята, частково оформлена, в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, яку ОСОБА_3 успадкувала фактично після смерті свого батька, оформити у нотаріуса неможливо. Визнати за нею право власності на спадкове майно можливо лише у судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 263- 265, 268, 272, 315, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1225, 1261, 1268-1269 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну вимогу ОСОБА_2 /мешканки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , рнокпп НОМЕР_5 / про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Лугівка Великописарівського району Сумської області є онукою по материнській лінії померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 83 років в смт. Велика Писарівка Сумської області ОСОБА_4 .
Позовну вимогу ОСОБА_2 /мешканки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , рнокпп НОМЕР_5 / про встановлення факту належності правоустановчого документа - задовольнити.
Встановити факт, що державний акт на право приватної власності на землю серії УІ-СМ № 025073, виданий ОСОБА_5 , проживаючому в смт. Велика Писарівка, на підставі рішення 18 сесії 23 скликання Великописарівської селищної ради від 09 жовтня 2001 року про передачу йому у приватну власність земельної ділянки площею 3, 22 га, яка розташована на території Великописарівської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 286 від 28 грудня 2001 року, належить померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Позовну вимогу ОСОБА_2 /мешканки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , рнокпп НОМЕР_5 / про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 3, 22 га з кадастровими номерами 5921255100:09:002:0013 та 5921255100:09:001:0216, яка розташована на території Великописарівської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та належить померлому відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії УІ-СМ № 025073, що зареєстрований за № 286 від 28 грудня 2001 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи / вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження
Повне судове рішення складено 11 січня 2022 року.
Суддя Великописарівського
районного суду О.С.Семенова
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2022 |
Оприлюднено | 13.01.2022 |
Номер документу | 102514263 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
Семенова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні