ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"13" січня 2022 р. Справа № 924/555/19
Суддя (суддя-доповідач у справі) Північно-західного апеляційного господарського суду Розізнана І.В.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19
за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Кам`янець-Подільської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд"
про витребування майна
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 позов задоволено. Витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на користь територіальної громади міста Кам`янця-Подільського в особі Кам`янець-Подільської міської ради об`єкт (будівлю) незавершеного будівництва площею 209,7 кв.м по вул. Крип`якевича, 3/4 у м. Кам`янці-Подільському.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на користь Хмельницької обласної прокуратури 1921 грн. відшкодування судового збору.
18.12.2021 не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 у зв`язку з тим, що відповідача не було повідомлено про витребування майна, яке пов`язане зі справою №924/72/18.
Також апелянт подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, оскільки директора товариства не було повідомлено про розгляд справи, а про судове рішення дізнався лише 26.11.2021.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, перевіривши відповідність їх вимогам Господарського процесуального кодексу України, суд встановив, що апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, з огляду таке.
Згідно із ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Як вбачається з апеляційної скарги та доданих до неї документів, остання подана засобами поштового зв`язку "Укрпошти" до Північно-західного апеляційного господарського суду 18.12.2021 з пропуском строку, встановленого для її подання (рішення Господарського суду Хмельницької області у справі №924/555/19 ухвалено 07.10.2020, повний текст складено 22.10.2020).
Скаржник просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19, з тих підстав, що про розгляд справи скаржник не був повідомлений, про рішення дізнався 26.11.2021.
Суд апеляційної інстанції проаналізувавши такі доводи дійшов висновку про їх неповажність, з огляду на таке.
Як вбачається із матеріалів справи 04.06.2019 Заступник прокурора Хмельницької області звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом про витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на користь територіальної громади міста Кам`янця-Подільського в особі Кам`янець-Подільської міської ради об`єкт (будівлю) незавершеного будівництва площею 209,7 кв.м по вул. Крип`якевича, 3/4 у м. Кам`янці-Подільському.
На момент відкриття провадження у справі та в подальшому в процесі розгляду справи Господарським судом Хмельницької області здійснено запити та встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" зареєстроване за адресою м. Кам`янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, буд.19А /а.с. 53,116/. Так, Господарський суд Хмельницької області неодноразово направляв всі процесуальні документи на вказану адресу, однак останні повертались з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", що підтверджується поштовими поверненнями, наявними в матеріалах справи /а.с. 55,59,74,115,127,141,147,152,160,167/.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що адреса відповідача перевірена і підтверджена за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відсутність сторони за адресою чи незабезпечення одержання за такою адресою кореспонденції створює саме для учасника справи негативні наслідки, які він зобов`язаний передбачити та самостійно вжити заходи щодо їх ненастання. За наведених обставин примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції або повернуті органами зв`язку з позначками "адресат відсутній", "закінчення терміну зберігання" тощо з урахуванням конкретних обставин справи є належними доказами виконання судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що звертаючись до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 Товариство з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" у правому куті першої сторінки даної апеляційної скарги вказав власну адресу: м. Кам`янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, буд.19А.
Враховуючи вищевикладене в сукупності апеляційний господарський суд констатує, що відповідач належним чином повідомлявся судом першої інстанції про розгляд справи.
Отже, за наведеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що причини, наведені скаржником в заяві про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 є неповажними.
Відповідно до ч. 3 ст. 260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
В разі звернення з апеляційною скаргою на судове рішення місцевого господарського суду з порушенням встановлених строків його оскарження особа, яка звертається з цією скаргою, у клопотанні про поновлення строку має навести причини, підтверджені відповідними доказами, які перешкоджали їй звернутися з апеляційною скаргою у межах встановленого процесуальним законом строку на апеляційне оскарження. Дійшовши висновку про неповажність причин пропуску строку звернення з апеляційною скаргою, суд має залишити апеляційну скаргу без руху, надавши скаржнику можливість зазначити інші підстави для поновлення цього строку. Тільки у разі визнання цих причин неповажними або у випадку незвернення з відповідною заявою у встановлений строк у відкритті апеляційного провадження має бути відмовлено на підставі п. 4 ч. 1 ст. 261 ГПК України.
Подібні висновки зазначені у постановах Верховного Суду від 01.06.2018 у справі №914/1633/17, від 14.08.2018 у справі № 916/1448/17, від 15.10.2019 у справі № 910/15396/18, від 12.02.2020 у справі № 921/86/18, від 22.06.2020 у справі № 904/701/19.
За наведеного, скаржнику слід подати клопотання про поновлення строку, вказавши інші підстави для його поновлення.
При цьому, клопотання про поновлення строку, в силу вимог ст. 258 ГПК України, є додатком до апеляційної скарги, а тому відповідно до ст. 259 ГПК України, має бути направлене іншим учасникам справи листом з описом вкладення, а докази - подані суду.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до форми та змісту апеляційної скарги.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 258 ГПК України в апеляційній скарзі має бути зазначено у чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали (неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин тощо).
Разом з тим, в апеляційній скарзі Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" не зазначено у чому полягає незаконність і необґрунтованість рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19. Скаржник обмежився лише доводом про його неповідомлення про розгляд справи.
Також, відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема докази сплати судового збору.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" апеляційний господарський суд зазначає, що до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Виходячи зі змісту пп. 2 п.2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
При цьому, відповідно до п.п. 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Як вбачається, із вимог апеляційної скарги, скаржник оскаржує рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 в повному обсязі, а тому Товариству з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" за подання апеляційної скарги на вказане рішення слід було сплатити судовий збір у розмірі 2890,50 грн.
Матеріали скарги не містять доказів сплати судового збору у визначеному законом порядку та розмірі.
Також, пунктом 3 ч. 3 ст.258 ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги додаються, серед іншого докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
Згідно з ст.259 ГПК України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги, суд встановив, що скаржником до апеляційної скарги не додано доказів надіслання апеляційної скарги на адресу інших учасників справи з описом вкладення.
Згідно з п.2 ч.3 ст.2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ч.2 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.46 ГПК України сторони користуються рівними процесуальними правами.
Комплексний аналіз вищевказаних норм свідчить, що обов`язок надсилання копії апеляційної скарги сторонам у справі, з метою забезпечення їх права ознайомитись з такою апеляційною скаргою, кореспондується з аналогічним обов`язком іншої сторони (або іншого учасника справи) надіслати всім іншим учасникам судового розгляду зазначеної справи копії відзиву з метою забезпечення їх права ознайомитись з цим відзивом, в чому і полягає забезпечення рівності процесуальних прав та обов`язків сторін та інших учасників справи.
Відтак, особа, яка оскаржує судове рішення, повинна надавати суду прямий доказ, який однозначно свідчив би про повідомлення сторін про оскарження особою судових рішень.
Не повідомлена належним чином сторона у справі, як учасник господарського процесу, позбавлена можливості володіти об`єктивною інформацією стосовно руху господарського процесу, що порушує процесуальні права цього учасника, принципи рівності та змагальності сторін, закріплені у ст. 2 ГПК України.
Частиною 2 статті 260 ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 6 статті 260 ГПК України питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 без руху на підставі статей 174, 260 ГПК України, з наданням скаржнику можливості усунути вищенаведені недоліки.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.10.2020 у справі №924/555/19 - залишити без руху.
2. Скаржнику протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме:
- подати оригінал платіжного документа (квитанції, платіжного доручення, тощо) про сплату судового збору в розмірі 2890,50 гривень;
- подати суду належні докази направлення копії апеляційної скарги (з описом вкладення у лист) прокуратурі Хмельницької області і Кам`янець-Подільській міській раді (відповідні докази подаються до суду в оригіналі);
- подати суду обґрунтоване клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
3. У разі невиконання вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
4. Ухвалу направити апелянту - Товариству з обмеженою відповідальністю "Мерс-Буд".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею-доповідачем та не підлягає оскарженню.
Суддя Розізнана І.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2022 |
Оприлюднено | 17.01.2022 |
Номер документу | 102549238 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Розізнана І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні