ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 р.
№ 38/367
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого
Кота О.В.
суддів
Шевчук С.Р. (доповідач)
Демидової А.М.
розглянувши касаційну скаргу
Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз"
на постанову
Київського апеляційного господарського суду від 04.12.2007р.
у справі
№38/367 господарського суду міста Києва
за позовом
Відкритого акціонерного товариства "Дніпроенерго"
до
Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз"
3-і особи
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Відкрите акціонерне товариство "Павлоградвугілля"
Відкритого акціонерного товариства "Шахта "Комсомолець Донбасу"
про
визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії
в судовому засіданні взяли участь представники :
- позивача
ОСОБА_1 дов. Від 06.04.10р. № 10/4348-75
- відповідача
ОСОБА_2 дов. №3 від 12.01.10р.
- третьої особи1
не з'явились
- третьої особи2
не з'явились
- третьої особи3
не з'явились
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство “Дніпроенерго” звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до ВАТ “Фінансова компанія “Укрнафтогаз”, у якому просило:
- визнати неправомірними дії відкритого акціонерного товариства „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” щодо відмови у виконанні розпорядження Відкритого акціонерного товариства „ Дніпроенерго” №01/10450 від 24.10.2007 року про зарахування на емісійний рахунок Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” цінних паперів, реєстрація випуску яких засвідчена Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” №446/1/07 від 23.10.2007 р., виданого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, у проведенні в реєстрі власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” корпоративної операції, видачі сертифікатів акцій та наданні реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” станом на дату проведення корпоративної операції;
- зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” зарахувати на емісійний рахунок Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” у системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” цінні папери, реєстрацію випуску яких засвідчено Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №446/1/07 від 23 жовтня 2007 року, виданим Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
- зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” провести в системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” корпоративну операцію та занести інформацію про власників та про цінні папери, отримані ними за результатами розміщення випуску, реєстрацію якого засвідчено Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 446/1/07 від 23.10.2007 р., до системи реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” (особові рахунки, журнали) з журналу обліку розміщення цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго”;
- зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” видати сертифікати акцій Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” власникам цінних паперів (простих іменних акцій) Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго” вказаним в журналі обліку розміщення цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго”, які були отримані такими власниками за результатами розміщення випуску цінних паперів, реєстрацію випуску яких засвідчено Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №446/1/07 від 23 жовтня 2007 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” надати Відкритому акціонерному товариству „Дніпроенерго” реєстр власників іменних цінних паперів ВАТ „Дніпроенерго” станом на дату проведення у системі реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ „Дніпроенерго” корпоративної операції, пов’язаної з випуском цінних паперів, реєстрацію випуску яких засвідчено Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №446/1/07 від 23 жовтня 2007 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на протязі 5 (п’яти) робочих днів з моменту проведення корпоративної операції у системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Дніпроенерго”.
Рішенням господарського суду м. Києва від 14.11.2007 року у справі № 38/367 (головуючий суддя Власов Ю.Л., судді Ковтун С.А., Ващенко Т.М.) позовні вимоги ВАТ “Дніпроенерго” задоволено частково.
Зобов’язано Відкрите акціонерне товариство “Фінансова компанія “Укрнафтогаз” зарахувати на емісійний рахунок Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” у системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” цінні папери, реєстрацію випуску яких засвідчено свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій № 446/1/07 від 23.10.2007 р., виданим Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Зобов’язано Відкрите акціонерне товариство “Фінансова компанія “Укрнафтогаз” провести в системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” корпоративну операцію та занести інформацію про власників та про цінні папери, отримані ними за результатами розміщення випуску, реєстрацію якого засвідчено свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій Державної комісії з цінних папрів та фондового ринку № 446/1/07 від 23.10.2007 р. до системи реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” (особові рахунки, журнали) з журналу обліку розміщення цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро”.
Зобов’язано Відкрите акціонерне товариство “Фінансова компанія “Укрнафтогаз” видати сертифікати акцій Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” власникам цінних паперів (простих іменних акцій) Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро”, вказаним в журналі обліку розміщення цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро”, які були отримані такими власниками за результатами розміщення випуску цінних паперів, реєстрацію випуску яких засвідчено свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій № 446/1/07 від 23.10.2007 р. Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
Зобов’язано Відкрите акціонерне товариство “Фінансова компанія “Укрнафтогаз” надати Відкритому акціонерному товариству “Дніпроенеро” реєстр власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” станом на дату проведення у системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро” корпоративної операції, пов’язаної з випуском цінних паперів, реєстрацію випуску акцій яких засвідчено свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій № 446/1/07 від 23.10.07 р. Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на протязі п’яти робочих днів з моменту проведення корпоративної операції у системі реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенеро”.
В іншій частині вимог у позові відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.12.2007р. (головуючий Андрієнко В.В., судді Малетич М.М., Студенець В.І.) вказане рішення суду залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішеннями відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Позивач та треті особи не скористались правом, наданим ст.1112 ГПК України, не надіслали відзиви на касаційну скаргу, що в силу положень статті 1112 ГПК України не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується.
31.05.10р. в судовому засіданні оголошувалась перерва до 14.06.10р.
14.06.10р. треті особи не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Попередніми судовими інстанціями встановлено, що 11.02.2000р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, відповідно до якого Позивач доручає, а Відповідач приймає на себе зобов’язання, пов’язані з веденням реєстру власників іменних цінних паперів Позивача, у відповідності до умов цього договору, положень статуту Позивача та діючого законодавства України.
Відповідно до п.1.3. договору Відповідач веде облік усіх випусків іменних цінних паперів Позивача у документарній формі.
Відповідно до п.2.1.2 договору на підставі наданих Позивачем документів Відповідач зобов’язаний вносити до реєстру інформацію про погашення, анулювання або додатковий випуск цінних паперів Позивача.
Відповідно до п.2.1.3., 2.1.4., 2.1.6. договору Відповідач зобов’язаний забезпечення внесення змін до реєстру Позивача тільки на підставі документів, що вимагаються чинним законодавством України. Це стосується змін права власності на цінні папери, операцій, пов’язаних з переміщенням цінних паперів на рахунках номінальних утримувачів, реєстрації (зняття) застави цінних паперів, блокування (розблокування) рахунків зареєстрованих осіб, внесення змін реквізитів зареєстрованих осіб та Позивача. Після внесення відповідних змін до реєстру Позивача, у випадку якщо це вимагається чинним законодавством, проводити погашення або оформлення та видачу сертифікатів акцій, які підтверджують право власності зареєстрованої особи на цінні папери Позивача. Відповідач зобов’язаний забезпечити виконання розпоряджень зареєстрованих осіб, які стосуються внесення змін до реєстру Позивача, та запитів про надання інформації з системи реєстру в строки обумовлені діючим законодавством України.
Відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів Позивача від 27.08.07р. було вирішено здійснити додатковий випуск (емісію) 2043434 простих іменних акцій Позивача номінальною вартістю 25,00 грн. кожна на загальну номінальну суму 51085850 грн. Форма випуску –документарна. Затверджено протокол рішення про додатковий випуск (емісію) акцій Позивача. Згідно даного протоколу було вирішено збільшити статутний фонд Позивача на 51085850 грн. до 149185800 грн. шляхом додаткового випуску 2043434 простих іменних акцій Позивача номінальною вартістю 25,00 грн. кожна.
12.10.2007р. господарським судом Запорізької області була винесена ухвала у справі №5/5/466 (01), відповідно до якої була затверджена мирова угода між боржником –Позивачем та кредиторами. Відповідно до вказаної мирової угоди Позивач приймає на себе наступні обов’язки, в тому числі:
- здійснити дії, необхідні для реєстрації у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку емісії (випуску) простих іменних акцій Позивача номінальною вартістю 25,00 кожна у кількості 2043434 штук на загальну номінальну суму 51085850 грн. (форма випуску –документарна), яка здійснюється з метою виконання процедури приєднання ТОВ “Інвестиційне товариство” до Позивача, відповідно до рішення загальних зборів акціонерів Позивача від 27.08.07р.; отримати свідоцтво про реєстрацію вказаного випуску акцій у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- здійснити усі дії, необхідні для внесення змін до системи реєстрів власників іменних цінних паперів Позивача, доповнення системи реєстру з урахуванням випуску (емісії) простих іменних акцій Позивача у кількості 2043434 штук, яке емітується з метою виконання процедури приєднання ТОВ “Інвестиційне товариство”до Позивача згідно із планом санації Позивача та рішенням загальних зборів акціонерів Позивача від 27.08.07р., а також дії, необхідні для відкриття відповідних рахунків, здійснення необхідних операцій по них, реєстрації ВАТ “Павлоградвугілля” та ВАТ “Шахта “Комсомолець Донбасу”в системі реєстру власників іменних цінних паперів Позивача як власників акцій Позивача, зарахування вищезазначених акцій на особі рахунки ВАТ “Павлоградвугілля”та ВАТ “Шахта “Комсомолець Донбасу”, оформлення та видачі на користь останніх акцій (сертифікатів акцій) та виконання усіх необхідних дій з метою проведення емісії акцій Позивача, які емітуються з метою виконання процедури приєднання ТОВ “Інвестиційне товариство” до Позивача від 06.09.2007р. та рішенням загальних зборів акціонерів Позивача від 27.08.07р., а також здійснення інших дій, пов’язаних з оформленням права власності ВАТ “Павлоградвугілля” і ВАТ “Шахта “Комсомолець Донбасу”на вищевказані акції.
23.10.2007р. Державної комісією з цінних паперів та фондового ринку було видано свідоцтво №446/1/07 про реєстрацію випуску акцій Позивача на загальну суму 149185000 грн., номінальною вартістю 25,00 грн., із формою існування –документарна; простих іменних –5967432 штуки на суму 149185800 грн.
Згідно із випискою Національного депозитарію України з реєстру кодів цінних паперів від 24.10.07р. прості іменні акції номінальною вартістю 25,00 грн., загальною кількістю 5967432 шт., загальною номінальною вартістю цінних паперів, які обліковуються –149185800 грн., із документарною формою існування, були внесені до реєстру кодів цінних паперів.
24.10.2007р. Позивач направив Відповідачу розпорядження №01/10449 для постановки на облік до системи реєстру інформації про випуск цінних паперів, відповідно до якого Позивач просив поставити на облік у системі реєстру власників іменних цінних паперів Позивача наступні цінні папери: прості іменні акції другого випуску із документарною формою існування, номінальною вартістю 25,00 грн., кількістю 2043434 шт. відповідно до свідоцтва про реєстрацію випуску акцій №446/01/07.
24.10.07р. Позивач направив Відповідачу розпорядження №01/10450 у якому просив Відповідача зарахувати на емісійний рахунок Позивача цінні папери нового випуску у відповідності з отриманим у Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №446/1/07 від 23.10.07р.; провести в реєстрації власників іменних цінних паперів Позивача (на особових рахунках зареєстрованих осіб) корпоративну операцію та видати сертифікати акцій; за результатами проведення операції надати реєстр власників іменних цінних паперів Позивача станом на дату проведення корпоративної операції. До вказаного розпорядження було додано наступні документи: розпорядження Позивача для постановки на облік до системи реєстру інформації про випуск цінних паперів №01/10449 від 24.10.07р.; протокол загальних зборів акціонерів Позивача від 27.08.07р.; свідоцтво про реєстрацію випуску акцій; статут Позивача у новій реакції; протокол рішення про додатковий випуск (емісію) акцій; журнал обліку розміщення цінних паперів Позивача; виписка з реєстру кодів цінних паперів Національного депозитарію України від 24.10.07р.
Третьою особою 2 разом із супровідним листом від 24.10.07р. було направлено Відповідачу комплект документів (анкета Третьої особи 2, свідоцтво про державну реєстрацію, довідка з ЄДРПОУ, статут, витяг з протоколу №5 від 07.07.06р. загальних зборів акціонерів, наказ №195-к від 10.07.06р., паспорт, імміграційна віза та дозвіл на працевлаштування ОСОБА_3, довідка про отримання відомостей для присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_3, картка фізично особи –платника податків ОСОБА_3, довідка про відкриття поточного рахунку, довіреність від 21.10.07р. на ОСОБА_4) для проведення реєстрації Третьої особи 2 в реєстрі власників іменних цінних паперів Позивача, як власника акцій Позивача, а також Третя особа 2 просила провести вказану операцію.
Третьою особою 3 разом із супровідним листом від 24.10.07р. було направлено Відповідачу комплект документів (анкета Третьої особи 3, свідоцтво про державну реєстрацію, довідка з ЄДРПОУ, статут, протокол №7 позачергових зборів акціонерів Третьої особи 3 від 09.12.05р., паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_5., довіреність від 21.10.07р. на ОСОБА_4) для проведення реєстрації Третьої особи 3 в реєстрі власників іменних цінних паперів Позивача, як власника акцій Позивача, а також Третя особа 3 просила провести вказану операцію.
Однак, 25.10.2007р. Октябрським районним судом м. Полтави була винесена ухвала у справі за позовом ОСОБА_6 до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про визнання дій неправомірними, відповідно до якої відповідачу, який є реєстроутримувачем Позивача, було заборонено вчиняти будь-які дії, що спрямовані на внесення до системи реєстру акціонерів Позивача змін на підставі здійснення емітентом Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних зі збільшенням розміру статутного фонду (капіталу) Позивача, а державній комісії з цінних паперів та фондового ринку було заборонено здійснювати реєстрацію випуску акцій Позивача, рішення про яке прийнято загальними зборами акціонерів Позивача 27.08.07р. та здійснювати реєстрацію проспекту емісій акцій Позивача, видавати Позивачу тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, видавати зареєстрований звіт про результати розміщення акцій та свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Позивача, рішення про який прийнято загальними зборами акціонерів Позивача 27.08.07р.
Тому, 26.10.07р. Відповідач в листі №617700/067/2 відмовив Позивачу у зарахуванні на емісійний рахунок Позивача цінних паперів, та проведення в реєстрі власників іменних цінних паперів Позивача корпоративної операції з наступних підстав. Відповідно до п.2 розділу VІІ “Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів”, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006р. №1000, було проаналізовано отриманий пакет документів на достатність підстав для внесення змін до системи реєстру.
Також, 26.10.07р. Відповідач відповідними листами відмовив Третій особі 2 та 3 у реєстрації їх в реєстрі власників іменних цінних паперів Позивача, як власників акцій з підстав відсутності у вхідних документах та відсутності документів, що визначені Положенням, як необхідні для внесення змін до системи реєстру.
Втім, позивач 26.10.07р. у листі №01/10567 все ж вимагав від Відповідача: провести корпоративну операцію із зарахування на емісійний рахунок Позивача цінних паперів нового випуску, у відповідності до отриманого Відповідачем розпорядження від 24.10.07р. у строки передбачені чинним законодавством України; негайно надати інформацію про дату реєстрації Відповідачем ухвали суду в системі реєстрі власників іменних цінних паперів Позивача, якою, зокрема заборонено Відповідачу вчиняти будь-які дії спрямовані на внесення до системі реєстру акціонерів Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних із збільшенням статутного фонду Позивача; негайно надати повну інформацію щодо ухвали суду, відповідно до якої Відповідач зареєстрував в системі реєстру власників іменних цінних паперів позивача ухвалу суду, якою зокрема, заборонено Відповідачу вчиняти будь-які дії, що спрямовані на внесення до системи реєстру акціонерів Позивача змін на підставі здійснення емітентом Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних із збільшенням статутного капіталу Позивача; негайно надати копію ухвали суду, відповідно до якої Відповідач зареєстрував в системі реєстру власників іменних цінних паперів позивача ухвалу суду, якою зокрема, заборонено Відповідачу вчиняти будь-які дії, що спрямовані на внесення до системи реєстру акціонерів Позивача змін на підставі здійснення емітентом Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних із збільшенням статутного капіталу Позивача.
Відповідно до витягу з журналу обліку запитів Позивача, лист Позивача №01/10567 від 26.10.07р. був отриманий Відповідачем 29.10.07р. та зроблений запис в журналі за порядковим номером 619501.
Відповідно до листа від 31.10.07р., юридичне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомило, що станом на 30.10.07р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та уповноваженими особами рішення або постанови про накладення санкцій за порушення чинного законодавства про цінні папери у вигляді зупинення розміщення (продажу) та обігу цінних паперів Позивача не приймалось та не виносилось. Інформація про блокування на особових рахунках в системі реєстру власників іменних цінних паперів Позивача за рішенням суду чи органів державної влади в Комісії відсутня.
01.11.07р. Відповідач в листі №619501/067/2 вказав про наступне. Пунктом 1 розділу VІІ Положення закріплено, що всі зміни до системи реєстру або надання інформації про її стан реєстроутримувач здійснює на підставі письмових розпоряджень або запитів від імені осіб, які мають на це право. При цьому, пунктом 2 розділу ІV Положення закріплено основні вимоги до вхідних документів. Так, цим, пунктом зазначено, що у кожному такому документів мають бути вказані, зокрема, найменування документа. Тоді як, проаналізувавши вимоги листа Позивача від 26.10.07р. №01/10567 було встановлено, що вказаний лист оформлено з порушенням вимог Положення, у зв’язку з чим виконання дій, що вимагаються цим листом буде грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене та керуючись ст.12 VІІ Положення Відповідач відмовив Позивачу у виконанні вимог листа №01/10567 від 26.10.07р.
При цьому судами також встановлено, що 09.11.2007р. Октябрським районним судом м. Полтави була винесена ухвалу, відповідно до якої ухвала Октябрського районного суду м. Полтави від 25.10.07р. про заборону Відповідачу та Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку вчиняти дії, спрямовані на внесення до системи реєстру акціонерів Позивача змін на підставі здійснення емітентом Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних зі збільшенням розміру статутного фонду (капіталу) Позивача; здійснювати реєстрацію випуску акцій Позивача; здійснювати реєстрацію проспекту емісій акцій Позивача, видавати Позивачу тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, видавати зареєстрований звіт про результати розміщення акцій та свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Позивача, була скасована.
09.11.07р. Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі доручення №148-Л-КУ від 02.11.07р. була проведена позапланова перевірка дотримання Відповідачем Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, про що був складений відповідний акт.
Відповідно до вказаного акту від 09.11.07р. під час перевірки було виявлено порушення Відповідачем п.2 розділу VІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, оскільки Відповідачем не надано протягом трьох робочих днів мотивованої відповіді на запит Позивача від 29.10.07р., що підтверджується витягом з журналу обліку запитів Позивача за порядковим номером запису №623301.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює емітент або реєстратор. Якщо кількість власників іменних цінних паперів емітента перевищує кількість, визначену Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку як максимальну для організації самостійного ведення реєстру емітентом, емітент зобов'язаний доручити ведення реєстру реєстратору шляхом укладення відповідного договору. Відповідно до п.2 ст.12 Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” реєстратор веде реєстр власників іменних цінних паперів на умовах договору, що укладається з емітентом цінних паперів.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” ведення реєстрів власників іменних цінних паперів передбачає облік та зберігання протягом певних строків інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів. Підставою для внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів є документи, згідно з якими переходить право власності на відповідні іменні цінні папери.
Відповідно до ч.2 ст.47 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Згідно з ст.8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україна” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, в тому числі, розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.
Відповідно до ч.5 ст.9 Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” Реєстратор зобов'язаний протягом трьох робочих днів від дати прийняття документів у порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, внести зміни до реєстру власників іменних цінних паперів або надати мотивовану відповідь про відмову у внесенні таких змін. Реєстратор зобов'язаний на вимогу власника цінних паперів або його представника, а також номінального утримувача надати виписку з реєстру власників іменних цінних паперів.
Згідно з преамбулою Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006р. №1000, це Положення встановлює вимоги до ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів, порядок ведення цього реєстру, обов'язки реєстроутримувача, емітентів та зареєстрованих осіб, порядок доступу до інформації, що міститься у системі реєстру. Відповідно до п.2 ст.1 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006р. №1000, емітент іменних цінних паперів має право ведення реєстру власників випущених ним цінних паперів доручити реєстратору шляхом укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів. Передача системи реєстру оформляється актом приймання-передавання. Реєстратор відповідає та здійснює ведення системи реєстру з моменту підписання сторонами вказаного акта.
Згідно п. 6.1 розділу ІІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, емітенту в системі реєстру відкриваються два типи рахунків: емісійний рахунок, на якому окремо за кожним випуском обліковуються цінні папери, випуск яких зареєстровано та особовий рахунок емітента, на якому обліковуються іменні цінні папери певного випуску (які зареєстровані у випуску, але не розміщені; які розміщені, але не сплачені; які викуплені емітентом іменних цінних паперів).
Відповідно до п. 7 розділу VI Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, зарахування на емісійний рахунок емітента зареєстрованого у встановленому порядку випуску цінних паперів здійснюється на підставі подання розпорядження емітента та копії документа про реєстрацію випуску цінних паперів, засвідченої нотаріально або органом, який видав цей документ.
Згідно п.8 розділу VII вказаного Положення, інформація про власників та про цінні папери, придбані ними за результатами розміщення випуску, заноситься до системи реєстру (особові рахунки, журнали) з журналу обліку розміщення. Відсутня в журналі інформація береться з анкет власників.
Відповідно до п.12 розділу VІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів підставами для відмови щодо внесення змін до системи реєстру є, в тому числі: відсутність документів, що визначені цим Положенням, які необхідні для внесення змін до системи реєстру; відсутність інформації у вхідних документах (крім реєстрації власників за результатами завершення окремих етапів приватизації емітента); блокування цінних паперів у випуску на підставі постанови уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладання санкції за порушення законодавства про цінні папери у вигляді зупинення розміщення (продажу) та обігу цінних паперів або блокування цінних паперів на відповідному особовому рахунку за рішенням суду чи органів державної влади.
З огляду на вказане вище вбачається, що реєстратор на підставі розпорядження емітента, а також документа про реєстрацію випуску цінних паперів та журналу обліку розміщення, зобов’язаний на протязі трьох днів від дати прийняття цих документів внести зміни до реєстру власників іменних цінних паперів або надати мотивовану відповідь про відмову у внесенні таких змін.
Натомість, в даному випадку, як встановили суди відповідач в порушенням вимог закону та договору, не надав ані протягом трьох робочих днів, ані станом на час вирішення спору мотивованої відповіді на запит Позивача, що був отриманий Відповідачем 29.10.07р., чим порушив вимоги п.2 розділу VІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. Вказане також підтверджується актом позапланової перевірки Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.11.07р. та витягом з журналу обліку запитів Позивача за порядковим номером запису №623301.
За таких обставин місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині зобов’язання Відповідача виконати вимоги розпорядження - зарахувати на емісійний рахунок Позивача у системі реєстру власників цінних паперів Позивача цінні папери; провести корпоративну операцію; видати сертифікати акцій власникам цінних паперів та надати реєстр власників іменних цінних паперів станом на дату проведення у системі реєстру власників іменних цінних паперів Позивача корпоративної операції, пов’язаної з випуском цінних паперів.
При цьому, суди не взяли до уваги посилання відповідача на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 25.10.07р., оскільки дана ухвала була винесена у справі за позовом ОСОБА_6 до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про визнання дій неправомірними, відповідно до якої, зокрема, Відповідачу, який є реєстроутримувачем Позивача, було заборонено вчиняти будь-які дії, що спрямовані на внесення до системи реєстру акціонерів Позивача змін на підставі здійснення емітентом Позивача корпоративних операцій, в тому числі, пов’язаних зі збільшенням розміру статутного фонду (капіталу) Позивача.
Згідно зі ст.1 Закону України “Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” під терміном “реєстратор”розуміється юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, який одержав у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Відповідно до ч.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів Функції реєстроутримувача реалізовуються за допомогою системи реєстру, що складається з: реєстру власників іменних цінних паперів; емісійного рахунку, особових рахунків емітента та зареєстрованих осіб; облікових регістрів з ведення реєстру; документів, які є підставою для формування та внесення змін до системи реєстру.
Згідно з ст.4 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” під діяльністю із ведення реєстру власників іменних цінних паперів мається на увазі збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, які складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, щодо іменних цінних паперів, їх емітентів і власників.
Відповідно до п.1 розділу І Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, система реєстру власників іменних цінних паперів (далі - система реєстру) –це сукупність даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих у цій системі власників, номінальних утримувачів та емітента, а також іменних цінних паперів, зареєстрованих на їх ім'я, облік усіх змін інформації щодо вищевказаних осіб та цінних паперів, одержання та надання інформації цим особам і складання реєстру власників іменних цінних паперів.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні”реєстр власників іменних цінних паперів - складений реєстратором на певну дату список власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів. Власник цінних паперів –це особа, яка має право власності на цінні папери відповідно до закону та/або договору управління майном; а номінальний утримувач –це депозитарій або зберігач цінних паперів, зареєстрований у реєстрі власників іменних цінних паперів як юридична особа, якій ці цінні папери передано за дорученням та в інтересах власників цінних паперів для здійснення операцій у Національній депозитарній системі.
З наведених правових норм вбачається, що Відповідач здійснює такий вид діяльності як ведення саме реєстрів власників іменних цінних паперів. Реєстр власників іменних цінних паперів, що ведеться реєстратором включає у себе дані про емітента, власників іменних цінних паперів, номінальних утримувачів, які не є власниками іменних цінних паперів, а діють від імені та за дорученням власників цінних паперів. Отже, спеціальне законодавство з питань обліку прав власності на цінні папери встановлює ведення Відповідачем саме реєстру власників іменних цінних паперів та системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента Позивача, та не передбачає ведення Відповідачем “системи реєстру акціонерів” або “реєстру акціонерів”.
Позивач просив Відповідача зарахувати на емісійний рахунок Позивача цінні папери нового випуску у відповідності з отриманим у Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №446/1/07 від 23.10.07р.; провести в реєстрації власників іменних цінних паперів Позивача (на особових рахунках зареєстрованих осіб) корпоративну операцію та видати сертифікати акцій; за результатами проведення операції надати реєстр власників іменних цінних паперів Позивача станом на дату проведення корпоративної операції.
Виконання таких дій, обов’язок вчинення яких Відповідачем визначений вищевказаними нормами права та договором з Позивачем, не було заборонено зазначеною ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 25.10.07р. При цьому, вносити зміни до системи реєстру акціонерів Позивача, що було заборонено вказаною ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави, Позивач від Відповідача не вимагав. Отже, вказана вище заборона Октябрського районного суду м. Полтави на вчинення Відповідачем вказаних в ній дій не поширювала свою дію на спірні правовідносини сторін.
Таким чином, у Відповідача не було підстав для відмови Позивачу у вчиненні дій, вказаних у розпорядженнях Позивача, на підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 25.10.07р. Крім того, вказана ухвала Октябрського районного суду м. Полтави від 25.10.07р. була скасована ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 09.11.07р., як необґрунтована.
З огляду на викладене, попередні судові інстанції задовольнили вимоги відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго»в частині зобов‘язання Відповідача виконати вимоги розпорядження - зарахувати на емісійний рахунок Позивача у системі реєстру власників цінних паперів Позивача цінні папери; провести корпоративну операцію; видати сертифікати акцій власникам цінних паперів та надати реєстр власників іменних цінних паперів станом на дату проведення у системі реєстру власників іменних цінних паперів Позивача корпоративної операції, пов’язаної з випуском цінних паперів.
Щодо ж вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій Відкритого акціонерного товариства “Фінансова компанія “Укрнафтогаз” про відмову у виканні розпорядження Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” №01/10450 від 24.10.2007р. про зарахування на емісійний рахунок Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” цінних паперів, реєстрація випуску яких засвідчена свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” №446/1/07 від 23.10.2007р. виданого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, у проведенні в реєстрації власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” корпоративної операції, видачі сертифікатів акцій та наданні реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” станом на дату проведення корпоративної операції, то в цій частині суди відмовили в позові з підстав відсутності такого способу захисту порушених прав.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що вищезазначені висновки попередніх судових інстанцій є такими, що зроблені з дотриманням вимог ст. ст. 43, 47, 43, 84, 107 ГПК України щодо повного і всебічного встановлення усіх обставин справи та правильного застосування законодавства під час розгляду справи.
Щодо доводів касаційної скарги, то вони не спростовують вказаних висновків суду, та, крім того, пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень касаційної інстанції.
З огляду на викладене та враховуючи, що в силу вимог ст. 1117 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 04.12.2007р. у справі №38/367 залишити без змін.
Згідно ст. ст. 125, 129 Конституції України та рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2010 від 11 березня 2010 року постанова Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий Кот О.В.
С у д д я Шевчук С.Р.
С у д д я Демидова А.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2010 |
Оприлюднено | 07.12.2011 |
Номер документу | 10257892 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Шевчук C. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні