Рішення
від 13.01.2022 по справі 543/929/21
ОРЖИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

543/929/21

2/543/20/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.01.2022 селище Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Бондаренко О.В., представника відповідача адвоката Бурбак О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства Приват Агро про зміну умов договору оренди землі шляхом збільшення розміру орендної плати,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся 26.10.2021 року до Приватного сільськогосподарського підприємства Приват Агро про зміну умов договору оренди землі шляхом збільшення розміру орендної плати.

У позовній заяві зазначено, що 28 липня 2016 року між ОСОБА_1 та ПСП Приват Агро було укладено договір оренди землі. Згідно пунктів 10, 13 цього договору орендна плата вмплачується в розмірі 14522,37 гривень, з урахуванням індексів інфляції, не пізніше 31 грудня кожного року. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Позивач вказує, що 31.08.2021 року він направив до ПСП Приват Агро письмову заяву з пропозицією переглянути розмір орендної плати за договором оренди землі від 28 липня 2016 року та укласти додаткову угоду, якою внести зміни до договору в частині розміру орендної плати. Позивач вважає, що розмір орендної плати за договором оренди землі від 28 липня 2016 року підлягає перегляду в бік збільшення та повинен складати 13 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, враховуючи інфляцію, підвищення цін та тарифів. Відповідач не погоджується з таким розміром та вважає, щозаява позивача щодо збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою є необґрунтованою.

ОСОБА_1 вважає, що відмова відповідача в укладенні додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою в бік збільшення, порушує його права.

Посилаючись на вищевикладені обставини, позивач ОСОБА_1 просить суд змінити умови договору оренди землі від 28 липня 2016 року, укладеного між ним та ПСП Приват Агро , стосовно земельної ділянки площею 5,54 га, з кадастровим номером 5323682600:00:016:0005, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місцезнаходженням якої є територія Яблунівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, шляхом збільшення розміру орендної плати, вказати в (як уточнено представником позивача в судовому засіданні 13.01.2022) п.9 замість 14522,37 гривень в рік - 22221 гривня 25 копійок в рік та стягнути з відповідача на його користь судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Ухвалою суду від 29.10.2021 року було відкрите загальне позовне провадження у справі.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що договір оренди землі від 28 липня 2016 року був підписаний позивачем та відповідачем добровільно, що свідчить про погодження всіх його істотних умов. Приватне сільськогосподарське підприємство Приват Агро добросовісно виконували передбачені умови договору, сплачувало оренду плату вчасно та у розмірі, що значно перевищує визначений договором розмір. Крім того, під час обчислення орендної плати враховується індекс інфляції, отже, як стверджує представник відповідача, розмір орендної плати автоматично переглядався відповідачем та збільшувався. Також, як вказує у відзиві представник відповідача, позовна заява не містить жодної аргументації, жодних доказів та обґрунтування збільшення грошової суми орендної плати до суми 22221 грн. 25 коп., не зазначено позивачем і норми законодавства, які б передбачали збільшення саме на відповідний вказаний позивачем розмір орендної плати. На думку представника позивача, зміна розміру орендної плати суперечить принципам та засадам правочину, суперечитиме меті його укладення та позбавить відповідача того, на що він розраховував під час його укладення та умов спірного договору. Посилаючись на вищевказані обставини представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі та стягнути з позивача на користь ПСП Приват Агро витрати на правову допомогу в розмірі 8000 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити, в своїх поясненнях посилалася на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, в своїх поясненнях посилалася на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 5,5402 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323688200:00:016:0005 (а.с. 5).

З договору оренди землі від 28 липня 2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та Приватним сільськогосподарським підприємством Приват Агро , який зареєстрований КП Реєстраційна служба Оржицької районної ради 11.08.2016 року за номером 15926896, встановлено, що позивач надав відповідачу в строкове платне користування терміном на 10 років зазначену вище земельну ділянку. Відповідно до п. 5 цього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 207462,49 гривень. Пунктом 9 договору оренди передбачено, що за користування вказаною земельною ділянкою встановлена орендна плата в розмірі 14522,37 грн. в рік, яку орендар має сплачувати не пізніше 31 грудня поточного року. Згідно п. 13 цього договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (а.с. 6-10).

Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.08.2021 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5323682600:00:016:0005 становить 170932,72 гривні (а.с. 15).

31.08.2021 року позивач звернувся до Приватного сільськогосподарського підприємства Приват Агро із заявою, в якій запропонував останньому переглянути розмір орендної плати за договором оренди землі від 28.07.2016 року, встановивши орендну плату в розмірі 13% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та укласти додаткову угоду, якою внести зміни до п. 9 договору, та викласти його в наступній редакції: Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 22221 (двадцять дві тисячі двісті двадцять одна) гривня 25 копійок у рік (а.с. 16).

Відповідач направив відповідь на вказану заяву, в якій зазначив, що твердження позивача, якими мотивована заява з проханням укласти додаткову угоду до Договору, а саме встановлення 13% орендної плати від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, не узгоджуються та протирічать умовам Договору та законодавству. Відповідач вважає, що обов`язок у Приватного підприємства Приват Агро змінювати розмір орендної плати за договором відсутній (а.с. 12-13).

З карток розрахунку ПСП Приват Агро вбачається, що відповідачем ОСОБА_1 здійснювалась виплата орендної плати за 2017 рік в розмірі 22260,33 грн, за 2018 рік - в розмірі 24895,62 грн (а.с. 54-57).

Згідно зі ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За змістом статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, передбачених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

За змістом частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частинами 1-3 статті 21 Закону України Про оренду землі визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

У статті 30 Закону України Про оренду землі визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У позовній заяві та в усних поясненнях сторона позивача вказує на те, що з моменту укладення спірного договору оренди земельної ділянки відбулася зміна розміру земельного податку, зміна розміру нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, мала місце інфляція, підвищувалися ціни та тарифи. Посилаючись на зміст п. 13 спірного договору оренди, відповідно до якого розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом, позивач просить змінити умови договору оренди землі. Позивач просить збільшити розмір орендної плати, вказати в п.9 замість 14522,37 гривень в рік - 22221 гривня 25 копійок в рік.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають. Позивач не довів жодними належними та допустимими доказами, що він сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку з власних коштів і збільшення розміру земельного податку негативно відзначається на його фінансовому стані. Не є підставою для зміни зафіксованого в договорі розміру орендної плати і збільшення розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, оскільки в договорі оренди землі вказаний фіксований розмір щорічної орендної плати.

Суд не приймає до уваги і посилання позивача на те, що під час дії договору мала місце інфляція, підвищувалися ціни та тарифи. У самому договорі у п. 10 зазначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, те ж саме зазначено і в ст. 21 Закону України Про оренду землі . Таким чином, виплата орендної плати з урахуванням індексів інфляції і захищає орендодавця від зменшення купівельної спроможності відповідних коштів внаслідок інфляції, зростання цін. При цьому позивач при укладенні спірного договору не був позбавлений можливості ініціювати включення в умови договору норм, які б слугувати додатковим компенсатором знецінення відповідних коштів внаслідок зростання цін та тарифів.

Позивачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів на доведення інших обставин, які б могли слугувати підставами для зміни умов договору оренди і збільшення розміру орендної плати.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 626, 632, 651 ЦК України, ст. 5, 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, ст. 2, 13, 21, 30 ЗУ Про оренду землі , суд,

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Приватного сільськогосподарського підприємства Приват Агро (місцезнаходження: вул. Миру, 46, сел. Оржиця Лубенського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 32413243) про зміну умов договору оренди землі шляхом збільшення розміру орендної плати - відмовити.

За ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 21.01.2022.

Суддя

СудОржицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.01.2022
Оприлюднено24.01.2022
Номер документу102625192
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —543/929/21

Постанова від 18.04.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Панченко О. О.

Ухвала від 24.03.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Панченко О. О.

Ухвала від 03.03.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Панченко О. О.

Рішення від 26.01.2022

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Рішення від 13.01.2022

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Рішення від 13.01.2022

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 17.12.2021

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 10.12.2021

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 25.11.2021

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні