Рішення
від 20.01.2022 по справі 527/2410/21
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/2410/21

провадження 2/527/63/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Левицької Т.В.,

з участю секретаря судового засідання - Папенко Л.І.,

представника позивачів - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу № 527/2410/21 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , поданим представником ОСОБА_4 до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу Мірошкіна Яна Володимирівна про встановлення факту та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

12 листопада 2021 року представник позивачів звернулася до суду з позовом про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом .

08 грудня 2021 року представник позивачів подала до суду заяву про збільшення позовних вимог.

В обґрунтування позову, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, представник позивачів зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , яка за життя склала заповіт, яким заповіла усе належне їй майно донькам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прийняли спадщину, оскільки вступили в управління спадковим майном, так як ОСОБА_3 була прописана та проживала з матір`ю ОСОБА_5 за однією адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_2 й ОСОБА_3 вступили в управління спадковим майном, яке залишилося після смерті їх матері, а саме майном, яке знаходилося в квартирі, де проживала ОСОБА_5 і яке їй належало. Вони спільно користуються та розпоряджаються вказаним майном. ОСОБА_2 деякий час перед смертю матері проживала разом з нею та здійснювала її догляд. Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки (паю). За життя ОСОБА_5 була включена до списку - додатку до державного акту на право колективної власності на землю серія ПЛ від 25.06.1999 року, виданого КСП ім. Крупської с Пронозівка Глобинського району під № 1141. Проте, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позбавлені можливості оформити спадщину після померлої матері в порядку спадкування за заповітом, оскільки вони не мають можливості отримати сертифікат.

Посилаючись на викладене, представник позивачів просила суд, встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 шляхом вступу в управління спадковим майном; визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_5 право на Ѕ частину земельної частки (паю) площею 3,20 умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСП ім. Крупської на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області; визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_5 право на Ѕ частину земельної частки (паю) площею 3,20 умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСП ім. Крупської на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

В судове засідання позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не з`явилися, направили письмові пояснення по справі, клопотання про розгляд справи без їх участі.

У судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала із наведених у позові підстав.

Представник відповідача та третя особа в судове засідання не з`явилися, направили заяви про розгляд справи без їх участі, заперечень проти позову не мали.

Свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 підтвердили факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 .

Вислухавши пояснення представника позивачів, свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого 19 травня 1998 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Кременчуцької міської ради Полтавської області (а.с.12).

ОСОБА_5 , за життя, 21 січня 1988 року склала заповіт, яким заповіла усе належне їй майно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в рівних долях (а.с.64).

Позивачі позбавлені можливості отримати дублікат заповіту (а.с.15).

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є доньками ОСОБА_5 (а.с.10-11,36).

Постановою від 19 листопада 2021 року приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу Мірошкіна Яна Володимирівна відмовила ОСОБА_3 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку з тим, що спадкоємцем не подано оригінал/дублікат заповіту та у спадкоємця відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно (а.с.46).

Постановою від 19 листопада 2021 року приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу Мірошкіна Яна Володимирівна відмовила ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про прав на спадщину, у зв`язку з тим, що спадкоємець була зареєстрована зі спадкодавцем за різними адресами, а також не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини (а.с.47).

Надаючи правову оцінку викладеним об ставникам, суд зазначає наступне.

Правовідносини по спадкуванню після ОСОБА_5 виникли на час дії Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ч. 1 ст. 534 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року , кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським

організаціям.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Як вбачається із дослідженої в ході судового розгляду спадкової справи № 17/2021 заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори подала ОСОБА_3 (а.с.51-64).

Судом встановлено, що оскільки ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала з ОСОБА_5 за однією адресою на момент її смерті, вона є такою, що прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління або володіння спадковим майном.

Вирішуючи позовну вимогу в частині встановлення факту прийняття ОСОБА_2 спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 шляхом вступу в управління спадковим майном, суд встановив наступне.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтвердили факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 .

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_2 на час смерті проживала разом з матір`ю, вона є такою, що прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління або володіння спадковим майном, тому позов в цій частині є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги в частині визнання за позивачами по 1/2 частині за кожною права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_5 суд встановив наступне.

Позивачі є спадкоємцями за заповітом, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину після померлої ОСОБА_5 .

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим -день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Отже, майно яке підлягає успадкуванню повинно належати померлому на день смерті.

25 червня 1999 року колективному сільськогосподарському підприємству ім. Крупської було видано державний акт на право колективної власності на землю Серія ПЛ, відповідно до якого було передано у колективну власність 40005,9 га землі (а.с.18-19).

Як вбачається зі Списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства ім. Крупської Глобинського району Полтавської області, прізвище ОСОБА_5 зазначена за № 1141 (а.с.20-21).

Відповідно до довідки, виданої Відділом у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Пронозівської сільської ради по КСП ім. Крупської гр. ОСОБА_5 не значиться, але є у списку-додатку до державного акта на право колективної власності на землю Серія ПЛ від 25 червня 1999 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству ім. Крупської с. Пронозівка Глобинського району, прізвище ОСОБА_5 зазначена за № 1141 (а.с.16).

Відповідно до ст. 23 Земельного кодексу України (в редакції на момент видачі державного акту), право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Згідно п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу є рівними.

Виходячи із змісту ст.ст. 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) та зазначеного Указу Президента, особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: - перебування в членах КСП на час паювання; - включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; - одержання КСП цього акта.

Згідно з п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Тобто, право на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському підприємству, членом якого є особа.

Отже, право на земельну частку (пай) виникає в осіб, які на час видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акта на право колективної власності на землю були чи залишилися членами цього підприємства.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року , правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю.

Як встановлено судом, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Державний акт на право колективної власності на землю колективному сільськогосподарському підприємству ім. Крупської виданий 25 червня 1999 року.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що на момент видачі КСП державного акту, ОСОБА_5 вже померла, тому не набула право колективної власності на землю вказаного підприємства, оскільки її правоздатність припинилася, отже на момент смерті померлій вказане право не належало, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання за позивачами по 1/2 частині за кожною права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_5 до задоволення не підлягають.

Керуючись ст.ст. 3-15, 76, 82, 258, 259, 263, 265, 268,273 ЦПК України , суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 шляхом вступу в управління спадковим майном.

В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивачі: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач: Градизька селищна рада Кременчуцького району Полтавської області (Полтавська область, Кременчуцький район, смт. Градизьк, вул. Київська, 51).

Третя особа: Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу Мірошкіна Яна Володимирівна (Полтавська область, м. Кременчук, вул. Соборна, буд.4/28).

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.01.2022
Оприлюднено24.01.2022
Номер документу102628098
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/2410/21

Постанова від 21.07.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 18.05.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 18.05.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 14.04.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 13.04.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 22.03.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пилипчук Л. І.

Рішення від 20.01.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 29.12.2021

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 15.11.2021

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні