Рішення
від 18.01.2022 по справі 321/1699/21
МИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/1699/21

Провадження № 2/321/65/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.01.2022 року

Михайлівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Машкіної Н.В.,

за участю секретаря - Мосієнко О.О..

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плодородненської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Плодородненської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася з позовом до відповідача про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, посилаючись на таке.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті залишилася спадщина - земельна ділянка, кадастровий номер: 2323385500:06:010:0001, площею 6.1405 гектара, що розташована на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії І-ЗП № 034609 від 24 листопада 2000 року. За життя, а саме 25 грудня 2013 року, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті склав заповіт, який було посвідчено секретарем Мар`янівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області та зареєстровано в реєстрі за № 324, відповідно до якого вказану земельну ділянку заповів позивачу - ОСОБА_1 . Про існування заповіту позивач дізналась в жовтня 2021 року, у зв`язку з чим одразу ж звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом. Проте, у видачі свідоцтва на право на спадщину за заповітом їй було відмовлено, у зв`язку з пропуском строку встановленого законодавством для прийняття спадщини. У зв`язку з викладеним, позивач просить визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання позивач не з`явилась, від її представника - адвоката Бондарєва О.Г. надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого повторно Михайлівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Василівському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 08 жовтня 2021 року, актовий запис № 288, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 82 роки. (а.с.6).

Згідно заповіту, складеного 25 грудня 2013 року ОСОБА_2 , посвідченого секретарем Мар`янівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області та зареєстровано в реєстрі за № 324, на випадок своєї смерті земельну ділянку, кадастровий номер: 2323385500:06:010:0001, площею 6.1405 гектара, що розташована на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, яка належить йому на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії І-ЗП № 034609 від 24 листопада 2000 року, він заповів ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Запоріжжя, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 . (а.с.7).

У відповідності до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії І-ЗП № 034609, виданого 24 листопада 2000 року, ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Плодородненської сільської ради від 19 жовтня 2000 року № 123 є власником земельної ділянки площею 6,14 гектарів, розташованої на території Плодородненської сільської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с.8).

В Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №67177979 вбачається, що 06.11.2021 року була відкрита спадкова справа у спадковому реєстрі №115/2021 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с.11).

З копії спадкової справи № 115/2021 вбачається, що позивач ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, звернувшись з відповідною заявою до нотаріальної контори. Інших спадкоємців немає.

Постановою приватного нотаріуса Бердянського районного нотаріального округу Запорізької області Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 06 листопада 2021 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском шестимісячного строку встановленого законодавством для прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини згідно вимогст.1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбаченіст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, треба враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємицею померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за заповітом. Строк на прийняття спадщини пропущений нею з поважних причин, оскільки вона до кола спадкоємців за законом не належить, є спадкоємицею за заповітом, про який дізналася в кінці жовтня 2021 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що строк для прийняття спадщини пропущений позивачем з поважних причин, тому позовні вимоги ґрунтуються на законі, доведені в судовому засіданні і позивачу необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання заяви на прийняття спадщини за законом, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 7, 12, 228-229, 258-260, 263-265, 268 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Плодородненської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Плодородненської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом трьох місяців для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ,яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Плодородненська сільська об`єднана територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області, місце розташування: с. Плодородне, вул. Миру, 11, Мелітопольського району, Запорізької області.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Михайлівського районного суду

Запорізької області Н.В. Машкіна

СудМихайлівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення18.01.2022
Оприлюднено24.01.2022
Номер документу102655212
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —321/1699/21

Рішення від 18.01.2022

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Машкіна Н. В.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Машкіна Н. В.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Машкіна Н. В.

Ухвала від 03.12.2021

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Машкіна Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні