СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 684/4/22
Провадження № 2/684/46/2022
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження у справі
13 січня 2022 року смт Стара Синява
Суддя Старосинявського районного суду Хмельницької області Гринчук С.М., ознайомившись із матеріалами позовної заяви Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК (місцезнаходження: вул. Грушевського, буд. 1Д, м. Київ) до ОСОБА_1 (зареєстрованемісце проживання: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення боргу кредитором спадкодавця,
ВСТАНОВИВ :
Представник позивача Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК Балагурак В.В. звернулася до суду із вказаним вище позовом.
Разом з позовною заявою представник позивача подала клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; клопотання про огляд веб-сайту; клопотання про витребування доказів, а саме: від територіального органу, до повноважень якого входять питання реєстрації місця проживання фізичних осіб (Центру надання адміністративних послуг у місті та/або сільської ради), компетенція якого територіально поширюється на адресу останнього місця реєстрації проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальника ОСОБА_3 - довідки про склад сім`ї та реєстрацію осіб за адресою: АДРЕСА_1 станом на дату смерті померлої, а також копії спадкової справи, заведеної приватним нотаріусом Намистюк Л.І після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування клопотання про витребування доказів представник позивача зазначила, що отримання позивачем запитуваної інформації ускладнюється тим, що частина такої інформації містить персональні дані, доступ до якої регулюється Законом України "Про захист персональних даних", а решта інформації у відповідності до ч.1 ст.8 Закону України "Про нотаріат" містить нотаріальну таємницю, що утруднює самостійне подання необхідних доказів.
Згідно з частиною першою статті 187 ЦПК України 05 січня 2022 року суд звернувся з запитами до відповідного органу реєстрації місця проживання та перебування особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідачів.
З отриманих 10 січня 2022 року відповідей Старосинявської селищної ради Хмельницької області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер, на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , знятий з реєстрації місця проживання 11 лютого 2019 року за свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Старосинявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 21 листопада 2017 року. Зазначене також підтверджується копією актового запису про смерть №348, виданого Старосинявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, який надійшов на адресу суду 13 січня 2022 року.
Тобто, відповідач ОСОБА_1 помер до звернення позивача до суду із зазначеним позовом.
Відповідно до статті 46 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом ЦПК України) здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи. Згідно зі статтею 47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. При цьому цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті (частина четверта статті 25 Цивільного кодексу (далі за текстом ЦК України).
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що чиним законодавством України не передбачено можливості пред`явлення позову до особи, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог частини четвертої статті 25 ЦК України припинилася.
Відповідно до пункту1 частини першої статті 186 ЦПК України судя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи, що фізична особа - відповідач ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку із смертю знятий з обліку у відповідному органі реєстрації місця перебування та місця проживання особи, ураховуючи позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 16 травня 2018 року у справі № 183/4229/14 та від 18 грудня 2019 року у справі № 127/328/17, наявні підстави відмовити частково у відкритті провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України у частині позовних вимог Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК до нього..
В решті позовна заява подана з додержанням вимог статей 175,177 ЦПК України.
Підстави, передбачені статтею 185 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, її повернення, а також для відмови у відкритті провадження у справі згідно статтею 186 ЦПК України - відсутні.
Справа підсудна Старосинявському районному суду Хмельницької області.
Згідно з пункту 2 частини другої статті 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється у порядку позовног опровадження (загального або спрощеного). Ці правила визначаються ухвалою суду про відкриття провадження у справі (пункт 4 частини другої статті187 ЦПК України).
Відповідно до частини третьої сттатті 274 ЦПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суддя враховує,зокрема, категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо.
Пункт 2 частини четвертої статті 274 ЦПК України визначає, в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо спадкування.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 277 ЦПК України у випадку, передбаченому частиною другою статті 274 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Враховуючи, що предметом позову є стягнення заборгованості кредитором спадкодавця зі спадкоємців та стосується питання прийняття/не прийняття відповідачами спадщини у вигляді боргових зобов`язань спадкодавця перед банком, суд вважає за необхідне розглянути справу за правилами загального позовного провадження, тому клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження не підлягає до задоволення.
Щодо заявленого представником позивача клопотання про огляд веб-сайту , зазначаю таке.
Клопотання мотивоване тим, що позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за кредитним договором, який було укладено між відповідачем та позивачем шляхом приєднання відповідачем до Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ Приват Банк . На підтвердження дійсності відповідної редакції Умов та правил надання банківських послуг АТ КБ Приват Банк вважає за необхідне ініціювати огляд на офіційному веб-сайті АТ КБ "Приват Банк" та фіксування змісту редакції Умов та правил надання банківських послуг, яка діяла на день приєднання відповідача до відповідних умов.
Відповідно до статей 76,83 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасниксправи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно зі статтею 100 ЦПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій лектронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис". Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу. Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.
Частинами першою та сьомою статті 85 ЦПК України передбачено, що письмові, речові та електронні докази, які не можна доставити до суду, оглядаються за їх місцезнаходженням.
У порядку, передбаченому вказаною статтею, суд за заявою учасника справи чи з власної ініціативи може оглянути веб-сайт (сторінку), інші місця збереження даних в мережі Інтернет з метою встановлення та фіксування їх змісту.
Аналіз викладених норм процесуального закону дає підстави для висновку, що електронні документи як докази у справі можуть бути подані стороною до суду як в оригіналі, так і в паперовій копії. При цьому, огляд електронного доказу (веб-сайту абосторінки) за його місцезнаходженням в мережі Інтернет здійснюється лише з метою встановлення та фіксування його змісту, а також за умови, що його не можна доставити до суду.
Із матеріалів справи слідує, що позивачем до позову додано паперову копію електронного документа Умови та правила надання банківських послуг в ПриватБанк, отже, доказ доставлений до суду, його зміст встановлено та зафіксовано.
Таким чином, вважаю, що відсутні підстави для проведення огляду електронного доказу за його місцезнаходженням на веб-сайті позивача, а тому у задоволенні клопотання слід відмовити.
Клопотання представника позивача про витребування доказів підлягає до задоволення зважаючи на таке.
Відповідно до частини шостої статті 81 ЦПК України доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Згідно з положенням частини першої статті 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу.
Враховуючи підстави та предмет позову, для з`ясування усіх обставин справи з метою повного та об`єктивного її розгляду, своєчасність подання клопотання, вважаю за необхідне витребувати від територіального органу, до повноважень якого входять питання реєстрації місця проживання фізичних осіб, компетенція якого територіально поширюється на адресу останнього місця реєстрації проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальника ОСОБА_3 , відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Старосинявської селищної ради (вул. Грушевського, буд.61, смт Стара Синява, Хмельницька область, 31400) - довідку про склад сім`ї та реєстрацію осіб за адресою: АДРЕСА_1 станом на дату смерті померлої, а також витребувати від приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Намистюк Л.І (вул.. Грушевського, 52/1 смт Стара Синява, Хмельницької області, 31400) копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Буглаї, Хмельницького (колишнього Старосинявського) району, Хмельницької області.
Згідно з частиною шостою статті 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Керуючисьст.ст. 19 , 175-177 , 185-187 , 274, 279 ЦПК України , суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця в частині вимог до ОСОБА_1 .
Прийняти до розгляду позовну заяву Акціонерного товариства Комерційного банку ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця в частині вимог до ОСОБА_2 , та відкрити провадження у справі.
Відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання призначити на 10 годину 00 хвилин 10 лютого 2022 року в залі засідань Старосинявського районного суду (вул. Грушевського, 53, смт Стара Синява Хмельницький район, Хмельницька область, 31400).
В судове засідання викликати сторони, надіславши їм копію ухвали про відкриття провадження, а відповідачам, крім того, копії позовної заяви з додатками.
Відповідачі мають право протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали подати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, та додані до нього документи.
Відповідачі зобов`язані в цей же строк надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів (рекомендованим повідомленням) та надати суду підтверджуючі відомості їх направлення.
Роз`яснити відповідачам, що в разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня вручення копії відзиву та доданих до нього документів для подання відповіді на відзив. У зазначений строк позивач має право надіслати (надати) суду відповідь на відзив, яка повинна відповідати вимогам, викладених у статтях178 і 179 ЦПК України та додані до неї документи. Одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду, надіслати (надати) копію відповіді на відзив та доданих до неї документів іншим учасникам справи.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідачі - заперечення протягом п`яти днів з дня їх отримання. Сторони у справі зобов`язані одночасно з надісланням до суду відповіді на відзив (заперечення) надіслати відповідачам (позивачу) копії зазначених документів та доданих до них документів, після чого надати суду підтверджуючі відомості їх направлення.
Роз`яснити відповідачам їхнє право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копіїухвали про відкриття провадження у справі), який має відповідати вимогам статей 175 і 177 цього Кодексу.
Роз`яснити учасникам справи,що ними з підстав, зазначених у ст.ст. 36, 37, 38 ЦПК України, судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу, може бути заявлено вмотивований відвід протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти відвід дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів із дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Відмовити в задоволенні клопотання представника позивача про огляд веб-сайту.
Задовольнити клопотання представника позивача про витребування доказів.
Витребувати від приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Намистюк Л.І (вул.. Грушевського, 52/1 смт Стара Синява Хмельницької області, 31400) копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Буглаї Хмельницького (колишнього Старосинявського) району Хмельницької області, яку необхідно надати суду у строк до 10 лютого 2022 року.
Витребувати від територіального органу, до повноважень якого входять питання реєстрації місця проживання фізичних осіб, компетенція якого територіально поширюється на адресу останнього місця реєстрації проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальника ОСОБА_3 , відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Старосинявської селищної ради (вул. Грушевського, буд.61, смт Стара Синява, Хмельницька область, 31400) - довідки про склад сім`ї та реєстрацію осіб за адресою: АДРЕСА_1 станом на дату смерті померлої ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), які необхідно надати суду у строк до 10 лютого 2022 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України https://st.km.court.gov.ua/sud2216/gromadyanam/csz/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гринчук
Суд | Старосинявський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2022 |
Номер документу | 102676863 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосинявський районний суд Хмельницької області
Гринчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні