Рішення
від 23.12.2021 по справі 910/9752/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.12.2021Справа № 910/9752/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участі секретаря судового засідання Дупляченко Ю.О., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" (вул. Ватутіна 25/21 оф. 80, м. Вишневе, Києво-Святошинський р-н, Київська обл, 08133, код ЄДРПОУ 42577923)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" (вул. Новокостянтинівська буд. 3, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 43575436)

про розірвання договору та стягнення 256 453, 08 грн,

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" (далі - відповідач) про розірвання договору та стягнення 256 453, 08 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч взятим на себе зобов`язанням за договором підряду №17/21 від 17.03.2021 (далі - договір) відповідач своєчасно не приступив до виконання робіт щодо встановлення металевої конструкції на об`єкті в селі Гатне, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про розірвання договору та стягнення з відповідача сплаченої суми авансу у сумі 250 683, 89 грн та 5 769, 19 грн неустойки.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.11.2021 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" задоволено частково, присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" грошові кошти у розмірі 250 683, 89 грн, неустойку у розмірі 5 769, 19 грн та 3 846, 80 грн витрат зі сплати судового збору.

23.11.2021 до відділу діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" надійшла заява про стягнення витрат на правову (правничу) допомогу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.12.2021 призначено судове засідання у справі №910/9752/21 для вирішення питання про судові витрати на 23.12.2021.

21.12.2021 до відділу діловодства суду представником позивача подано клопотання про розгляд справи без участі представників позивача.

У судове засідання 23.11.2021 представники сторін не прибули, про дату, час та місце засідання повідомлялися належним чином.

За приписами частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Положеннями ст. 221 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) унормовано, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Згідно з приписами ч. 1, 2. ст. 244 ГПК України, заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Отже, за приписами ст. 244 ГПК України слідує, що додаткове рішення - це засіб виправлення неповноти основного судового рішення. Через незмінність судового рішення суд, який його ухвалив, не вправі його скасувати чи змінити, проте, він має право виправити деякі його недоліки, зокрема неповноту. Неповнота судового рішення може полягати в невирішеності деяких питань, що стояли перед судом.

Так, відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

За змістом ч. 1, 3 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Згідно зі ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Частиною 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

На підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу у матеріалах справи наявні наступні докази:

- копію договору про надання послуг з правової допомоги №05/21 від 31.05.2021;

- копію акту приймання-передачі послуг до договору №05/21 про надання послуг з правової допомоги від 31.05.2021;

- копію платіжного доручення №1759 від 16.07.2021 на суму 10 000, 00 грн.

Так, згідно договору №05/21 від 31.05.2021 про надання послуг з правової допомоги, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" та Адвокатським об`єднанням "АННВАНТА" (далі - договір), клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання з надання наступної правової допомоги:

Представлення у встановленому порядку інтересів клієнта в Господарському суді міста Києва, Північному апеляційному господарському суді та в Касаційному господарському суді з питання розірвання договору підряду №17/21 від 17.03.2021 та стягнення суми заборгованості з ТОВ "Вікна Світ" по зазначеному договору.

Плата за надання послуг з правової допомоги складається з гонорару (п. 4.1. договору). Гонорар Адвокатського об`єднання за надання правової допомоги за цим договором за участь у розгляді справи в суді першої інстанції складає 10 000, 00 грн без ПДВ (п. 4.2. договору).

За результатами надання правової допомоги складається акт наданих послуг, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої Адвокатським об`єднанням правової допомоги з зазначенням переліку наданої юридичної допомоги (п. 4.5. договору).

Актом приймання-передачі послуг від 18.11.2021 до договору №05/21 про надання послуг допомоги від 31.05.2021, сторони погодили перелік наданих адвокатським об`єднанням послуг.

Відповідно до п. 2 акту приймання-передачі послуг гонорар адвокатського об`єднання за наданий комплекс правової допомоги становить 10 000, 00 грн.

Вказаний акт підписаний сторонами без заперечень та скріплений печатками.

Платіжним дорученням №1759 Товариство з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" сплатило на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" 10 000, 00 грн на підставі виставленого рахунку-фактури №АН-0000007 від 31.05.2021.

Стаття 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" визначає, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу).

Відповідно до ст.19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності є:

1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;

4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні;

5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;

6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;

7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

8) надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань;

9) захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв`язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов`язане з корупцією правопорушення.

Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.

Отже, поштові витрати не можуть бути віднесені до жодного з видів правничої допомоги, які передбачені ст. 1, 19 закону №5076-VI, а тому не підлягають стягненню з відповідача.

Дослідивши вказані документи, а також ті, що містяться в матеріалах справи, суд визнає підтвердженою належними та допустимими доказами суму судових витрат на правничу допомогу у розмірі 10 000, 00 грн, надану позивачу Адвокатським об`єднанням АННВАНТА .

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Встановивши обставини, викладені у ч. 5 ст. 129 та ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, а також приймаючи до уваги наслідки вирішення даної справи - задоволення позовних вимог та відсутність клопотання відповідача, поданого в порядку ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку про необхідність покладення на відповідача витрат на оплату послуг адвоката у розмірі 5 000, 00 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242, 244 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Світ" (вул. Новокостянтинівська буд. 3, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 43575436) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС.КЛІМАТ" (вул. Ватутіна, буд. 25/21, оф. 80, м. Вишневе, Києво-Святошинський р-н, Київська обл., 08133, код ЄДРПОУ 42577923) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000 (п`ять тисяч) грн 00 коп.

2. Після набрання додатковим рішенням законної сили видати наказ.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У зв`язку з перебуванням судді Ягічевої Н.І. на лікарняному підписання повного тексту додаткового рішення здійснюється після виходу судді з лікарняного.

Повний текст додаткового рішення складено та підписано 19.01.2022 .

Суддя Наталія ЯГІЧЕВА

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.12.2021
Оприлюднено26.01.2022
Номер документу102729223
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/9752/21

Ухвала від 10.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Постанова від 25.07.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 25.07.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 27.06.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 26.06.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 02.05.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Рішення від 23.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Рішення від 23.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 28.12.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні