ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 грудня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/705/20
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.
при секретарі судового засідання Качунь І.Є.
розглянув справу
за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до відповідача Дочірнього підприємства "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз"
про стягнення боргу в сумі 280 094 701,61 грн
за участю представника відповідача: Матус Т.А.- адвокат
Суть справи:
Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" про стягнення боргу в сумі 280 094 701,61 грн.
Розгляд цієї справи судом здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 03.03.2021 судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз".
Ухвалою від 07.04.2021 судом клопотання ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" задоволено частково та призначено у справі судову експертизу. Провадження по справі №922/2379/21 зупинено. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.07.2021 ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 07.04.2021 скасовано та справу направлено для продовження розгляду до Господарського суду Тернопільської області. Ухвалою суду від 04.08.2021 призначено підготовче засідання у даній справі.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що його контрагентом не виконані належним чином умови договору купівлі-продажу природного газу №18-548-Н від 05.11.2018 в частині повної оплати поставленого газу, через що в останнього виникла заборгованість, сума якої заявлена до стягнення у судовому порядку.
В свою чергу, заперечуючи проти позову, Дочірнє підприємство вказує, що у грудні 2019 року ДП "Газпостач" була проведена звірка фактично використаних обсягів природного газу з побутовими споживачами, показники яких відображені в Актах звіряння використаних обсягів газу ПАТ "Тернопільміськгаз". За твердженням відповідача, отримані її фактичні результати вказують на те, що показники по вказаних побутових споживачах, які відображені у Актах, значною мірою не відповідають даним, що зазначені ПАТ "Тернопільміськгаз" у файлах шляхом електронного обміну інформацією.
Через наявні технічні проблеми у позивача, судове засідання 28 грудня 2021 року у режимі відеоконференції не відбулося.
Водночас, представник відповідача у судовому засіданні 28.12.2021 проти позову заперечує та просить суд відкласти судове засідання у зв`язку з необхідністю ознайомитись з матеріалами справи, оскільки між ним та відповідачем договір про надання правової допомоги укладено лише 28.12.2021.
Розглядаючи вказане клопотання суд враховує, що розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням як позивача так і його контрагента. У клопотанні від 28.12.2021 не вказано в чому полягає неможливість розгляду справи у даному судовому засіданні, враховуючи, що сторонами уже було подано усі докази та заяви по суті справи, які вони бажали подати і суд не повідомлявся про необхідність збирання додаткових доказів.
Враховуючи викладене, суд не вбачає об`єктивних та обґрунтованих підстав для відкладення розгляду справи.
Варто при цьому зазначити, що частиною 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України передбачено застосування судом Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод як джерело права.
Відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
"Розумність" строку визначається окремо для кожної справи. Для цього враховують її складність та обсяг, поведінку учасників судового процесу, час, необхідний для проведення відповідної експертизи (наприклад, рішення Суду у справі "G. B. проти Франції"), тощо.
Роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, а одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (ст. 2 ГПК України).
Суд вважає, що у даній справі є достатньо матеріалів для її розгляду по суті та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Під час судових слухань сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів (надано достатньо часу для підготовки до судового засідання, ознайомлення із матеріалами справи, зняття з них копії, надання доказів та заяв по суті справи, заявлення клопотань тощо).
Відтак, подальше відкладення розгляду справи суперечитиме вищезгаданому принципу розгляду справи впродовж розумного строку.
Як наслідок, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та констатує, що неявка у судове засідання представників позивача та третьої особи також не можуть слугувати підставою для цього.
Справа з технічною фіксацією (звукозапис) судового процесу розглядалась відповідно до ст. 222 ГПК України.
Розглянувши наявні письмові докази, перевіривши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
Між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", що в подальшому перейменовано на АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Постачальник) та Дочірнім підприємством "Газпостач" ПАТ "Тернопільміськгаз", в подальшому Дочірнє підприємство "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" (Покупець), 05.11.2018 було укладено Договір №18-548-Н купівлі-продажу природного газу (далі-Договір), за умовами якого Постачальник зобов`язався передати Покупцеві у 2018 році природний газ, а Покупець, в свою чергу, прийняти та оплатити його на умовах цього договору.
Згідно з п. п.1.2 спірного правочину природний газ, що передається за цим договором, використовується Покупцем виключно для постачання побутовим споживачам.
У 2.1 Договору його контрагенти домовилися, що Продавець передає Покупцеві з 01.11.2018 по 30.11.2018 природний газ обсягом до 12 500,00 тис. куб. м.
За змістом п. 3.1 Договору Продавець передає Покупцеві природний газ у віртуальній точці газотранспортної системі, в якій здійснюється передача природного газу. Право власності на природний газ переходить у віртуальній точці газотранспортної системі, в якій здійснюється передача природного газу. Пунктом 3.2 Договору визначено, що приймання - передача природного газу, переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці постачання, оформляється актом приймання - передачі.
Покупець зобов`язується подати не пізніше 08 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, Продавцеві підписані та скріплені печаткою Покупця (за її наявності) два примірника акта приймання - передачі природного газу, де зазначаються фактичні обсяги переданого газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його ціна та фактична вартість (п.3.3 Договору).
Продавець до 12 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу, після подачі Покупцем документів, визначених пунктом 3.3Договору, повертає Покупцеві один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою.
Згідно з п. 3.6 Договору коригування обсягів природного газу, які планується передати згідно з цим договором, оформляється Покупцем у вигляді заявки.
Кількість природного газу, яка передається Покупцеві, визначається за показами комерційних вузлів обліку природного газу відповідно до вимог, установлених Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (п.4.1 договору).
За змістом п. 5.1 Договору ціна за природний газ становить 6 235,51 грн за 1 000 куб. м, крім того податок на додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 7 482,61 грн. з ПДВ.
Згідно з п. 6.1 Договору оплата за природний газ здійснюється покупцем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця купівлі-продажу природного газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ, крім фактично переданого природного газу, визначеного абзацом третім цього пункту, здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.
Остаточний розрахунок з оплати вартості придбаного природного газу на суму наданих побутовим споживачам пільг, субсидій та компенсацій проводиться за процедурою, визначеною Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 і має бути здійснений протягом 90 днів з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу.
Вартість фактично переданого природного газу, яка підлягає сплаті грошовими коштами за процедурою, передбаченою абзацом третім цього пункту, визначається на підставі актів звіряння розрахунків (в тому числі корегуючих актів) за відповідний місяць, підписаних Покупцем та розпорядником коштів місцевого бюджету, оригінали яких надаються Продавцеві до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу.
У разі не надання Покупцем продавцеві до 25 числа (включно) передбачених в абзаці четвертому цього пункту актів звіряння розрахунків за відповідний місяць, остаточний розрахунок за весь фактично переданий у відповідному місяці купівлі-продажу природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.
Покупець зберігає за собою право надати акт звіряння розрахунків, передбачений в абзаці четвертому цього пункту до закінчення 90 (дев`яностого) дня, що відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем в якому була здійснена купівля-продаж природного газу. При цьому, у випадку, якщо Покупець надав Продавцеві, передбачений абзацом четвертим цього пункту акт звіряння пізніше 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу але до закінчення 90 днів, що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, то розрахунок за придбаний покупцем газ, в частині суми зазначеної в такому акті звіряння, буде здійснюватися в порядку, передбаченому абзацом третім цього пункту але з такими особливостями. З дня надання продавцеві покупцем зазначеного вище акту звіряння, припиняється нарахування продавцем неустойки, 3% річних а також інфляційних збитків на суму, зазначену в такому акті звіряння, на період з дати надання акту звіряння продавцеві і до закінчення 90 днів що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу. Остаточний розрахунок за придбаний покупцем природний газ в частині, що підлягає оплаті за процедурою, передбаченою Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, має бути здійснений до закінчення 90 (дев`яностого) дня, що відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем в якому була здійснена купівля-продаж природного газу.
Покупець може ініціювати проведення розрахунку за придбаний природний газ за процедурою передбаченою Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 і після спливу 90 денного строку, передбаченого абзацом 3 цього пункту.
За змістом п. 6.2 Договору, оплата за природний газ здійснюється з поточного рахунка із спеціальним режимом використання Покупця на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Продавця, згідно з нормативами розподілу коштів, розрахованих відповідно до нормативно-правових актів України.
За невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань сторони несуть відповідальність у випадках, передбачених законодавством і цим договором (п.7.1 Договору).
Відповідно до пункту 11.1, цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу природного газу до 31.11.2018 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
З метою узгодження періоду та обсягів поставки природного газу, його вартості, порядку та умов передачі газу, строку дії Договору між сторонами у справі було укладено ряд Додаткових угод до нього.
Так, Додатковою угодою №1 від 26.11.2018 року п. 2.1 Договору доповнено абзацом у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.12.2018 по 31.12.2018 природний газ обсягом до 17 000,00 тис. куб. м. Пункт 3.3 Договору доповнено другим абзацом в наступній редакції: обсяги газу, зазначені Продавцем у торговому сповіщенні можуть відрізнятися від обсягів газу, фактично відібраних Покупцем за цим договором і визначених ним в акті приймання - передачі природного газу. При цьому, підписання сторонами актів приймання-передачі природного газу свідчить про повне виконання Продавцем своїх зобов`язань в частині передачі газу за цим договором. Розділ 11 Договору викладено в наступній редакції: цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.12.2018 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №2 від 26.12.2018 року пункти 2.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.01.2019 по 31.01.2019 природний газ обсягом до 20 000,00 тис. куб. м; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.01.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №3 від 22.01.2019 року пункти 2.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.02.2019 по 28.02.2019 природний газ обсягом до 18 000,00 тис. куб. м.; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 28.02.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №4 від 22.02.2019 року пункти 2.1. та 11.1. Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.03.2019 по 31.03.2019 природний газ обсягом до 16 000,00 тис. куб. м.; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.03.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №5 від 20.03.2019 року п. п. 2.1. та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.04.2019 по 30.04.2019 природний газ обсягом до 5 000,00 тис. куб. м; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 30.04.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №6 від 29.03.2019 сторони замінили назву Продавця на Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
Додатковою угодою №7 від 19.04.2019 року пункти 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.05.2019 по 31.05.2019 природний газ обсягом до 4 300,00 тис. куб. м.; ціна за 1 000 куб. м. газу з 01.05.2019 становить 7 184,80 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 8 621,76 грн з ПДВ; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.05.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №8 від 15.05.2019 року пункти 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.06.2019 по 30.06.2019 природний газ обсягом до 2 500,00 тис. куб. м.; ціна за 1 000 куб. м. газу з 01.05.2019 по 31.05.2019 (включно) становить 5 990,00 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 7 188,00 грн з ПДВ; ціна за 1 000 куб. м. газу з 01.06.2019 по 30.06.2019 становить 6 299,00 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 7 558,80 грн. з ПДВ; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 30.06.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення .
Додатковою угодою №9 від 21.06.2019 року п. 5.1.2 Договору викладено в наступній редакції: ціна за 1000 куб. м. газу з 01.06.2019 по 30.06.2019 становить 5 553,89 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 6 664,67 грн з ПДВ .
Додатковою угодою №10 від 27.06.2019 року пункти 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.07.2019 по 31.07.2019 природний газ обсягом до 3 000,00 тис. куб. м.; ціна за 1 000 куб. м. газу з 01.06.2019 по 30.06.2019 становить 5 553,89 грн за 1000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 6 664,67 грн з ПДВ; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.07.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №11 від 16.07.2019 року п. 5.1.2 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.07.2019 по 31.07.2019 становить 4 905,675 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1000 куб. м природного газу - 5 886,81 грн з ПДВ.
Додатковою угодою №12 від 23.07.2019 року п. п. 2.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.08.2019 по 31.08.2019 природний газ обсягом до 2 500,00 тис. куб. м; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.08.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №13 від 20.08.2019 року п. п. 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.09.2019 по 30.09.2019 природний газ обсягом до 2 700,00 тис.куб.м; ціна за 1000 куб. м газу з 01.08.2019 по 31.08.2019 становить 4 653,544 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 30.09.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №14 від 30.09.2019 року пункти 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.10.2019 по 31.10.2019 природний газ обсягом до 6 000,00 тис. куб. м; ціна за 1 000 куб. м газу з 01.09.2019 по 30.09.2019 становить 4 493,6363 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.10.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №15 від 21.10.2019 року п. п. 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.11.2019 по 30.11.2019 природний газ обсягом до 12 000,00 тис. куб. м; ціна за 1 000 куб. м газу з 01.10.2019 по 31.10.2019 становить 4 273,7604 грн за 1000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%; п.11 договору викладено в реакції цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 30.11.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №16 від 22.11.2019 року пункти 2.1, 5.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.12.2019 по 31.12.2019 природний газ обсягом до 15 500,00 тис. куб. м.; ціна за 1 000 куб. м. газу з 01.11.2019 по 30.11.2019 становить 4 899,00 грн за 1000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%; п.11 договору викладено в реакції цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.11.2018 і діє в частині продажу газу до 31.12.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №17 від 18.12.2019 року сторони замінили назву Покупця на Дочірнє підприємство "Газпостач" товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз".
Додатковою угодою №19 від 30.01.2020 року пункти 2.1, 5.1 та 5.2 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.01.2020 по 30.04.2020 природний газ обсягом до 45 000,00 тис. куб. м.: січень 2020 - 18 000,00 тис. куб. м.; лютий 2020 - 13 000,00 тис. куб. м; березень 2020 - 10 000,00 тис. куб. м; квітень 2020 - 4 000,00 тис. куб. м; ціна за 1 000 куб. м газу з 01.01.2020 по 31.01.2020 становить 4650,00 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Разом з ПДВ 5 580,00 грн. Порядок зміни ціни та її застосування встановлюється постановою Кабінету міністрів України від 19.10.2018 №867 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 №17.
Додатковою угодою №20 від 27.02.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.02.2020 по 29.02.2020 становить 3 948,00 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м природного газу - 4 737,60 грн з ПДВ.
Додатковою угодою №21 від 23.03.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.03.2020 по 31.03.2020 становить 3 396,00 грн за 1000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м природного газу - 4 075,20 грн з ПДВ .
Додатковою угодою №22 від 23.04.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.04.2020 по 30.04.2020 становить 2 897,00 грн за 1000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м природного газу - 3 476,40 грн з ПДВ .
Додатковою угодою №23 від 30.04.2020 року пункти 2.1 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві у травні-червні 2020 природний газ обсягом 3 000,00 тис. куб. м; у травні 2020- 1 500,000 тис. куб. м; у червні 2020 - 1 500,000 тис. куб. м; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині продажу газу до 30.06.2020 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №24 від 27.05.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1000 куб. м газу з 01.05.2020 по 31.05.2020 становить 2 275,00 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м. природного газу - 2 730,86 грн з ПДВ.
Додатковою угодою №25 від 25.06.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.06.2020 по 30.06.2020 становить 2 142,280 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м природного газу - 2 570,736 грн з ПДВ.
Додатковою угодою №26 від 03.07.2020 року пункти 2.1, 5.2 та 11.1 Договору викладені у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві з 01.07.2020 по 31.07.2020 природний газ обсягом до 2300,00 тис. куб. м.; порядок зміни та її застосування встановлюється постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.2020 №542; цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині продажу газу до 31.07.2020 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №27 від 27.07.2020 року п. 5.1 Договору викладено у наступній редакції: ціна за 1 000 куб. м газу з 01.07.2020 по 31.07.2020 становить 2 297,530 грн за 1 000 куб. м, крім того податок па додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1 000 куб. м природного газу - 2 757,036 грн з ПДВ.
На виконання умов договору №18-548-Н позивач передав у власність відповідача, в період з листопада 2018 по липень 2020, природний газ на загальну суму 779 439 424,01 грн, що підтверджується наступними актами приймання-передачі природного газу:
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.11.2018 на суму 8 4714 270,75 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2018 на суму 121 663 245,48 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2019 на суму 137 878 350,02 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2019 на суму 68 309 258,80 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.03.2019 на суму 41 139 176,29 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.04.2019 на суму 27 471 519,53 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.05.2019 на суму 3 626 561,64 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.06.2019 на суму 5 404 925,78 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.07.2019 на суму 7 583 363,86 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.08.2019 на суму 10 241 665,61 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.09.2019 на суму 15 041 910,74 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.10.2019 на суму 25 938 546,90 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.11.2019 на суму 49 277 512,80 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2019 на суму 54 392 518,08 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2020 на суму 36 482 443,55 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 29.02.2020 на суму 23 246 082,78 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.03.2020 на суму 21 651 484,87 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.04.2020 на суму 19 086 124,78 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.05.2020 на суму 9 583 677,62 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 30.06.2020 на суму 8 489 240,70 грн;
- Акт приймання-передачі природного газу від 31.07.2020 на суму 7 237 543,43 грн.
Перелічені вище первинні документи підписані з боку обох учасників договірних відносин уповноваженими особами та скріплені печатками підприємств. Заперечень щодо підписання вказаних актів відповідачем не пред`являлось (належним чином засвідчені копії перелічених вище актів знаходяться в матеріалах справи).
Позивач зазначає, що його контрагент у встановлений договором строк, обов`язок по оплаті отриманого товару у повному обсязі не виконав, здійснивши лише часткову оплату вартості газу на суму 49 936 4722,40 грн. Вказані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи банківськими виписками по рахунку, куди надходили кошти на виконання саме договору №18-548-Н від 05.11.2018. Відтак, у відповідача виникла заборгованість по спірному правочину на суму 280 094 701,61 грн. Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом з метою захисту порушених прав.
Дослідивши норми чинного законодавства, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити в повному обсязі, виходячи з наступних міркувань .
Згідно зі ст. 11 ЦК України , цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Засади функціонування ринку природного газу в Україні визначаються нормами Закону України "Про ринок природного газу", за приписами статті 1 якого оптовим продавцем є суб`єкт господарювання, який реалізує природний газ оптовому покупцю або постачальнику на підставі договору купівлі-продажу; постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України , зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу . Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 655 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України ).
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
При цьому суд зважає, що на час розгляду цієї справи, спірний договір купівлі-продажу природного газу №18-548-Н від 05.11.2018р. в судовому порядку недійсним не визнавався. Доказів відмови від нього чи його розірвання відповідачем не надано.
Відповідно до ст. 691 Цивільного кодексу України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.
Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частиною другою статті 692 Цивільного кодексу України встановлено, що покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов`язання належним чином, поставив відповідачеві природний газ на загальну суму 779 439 424,01 грн.
У відповідності до п. 6.1 Договору, плата за природний газ здійснюється покупцем виключно коштами шляхом 100-відскоткової поточної оплати протягом місяця купівлі-продажу природного газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ, крім фактично переданого природного газу, визначеного абзацом третім цього пункту, здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.
Оплата за природний газ здійснюється з поточного рахунка із спеціальним режимом використання покупця на поточний рахунок із спеціальним режимом використання продавця згідно з нормативами розподілу коштів, розрахованих до нормативно-правових актів України (п. 6.2 Договору ).
До матеріалів справи долучені виписки за операціями по ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" з 30.11.2018 по 31.07.2020, з яких вбачається, що оплата за поставлений природний газ відповідачем здійснювалася лише частково.
Спростовуючи позовні вимоги Дочірнє підприємство вказує на те, що закуплений у спірний період газ у подальшому постачався побутовим споживачам (з лічильниками та без лічильників газу). Побутові споживачі, не забезпечені лічильниками газу, здійснювали розрахунки за нормами споживання природного газу, які затверджувалися постановами Кабінету Міністрів України.
Як наслідок, у наданих позивачем актах приймання-передачі природного газу відображені обсяги природного газу спожитого побутовими споживачами по лічильникам і обсяги природного газу, що визначені по нормах споживання. Подібні обрахунки не відповідають умовам, що контрагенти передбачили у пункті 4.1 Договору. Адже за його приписами, кількість природного газу, яка передається покупцеві, визначається за показами комерційних вузлів обліку природного газу відповідно до вимог, установлених Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 № 2494.
Оцінюючи дані твердження суд констатує, що заперечення відповідача, зокрема, щодо різниці між обсягами газу придбаними Дочірнім підприємством у позивача та обсягами газу, реально розподіленим Оператором ГРМ для населення стосуються не лише договірних відносин позивача та ДП "Газпостач", а й цивільно-правових відносин останнього із іншими контрагентами. В той же час, предметом спору у даній справі є виключно заборгованість за договором, укладеним між позивачем та відповідачем.
За ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують позовні вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення спору.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст. 74 ГПК). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.3 ст. 74 ГПК).
Відповідач не надав суду доказів направлення позивачу повідомлень про невідповідність обсягів газу, визначених у актах приймання-передачі, чи направлення актів з відкоригованими обсягами.
Складені відповідачем в односторонньому порядку акти, без позивача та третьої особи, не є належними та допустимими доказами.
Посилаючись на існуючу різницю між об`ємами, які передані Оператором ГРМ, та даними програмного комплексу Облік Абонент відповідача, останній не надав суду жодного доказу в підтвердження цього.
Заперечення відповідача стосовно обсягів отриманого від позивача природного газу, які зазначених у договорі, додаткових угодах та актах прийому-передачі судом також відхиляються, з огляду на наступне.
Пунктом 4.1 Договору визначено, що кількість природного газу, яка передається Покупцеві, визначається за показами комерційних вузлів обліку природного газу, відповідно до вимог, установлених Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494.
Згідно з п. 3.2 Договору в редакції додаткової угоди №1 від 26.11.2018 передача газу за цим Договором здійснюється шляхом надання оператору ГТС сторонами торгових сповіщень (в розумінні кодексу ГТС) на відчуження/набуття природного газу, в якому зокрема зазначаються обсяги природного газу, визначені покупцем (заявка покупця) згідно з п. 2.1. цього Договору.
У разі відхилення оператором ГТС торгових сповіщень по незалежним від продавця причинам (в тому числі, якщо зазначені в торговому сповіщені покупця обсяги відрізняються від обсягів визначених в пункті 2.1. цього Договору), продавець не несе відповідальність за невиконання умов цього Договору в частині передачі природного газу.
Приймання-передача природного газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці купівлі-продажу, оформлюється актом приймання-передачі.
В п.3.2 Договору встановлено, що приймання-передача природного газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці купівлі-продажу, оформлюється актом приймання-передачі.
Відповідно до пункту 3.3 Договору, покупець зобов`язується подати не пізніше 08 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, продавцеві підписані та скріплені печаткою (за її наявності) два примірники акта приймання-передачі природного газу, в якому зазначаються фактичні обсяги переданого природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його ціна та фактична вартість.
В Додатковій угоді №1 від 26.11.2018 сторони погодили додати до п. 3.3 Договору наступний абзац: Обсяги газу, зазначені продавцем у торговому сповіщенні згідно пункту 2.1. та 3.2 цього договору, можуть відрізнятися від обсягів газу, фактично відібраних Покупцем за цим договором і визначених ним в акті приймання-передачі природного газу. При цьому підписання сторонами актів приймання-передачі природного газу свідчить про повне виконання продавцем своїх зобов`язань в частині передачі газу за цим договором.
Вказані умови договору не визнані недійними у судовому порядку, змін в цій частині до договору сторони не вносили.
Отже, умовами договору сторони погодили, що саме Покупець (відповідач) не пізніше 08 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, подає продавцеві (позивачу) підписані та скріплені печаткою два примірники акта приймання-передачі природного газу де зазначаються фактичні обсяги переданого природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його ціна та фактична вартість.
Факт передачі позивачем відповідачу природного газу за спірний період підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу, які підписано уповноваженими представниками та скріплено печатками сторін, без будь-яких зауважень щодо обсягу поставленого (спожитого) газу, вартості за одиницю товару та загальної його вартості за відповідний місяць.
Тобто, відповідач фактично визнав факт отримання природного газу у відповідних об`ємах на відповідні суми, про що свідчить підписання вище перелічених Актів приймання - передачі природного газу відповідачем.
Підписання Покупцем та Продавцем актів приймання-передачі, які є первинними обліковими документами у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і які відповідають вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксують факт здійснення господарських операцій і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов`язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар.
Окрім того, суд бере до уваги положення п. 6.1 Договору, яким сторони погодили можливість підписання між ними звірки. Проте, акти звірки в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, твердження відповідача, що він на даний час не має можливості визначити суму заборгованості є безпідставними.
Виходячи зі змісту домовленостей між контрагентами спірної угоди, суд приходить до висновку, що обов`язок відповідача оплатити вартість товару за актами - приймання передачі погоджений сторонами у п. 6.1 Договору, а саме до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження здійснення з позивачем повного розрахунку по договору. Отже, матеріалами справи підтверджується його сума заборгованості перед Продавцем за договором №18-548-Н у розмірі 280 094 701,61 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
При цьому слід зазначити, що інші, долучені до матеріалів справи докази, доводи та заперечення учасників цього спору були ретельно досліджені судом, однак наведених вище висновків вони не спростовують. В свою чергу, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України". Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Судові витрати, відповідно до положень ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями ст.ст. 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз" (вул. М. Шептицького, 20, м. Тернопіль, 46008, ідент. код 39456152) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001, ідент. код 20077720) виплачене забезпечення - основний борг в сумі 280 094 701 (двісті вісімдесят мільйонів дев`яносто чотири тисячі сімсот одну) грн 61 коп. та 735 700 (сімсот тридцять п`ять тисяч сімсот) грн в рахунок повернення сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Повне рішення складено 20.01.2022.
Суддя О.В. Руденко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2021 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102733751 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні