ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2022 року м. Чернівці
справа № 2-143/12
провадження №22-ц/822/106/22
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого Височанської Н. К.
суддів: Лисака І.Н., Литвинюк І.М.
секретар Конецька Д.Г.
за участю: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 25 листопада 2021 року, постановлену під головуванням судді Бужори В.Т. ,
В С Т А Н О В И В:
Короткий зміст заяви
У травні 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (далі - ТзОВ Вердикт Капітал ) звернулося до суду із заявою про видачу дубліката виконавчого документа та поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 09 лютого 2012 року, справа №2-143/12, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованість за кредитним договором в розмірі 7840,65 грн. та судові витрати в сумі 214,60 грн.
На виконання вказаного рішення видано виконавчий лист №2-143/12.
Ухвалою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 29 листопада 2019 року замінено стягувача ПАТ Райффайзен Банк Аваль на його правонаступника ТзОВ Вердикт Капітал у справі №2-143/12 за позовом ПАТ Райффайзен Банк Аваль до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Зазначало, що згідно даних Автоматизованої системи виконавчих проваджень з відкритим доступом, відкриті виконавчі провадження щодо боржника ОСОБА_1 на виконанні у будь-якому відділі державної виконавчої служби чи приватного виконавця відсутні.
У зв`язку з процедурою ліквідації ПАТ Дельта Банк , правонаступником якого є ТзОВ Вердикт Капітал , та передачею кредитних справ між вказаними юридичними особами виконавчий лист №2-143/12 був втрачений та було пропущено строк пред`явлення такого виконавчого листа до примусового виконання.
Посилаючись на вказані обставини, просило суд видати дублікат виконавчого листа № №2-143/12, виданого Сторожинецьким районним судом Чернівецької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованості за кредитним договором в розмірі 7840,65 грн. та судові витрати в сумі 214,60 грн. та поновити строк пред`явлення такого виконавчого листа до виконання.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 25 листопада 2021 року заяву задоволено.
Видано дублікат виконавчого листа №2-143/12 про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 відповідно до рішення Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 09 лютого 2012 року по справі № 2-143/12.
Поновлено пропущений строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання у справі №2-143/12, виданого Сторожинецьким районним судом Чернівецької області відносно боржника ОСОБА_1 .
Суд першої інстанції виходив з того, що заява ТзОВ Вердикт Капітал є обґрунтованою.
Короткий зміст та узагальнені доводи апеляційної скарги та позиції інших учасників
На дану ухвалу ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та закрити провадження.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що строк пред`явлення виконавчого листа до виконання сплив 02 березня 2013 року, крім того він виконав свої зобов`язання перед банком у повному обсязі.
Вказує на те, що наданий товариством акт є неналежним доказом втрати виконавчого листа.
Позиція апеляційного суду
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Обставини справи
Судом встановлено, що рішенням Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 09 лютого 2012 року, справа №2-143/12, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованість за кредитним договором в розмірі 7840,65 грн. та судові витрати в сумі 214,60 грн.
На виконання вказаного рішення видано виконавчий лист №2-143/12.
Ухвалою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 29 листопада 2019 року замінено стягувача ПАТ Райффайзен Банк Аваль на його правонаступника ТзОВ Вердикт Капітал у справі №2-143/12 за позовом ПАТ Райффайзен Банк Аваль до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Постановою старшого державного виконавця Сторожинецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 25 квітня 2018 року, виконавчий лист №2-143 виданий 29 серпня 2012 року Сторожинецьким районним судом Чернівецької області повернуто стягувачу (а.с.39).
Мотиви, з яких виходив апеляційний суд та застосовані норми права
Апеляційний суд вважає обґрунтованими аргументи ОСОБА_1 про відсутність підстав для задоволення заяви ТзОВ Вердикт Капітал про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для пред`явлення такого листа до примусового виконання.
Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, яка підлягає застосуванню згідно з частиною четвертою статті 10 ЦПК України.
Відповідно до статті 1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
На підставі частини першої статті 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Пунктом 17.4 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Аналізуючи пункт 17.4 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, єдиною підставою для видачі судом дубліката виконавчого листа є його втрата.
Дублікат - це документ, що видається замість втраченого оригіналу та має силу первісного документу. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 15 листопада 2018 року у справі № 474/783/17 (провадження № 61-29св17),від 10 жовтня 2018 року у справі № 2-504/11 (провадження № 61-41846св18).
Дублікат виконавчого документа видається замість втраченого оригіналу, лише за наявності достатніх доказів того, що виконавчий документ дійсно втрачено.
При вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого листа у зв`язку з його втратою заявник повинен подати докази на підтвердження втрати виконавчого листа, а суд має обов`язково перевірити, чи не було виконано рішення суду на підставі якого його видано та чи не втратило судове рішення законної сили
Відповідний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 2-824/2009 (провадження № 61-5388св18).
Згідно із частиною першою статті 433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Отже, підставою для видачі дубліката виконавчого листа є втрата його оригіналу, а підставою поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання є визнані судом поважні причини такого пропуску.
Поважними за змістом вказаної норми процесуального права визнаються обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Обов`язковою умовою видачі дубліката виконавчого листа є звернення із такою заявою в межах встановленого законом строку для пред`явлення його до виконання або його поновлення за рішенням суду.
Частиною 6 статті 12 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
У пунктах 44 - 47 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року в справі № 2-836/11 (провадження № 14-308цс19) зроблено висновок, що стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина шоста статті 12 Закону № 1404-VIII). У разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено (частина перша статті 433 ЦПК України;). Відповідно до підпункту 17.4 пункту 1розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: у разі втрати виконавчого документа, суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Якщо строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання не сплив або суд його поновив, то заява про видачу дубліката цього документа, який втрачений, вважається поданою у межах встановленого для пред`явлення його до виконання строку.
Проте, коли строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання сплив, і суд його не поновив, то за результатами розгляду заяви про видачу дубліката втраченого виконавчого документа суд відмовляє у задоволенні цієї заяви.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов`язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України Про виконавче провадження (в редакції Закону від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV, яка діяла на час видачі виконавчого листа) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Отже, виконавчий лист №2-143/12, виданий Сторожинецьким районним судом Чернівецької області 29 серпня 2012 року підлягав пред`явленню стягувачем до примусового виконання протягом року з дня набрання рішенням законної сили.
Згідно з пунктом 1 частини першої, частиною другою статті 23 Закону України "Про виконавче провадження" № 606-XIVстроки пред`явлення виконавчого документа до виконання перериваються пред`явленням виконавчого документа до виконання. Після переривання строку пред`явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
Відповідно до частини другої статті 23 Закону України "Про виконавче провадження" № 606-XIV після переривання строку пред`явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
У справі, що розглядається, виконавчий документ пред`явлено стягувачем до примусового виконання до відділу державної виконавчої служби Сторожинецького районного управління юстиції 01 березня 2013 року, тобто строк пред`явлення виконавчого документа до виконання перервався.
Водночас 05 жовтня 2016 року набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIІI, яким збільшено строк пред`явлення виконавчих документів до виконання до трьох років з наступного дня після набрання рішенням законної сили (частини перша, друга статті 12 цього Закону).
У пункті 5 Розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII визначено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред`являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Отже, законодавець збільшив до трьох років після набрання рішенням законної сили строк пред`явлення до виконання як виконавчих документів, виданих після набрання чинності 05 жовтня 2016 року Законом України "Про виконавче провадження"№ 1404-VIII,так і виконавчих документів, які були видані на виконання судових рішень до 05 жовтня 2016 року та строк пред`явлення яких до виконання не сплинув станом на 05 жовтня 2016 року
Аналогічний висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 28.12.2018 у справі № 910/11424/15, від 20.05.2019 у справі № 904/10285/15, від 30.07.2019 у справі № 922/3137/15, від 26.12.2019 у справі № 10/339/10.
Оскільки у цій справі на момент набрання чинності Законом України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII строк пред`явлення виконавчих документів не сплинув з огляду на переривання строку у зв`язку з пред`явленням виконавчого документа до виконання, з урахуванням положень пункту 5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" та частини першої статті 12 цього Закону на виконавчі документи поширюється вимога про збільшення строку для його пред`явлення до виконання до трьох років.
Норми щодо переривання строку пред`явлення виконавчого документа до виконання перебувають у системному зв`язку із застосуванням норм, що регулюють завершення виконавчого провадження шляхом повернення виконавчого документа стягувачу.
У частині п`ятій статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII урегульовано початок відліку строку пред`явлення виконавчого документа до виконання у разі його повернення. Зокрема, що строк пред`явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється: у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення -з дня його повернення; у разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника -з дня закінчення строку дії відповідної заборони (пункт 9 частини першої статті 37 цього Закону).
Апеляційним судом встановлено, що постановою старшого державного виконавця Сторожинецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 25 квітня 2018 року, виконавчий лист №2-143 виданий 29 серпня 2012 року Сторожинецьким районним судом Чернівецької області було повернуто стягувачу (а.с.39).
Отже, строк пред`явлення виконавчого листа №№2-143, виданого Сторожинецьким районним судом Чернівецької області 29 серпня 2012 року до виконання після переривання обчислюється з дня винесення відділом ДВС постанови про повернення виконавчого листа стягувачу - 25 квітня 2018 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал із заявою про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого документа до виконання звернулося 28 травня 2021 року, тобто з пропуском строку пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно частини 1 статті 433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для стягувача отримати та подати у встановлений законом строк виконавчий лист до примусового виконання.
Крім того, поважність причин пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання пов`язана не тільки з часом безпосередньої обізнаності особи про певні обставини (факти порушення її прав), а й з об`єктивною можливістю цієї особи знати про ці обставини.
Можливість знати про порушення своїх прав випливає із загальних засад захисту цивільних прав та інтересів, за якими особа, маючи право на захист, здійснює його на власний розсуд у передбачений законом спосіб, що створює в неї цю можливість знайти про посягання на права. Обов`язок доведення часу, з якого особі стало відомо про порушення її права, покладається на заявника.
Такий правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 25 січня 2021 року у справі № 2-1790/11.
Апеляційний суд вважає, що ТзОВ Вердикт Капітал , яке є правонаступником ПАТ Райффайзен Банк Аваль , не наведено причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для стягувача отримати та подати у встановлений законом строк виконавчий лист до примусового виконання та не надано відповідні докази.
Апеляційний суд вважає, що процедура ліквідації ПАТ Райффайзен Банк Аваль не є тією обставиною, що підтверджує поважність пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання стягувачем.
Також не є поважною причиною для поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання процедура передачі кредитних справ від ПАТ Райффайзен Банк Аваль до ТзОВ Вердикт Капітал .
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, у 2019 році ТзОВ Вердикт Капітал зверталося до суду із заявою про заміну стягувача та мало змогу заявити вимогу про видачу дубліката виконавчого листа в межах строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, якщо такий було втрачено.
Отже, заявник звернувся до суду із заявою про видачу дубліката виконавчого документа після закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання, підстави для поновлення такого строку відсутні, а тому у задоволенні заяви про видачу дубліката виконавчого листа також слід відмовити.
Щодо розподілу судових витрат
На підставі ч.13 ст.141 ЦПК України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Судом апеляційної інстанції скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 25 листопада 2021 року задоволено частково.
ОСОБА_1 сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 454 гривні.
Отже, з товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал на користь ОСОБА_1 слід стягнути 454 гривні судового збору сплаченого ним за подання апеляційної скарги.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Враховуючи наведене вище, ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому її слід скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні заяви про видачу дубліката виконавчого документа та поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Керуючись ст. ст. 368, 374, 376, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 25 листопада 2021 року скасувати.
В задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (ЄДРПОУ 36799749) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 454 гривні.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Головуючий Н.К. Височанська
Судді: І.Н. Лисак
І.М. Литвинюк
Суд | Чернівецький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2022 |
Оприлюднено | 31.01.2022 |
Номер документу | 102806075 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернівецький апеляційний суд
Височанська Н. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні