Постанова
від 27.01.2022 по справі 607/1503/22
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.01.2022 Справа №607/1503/22 Провадження № 3/607/892/2022

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Марциновська І.В., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ :

27.01.2022 на розгляд судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Головного управління ДПС у Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Також вимоги щодо порядку оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення викладені в Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 (далі за текстом - Інструкція).

Пунктом 8 розділу 2 Інструкції передбачено, що при складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів.

Згідно з п. 9, 10 розділу 2 Інструкції протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу посадова особа органу доходів і зборів робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.

При цьому відповідно до п. 11 розділу 2 Інструкції один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також відповідно до п. 12 розділу 2 Інструкції у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.

Здійснивши аналіз змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП , суддя дійшов висновку, що вказаний протокол не відповідає зазначеним вище вимогам закону.

Так, у графі підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відсутній підпис ОСОБА_1 або відмітка про його відмову від підписання протоколу, а також відсутні пояснення ОСОБА_1 та відсутні відомості про те, що вказана особа відмовилася від дачі пояснень.

Крім цього, останньому не були роз`яснені його права та обов`язки, оскільки складання акту про неявку для складання протоколу про адміністративне правопорушення не є роз`ясненням прав в розумінні ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України.

При цьому суддя критично оцінює долучені до матеріалів фіскальні чеки АТ Укрпошта , оскільки з їх змісту неможливо беззаперечно встановити, які саме документи були направленні ОСОБА_1 , зокрема, чи було направлено запрошення для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення. Крім цього, зі змісту вказаних фіскальних чеків не вбачається, за якою саме адресою були направлені такі поштові відправлення, а також відсутні будь-які відомості, які б підтверджували, що останні були врученні адресату.

Більше того системний аналіз Інструкції дає підстави вважати, що орган доходів і зборів перед складанням протоколу має отримати докази того, що особа, відносно якої має бути складений протокол, повідомлена про необхідність прибути для його складення, однак не здійснила цього, що дає підстави скласти протокол без участі даної особи. Тобто у повідомленні про вручення поштового відправлення, яке містить запрошення до органу доходів і зборів для складання і підписання протоколу, має бути проставлена дата про вручення цього відправлення та ця дата має бути раніше, ніж дата складання протоколу. Разом з тим докази, які підтверджують ці обставини, до протоколу долучені не були. Більше того з відомостей, які містяться на офіційному сайті Укрпошти, вбачається, що поштове відправлення № 4602702749624 адресату взагалі не вручене.

Викладені вище обставини унеможливлюють додержання вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи, порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляють суддю можливості з`ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.

Аналогічна позиція викладена в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення .

За таких підстав суддя доходить висновку, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, необхідно повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області для їх належного оформлення.

Керуючись ст. 7, 256, 278 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області для належного дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяІ. В. Марциновська

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.01.2022
Оприлюднено31.01.2022
Номер документу102816651
СудочинствоАдмінправопорушення

Судовий реєстр по справі —607/1503/22

Постанова від 23.03.2022

Адмінправопорушення

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Марциновська І. В.

Постанова від 27.01.2022

Адмінправопорушення

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Марциновська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні