Рішення
від 25.01.2022 по справі 915/1798/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 року Справа № 915/1798/21

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Степановій С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірнього підприємства електричних мереж приватного акціонерного товариства "Атомсервіс", Комунальна зона, 12-А, м. Южноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55001 (код ЄДРПОУ 22432779)

електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, вул. Дружби народів, 48, м. Южноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55002 (код ЄДРПОУ 33850880)

електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2

про стягнення грошових коштів в розмірі 26 569, 56 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Слєсаренко І.В., довіреність № 2.21/756 від 01.07.2021 року;

від відповідача: представник не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Миколаївської області звернулось Дочірнє підприємство електричних мереж приватного акціонерного товариства "Атомсервіс" з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача Южноукраїнської міської ради Миколаївської області заборгованість в сумі 26 569, 56 грн.

І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 14.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні. Розгляд справи по суті призначено в судовому засіданні на 28.12.2021 року.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 28.12.2021 року відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 25.01.2022 року.

Відповідач явку повноважного представника в судові засідання 28.12.2021 та 25.01.2022 не забезпечив. Про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (арк. 52, 117).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

В судовому засіданні 25.01.2022 року судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.

2.1. Правова позиція позивача.

Підставою позову позивачем зазначено що 29.01.2020 р. між Дочірнім підприємством електричних мереж приватного акціонерного товариства "Атомсервіс" та Костянтинівською селищною радою (правонаступником якої є Южноукраїнська міська рада Миколаївської області) був укладений договір № 1.21-04/1-29-2020 від 29.01.2020 р. споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Позивачем у позові зазначено, що Костянтинівською селищною радою неналежно виконувались умови зазначеного вище договору, внаслідок чого утворилась заборгованість у спірній сумі (основний борг за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, які були надані в грудні 2020 року).

Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 104, 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, судовою практикою та умовами договору.

2.2. Правова позиція (заперечення) відповідача.

Відповідачем подано суду відзив на позовну заяву (вх. № 195/22 від 10.01.2022), в якому відповідач просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування заперечень відповідач зазначає наступне.

Посилаючись на приписи ст. 9, 48, 51 БК України, відповідач зазначив, що в грудні 2020 року Костянтинівською селищною радою спожито в п`ять разів більше електричної енергії порівняно з обсягом очікуваного споживання, у зв`язку з чим Костянтинівська селищна рада повинна була провести відповідний перерозподіл бюджетних коштів за 2020 рік та передбачити в кошторисі додаткові витрати на оплату послуг з розподілу електричної енергії.

Посилаючись на приписи ст. 74, 78, 79 ГПК України, відповідач зазначає, що позивачем подано докази проведення оплати Костинтинівською селищною радою грошових коштів в сумі 408, 53 грн. (копію банківської виписки). Натомість, позивачем не подано докази несплати Костянтинівською селищною радою коштів в сумі 25 569, 56 грн.

Відповідно до рішення Южноукраїнської міської ради від 14.12.2020 № 12 залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), які утворилися на кінець бюджетного періоду 2020 року на рахунках бюджетів розформованих територіальних громад, перераховуються одночасно до бюджету Южноукраїнської міської територіальної громади на підставі платіжних доручень за підписом Южноукраїнського міського голови.

Згідно з передавальним актом майна, активів, пасивів та зобов`язань Костянтинівської селищної ради, яка припиняється шляхом приєднання до правонаступника Южноукраїнської міської ради, затвердженого рішенням Южноукраїнської міської ради від 24.03.2021 року № 313, жодних фінансових зобов`язань від Костянтинівської селищної ради по договорах за послуги з розподілу електричної енергії не передавалося.

Правова позиція відповідача обґрунтована приписами ст. 74, 78, 79 ГПК України, ст. 9, 48, 51 БК України.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.

29.01.2020 року між Дочірнім підприємством електричних мереж приватного акціонерного товариства Атомсервіс (оператор системи) та Костянтинівською селищною радою (споживач) укладено договір № 1.21-04/1-29-2020 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (арк. 8-22).

Невід`ємною частиною договору є додатки: № 2 "Паспорт точки (точок) розподілу за об`єктом споживача", № 3 "Відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії та про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача", № 4 "Порядок розрахунків", № 6 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін".

Договір з додатками підписано сторонами та скріплено печатками сторін.

Відповідно до п. 11.1 договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє по 31.12.2020 року, але в будь-якому випадку до повного виконання договірних зобов`язань між сторонами.

Суду не подано доказів визнання недійсним або розірвання договору.

Умовами договору сторони передбачили наступне.

Відповідно до п. 1.1 договору цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Відповідно до п. 1.2 договору умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Відповідно до п. 2.1 договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії (код ДК 021:2015-65310000-9 Розподіл електричної енергії) параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Відповідно до Додатку № 2 до договору Паспорт точки розподілу електричної енергії (о/р 2001)" надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії здійснюється до об`єкта споживача: ДНЗ Ромашка , вул. Садова, 10, с.м.т. Костянтинівка, код точки розподілу 62Z3227937412772 (арк. 18).

Відповідно до абз. 1 п. 3.3 договору споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (Оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Відповідно до п. 2.3 договору споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 Порядок розрахунків .

Відповідно до п. 5.2 договору оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора.

Відповідно до п. 5.3 договору тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики.

Відповідно до п.п. 1, 8 п. 6.2 договору споживач зобов`язується, зокрема: виконувати умови цього договору; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені додатком до цього договору.

Відповідно до п.п. 1 п. 7.1 договору оператор системи має право, зокрема, на отримання від споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії у разі, якщо умовами глави 5 цього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу (передачі) споживач здійснює безпосередньо оператору системи та на отримання своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії від постачальника у разі, якщо умовами глави 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу (передачі) оператору системи здійснює постачальник.

Відповідно до п. 1 Додатку № 4 до договору "Порядок розрахунків" обсяги розподіленої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один календарний місяць, тобто з 01 числа місяця по 31 число цього місяця (або іншого останнього дня місяця) включно.

Відповідно до п. 3 Додатку № 4 оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач здійснює повну оплату послуги з розподілу електричної енергії один раз за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим. Строк оплати 5 робочих днів від дня отримання рахунка.

Відповідно до п. 4 Додатку № 4 щомісяця станом на 01 число місяця уповноважений представник Оператора системи знімає покази засобів обліку і надає їх споживачу.

Фактичний обсяг розподілу та споживання електричної енергії споживача визначається за показами засобу обліку електричної енергії, які споживач зобов`язаний щомісяця станом на 01 число періоду, наступного за розрахунковим та протягом трьох календарних днів періоду, наступного за розрахунковим (до 03 числа включно) надавати оператору системи розподілу у формі звіту про використану електричну енергію за розрахунковий період.

Судом встановлено, що на виконання умов договору позивачем у грудні 2020 року надано Костянтинівській селищній раді послуги з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт ДНЗ Ромашка , що підтверджується наданим Костянтинівською селищною радою Звітом про покази засобів обліку за розрахунковий період грудень 2020, відповідно до якого споживачем використано активної електричної енергії в грудні 2020 в кількості 26 080 кВт*год. (арк. 23).

22.12.2020 року позивачем нараховано та виставлено споживачу рахунок для проведення оплати № 2001/12/1 від 22.12.2020 на загальну суму 26 978, 09 грн. (арк.24).

Судом також встановлено, що у вересні 2020 року Костянтинівською селищною радою здійснено переплату за розподіл електроенергії за договором у розмірі 408, 53 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою по рахунку від 22.10.2020 року (арк. 25).

Сума переплати в розмірі 408, 53 грн. врахована позивачем та відображена в рахунку для оплати.

Отже, плата за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт ДНЗ Ромашка в грудні 2020 становила 26 569, 56 грн. (26 978, 09 грн. - 408, 53 грн.).

Заборгованість в розмірі 26 569, 56 грн. Костянтинівською селищною радою не погашена.

Судом встановлено, що в 2020 році відбувся процес об`єднання територіальних громад, що підтверджується наступним.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області" від 12.06.2020 № 719-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Миколаївської області, зокрема, визначено, що до складу Южноукраїнської територіальної громади входять території Южноукраїнської територіальної громади, Іванівської територіальної громади (Арбузинський район) та Костянтинівської територіальної громади (Арбузинський район).

Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 14.12.2020 року № 11 Про початок реорганізації Костянтинівської селищної ради та Іванівської сільської ради шляхом приєднання до Южноукраїнської міської ради було вирішено, зокрема, почати процедуру реорганізації Костянтинівської селищної ради (ЄДРПОУ 04376630) шляхом приєднання до Южноукраїнської міської ради (ЄДРПОУ 33850880) (арк. 33-35).

Пунктом 3 вищевказаного рішення вирішено, що Южноукраїнська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Костянтинівської селищної ради (арк. 33-35).

Пунктом 5 вищевказаного рішення на комісію з реорганізації покладено повноваження щодо здійснення повної інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, запасів, грошових коштів та розрахунків Костянтинівської селищної ради з перевіркою фактичної наявності та документального підтвердження станом на 31.12.2020.

Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 14.12.2020 року № 12 Про забезпечення виконання бюджетів міста Южноукраїнська, Костянтинівської селищної та Іванівської сільської рад до завершення бюджетного періоду 2020 року (арк. 62-63) вирішено, зокрема:

- на час проведення припинення органів місцевого самоврядування розформованих територіальних громад селища Костянтинівка та села Іванівка бюджети Костянтинівської селищної та Іванівської сільської рад виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду 2020 року (пункт 1 рішення);

- до завершення періоду окремого виконання бюджетів у 2020 році функції головних розпорядників, розпорядників бюджетних коштів розформованих територіальних громад здійснює Южноукраїнська міська рада в особі Южноукраїнського міського голови (пункт 2 рішення);

- залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), які утворилися на кінець бюджетного періоду 2020 року на рахунках бюджетів розформованих територіальних громад, перераховуються одночасно до бюджету Южноукраїнської міської територіальної громади на підставі платіжних доручень за підписом Южноукраїнського міського голови (пункт 5 рішення).

Пунктом 1 рішення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 24.03.2021 року № 313 Про затвердження передавальних актів майна, активів та зобов`язань Костянтинівської селищної ради та Іванівської сільської ради" затверджено Передавальний акт майна, активів та зобов`язань Костянтинівської селищної ради, яка припиняється як юридична особа, шляхом приєднання до правонаступника Южноукраїнської міської ради (арк. 64-113).

Згідно з передавальним актом фінансових зобов`язань від Костянтинівської селищної ради по договорах за послуги з розподілу електричної енергії не передавалося.

Відповідно до інформації з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.03.2021 року в ЄДР проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи Костянтинівської селищної ради (підстава - рішення щодо реорганізації) (арк. 36).

З приводу погашення заборгованості між сторонами тривало листування.

04.08.2021 року позивачем на адресу голови Южноукраїнської міської територіальної громади направлено лист № 1.21/917 від 04.08.2021 року про сплату заборгованості в сумі 26 569, 56 грн. згідно договору № 1.21-04/1-29-2020 від 29.01.2020 року, у зв`язку з тим, що Южноукраїнська міська рада є правонаступником Костянтинівської селищної ради (арк. 26).

03.09.2021 року у відповідь на лист Управління освіти ім. Б. Грінченка Южноукраїнської міської ради № 1481/01-15 від 27.08.2021 позивачем направлено на адресу Управління освіти лист № 1.21/1027 від 03.09.2021 про погашення заборгованості з наданням підтверджуючих документів (арк. 27-28).

13.09.2021 року Управлінням освіти на адресу позивача направлено лист № 1611/01-15 від 13.09.2021, в якому повідомлено про те, що на баланс Управління освіти заборгованість не передавалась, а у діючому у 2021 році договорі від 01.02.2021 року не передбачено коштів на погашення заборгованості, яка виникла у Костянтинівській селищній раді (арк. 29).

22.09.2021 року позивачем на адресу голови Южноукраїнської міської територіальної громади вдруге направлено лист № 1.21/1109 від 22.09.2021 з вимогою про погашення заборгованості (арк. 30).

22.10.2021 року у відповідь на лист позивача відповідачем направлено на адресу позивача лист № 16/02-34/3342 від 10.10.2021, в якому повідомлено про те, що у передавальному акті майна, активів та зобов`язань Костянтинівської селищної ради заборгованість селищної ради перед ДПЕМ ПрАТ Атомсервіс у сумі 26 569, 56 грн. за послуги з розподілу електричної енергії відсутня (арк. 31).

Вищевикладені обставини і стали підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.

ІV. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.

4.1. Щодо вимоги про стягнення заборгованості.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст. 11, 202, 509 ЦК України між Дочірнім підприємством електричних мереж приватного акціонерного товариства "Атомсервіс" та Костянтинівською селищною радою на підставі договору виникло господарське зобов`язання, яке в силу ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

4.2. Щодо правонаступництва.

Відповідно до ч. 4 ст. 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч. 5 ст. 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Відповідно до ч. 2 ст. 107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 107 ЦК України передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.

При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.

Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності (п. 37, 38 постанови ВП ВС від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17).

При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків (п. 40 постанови ВП ВС від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17).

Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий (п. 43 постанови ВП ВС від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17).

Відсутність у передавальному акті ДП Донецька залізниця від 05 серпня 2015 року певного майна чи зобов`язань не свідчить про те, що відповідач не став правонаступником за ними, оскільки АТ Укрзалізниця як єдиним правонаступником прийнято усе майно та усі зобов`язання підприємств, які припиняються шляхом злиття (п. 44 постанови ВП ВС від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17).

Подібна правова позиція викладена в постанові ОП КЦС ВС від 14.09.2020 у справі № 296/443/16-ц.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація при утворенні, реорганізації районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п. 1, 4, 8, 9 п. 6-1 "Прикінцевих положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);

4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;

5) якщо територія розформованої територіальної громади включена до територій кількох сформованих територіальних громад, кожна з цих громад стає правонаступником належних розформованій територіальній громаді:

нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок, розташованих на території сформованої територіальної громади;

речей, призначених для обслуговування відповідних об`єктів нерухомого майна і пов`язаних з цим майном спільним призначенням (у тому числі у зв`язку із здійсненням відповідних повноважень або наданням послуг). Належність речей, призначених для обслуговування кожного об`єкта нерухомого майна і пов`язаних з цим майном спільним призначенням, визначається на підставі останньої суцільної інвентаризації;

прав засновника (учасника) юридичної особи, заснованої розформованою територіальною громадою (у тому числі в особі відповідної сільської, селищної, міської ради), якщо місцезнаходженням такої юридичної особи є населений пункт, включений до території відповідної сформованої територіальної громади;

6) майнові зобов`язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами;

8) не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

9) юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою;

12) під час реорганізації юридичних осіб - органів місцевого самоврядування у випадках, визначених цим пунктом, не застосовуються положення законодавства щодо:

необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов`язанні (переведення боргу);

права кредиторів вимагати у зв`язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов`язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків;

неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами.

Під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою.

За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються;

15) бюджети розформованих територіальних громад виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей, встановлених підпунктами 16 і 17 цього пункту;

16) новообрана рада може вносити зміни до рішень про місцеві бюджети, прийняті радами, що припиняються.

У разі включення території однієї розформованої територіальної громади до територій кількох сформованих територіальних громад новообрана рада сформованої територіальної громади, на території якої розміщений адміністративний центр розформованої територіальної громади, може вносити зміни до рішень про місцеві бюджети, прийнятих радою, що припиняється;

17) до закінчення періоду окремого виконання бюджетів функції головних розпорядників, розпорядників бюджетних коштів розформованих територіальних громад продовжують здійснювати відповідні бюджетні установи в особі сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою (у разі включення території розформованої територіальної громади до територій кількох сформованих територіальних громад - в особі сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, на території якої розміщений адміністративний центр розформованої територіальної громади), інших керівників бюджетних установ.

До закінчення періоду окремого виконання бюджетів функції місцевих фінансових органів територіальних громад здійснюють:

відповідні місцеві фінансові органи, утворені до затвердження Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад;

сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, якщо в територіальних громадах місцеві фінансові органи не були утворені згідно із законом (у разі включення території розформованої територіальної громади до територій кількох сформованих територіальних громад - сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, на території якої розміщений адміністративний центр розформованої територіальної громади).

Залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), які утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках бюджетів розформованих територіальних громад, перераховуються одночасно до бюджету сформованої територіальної громади на підставі платіжних доручень за підписом сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, або керівника відповідного місцевого фінансового органу, утвореного до затвердження Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад.

Дія абзацу п`ятого цього підпункту не поширюється на випадки включення території однієї розформованої територіальної громади до територій кількох сформованих територіальних громад. У такому разі залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання) між відповідними сформованими територіальними громадами розподіляються на підставі укладеного між ними договору з урахуванням цільового призначення коштів, особливостей розподілу майна та майнових прав розформованої територіальної громади, територія якої включена до території кількох сформованих територіальних громад, чисельності наявного населення, яке станом на 1 січня 2020 року проживало на території, що була включена до території відповідної сформованої територіальної громади.

Залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання) перераховуються одночасно до бюджетів сформованих територіальних громад на підставі платіжних доручень за підписом сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, на території якої розміщений адміністративний центр відповідної розформованої територіальної громади, або керівника відповідного місцевого фінансового органу, утвореного до затвердження Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад. Розподіл залишків коштів має бути пропорційним розподілу фінансових (боргових) та/або майнових зобов`язань, що здійснюється у порядку правонаступництва, що обов`язково відображається у відповідному передавальному акті;

18) державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою.

V. ВИСНОВКИ СУДУ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.

29.01.2020 року між Дочірнім підприємством електричних мереж приватного акціонерного товариства Атомсервіс (оператор системи) та Костянтинівською селищною радою (споживач) укладено договір № 1.21-04/1-29-2020 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Судом встановлено, що на виконання умов вищевказаного договору позивач надав споживачу Костянтинівській селищній раді послуги з розподілу (передачі) електричної енергії до об`єкта споживача ДНЗ "Ромашка" в грудні 2020 року на загальну суму 26 978, 09 грн., що підтверджується наданим самим споживачем Костянтинівською сільською радою звітом про покази засобів обліку за розрахунковий період грудень 2020, а також виставленим позивачем рахунком для проведення оплати № 2001/12/1 від 22.12.2020 на загальну суму 26 978, 09 грн.

Станом на день розгляду справи заборгованість становить 26 569, 56 грн. (з урахуванням зарахованої позивачем в рахунок погашення заборгованості суми переплати в розмірі 408, 53 грн., яка існувала у Костянтинівської селищної ради в попередні періоди).

Судом також встановлено, що в 2020 році відбувся процес реорганізації Костянтинівської селищної ради шляхом приєднання до Южноукраїнської міської ради, яка стала правонаступником майна, прав та обов`язків селищної ради як на підставі підпунктів 4, 9 пункту 6-1 "Прикінцевих положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", так і на підставі рішення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 14.12.2020 року № 11.

Відповідно до інформації з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.03.2021 року в ЄДР проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи Костянтинівської селищної ради.

Судом встановлено, що до передавального акту майна, активів та зобов`язань Костянтинівської селищної ради, який затверджено рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 24.03.2021 року № 313, не включено фінансові зобов`язання Костянтинівської селищної ради по договору за послуги з розподілу електричної енергії.

В силу приписів підпункту 17 пункту 6-1 "Прикінцевих положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 14.12.2020 року № 12 до завершення періоду окремого виконання бюджетів у 2020 році функції головних розпорядників, розпорядників бюджетних коштів розформованих територіальних громад здійснювала Южноукраїнська міська рада в особі Южноукраїнського міського голови, а залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), які утворилися на кінець бюджетного періоду 2020 року на рахунках бюджетів розформованих територіальних громад, повинні були бути перераховані одночасно до бюджету Южноукраїнської міської територіальної громади на підставі платіжних доручень за підписом Южноукраїнського міського голови.

Відповідачем не зазначено жодної правової підстави для невключення до передавального акту заборгованості за договором № 1.21-04/1-29-2020 від 29.01.2020 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Отже, оскільки внаслідок реорганізації юридичної особи шляхом приєднання правонаступником в спірному випадку є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий, то відсутність у передавальному акті певних зобов`язань не свідчить про те, що відповідач не став правонаступником за ними, оскільки Южноукраїнською міською радою як єдиним правонаступником прийнято усе майно та усі зобов`язання Костянтинівської селищної ради, яка припинилась шляхом приєднання.

Суду не подано доказів погашення заборгованості в розмірі 26 569, 56 грн. ані Костянтинівською селищною радою (до моменту припинення юридичної особи), ані Южноукраїнською міською радою, як і не спростовано факт наявності вказаної заборгованості, строк оплати якої настав в силу умов п. 2.3, 5.2, п. 6.2, п. 7.1 та Додатку № 4 до договору.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог, оскільки саме Южноукраїнська міська рада в спірному випадку є зобов`язаною особою за виконання прав та обов`язків за договором № 1.21-04/1-29-2020 від 29.01.2020 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, оскільки є правонаступником майна, прав та обов`язків Костянтинівської селищної ради.

Позов підлягає задоволенню.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Судовий збір в розмірі 2 270, 00 грн. згідно ст. 129 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.

Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з відповідача Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, вул. Дружби народів, 48, м. Южноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55002 (код ЄДРПОУ 33850880) на користь позивача Дочірнього підприємства електричних мереж приватного акціонерного товариства "Атомсервіс", Комунальна зона, 12-А, м. Южноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55001 (код ЄДРПОУ 22432779):

- 26 569, 56 грн. (двадцять шість тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять грн. 56 коп.) - заборгованості;

- 2 270, 00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) - витрат по сплаті судового збору.

3. Накази видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повний текст рішення складено 31.01.2022 року.

Суддя Е.М. Олейняш

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення25.01.2022
Оприлюднено02.02.2022
Номер документу102853957
СудочинствоГосподарське