Справа № 364/772/21
Провадження № 2/364/9/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2022 року, Володарський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Моргун Г. Л.,
за участі секретаря судового засідання Сіваченко Л. В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в смт Володарка, справу за позовом
ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_2 )
до
ОСОБА_2 ,
( РНОКПП НОМЕР_3 , адреса : АДРЕСА_2 )
ОСОБА_3 ,
(РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_5 )
про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ :
13.09.2021 року позивач звернувся до суду із позовною заявою до Володарської територіальної громади Білоцерківського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359732 про визнання права власності на спадкове майно. Зазначаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 . Після смерті якого відкрилася спадщина за законом. До складу спадщини увійшла земельна ділянка площею 4,911 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221684000:03:002:0032.
Позивач, будучи спадкоємцем першої черги, звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини, але отримав відмову в оформленні спадкового майна, через відсутність правовстановлюючого документа. Посилаючись на неможливість належного оформлення прийняття спадщини в установленому законом порядку, просить суд визнати за ним - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку площею 4,911 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221684000:03:002:0032 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
15.09.2021 року судом відкрито провадження по даній справі. Розгляд справи проводиться в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 12.10.2021 року 10:00 год.
В підготовче судове засіданні представник позивача не з`явився. Суд за клопотанням позивача підготовче судове засідання відклав на 12.11.2021 року . 12.11.2021 року підготовче судове засідання не відбулося, за клопотанням представника позивача судове засідання відкладено на 29.11.2021 року та в подальшому за клопотанням позивача суд відклав підготовче судове засідання на 20.12.2021 року.
06.12.2021 року на адресу суду надійшло клопотання позивача, яким він просив замінити неналежного відповідача належними відповідачами, зокрема на: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ( адреса : АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ( адреса: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_5 ). Одночасно позивач подав клопотання про уточнення позовних вимог у даній цивільній справі.
20.12.2021 року у підготовчому судовому засідання суд клопотання позивача про заміну первісного відповідача належними відповідачами - задовольнив. Замінив первісного відповідача: Володарську селищну раду Білоцерківського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359732 на належних відповідачів: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ( адреса : АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ( адреса: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_5 ). Клопотання позивача про прийняття уточнення позовних вимог - задоволено. Прийнято до провадження уточнену позовну заяву. Підготовче судове засідання призначено на 20.01.2022 року о 09:30 годині.
20.01.2022 року підготовче судове засідання відкладено на 01.02.2022 року у зв`язку з неявкою сторін у справі.
01.02.2022 року позивач у підготовче судове засідання не з`явився. На адресу суду надійшла заява, якою просить суд розгляд справи проводити за його відсутності. Підтримав позовні вимоги ( а.с. 186, 197).
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Подали до канцелярії суду свої заяви, якими просили підготовче судове засідання провести за їх відсутності посилаючись на неможливість прибуття в судове засідання у зв`язку із захворюванням на COVID-19 ( а.с.186,187, 191, 203).
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Згідно ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Суд приймає визнання позову відповідачем у справі.
Виходячи з наведеного, суд, вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання .
В підготовчому судовому засіданні, суд, ознайомившись із позовною заявою, спадковою справою, взявши до уваги позиції позивача, відповідачів, викладені у відповідних заявах, що надійшли до суду та дослідивши матеріали справи , вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що стверджено свідоцтвом про його смерть ( а.с. 14). Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, за законом. До складу спадщини увійшла земельна ділянка площею 4,911 га з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Належність земельної ділянки площею 4,911 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, саме спадкодавцю підтверджена копією державного акта на право приватної власності на землю серії Р1 № 234713, наданою відділом № 2 управління Білоцерківського району Головного Держгеокадастру у Київській області ( а.с.19). Інформація № 297324515 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, на земельну ділянку площею 4,911 га вказує, що власником зазначеної земельної ділянки є ОСОБА_4 ( а.с. 208-211).
Позивач є сином спадкодавця, тобто відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцем першої черги ( а.с. 10). Після смерті батька він вчасно звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на належне спадкодавцю спадкове майно ( а.с.29-40), на що вказує спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 . Однак він отримав відмову, оскільки державний акт на право приватної власності на землю серії РІ №234713 було втрачено ( а.с.16).
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Стаття 1216 ЦК України зазначає, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Види спадкування визначаються статтею 1217 ЦК України, так спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідач ОСОБА_2 у справі, будучи сином спадкодавця ( спадкоємцем першої черги) на спадкове майно не претендує, про що зазначив у своїй заяві, яку у визначені строки подав до нотаріуса скориставшись своїм правом визначеним ч.1 ст. 1273 ЦК України, зокрема спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини ( а.с.33, 37).
Відповідач ОСОБА_3 колишня дружина спадкодавця, на спадкове майно не може претендувати, оскільки на час смерті останнього 27.12.2020 року шлюб було розірвано ( а.с.163).
Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом судом не встановлено.
Так, відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом , зокрема із правочинів .
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом .
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Ст. 1216 ЦК України зазначає, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У першу чергу право на спадкування відповідно до ст.1261 ЦК України мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Ст. 1222 ч.1 ЦК України вказує , що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення за ст.1225 ЦК України.
Таким чином, з урахуванням наведених правових норм, встановлені судом обставини вказують, що вимоги позивача базуються на законі. Визнання відповідачами позовних вимог - не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси третіх осіб. Суд приймає визнання відповідачами позову та ухвалює рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 328, 392, 1216, 1217, 1222, 1223, 1225, 1261, 1273 ЦК України, ст. ст. 10, 89, 141, 200, 206, 259, 265, 268, 273ЦПК України , суд , -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) право власності в порядку спадкування за законом, на земельну ділянку площею 4,911 га з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221684000:03:002:0032, яка належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії РІ №234713, після ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного рішення.
Суддя Г. Л. Моргун
Суд | Володарський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2022 |
Оприлюднено | 03.02.2022 |
Номер документу | 102885916 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володарський районний суд Київської області
Моргун Г. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні