Провадження № 2/470/5/22
Справа № 470/510/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 року смт Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Орлової С.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Михалюк С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2021 року позивач звернувся з відповідним позовом до Березнегуватської селищної ради, у якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 . Після смерті якої відкрилась спадщина зокрема на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,7594 гектара розташовану в межах території Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області. Заповіту на вказану земельну ділянку мати не залишила, на час смерті вона проживала з рідною сестрою ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та за життя спадщину не оформила. Звернувшись до нотаріуса він отримав роз`яснення про необхідність звернення до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.Посилаючись на те, що строк для подання заяви про прийняття спадщини він пропустив з поважних причин, оскільки працював за кордоном та те, що рідний брат відмовився прийняти спадщину після смерті матері, позивач просив суд визначити йому додатковий строк у три місяці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 22 листопада 2021 року до участі у справі як співвідповідачів було залучено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Позивач та його представник - адвокат Терлецька Т.О. ( за договором про надання правової допомоги від 10 серпня 2021 року № 295) в судове засідання не з`явились, до суду направили заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, не заперечували проти заочного порядку розгляду справи.
Відповідач та співвідповідачі в судове засідання не з`явились, про час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності та відзиву на позов від них не надходило, тому суд визнає їх неявку неповажною, та вважає можливим згідно ст. 280 ЦПК України ухвалити заочне рішення за відсутності відповідачів на підставі наявних у справі доказів.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та наявні в ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи убачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Любомирівка Березнегуватського району Миколаївської області померла мати позивача ОСОБА_4 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11 серпня 2014 року виконавчим комітетом Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області (а.с.6-7).
Після її смерті відкрилась спадщина зокрема на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,7594 га розташовану в межах території Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, що належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ№599689 виданого 07 червня 2007 року на підставі розпорядження Березнегуватської районної державної адміністрації № 699 від 06.11.2006 року, кадастровий номер 4821182200:01:000:0116, номер запису про право власності:2478804, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 156257148211 ( а.с.10-11).
З довідки виконавчого комітету Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області № 469/01-29 від 05.11.2014 року убачається, що ОСОБА_4 з 29 листопада 2011 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала за адресою АДРЕСА_1 , разом з нею проживала та була зареєстрована лише її сестра ОСОБА_5 ( а.с.16).
З копії спадкової справи № 144/2015 зареєстрованої в книзі обліку спадкових справ за № 376, № у СР 57741430 убачається, що із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулася лише сестра померлої ОСОБА_5 , яка зазначила що спадкоємцями визначеними ст.1261 ЦК України є сини померлої позивач по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_6 . За життя ОСОБА_5 свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку належну ОСОБА_4 не отримувала та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.27-33,42).
З копії спадкової справи № 88/2017 зареєстрованої у Спадковому реєстрі за № 60590065 заведеної державним нотаріусом Березнегуватської державної нотаріальної контори Миколаївської області після смерті ОСОБА_5 убачається, що спадщину після її смерті прийняли співвідповідачі по справі син померлої ОСОБА_2 , та внучка ОСОБА_3 . Які 26 січня 2018 року отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітами, зокрема ОСОБА_2 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належну ОСОБА_5 площею 5,3131 га, розташовану на території Любомирівської сільської ради, кадастровий номер 4821182200:01:000:0029, право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно:237110748211, а ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,5908 га, розташовану у межах території Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, кадастровий номер земельної ділянки 4821182200:01:000:0094, право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно:156153448211 ( а.с.41-48).
Відповідно до статті 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до частини першою статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В обґрунтування поважності причин пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач зазначив, що періодично працював за кордоном, а тому не мав можливості у встановлений законом строк звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується штампами у належному йому паспорті громадянина України для виїзду за кордон ( а.с.91).
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку про поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, крім цього нотаріусом після отримання повідомлення про наявність спадкоємців першої черги за законом із зазначенням адреси місця проживання не вчинялись дії по повідомленню спадкоємця про відкриття спадщини. Також враховуючи ту обставину що інший син спадкодавиці ОСОБА_4 - ОСОБА_6 не виявляє намірів на прийняття спадщини, що підтверджується копією його заяви від 26 липня 2021 року посвідченої приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Стулій К.М. (а.с.13), суд вважає що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.10, 13, 258, 263-265,268, 280-283 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання ним заяви про прийняття спадщини що відкрилась після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте Березнегуватським районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 - адреса реєстрації та місця проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Представник позивача - адвокат Терлецька Тетяна Олексіївна - адреса місця здійснення адвокатської діяльності вул. Космонавтів, буд. №53 смт.Березнегувате Миколаївська область, індекс 56203.
Відповідачі:
Березнегуватська селищна рада - адреса Соборно - Миколаївська площа,10 смт.Березнегувате Березнегуватський район Миколаївська область, код ЕДРПОУ 04375808.
ОСОБА_2 - адреса проживання АДРЕСА_3 .
ОСОБА_3 - адреса проживання АДРЕСА_4 .
Суддя С.Ф. Орлова
Повне заочне рішення суду складене 31 січня 2022 року.
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2022 |
Оприлюднено | 03.02.2022 |
Номер документу | 102891396 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні