ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2022 м. Дніпро Справа № 904/8308/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., у судовому засіданні розглянув заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.
про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу
У справі:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВМШ Плюс", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.
про стягнення заборгованості у сумі 161 335,32 грн.
Представники:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 138 032,00 грн., що складають заборгованість за договором поставки № 23 від 02.10.2020; 8 464,48 грн. - пені, 3 665,17 грн. - 3% річних, 11 173,67 грн. - інфляції грошових коштів.
Судові витрати позивач просив покласти на відповідача.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2022 позовні вимоги задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "КВМШ Плюс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР" 138 032,00 грн. - основного боргу, 3 234,70 грн. - пені, 7 355,13 грн. - інфляції грошових коштів, 2 434,40 грн. - 3 % річних, 2 265,84 грн. - судового збору.
24.01.2022 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР" до Господарського суду надійшла заява, в якій заявник просить суд ухвалити додаткове рішення у справі № 904/8308/21 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КВМШ Плюс" судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 14 750 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.01.2022 призначено до розгляду заяву у судовому засіданні на 31.01.2022.
Представники сторін у судове засідання призначене для розгляду заяви не з`явилися, про день, час, місце розгляду останні повідомлялися належним чином відповідно до статті 242 ГПК України.
Відповідно до статті 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
За приписами пункту 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з частинами 3, 4, 5 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Згідно з підпунктом 1 частини 3 статті 123 Господарського процесуального кодексу України витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов`язаних з розглядом справи. Згідно з частинами 1 та 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частинами 3 та 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Через недотримання норм частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України за змістом частини 5 цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Зі змісту пункту 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який тим не менш, повинен ґрунтуватися на більш чітких критеріях, визначених у частині 4 статті 126 ГПК України. Ці критерії суд застосовує за наявності наданих стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності цим критеріям заявлених витрат.
Таких доказів або обґрунтувань, в тому числі розрахунків, які б доводили неправомірність заявлених витрат або неналежність послуг адвоката до справи, відповідач не надав. Між тим, суд дослідив додані до заяви докази про стягнення фактичних витрат на професійну правничу допомогу та не встановив недотримання позивачем (його представником) вимог частини 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України.
Разом з тим, аналіз наведених норм частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, а також норм статті 129 цього кодексу, дає підстави для висновку що для вирішення питання про розподіл судових витрат суд має враховувати: пов`язаність цих витрат із розглядом справи; обґрунтованість та пропорційність до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін; вплив результату її вирішення на репутацію сторін публічний інтерес справи; поведінку сторони під час розгляду справи (зловживання стороною чи її представником процесуальними правами тощо); дії сторони щодо досудового врегулювання справи та врегулювання спору мирним шляхом.
Відповідно до статті 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
На підтвердження понесених витрат на правову допомогу позивачем надано договір №161/29/21 про надання правової (професійної правничої) допомоги від 28.09.2021 (а.с. 55-61), угоду про розмір гонорару бюро від 28.09.2021 (а.с. -62), акт прийому-передачі послуг з правової (професійної правничої) допомоги від 17.01.2022 (а.с. 65), акт про нарахування "гонорару успіху" від 17.01.2022(а.с.- 66).
Відповідно до пункту 1.1 Договору Клієнт в порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі, доручає Бюро, а бюро бере на себе зобов`язання надавати Клієнту правову (професійну правничу) допомогу, а саме: по підготовці від імені Клієнта позову до ТОВ "КВМШ ПЛЮС" про стягнення основного боргу в сумі 138 032, 00 грн., а також пені, інфляційних втрат та 3% річних на момент подачі позову, подачі цього позову до Господарського суду Дніпропетровської області та подальше представництво інтересів Клієнта в Господарському суді Дніпропетровської області до прийняття останнім рішення по справі.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що вартість наданих послуг з правової допомоги Бюро (гонорар) визначає самостійно після одержання від Клієнта замовлення на надання правової допомоги, та виставляє Клієнту відповідний рахунок. Вартість одного часу роботи адвокатів та спеціалістів Бюро, встановлюється в Угоді про розмір гонорару Бюро, що є додатком до даного Договору.
Згідно з пунктом 3.2 Договору оплата здійснюється на банківський рахунок Бюро, зазначений в даному Договорі, на підставі виставленого Бюро рахунку в наступному порядку:
- за надання послу, зазначених в п.п. 1.1.1 цього Договору в розмірі 15 000,00 грн. протягом 10 календарних днів з моменту укладання даного договору (п.п. 3.2.1.1);
- остаточний розрахунок по кожній послузі, зазначеній в п. 1.1 цього Договору проводиться протягом 10 календарних днів з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг (п.п. 3.2.3);
- в разі, якщо вартість фактичної кількості годин за надання послуг виявляється меншою суми попередньої оплати, зазначеної в п. 3.2.1 цього Договору, то Бюро зобов`язане повернути Клієнту решту попередньої оплати протягом 10 календарних днів з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг.
Відповідно до Угоди про розмір гонорару Бюро, вартість однієї години надання правової (професійної правничої) допомоги становить 1 500,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, адвокатським бюро "Олександра Рисіна" були надані послуги з професійної правничої допомоги, що підтверджується актом прийому-передачі послуг з правової (професійної правничої) допомоги від 17.01.2022.
Відповідно до вказаного акту, загальна кількість годин наданої правової допомоги становить 6 годин, з яких: по підготовці позовної заяви - 5 годин, по підготовці заяв та клопотань з процесуальних питань по справі - 1 година.
Таким чином, з урахуванням Угоди про розмір гонорару Бюро від 28.09.2021, загальна вартість наданих послуг становить 9 750,00 грн. (вартість послуг, зазначених в п. 2.1 акту становить: 1 500,00 грн. (базова вартість наданих послуг) * 1,2 (коефіцієнт, що застосовується до вартості базової години) * 4 (фактична кількість годин надання даної послуги) = 9 000,00 грн.); (вартість послуг, зазначених в п. 2.2 акту становить: 1 500,00 грн. (базова вартість наданих послуг) * 0,5 (коефіцієнт, що застосовується до вартості базової години) * 1 (фактична кількість годин надання даної послуги) = 750,00 грн.).
На виконання пункту 3.2.1.1 Договору Клієнт сплатив грошові кошти у загальній сумі 15 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 229 від 06.10.2021 (а.с. 67).
В акті прийому-передачі послуг з правової (професійної правничої) допомоги від 17.01.2022 зазначено, що Бюро відповідно до вимог пункту 3.2.3 Договору повинно повернути Клієнтові частину попередньої оплати в сумі 5 250,00 грн.
Крім того, відповідно до пункту 6 Угоди про розмір гонорару в разі задоволення позову Клієнта, Клієнт додатково оплачує Бюро "гонорар успіху" в розмірі 1% від суми задоволених позовних вимог Клієнта, але не менше 5 000,00 грн., протягом 10 календарних днів після набрання чинності рішенням (додатковим рішенням) суду про задоволення судом заяви Клієнта про стягнення "гонорару успіху".
Згідно з Актом про нарахування "гонорару успіху" від 17.01.2022, "гонорар успіху" становить 5 000,00 грн.
З огляду на викладене, загальна сума витрат, які позивач поніс на правничу допомогу становить 14 750,00 грн.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Виходячи з аналізу положень статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.
При цьому, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 126 ГПУ України).
Судом здійснено детальний та ретельний аналіз кожної складової наданих адвокатом послуг, що наведений у розрахунку та в акті наданих послуг, а також встановлено, що обсяг наданих адвокатом послуг підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, вартість кожної складової послуг адвоката є адекватною, доказів на їх завищення суду не надано.
Враховуючи, що у даній справі відповідачем не доведено неспівмірність заявлених до компенсації витрат на правничу допомогу, суд, в силу приписів частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, оцінив витрати позивача з урахуванням всіх аспектів і складності цієї справи, дійшов висновку про те, що справедливою та співрозмірною є компенсація витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 13 810,42 грн., з урахуванням частково задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 123, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР" про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу - задовольнити.
Стягнути з Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КВМШ Плюс" (50006, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Степана Тільги, будинок 5; код ЄДРПОУ 32410750) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадрат КР" (50002, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вул. Кобилянського, будинок 219; код ЄДРПОУ 30499156) 13 810,42 грн. - витати на професійну правничу допомогу .
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст додаткового рішення складено - 04.02.2022.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2022 |
Оприлюднено | 07.02.2022 |
Номер документу | 102972680 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні