КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2022 року м. Київ № 320/9822/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Приватне підприємство Контраст
до Головного управління Державної податкової служби у Київській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство Контраст (далі по тексту - позивач, ПП Контраст ) з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Київській області) в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.07.2020 № 0012400506.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штрафні санкції за здійснення в період з 01.07.2019 по 15.12.2019 роздрібної торгівлі пальним без наявної ліцензії за наступною адресою: м. Бориспіль, вул. Запорізька, 1 у розмірі 250 000,00 грн. Однак, позивач не погоджується із застосованими штрафними санкціями з огляду на те, що останній був позбавлений фактичної можливості звернутись до органів податкової служби з метою отримання ліцензії через бездіяльність органів місцевого самоврядування, які не видавали підприємству договір оренди земельної ділянки, на якій розташована автозаправна станція. В свою чергу даний договір обов`язково має бути наявним у відповідному пакеті документів для отримання ліцензії. Зауважив, що як тільки підприємством було отримано примірник договору оренди відповідний пакет документів було подано до органів податкової служби з метою отримання ліцензії, відтак за відсутності вини позивача у неможливості подати документи до відповідача для отримання ліцензії відсутні підстави для притягнення ПП Контраст до відповідальності.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.
Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову ПП Контраст . Зауважив, що згідно з наявною інформацією ПП Контраст отримана ліцензія № 10280314201900603, терміном дії з 16.12.2019 по 16.12.2024 на право роздрібної торгівлі пальним через АЗС, розташовану за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 1. При цьому, вибірковим аналізом бази даних ДПС підсистеми Чеки РРО , інформаційної системи ІС Податковий блок встановлено, що ПП Контраст на АЗС за зазначеною адресою у періоді з 01.07.2019 по 15.12.2019 здійснювалась роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним, чим порушено вимоги статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального , з урахуванням змін та доповнень (далі - Закон №481).
Відповідач вказав, що посилання позивача на те, що він був позбавлений можливості звернутись до податкового органу з метою отримання ліцензії через бездіяльність органів місцевого самоврядування не може спростувати факт правопорушення. Позивач не заперечує, що розумів, що не має ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та що, не отримавши від органу ліцензування відповідної ліцензії, здійснював упереджено продаж пального, усвідомлюючи вчинення правопорушення.
Позивач не погоджуючись з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив про те, що до 01.07.2019 року Закон України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (далі - Закон № 481/95-ВР) не передбачав ліцензування роздрібної торгівлі паливом.
Згідно абзацу четвертого пункту 4 частини першої статті 3 Закону України Про ліцензування господарської діяльності діє принцип державної політики у сфері ліцензування, згідно якого у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці.
На думку позивача, вказаний строк визначений законом з метою унормування змін у правовідносинах або при запровадженні нових видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, так і для суб`єктів господарювання, які мають забезпечити виконання вимог закону, пов`язаних із запровадженими змінами. Наведений двомісячний строк встановлений законом саме для додержання балансу у спірних правовідносинах між державою та суб`єктом господарювання, з урахуванням наведеного, вбачається, що в період з 01.07.2019 по 01.09.2019 було можливе здійснення торгівлі пальним без наявності відповідної ліцензії, зокрема, контролюючі органи не мали права застосовувати штрафні санкції за здійснення торгівлі пальним без наявності ліцензії за період з 01.07.2019 по 01.09.2019 включно.
Натомість зі спірного податкового повідомлення-рішення, а також із акта вбачається, що штраф у розмірі 250 000,00 грн. до ПП Контраст застосовано за здійснення роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії на заправці в період з 01.07.2019 по 15.12.2019 р. (тобто в тому числі за період з 01.07.2019 по 01.09.2019), відтак ППР складено із порушенням норм діючого законодавства, що є додатковим аргументом та підставою для скасування ППР.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 суд продовжив строк проведення підготовчого провадження в адміністративній справі №320/9822/20 та відклав підготовче засідання в адміністративній справі на 19.01.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті позову.
У судове засідання, призначене у справі на 11.03.2021 сторони не з`явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи у передбачений законодавством строк.
Водночас, судом встановлено, що 11.03.2021 на адресу суду надійшло клопотання відповідача та заява позивача про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
На підставі викладеного, протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Приватне підприємство Контраст (код ЄДРПОУ 13706055, місцезнаходження: 08300, Київська обл., м.Бориспіль, вул.Запорізька, буд.1) 06.08.2003 було зареєстровано в якості юридичної особи, про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Основним видом господарської діяльності підприємства за КВЕД 2010 є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код КВЕД 46.71).
З матеріалів справи вбачається, що у період з 15.06.2020 по 19.06.2020 посадовими особами ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу Про проведення фактичних перевірок від 15.05.2020 №808 та направлень на перевірку від 18.05.2020 №1413, № 1414 проведена фактична перевірка АЗС, що належить ПП Контраст , розташованої за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 1.
За результатами проведеної перевірки дотримання Приватним підприємством Контраст норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) складено акт від 19.06.2020 № 0738/1036/05/13706055.
У вказаному акті зокрема зазначено, що перевіркою встановлено фак роздрібної реалізації пального на АЗС за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 1 без наявної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на період з 01.07.2019 по 15.12.2019 року; реєстр реалізованих товарів за період з 01.07.2019 по 15.12.2019 року додається на 1 аркуші.
У висновках акта перевірки відображено порушення позивачем ст. 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .
Представник ПП Контраст - генеральний директор Ігнатьєв Є.А. відмовився від підпису вказаного акта перевірки про що посадовими особами ГУ ДПС у Київській області складеного Акт №25 відмови від підписання матеріалів перевірки бланк № 001499 від 19.06.2020.
На підставі вказаного акта перевірки Головним управлінням ДПС у Київській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.07.2020 № 0012400506, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові ) санкції (штраф) у розмірі 250 000,00 грн.
Позивач не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням подав до Державної фіскальної служби України скаргу.
За результатом розгляду скарги позивача на податкове повідомлення-рішення № 0012400506 від 20.07.2020 Державна податкова служба України рішенням від 29.09.2020 №28986/6/99-00-006-02-06-06 спірне податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, регламентовані Законом України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі -Законом № 481/95-ВР).
23 листопада 2018 року Законом України №2628-VІІІ Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів внесено зміни до Закону №481, якими, зокрема, запроваджено ліцензування роздрібної торгівлі пальним, які набрали чинності з 01.07.2019 року.
Відповідно до статті 1 Закону №481/95, у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Положеннями статті 15 Закону №481/95 передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Частиною першою статті 16 Закону №481/95 визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Статтею 17 Закону №481/95 закріплено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Так, до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Як зазначено вище, спірним податковим повідомленням-рішенням позивачеві нарахований штраф у розмірі 250000,00 грн. за здійснення роздрібної торгівлі паливом без ліцензії, факт чого зафіксований в акті перевірки від 19.06.2020 №0738/1036/05/13706055.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, зазначив, що ПП Контраст було позбавлено фактичної можливості звернутись до органів податкової служби з метою отримання ліцензії через бездіяльність органів місцевого самоврядування, які не видавали підприємству договір оренди земельної ділянки, на якій розташована АЗС. В свою чергу, позивач наголошував, що даний договір обов`язково має бути наявним у відповідному пакеті документів для отримання ліцензії.
На підтвердження вказаних обставин, позивачем надано до суду листи-повідомлення від 31.01.2018, від 21.05.2018, від 30.05.2018, адресованих Бориспільській міській раді щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 13.06.2008 укладеного із міською радою на земельну ділянку площею 0,588 по вул. Запорізька, 1 у м. Бориспіль.
Рішенням Бориспільської міської ради від 31.07.2018 №3433-44-VІІ вирішено поновити договір оренди землі від 13.06.2008, укладений між міською радою та приватним підприємством Контраст , на земельну ділянку площею 0,588 га (кадастровий омер3210500000:06:007:0005) для комерційного використання під існуючою АЗС по вул. Запорізька, 1 у м. Бориспіль до 08.08.2023.
З наданих до суду матеріалів вбачається, що 09.12.2019 приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу Київської області Дідок В.В. було посвідчено додатковий договір до договору оренди землі від 13.06.2008 укладений Бориспільською міською радою Київської області (орендодавець) та Приватним підприємством Контраст (орендар).
Відповідно до умов вказаного договору 13.06.2008 року між Орендодавцем та Орендарем було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,588 га (кадастровий номер 3210500000:06:007:0005), для комерційного використання під існуючою АЗС, по вулиці Запорізька, 1 (один) у місті Бориспіль. Договір посвідчено Дідок В.В., приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу Київської області, 13.06.2008 року за реєстровим № 1574.
Сторони на підставі Рішення Бориспільської міської ради Київської області від 31.07.2018 року № 3433-44-VІІ Про поновлення та внесення змін до договору оренди землі від 13.06.2008 року, укладеного між міською радою та приватним підприємством Контраст на земельну ділянку площею 0,588 га (кадастровий номер 3210500000:06:007:0005) для комерційного використання під існуючою АЗС, по вулиці Запорізька, 1 (один) у місті Бориспіль , вирішили, а саме: поновити договір оренди землі від 13.06.2008, укладеного між міською радою та приватним підприємством Контраст на земельну ділянку площею 0,588 га (уточнення Держгеокадастру 0,5879 га) (кадастровий номер 3210500000:06:007:0005) для комерційного використання під існуючою АЗС по вул. Запорізька, 1 у місті Бориспіль, до 08.08.2022 року.
На підставі вказаного додаткового договору до договору оренди землі від 13.06.2008, 09.12.2019 внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зокрема щодо права оренди земельної ділянки орендарем Приватним підприємством Контраст на земельну ділянку площею 0,5879 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі розташованої за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, земельна ділянка 1 з кадастровим номером 3210500000:06:007:0005.
Дослідивши вказані обставини, суд зазначає, що доводи позивача про відсутність можливості звернутись до органів податкової служби з метою отримання ліцензії через бездіяльність органів місцевого самоврядування, які не видавали підприємству договір оренди земельної ділянки, на якій розташована АЗС не можуть бути прийняті судом до уваги як обставини що зумовили не отримання позивачем ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та у подальшому здійснення роздрібної реалізації пального без наявної ліцензії у період з 01.07.2019 по 15.12.2019.
Відповідно до відомостей ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 10280314201900603 виданої Головним управлінням ДПС у Київській області Приватному підприємству Контраст 16.12.2019 термін дії з 16.12.2019 по 16.12.2024, позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі пальним за адресою: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, буд. 1, АЗС.
З огляду на викладене, судом встановлено, що ПП Контраст було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на об`єкті: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, буд.1, АЗС 16.12.2019 терміном дії 16.12.2019 по 16.12.2024.
Водночас, податкове повідомлення-рішення від 20.07.2020 № 0012400506 прийняте на підставі акта перевірки, висновками якого встановлено фак роздрібної реалізації пального на АЗС за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 1 без наявної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за період з 01.07.2019 по 15.12.2019 року .
Щодо доводів позивача про те, що в період з 01.07.2019 по 01.09.2019 було можливе здійснення торгівлі пальним без наявної ліцензії, суд зазначає наступне.
Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулює (встановлює, визначає) Закон України від 2 березня 2015 року № 222-VIII Про ліцензування видів господарської діяльності (далі - Закон № 222-VIII).
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 7 Закону №222-VIII (у редакції з 1 липня 2019 року) ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як, зокрема, виробництво і торгівля пальним, які ліцензуються відповідно до Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .
Частиною першою статті 8 Закону № 222-VIII (у редакції на 1 липня 2019 року) передбачено, що у разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, ліцензійні умови провадження нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, набирають чинності у строк, необхідний для приведення суб`єктом господарювання своєї діяльності у відповідність із вимогами ліцензійних умов, але не менш як через два місяці з дня їх прийняття.
Згідно з абзацом четвертим пункту 4 частини першої статті 3 Закону № 222-VIII у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці.
Частиною другою статті 20 Закону № 222-VIII встановлено, що у разі відсутності ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, відповідальність за провадження такої господарської діяльності без ліцензії не застосовується.
Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 19.06.2019 року №545 Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України територіальні органи ДФС визначено органом ліцензування господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального. Вказана постанова набрала чинності 01.07.2019 року.
Отже фактично отримати ліцензію для здійснення оптової торгівлі пальним можливо було не раніше 1 липня 2019 року, що є днем набрання чинності нормами Закону №2628-VІІІ (щодо ліцензування, у тому числі й щодо відповідальності за торгівлю пальним без ліцензії) так і Постановою Кабінету Міністрів України № 545.
Зважаючи на положення абзацу четвертого пункту 4 частини першої статті 3, частини першої статті 8 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності при запровадженні ліцензування роздрібної та оптової торгівлі паливом, ліцензійні умови провадження нового виду господарської діяльності набирають чинності у строк, необхідний для приведення суб`єктом господарювання своєї діяльності у відповідність із вимогами ліцензійних умов, але не менш як через два місяці з дня їх прийняття.
Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів , яким внесені зміни в тому числі до Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального та Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності , прийнятий Верховною Радою України 23 листопада 2018 року, опублікований 12 грудня 2018 року, набрав чинності з 1 січня 2019 року, крім зокрема норм підпункту 6 (щодо змін до Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ), підпункту 17 (щодо змін до Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності ) пункту 2 розділу II цього Закону, що набирали чинності з 1 липня 2019 року.
Отже законодавець при запровадженні ліцензування роздрібної та оптової торгівлі пальним дотримався принципів, встановлених Законом України Про ліцензування видів господарської діяльності , щодо надання достатнього строку для реалізації прийнятих змін, який склав вісім місяців з дня прийняття Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів , що спростовує доводи позивача про можливість здійснення торгівлі пальним без наявної ліцензії з 01.07.2019 р. по 01.09.2019.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у справі № 440/950/20 від 23.12.2021.
Аналізуючи наявні матеріали справи, суд зазначає що позивачем не було надано до суду доказів подання ним заяви на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у проміжок часу з 12.06.2019 по грудень 2019 року.
Суд зазначає, що затримка в отриманні ПП Контраст ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним була зумовлена виключно бездіяльністю самого підприємства щодо отримання такої ліценції.
При цьому, позивачем не заперечується факт реалізації пального у проміжок часу з 01.07.2019 по 15.12.2019 без наявної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, ПП Контраст безпідставно здійснювало роздрібну торгівлю пальним у проміжок часу з 01.07.2019 по 15.12.2019, що суперечить вимогам Закону №481, та є підставою для застосування штрафних санкцій.
Відповідно до положень першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи позивачем не було доведено наявності у ПП Контраст права на здійснення роздрібної торгівлі пальним у період з 01.07.2019 по 15.12.2019 та наявності відповідної ліцензії, внаслідок чого суд вважає, що відповідач правомірно застосування до позивача штрафні санкції на підставі спірного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді сплаченого судового збору суд залишає за позивачем відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2022 |
Оприлюднено | 09.02.2022 |
Номер документу | 103015125 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Лічевецький Ігор Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Лічевецький Ігор Олександрович
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Панова Г. В.