Справа № 128/296/22
УХВАЛА
14 лютого 2022 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши заяву ОСОБА_1 , підписану представником згідно з ордером ОСОБА_2 , заінтересована особа - Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення факту проживання однією сім`єю,
УСТАНОВИВ:
09.02.2022 в провадження Вінницького районного суду Вінницької області надійшли матеріали вищевказаної заяви.
При вирішенні питання про можливість відкриття провадження у справі оглядом матеріалів даної заяви встановлено, що вона не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом установлено, що заявником ОСОБА_1 до заяви не додано квитанції про сплату судового збору. Підставу звільнення від сплати судового збору заявник обгрунтував тим, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір . Однак суд з даним твердженням не погоджується з таких підстав.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17 зазначено, що відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту . Статтею 22 цього ж Закону визначено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту .
Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі № 9901/311/19 та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.03.2018 у справі № 490/8128/17.
Аналогічна позиція викладена й в ухвалі Верховного Суду від 22.04.2021 у справі № 700/301/20.
Предметом заяви ОСОБА_1 є встановлення факту проживання однією сім`єю , отже, заява у даній справі не стосується соціального та правового захисту учасників бойових дій.
Таким чином, оскільки заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єюне пов`язана з порушенням прав останнього саме як учасника бойових дій, суд не вбачає підстав для звільнення його від сплати судового збору, передбачених приписами статті 5 Закону України Про судовий збір .
Статтею 9 Закону України Про судовий збір визначено, що суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, 496,20 грн).
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір за подання до суду заяви у справах окремого провадження в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн 20 коп. на рахунок Вінницького районного суду Вінницької області (реквізити для сплати судового збору: Отримувач: УК у Вінницьк.р-ні/Вінниц.р-н/22030101, Код ЄДРПОУ: 37979858, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) Рахунок: UA688999980313131206000002071, Код класифікації доходів бюджету: 22030101) та надати суду документальне підтвердження сплати судового збору, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись ст.ст. 10, 177, 185 ЦПК України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , підписану представником згідно з ордером ОСОБА_2 , заінтересована особа - Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення факту проживання однією сім`єю- залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати трьох днів з дня отримання ними даної ухвали, роз`яснивши, що в іншому випадку позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Юлія КАРПІНСЬКА
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2022 |
Оприлюднено | 16.02.2022 |
Номер документу | 103236051 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Карпінська Ю. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні