ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
про передачу справи до іншого суду
м. Київ
15.02.2022Справа №910/1780/22
Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" (21034, Вінницька обл., Вінницький р-н, м. Вінниця, вул. Шимка Максима, буд. 56; ідентифікаційний код 41454620)
до Компанії Mega Trade Commodities PTE.LTD (23 New Industrial Road №04-09, Solstice Business Center, Singapore 536209; ідентифікаційний код 201911734N)
про стягнення 2 973 919,10 доларів США,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" звернулась до Господарського суду міста Києва із позовом до Компанії Mega Trade Commodities PTE.LTD про стягнення 2 973 919,10 доларів США.
В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" вказує, що належним чином виконало свої зобов`язання за контрактами №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 з поставки відповідачу шроту соняшникового негранульованого та олії соняшникової нерафінованої, однак Компанією Mega Trade Commodities PTE.LTD частково виконано свої зобов`язання з оплати поставленого товару, у зв`язку з чим у відповідача наявний борг за контрактом №3МТ від 21.12.2020 у розмірі 1 322 997,52 доларів США та за контрактом №4МТ від 29.12.2020 - у розмірі 1 650 921,58 доларів США.
Суд відзначає, що справа не відноситься до територіальної юрисдикції Господарському суду міста Києва, а тому підлягає передачі для розгляду іншому суду з огляду на наступне.
Як вбачається із позовів вцілому та з контрактів №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 зокрема, Компанія Mega Trade Commodities PTE.LTD створена за законодавством Республіки Сінгапур та є нерезидентом України.
Приватноправові відносини, в яких хоча б один учасник є іноземною юридичною особою, регулюються Законом України "Про міжнародне приватне право".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Варто відзначити, що приписи п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" не наділяють учасників приватноправових відносин з іноземним елементом правом обирати конкретний суд, в якому підлягає розгляду спір, а лише наділяють правом передати розгляд спору судам України.
У пункті 12.2 контрактів №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" та Компанією Mega Trade Commodities PTE.LTD було погоджено, що якщо сторони не можуть дійти згоди, то спір підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення до Господарського суду міста Києва. Місце судового розгляду - м. Київ, Україна. Мова розгляду - Українська. Правом, що регулює цей контракт, є матеріальне право України.
Таким чином, з пункту 12.2 контрактів №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 вбачається волевиявлення сторін передати спори, що виникають на підставі вказаних контрактів, на розгляд судам України.
За приписами статті 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні суб`єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і суб`єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відтак, за змістом статті 365 Господарського процесуального кодексу України для іноземних суб`єктів господарської діяльності передбачено національний режим судового процесу для розгляду справ, підвідомчих господарським судам.
Оскільки в Господарському процесуальному кодексі України відсутній інститут договірної підсудності, заінтересована сторона може звернутись до місцевого господарського суду лише у відповідності з вимогами статей 20, 21, 24, 27, 29, 30 Господарського процесуального кодексу України, які встановлюють правила предметної, суб`єктної, інстанційної та територіальної підсудності спору.
Наприклад, сторони даної справи не можуть передати даний спір на розгляд місцевого адміністративного суду, навіть якби про це було зазначено в умовах п. 12.2 контрактів, оскільки б це порушувало приписи, що регулюють предметну юрисдикцію спору.
Аналогічно і з встановленими Господарським процесуальним кодексом України правилами територіальної підсудності справи.
Про необхідність врахування вимог Господарського процесуального кодексу України щодо підвідомчості та підсудності господарським судам справ, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, зазначала Президія Вищого господарського суду України у своєму роз`ясненні від 31.05.2002 №04-5/608, а також Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 №24-754/0/4-13.
Отже, Законом України "Про міжнародне приватне право" передбачено право сторін визначити угодою розгляд спорів, що виникли, у судах України, проте сторонам таких угод не надано право обрати конкретний суд, який розглядатиме відповідний спір. Підвідомчість і підсудність справ господарським судам врегульовано процесуальним законом, який є актом публічного права, тому сторони не можуть визначати в договірному порядку конкретний місцевий суд, якому підсудний спір що виник.
Водночас, позивачем не наведено, а судом за наслідком розгляду позовних матеріалів Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" не встановлено правових підстав для висновку, що вказаний позов за територіальною юрисдикцією може бути розглянутий Господарським судом міста Києва.
Натомість частиною 5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Предметом даного спору є стягнення з Компанії Mega Trade Commodities PTE.LTD боргу, який виник у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за контрактами №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 з оплати поставленого позивачем товару.
Вимога позивача про стягнення з відповідача коштів (боргу) є грошовим зобов`язанням, оскільки виражена в грошових одиницях - доларах США.
Частиною 1 статті 532 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання за грошовим зобов`язанням провадиться за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання.
Частиною 1 статті 75 Закону України "Про міжнародне приватне право" передбачено, що підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.
Судом враховано, що станом на дату укладення спірних контрактів місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" було місто Київ, проте станом на дату звернення позивача до суду та вирішення питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" є м. Вінниця.
В свою чергу, позивач (кредитор) сповістив боржника - Компанію Mega Trade Commodities PTE.LTD про зміну свого місцезнаходження у претензії щодо сплати заборгованості за поставлений товар №1/05.01.2022 від 05.01.2022, яка була одержана директором відповідача Сергієм Коробкіним 05.01.2022.
Відтак, оскільки у контрактах №3МТ від 21.12.2020 та №4МТ від 29.12.2020 сторонами не обумовлено місця виконання Компанією Mega Trade Commodities PTE.LTD свого грошового зобов`язання, то в силу приписів ч. 1 статті 532 Цивільного кодексу України місцем виконання такого зобов`язання є нове місцезнаходження продавця - Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд".
Оскільки місцем виконання грошового зобов`язання відповідача є нове місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд", в той час як інших підстав для пред`явлення позову саме до Господарського суду міста Києва судом не встановлено, а позивачем не вказано, то даний спір про стягнення з Компанії Mega Trade Commodities PTE.LTD боргу підлягає розгляду господарським судом за місцезнаходженням позивача.
Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України).
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що міститься на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, місцезнаходженням позивача є: 21034, Вінницька обл., Вінницький р-н, м. Вінниця, вул. Шимка Максима, буд. 56.
У відповідності до вимог статті 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, позовні матеріали підлягають направленню до Господарського суду Вінницької області.
Керуючись ст.ст. 20, 21, 24, 27, 29, 30, 31 232, 233, 234, 365 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глобал Трейд" (вих. №2/02.02.22 від 02.02.2022) до Компанії Mega Trade Commodities PTE.LTD про стягнення 2 973 919,10 доларів США разом з доданими до неї матеріалами направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Вінницької області (21018, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пирогова, буд. 29).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та у відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2022 |
Оприлюднено | 17.02.2022 |
Номер документу | 103279121 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні