ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
08 лютого 2022 року м. ХарківСправа № 922/5025/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом Фізичної особи-підприємця Караслай Михайла Івановича, с. Заріччя до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Натуральні продукти", м. Харків про стягнення коштів за участю представників учасників справи:
позивача - Лук`яненко А.О.
відповідача - не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ФОП Караслай Михайло Іванович, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Натуральні продукти", в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість у розмірі 138226,83 грн. Позов обґрунтований неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг з перевезення вантажу у міжнародному сполученні, згідно заявки №126 від 15.11.2021. Витрати по оплаті судового збору позивач просить суд покласти на відповідача. Справу просить розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 23.12.2021 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Ухвалою суду від 17.01.2022 клопотання ТОВ "Фірма "Натуральні продукти" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження було задоволено. Справу №922/5025/21 призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 08 лютого 2022 року о 10:45.
Цією ж ухвалою, клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey) вирішено розглянути у підготовчому засіданні.
28.01.2022 до суду від позивача надійшла заява в якій він вказує на те, що позивач підтримує клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача компанію MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey) яка є вантажовідправником, згідно CMR 985884. Просить суд поставити третій особі наступні питання: хто здійснив замовлення Фізичній особі-підприємцю Караслаю Михайлу Івановичу на доставлення вантажу з Туреччини до України для вантажоотримувача Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Натуральні продукти" з наданням вичерпної відповіді? Хто виступає замовником цієї послуги, тобто, хто повинен оплатити послугу з поставки вантажу у розмірі 5100 доларів США - ТОВ "Фірма "Натуральні продукти" чи компанія MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey)?
28.01.2022 до суду від позивача надійшли клопотання про витребування доказів, в яких позивач просить суд витребувати у відповідача:
- доказ, яким підтверджується, що заявку на перевезення вантажу за CMR 985884 на ім`я позивача було здійснено компанією MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey), яка ж вантажовідправником за CMR 985884, взяла на себе обов`язок перед позивачем оплатити надану послугу у розмірі 5100 доларів США (на користь ФОП Караслай І.М.);
- усі товаросупровідні документи, які ним отримані від компанії MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey) за CMR 985884;
- інформацію про оприбуткування товару (вантажу), отриманого за CMR 985884, відповідно о Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні". При наданні інформації зобов`язати відповідача вказати дату прийняття вантажу за CMR 985884.
Присутній у підготовчому засіданні 08.02.2022 представник позивача підтримав клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey). Клопотання про витребування доказів у відповідача також підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у підготовче засідання 08.02.2022 не з`явився. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання був повідомлений належним чином, відповідно до ст.ст. 120, 121 ГПК України.
Відповідно до ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Відповідно до ст. 51 ГПК України, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред`явити вимоги до сторони, така сторона зобов`язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи, обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред`явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред`явленого цією третьою особою до такої сторони.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, приймаючи до уваги приписи ст.ст. 50, 51 ГПК України вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - компанію MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey).
Відповідно до ст. 367 ГПК України, у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Відповідно до ст. 368 ГПК України, зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.
У судовому дорученні про надання правової допомоги зазначаються: 1) назва суду, що розглядає справу; 2) за наявності міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, учасниками якого є Україна і держава, до якої звернено доручення, - посилання на його положення; 3) найменування справи, що розглядається; 4) прізвище, ім`я, по батькові та рік народження фізичної особи або найменування юридичної особи, відомості про її місце проживання (перебування) або місцезнаходження та інші дані, необхідні для виконання доручення; 5) процесуальне становище осіб, стосовно яких необхідно вчинити процесуальні дії; 6) чіткий перелік процесуальних дій, що належить вчинити; 7) інші дані, якщо це передбачено відповідним міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або цього вимагає іноземний суд, який виконуватиме доручення. Судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення про надання правової допомоги, процесуальні та інші документи, що додано до нього, засвідчуються підписом судді, який складає доручення, та скріплюються гербовою печаткою.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном, в тому числі повідомлення у належній формі іноземних учасників судового процесу про час і місце розгляду справи, регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 (далі - Конвенція), яка є чинною в Україні згідно з Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 № 2052-ІІІ, із заявами та застереженнями. Туреччина є підписантом зазначеної Конвенції.
Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном (стаття 1 Конвенції).
Згідно зі статтею 3 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Відповідно до ст. 15 Конвенції, якщо документ про виклик до суду або аналогічний документ підлягав передачі за кордон з метою вручення відповідно до положень цієї Конвенції, і якщо відповідач не з`явився, то судове рішення не може бути винесено, поки не буде встановлено, що: a) документ був вручений у спосіб, передбачений внутрішнім правом запитуваної Держави для вручення документів, складених у цій країні, особам, які перебувають на її території; b) документ був дійсно доставлений особисто відповідачеві або за його місцем проживання в інший спосіб, передбачений цією Конвенцією, і що, в кожному з цих випадків, вручення або безпосередня доставка були здійснені в належний строк, достатній для здійснення відповідачем захисту. Кожна Договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови: a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією; b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців; с) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави. Незважаючи на положення попередніх частин, суддя може в термінових випадках прийняти рішення про застосування будь-яких тимчасових чи охоронних заходів.
Отже, про розгляд даної справи компанію MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey) належить повідомляти в порядку, передбаченому зазначеною Конвенцією.
З огляду на це, судові документи підлягають надісланню до Центрального органу запитуваної Держави - Туреччини Ministry of Justice General Directorate for International Law and Foreign Relations Adalet Bakanlіgі Ek Binasі Namіk Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 Cankaya / Ankara Turkey для їх подальшого вручення залученій третій особі у справі - MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey). При цьому документи, що підлягають врученню згідно з дорученням Господарського суду Харківської області, слід складати та вручати в нотаріально засвідченому перекладі на англійську мову.
Вивчивши викладені у клопотаннях позивача доводи про витребування доказів, проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання. У клопотанні про витребування судом групи однотипних документів як доказів додатково зазначаються ознаки, що дозволяють ідентифікувати відповідну групу документів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Суд може витребувати докази також до подання позову як захід забезпечення доказів у порядку, встановленому статтями 110-112 цього Кодексу. Суд може уповноважити на одержання витребуваних ним доказів заінтересовану сторону. Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом. У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Враховуючи викладене, суд задовольняє клопотання позивача про витребування доказів частково та зобов`язує відповідача надати до суду усі товаросупровідні документи, які отримані від компанії MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL за CMR 985884 та інформацію про оприбуткування товару (вантажу), отриманого за CMR 985884.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно ст. 179 ГПК України, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву. Учасники справи мають право подати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.
Згідно ст. 181 ГПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Суд, з метою необхідності забезпечення реалізації учасниками процесу своїх прав та належної підготовки справи до розгляду по суті, враховуючи залучення до участі у справі третьої особи, та враховуючи те, що усі питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути вирішені у даному підготовчому засіданні, вважає за доцільне відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст.ст. 50, 51, 81, 181-185, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 5, 15 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року (Гаазькою конвенцію 1965 року), суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Turkey), задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL (Ататюрк Мах. 22065 вул. №25 Аксу м. Анталія Туреччина).
Відкласти підготовче засідання на 13 вересня 2022 року о 10:00.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 110.
Зобов`язати відповідача у строк до 01.03.2022 надати через канцелярію Господарського суду Харківської області у трьох примірниках нотаріально завірені копії перекладу англійською мовою позовної заяви, відзиву на позовну заяву, ухвали суду від 08.02.2022 (цієї ухвали) та формулярів (Прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, Підтвердження, Короткий виклад документа, що підлягає врученню) для їх надіслання залученій третій особі у порядку, встановленому Конвенцією.
Направити до компетентного органу Туреччини - Ministry of Justice General Directorate for International Law and Foreign Relations Adalet Bakanlіgі Ek Binasі Namіk Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 Cankaya / Ankara Turkey копії позовної заяви, відзиву на позовну заяву, ухвали суду від 08.02.2022 (цієї ухвали) та формулярів (Прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, Підтвердження, Короткий виклад документа, що підлягає врученню) для вручення MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL в порядку, передбаченому Гаазькою Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965.
Встановити MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL строк для подання пояснень щодо суті спору до 13 серпня 2022 року.
Клопотання позивача про витребування доказів - задовольнити частково.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Натуральні продукти" надати до суду усі товаросупровідні документи, які отримані від компанії MIRAX GIDA TARIM PAKETLEME SAN.VE TIC.LTD.STL за CMR 985884 та інформацію про оприбуткування товару (вантажу), отриманого за CMR 985884.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повна ухвала підписана 11 лютого 2022 року.
Суддя О.В. Погорелова
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2022 |
Оприлюднено | 17.02.2022 |
Номер документу | 103285132 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Погорелова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні