Ухвала
від 24.01.2022 по справі 200/74/22
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

24 січня 2022 року Справа №200/74/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25917627, місцезнаходження: 84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Румянцева, буд. 16), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня згідно Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченого розміру допомоги за 2018-2021 роки;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2018-2021 роки згідно Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахування раніше виплаченого розміру допомоги.

Ухвалою суду від 6 січня 2022 року позовна заява позивача залишена без руху у зв`язку із наявністю недоліків та встановлено 10-денний строк для надання позивачем суду заяви про поновлення строку звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог, які стосуються грошової допомоги до 5 травня за 2018 - 2020 роки, - із зазначенням підстав, які можуть свідчити про поважність причин пропуску позивачем такого строку.

19 січня 2022 року судом отримано від позивача на виконання вимог ухвали суду від 6 січня 2022 року заяву про поновлення строку звернення до суду із даним адміністративним позовом в частині позовних вимог, які стосуються грошової допомоги до 5 травня за 2018 - 2020 роки, в якій зазначено, що позивач дізнався про перерахунок виплат розміру щорічної грошової допомоги до 5 травня у листопаді 2021 року з мережі Інтернет, після чого звернувся 8 листопада 2021 року із запитом задля отримання роз`яснень з цього приводу до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради та отримав роз`яснення, відповідно до яких було підтверджено, що йому нараховувалась та сплачувалась допомога до 5 травня у розмірі, якій не відповідає приписам Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту .

Також позивач посилається на карантинні обмеження у державі, введені у зв`язку із розповсюдженням коронавірусної хвороби СОVID-19.

Розглядаючи дане клопотання суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1- 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено ухвалою суду від 6 січня 2022 року, строк, до якого могла бути здійснена виплата органом соціального захисту допомоги до 5 травня у належному розмірі (доплата до виплаченої раніше у меншому розмірі допомоги) у 2018, 2019, 2020 роках і до якого позивач міг очікувати на отримання належної (за його думкою) суми допомоги у певному році, - це 30 вересня відповідного року.

Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з позовними вимогами щодо грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки сплинув 1 квітня 2019 року, 1 квітня 2020 року, 1 квітня 2021року (відповідно).

Відповідно до відмітки на конверті, в якому позов надійшов до суду, позов подано 28 грудня 2021 року, тобто позивач звернувся до суду із даним позовом в частині позовних вимог, які стосуються грошової допомоги до 5 травня за 2018-2020 роки із пропуском встановленого ст. 122 КАС України строку.

Згідно ч. 1 ст. 121 КАС суд за заявою учасника справи поновлює пропущений проце-суальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Вирішуючи питання щодо можливості поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду із даним позовом, суддя виходить з того, що встановлення у процесуальному законодавстві певного строку звернення до суду має на меті, перш за все, полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищення їх достовірності, що тим самим, сприяє встановленню судом істини.

Право особи на судовий захист гарантується ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому має пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, при вирішенні судом питання щодо надання можливості його реалізації особою, якій воно надано.

У даному випадку, на переконання суду, пропуск позивачем строку звернення до суду із даним позовом (в частині позовних вимог) не є таким, що міг вплинути на достовірність наданих суду доказів або викликати сумніви у можливості встановлення об`єктивної істини. Певне пропущення строку звернення до суду за умови відсутності ознак недбалого ставлення позивача до реалізації права на справедливий судовий розгляд не може бути перешкодою для надання судового захисту порушеним правам особи.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, п. п. 22-23 рішення цього суду від 28 березня 2006 року у справі Мельник проти України право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги; однак право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність; ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. Правила регулювання строків подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.

Також суддя вважає за необхідне також зазначити, що 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID19) , якимрозділ VІ Прикінцеві положення КАС Українидоповнено пунктом 3 такого змісту: Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цьогоКодексу, а також інші процесуальні строки […] продовжуються на строк дії такого карантину .

17 липня 2020 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року № 731-ІХ, яким внесені зміни, зокрема у п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до […] п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Станом на час звернення позивача до суду із даним позовом п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України викладений у наступній редакції: Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені цим Кодексом, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку із карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. […] .

На підставі викладеного вище, враховуючи, що спір стосується соціальної виплати, суддя приходить до висновку, що причини пропуску позивачем процесуального строку для звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог щодо разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 - 2020 роки - є поважними, у зв`язку із чим заява позивача про поновлення процесуального строку для звернення до суду із даним позовом стосовно зазначеної частини позовних вимог підлягає задоволенню.

Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства; позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Як вбачається з посвідчення Серії НОМЕР_2 від 1 листопада 2017 року, копія якого додана позивачем до позову, позивач є учасником бойових дій .

Відповідно до п.п. 9, 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI позивач є звільненим від сплати судового збору за подання даного позову на підставі Закону.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно приписів ст.ст. 12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, з огляду на зазначені вище приписи дана справа є справою незначної складності та буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи зазначене, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 122, 171, 241, 248, 256-258, 260, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В А Л И Л А:

1. Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду із даним позовом - задовольнити.

2. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із позовом до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації в частині позовних вимог щодо грошової допомоги до 5 травня за 2018 - 2020 роки та поновити цей строк.

3. Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів та відкрити провадження у справі за даним позовом.

4. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

5. Справа буде розглядатись одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П. у приміщенні зазначеного суду, розташованому за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.

6. Зобов`язати вдповідача надати суду відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову, в тому числі докази сплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій до 5 травня за 2018 - 2020 роки; доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.

7. Зазначені у даній ухвалі документи мають бути подані до суду шляхом направлення їх електронною поштою на офіційну електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду (inbox@adm.dn.court.gov.ua) та одночасно поштовою службою на офіційну поштову адресу суду (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1), або шляхом направлення їх через підсистему "Електронний суд", або кур`єрською доставко, або нарочно.

8. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.П. Волгіна

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.01.2022
Оприлюднено17.02.2022
Номер документу103288166
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —200/74/22

Рішення від 24.08.2022

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Волгіна Н.П.

Ухвала від 26.07.2022

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Волгіна Н.П.

Ухвала від 23.02.2022

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Волгіна Н.П.

Ухвала від 24.01.2022

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Волгіна Н.П.

Ухвала від 06.01.2022

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Волгіна Н.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні