16.02.2022
Справа № 331/7456/17
Провадження № 1-кс/331/729/2021
У Х В А Л А
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
16 лютого 2022 року слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданніклопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 2-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Запорізькій області підполковника юстиції ОСОБА_6 за матеріалами кримінального провадження №12016080000000320 від 10.11.2016 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий в особливо важливих справах 2-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Запорізькій області підполковник юстиції ОСОБА_6 16 квітня 2021 року подав клопотання, погоджене з прокурором, в якому просить застосувати щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою .
В клопотанні органу досудового розслідування зазначено, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється увчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України.
Оскільки у кримінальному проваджені містяться вагомі докази, які в повній мірі підтверджують причетність ОСОБА_5 в інкримінованих йому злочинах, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, який карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років, на даний час ніде не працює та з 10.07.2018 покинув територію України, що свідчить пропереховування від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення від кримінальної відповідальності, слідчий звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 19 квітня 2021 року застосовано щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 30 днів з моменту його фактичного затримання.
Частиною 6ст. 193 КПК Українипередбачено, що суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження суд за участю обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
16.02.2022 підозрюваний ОСОБА_5 добровільно з`явився до суду, з огляду на що слідчим суддею за участю підозрюваного розглянуто питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід
В судовому засіданні прокурор з огляду на те, що підозрюваний добровільно з`явився до органу досудового розслідування, вважав за можливе застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Підозрюваний та захисник просили в задоволенні клопотання відмовити посилаючись на не доведення слідчим ризиків , зазначених у клопотанні, та вказавши на відсутність належного повідомлення ОСОБА_5 про підозру.
Слідчий суддя, вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали клопотання приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною 1 вказаної статті Закону.
При вирішенні питання щодо запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених устатті 177цього Кодексу , слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров`я підозрюваного,обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного,обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного,обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного,обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного,обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним,обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Слідчим суддею встановлено, що 01.08.2019 слідчим УСБУ в Запорізькій області в порядку ст.ст. 135 та 278 КПК України повідомлено про підозру ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України.
16.02.2022 ОСОБА_5 особисто в присутності захисника повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, долученими до клопотання, зокрема:
- висновком експерта № 48 від 27.06.2019, яким підтверджено, що підпис в графі «Утвердждаю исполнительний директор ЗГП «Кремнийполимер» ОСОБА_5 » документа «Внутрішньозаводські питомі норми витрат енергоресурсів на одиницю валовою продукції з 01.10.2014» виконано ОСОБА_5
- висновком експерта № 20-60 від 25.07.2019, яким документально підтверджено акт ревізії Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №08.15-16/4від 27.07.2018 в частині різниці у розмірі 1469271,10 грн. між фактичною собівартістю виробленого ФТХС при нормі витрат електричної енергії на одиницю валової продукції - 3820 кВт/год., та нормою витрат електричної енергії на одиницю валової продукції - 2680 кВт/год.
- висновком № 20-62 від 06.07.2018, яким документально підтверджено акт ревізії Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області № 08.15-16/6 від 11.09.2017, щодо відсутності перерахування коштів ТОВ «Кремнійполімер» на рахунок ЗДП «Кремнійполімер» за придбання (поставку) ЧХК у кількості 19,05 тон, та водночас підтверджено безоплатну передачу на користь ТОВ «Кремніполімер» відходів ЧХК у кількості 19,05 тон.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
При цьому слідчий суддя нагадує, що обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що не виключає можливості застосування до підозрюваного запобіжного заходу.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Проаналізувавши доводи слідчого в обґрунтування застосування запобіжного заходу , слідчий суддя вважає, що ризики того,що ОСОБА_5 може переховуватися від органу досудового розслідування , незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні , перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є доведеними , оскільки останній підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, перебував на посаді виконавчого директора ЗДП «Кремнійполімер» , а отже може вплинути на колишніх працівників підприємства з метою зміни наданих ними показів .
Разом з тим, вирішуючи питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Частиною 1 статті 183КПК України передбачено, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Також слід зазначити, що виключно тяжкість вчиненого особою кримінального правопорушення, не є безумовною підставою для застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
При цьому слідчий суддя враховує рішення Європейського суду з прав людини (див. в т.ч. п.80 рішення по справі «Харченко проти України» (заява № 40107/02) та п.60 рішення «Єлоєв проти України» (заява №17283/02) якими встановлено, що застосування такого виняткового запобіжного заходу як тримання під вартою виключно на підставі наявності підозри є прямим порушенням пункту 3 статті 5Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод від 04.11.1950 року.
В ході розгляду питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, слідчим суддею встановлено, що на даний час не надано жодних належних та допустимих доказів, що у випадку зміни запобіжного заходу підозрюваний дійсно буде переховуватися, оскільки останній добровільно з`явився до органу досудового розслідування та суду, про що заздалегідь повідомив.
Також, слідчим суддею встановлено та підтверджено належними доказами, що ОСОБА_5 раніше не судимий, має стали соціальні зв`язки, постійне місце проживання.
Отже слідчий суддя приходить до висновку , що сам по собі факт вчинення інкримінованих підозрюваному ОСОБА_5 правопорушень та ймовірність призначення йому суворого покарання, за відсутності конкретних фактів перешкоджання досудовому розслідуванню у будь-який спосіб, не свідчить про недостатність застосування більш м`якого запобіжного заходу .
Враховуючи вище наведене , слідчий суддя приходить до висновку, що зміна запобіжного заходу з тримання під вартою на домашній арешт в нічний час доби зможе забезпечити належну процесуальну поведінку та зможе запобігти зазначеним ризикам.
Окрім цього, застосовуючи, щодо підозрюваного запобіжний захід у виді домашнього арешту в нічний час доби , слідчий суддя вважає за необхідне покласти на нього обов`язки передбачені ч. 5ст. 194 КПК України.
Керуючись ст. ст. 181, 193,194,196КПК України слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Змінити обраний щодопідозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,запобіжний західу виглядітримання підвартою назапобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком на один місяць зі строком дії ухвали до 16 березня 2022 року.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:
1) прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора, слідчого судді у визначений ними час.
2)не залишатимісце постійногопроживання за адресою: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора, чи суду в період часу з 22:00 години по 06:00 години наступної доби;
3) повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця проживання;
4) утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні.
Копію ухвали передати для виконання відділенню поліції за місцем проживання підозрюваного.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя : ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2022 |
Оприлюднено | 19.01.2023 |
Номер документу | 103344484 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
Жукова О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні