Ухвала
від 18.02.2022 по справі 394/580/21
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У к р а ї н а

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.02.2022 2/394/23/22

394/580/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2022 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого: судді - Запорожець О.М.

при секретарі: Лясковській О.М.

за участю адвокатів: Сербіна Я.В.

Міхальової В.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за первісним позовом приватного сільськогосподарського підприємства Лан до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства Лан про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Новоархангельського районного суду Кіровоградської області знаходиться цивільна справа за первісним позовом приватного сільськогосподарського підприємства Лан до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства Лан про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права.

18.02.2022 року в ході підготовчого судового засідання позивач та його представник за зустрічним позовом підтримали раніше заявлене клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи /а.с.85-87/ .

ОСОБА_2 , як представник позивача за первісним позовом так і представник відповідача за зустрічним позовом, заперечував проти задоволення клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи. Крім того, наголосив, що в господарстві відсутній оригінал договору оренди землі, причин його відсутності йому не відомі.

Заслухавши сторони, дослідивши клопотання та матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку до наступного висновку.

24.11.2021 року разом із зустрічним цивільним позовом адвоката Міхальової В.В., заявленого в інтересах ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства Лан про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права до суду надійшли клопотання про витребування доказів та клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи.

Ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 18 січня 2022 року задоволено клопотання представника позивача за зустрічним позовом ОСОБА_3 про витребування доказів та вирішено зобов`язати приватне сільськогосподарське підприємство Лан надати суду оригінал договору оренди землі № б/н від 25 листопада 2009 року з додатками щодо передачі у строкове платне користування земельної ділянки за кадастровим номером 3523655100:02:002:0563 площею 2,2938 га, яка розташована на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області для ведення товарного виробництва, зареєстрованого 17 грудня 2012 року у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №352360004004420; зобов`язати державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області надати суду оригінал договору оренди землі № б/н від 25 листопада 2009 року з додатками щодо передачі у строкове платне користування земельної ділянки за кадастровим номером 3523655100:02:002:0563 площею 2,2938 га, яка розташована на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області для ведення товарного виробництва, зареєстрований 17 грудня 2012 року у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 352360004004420 /а.с.129-130/ .

В свою чергу, 15.02.2022 року начальник відділу Центру надання адміністративних послуг Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області повідомила суд про те, що державна реєстрація договорів оренди до 2013 року здійснювалася у відділах Держкомзему, паперові архіви до Реєстраційної служби Новоархангельського районного управління юстиції, яка була ліквідована на початку 2016 року, не передавалися. Документи, на підставі яких здійснювалася реєстрація після 2016 року, передавалися на зберігання до Новоархангельської РДА, яка на даний час в стані припинення в результаті реорганізації. ЦНАП Новоархангельської селищної ради не є зберігачем реєстраційних справ. Але переглянувши інформацію по кадастровому номеру 3523655100:02:002:0563 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявний відсканований документ.

Крім того, 18.02.2022 року приватне сільськогосподарське підприємство Лан надало суду відповідь, в якій зазначило, що під час подання ПСП Лан позову до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою до позовної заяви було долучено завірену копію договору оренди з додатками, які були роздруковані з сканованої електронної версії договору, що в свою чергу була створена за допомогою сканера з оригіналів документів, задовго до звернення з позовом.

ПСП Лан повідомляє суд, що на підприємстві оригінал вказаного договору оренди земельної ділянки та додатки до нього - відсутні, тому на виконання ухвали суду можуть бути надані лише повторно роздруковані та завірені копії документів.

Причини відсутності оригіналів вказаних договорів встановлюються.

Звернув увагу, що договори оренди земельних ділянок підписувались в декількох примірниках, оригінали яких можуть знаходитись в ОСОБА_1 та відповідному органі державної реєстрації оренди земельної ділянки.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Частини 1 та 2 ст. 12 ЦПК України вказують, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Згідно частин 1, 2 та 3 ст. 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Відповідно до ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

В ч. 1 ст. 104 ЦПК України зазначено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.

Відповідно до підпунктів 1.1, 3.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.2998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2021 № 1950/5 призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - експертизи та дослідження) судовим експертам державних спеціалізованих науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - експертні установи) та атестованим судовим експертам, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - експерти), їх обов`язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів здійснюються у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним , Цивільним процесуальним , Господарським процесуальним кодексами України , Кодексом України про адміністративні правопорушення , Кодексом адміністративного судочинства України , Митним кодексом України , Законами України "Про судову експертизу" , "Про виконавче провадження" , іншими нормативно-правовими актами з питань судово-експертної діяльності та цією Інструкцією. Експертиза проводиться після подання органом (особою), який (яка) її призначив(ла) (залучив(ла) експерта), матеріалів, оформлених згідно з вимогами процесуального законодавства та цієї Інструкції.

Відповідно до підпункту 1.1 науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5) основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).

Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.

Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Дефініція судової експертизи дана у ст. 1 Закону України Про судову експертизу зокрема, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об`єктивності і повноти дослідження - ст. 3 Закону України Про судову експертизу

П. 3.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженою Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) визначено, що до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об`єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо).

Об`єктом судової почеркознавчої експертизи в даній цивільній справі є договір оренди землі № б/н від 25 листопада 2009 року з додатками щодо передачі у строкове платне користування земельної ділянки за кадастровим номером 3523655100:02:002:0563 площею 2,2938 га, для проведення судової почеркознавчої експертизи в рамках розгляду даної справи необхідні оригінал(и) вищевказаного договору щодо якого ставиться питання про виконання підпису.

В наведених вище нормативно-методичних рекомендаціях (вимогах) стосовно об`єкту зазначеної експертизи - підлягають дослідженню лише оригінали документів (в нашому випадку договір оренди землі), який на день розгляду справи суду не надано.

Суд в ході підготовчого судового засідання з метою сприяння учасникам судового провадження зокрема (позивачу за зустрічним позовом) за клопотанням представника останнього витребував у відповідних осіб докази, а саме оригінал зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, але це не дало позитивних результатів. На момент проведення підготовчого судового засідання від сторін, або від інших осіб не було отримано оригіналу договору оренди землі, а тому експертиза не може бути призначена оскільки, об`єктом почеркознавчої експертизи в апріорі повинен бути оригінал документу, а не його світлокопія, яка знаходиться в матеріалах цивільної справи.

З урахуванням вмотивованого, суд приходить до виважено та обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи.

На підставі викладеного, керуючись інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженою Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5, Законом України Про судову експертизу , ст. ст. 2, 11, 12, 102, 103, 107, 113, 222, 258, 259, 260 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

В задоволенні клопотання представника позивача за зустрічним позовом адвоката Міхальової Вікторії Вікторівни про призначення судово-почеркознавчої експертизи по цивільній справі за первісним позовом приватного сільськогосподарського підприємства Лан до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства Лан про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права - відмовити.

Ухвала самостійному оскарженню не підлягає.

Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали виготовлено 21 лютого 2022 року.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.02.2022
Оприлюднено22.02.2022
Номер документу103433574
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/580/21

Ухвала від 28.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Постанова від 04.08.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Постанова від 19.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 19.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Постанова від 20.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 20.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 17.07.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 24.05.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 24.05.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 05.05.2022

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні