Ухвала
від 22.02.2022 по справі 484/238/22
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

55213, Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. І. Виговського, 18, тел./факс (05161) 4-26-20

У Х В А Л А

про зупинення провадження у справі

23 лютого 2022 року м. Первомайськ

Справа :484/238/22

Номер провадження : 2/484/404/22

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі судді Фортуни Т.Ю., за участю секретаря судового засідання Фартушняк Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представниця - адвокат Гаврилюк Тетяна Андріївна, до ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,

встановив:

У провадженні Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області перебуває зазначена вище справа.

До суду 23.02.2022 надійшло клопотання адвоката Гаврилюк Т.А., яка діє в інтересах позивачки - ОСОБА_1 , від 23.02.2022 про заміну позивача правонаступником. Заяву мотивовано тим, що позивачка ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і її правонаступником є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, 23.02.2022 до суду надійшло клопотання адвоката Гаврилюк Т.А., яка діє в інтересах позивачки - ОСОБА_1 , від 23.02.2022 про залишення без розгляду клопотання про заміну позивача правонаступником та зупинення провадження у справі. Клопотання мотивоване необхідністю визначитись із колом спадкоємців після смерті позивачки ОСОБА_1 .

Зазначені клопотання просить розглянути у її відсутність.

Відповідач до суду не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до таких висновків.

Відповідно до договору на представництво інтересів у цивільній справі від 21.12.2021 № 159/ц-21, укладеного між ОСОБА_1 та адвокатом Гаврилюк Тетяною Андріївною, остання взяла на себе зобов`язання щодо виконання функцій представника ОСОБА_1 в Первомайському міськрайонному суді Миколаївської області під час розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом; на підставі договору ОСОБА_1 видано 17.01.2022 ордер серії ВЕ № 1060036.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 04.02.2022 Первомайським відділом державної реєстрації актівцивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Будь-яких доказів на право представництва інтересів ОСОБА_3 адвокатом Гаврилюк Т.А. суду не надано.

Згідно з ч. 1 ст. 42 ЦПК України, у справах позовного провадження особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 ЦПК України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю визначаються Цивільним кодексом України (ст.64 ЦПК України).

Сутність та правова природа представництва регулюються, зокрема, положеннями глави 17 ЦК, де визнається як правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч. 1 ст. 237 ЦК).

Метою інституту представництва є забезпечення реалізації прав та інтересів довірителя. Особа, що виступає від імені довірителя зобов`язана діяти в інтересах останньої добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" клієнт - фізична або юридична особа, держава, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в інтересах яких здійснюється адвокатська діяльність.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвокатана надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Частиною 3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлюється, що до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

За змістом ст. 11 ЦК України договір є підставою виникнення зобов`язань.

За приписами ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Клопотання адвоката Гаврилюк Т.А. про заміну позивача правонаступником, про залишення клопотання без розгляду та про зупинення провадження у справі у зв`язку зі смертю позивачки датовані 23.02.2022.

З наведеного вбачається, що у адвоката на момент подачі вищевказаних клопотань 23.02.2022 не було повноваження на їх підписання від імені ОСОБА_1 , оскільки вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Указане свідчить про те, що клопотання від 23.02.2022 подано особою, яка не мала право його подавати, у зв`язку з чим клопотання представника позивачки ОСОБА_4 слід повернути без розгляду.

Водночас, суд вважає необхідним зупинити провадження у справі виходячи з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Як вбачається, зі свідоцтва про смерть, ОСОБА_1 , яка звернулась до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Виходячи із наведеного, а також ураховуючи, що спірні правовідносини у даній справі допускають правонаступництво, шестимісячний строк для подання спадкоємцями заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , відповідно до ст. 1270 ЦК України, не закінчився, а відтак неможливо встановити коло спадкоємців до закінчення такого строку, провадження у справі необхідно зупинити до отримання судом інформації про наявність (відсутність) спадкоємця(-ів) померлої та вирішення питання про залучення його (їх) до участі у справі як правонаступників останньої.

Керуючись ст. 55, 251, 260 ЦПК України, суд

ухвалив:

-клопотання адвоката Гаврилюк Т.А., яка діє в інтересах позивачки - ОСОБА_1 , від 23.02.2022 про заміну позивача правонаступником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повернути адвокату Гаврилюк Т.А. без розгляду;

-клопотання адвоката Гаврилюк Т.А., яка діє в інтересах позивачки - ОСОБА_1 , від 23.02.2022 про залишення без розгляду клопотання про заміну позивача правонаступником та зупинення провадження у справі - повернути адвокату Гаврилюк Т.А. без розгляду;

-провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представниця - адвокат Гаврилюк Тетяна Андріївна, до ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, - зупинити до залучення у справі правонаступника (-ів) померлої ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Миколаївського апеляційного суду. Учасник справи, якому копія ухвали суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної копії ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 23.02.2022.

Суддя Т.Ю.Фортуна

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.02.2022
Оприлюднено24.02.2022
Номер документу103524471
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/238/22

Рішення від 22.06.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Рішення від 22.06.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Ухвала від 23.03.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Ухвала від 22.02.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні