Рішення
від 22.06.2023 по справі 484/238/22
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження: 2/484/55/23

Справа: 484/238/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочно)

22 червня 2023 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Закревського В.І.

за участю секретаря судового засідання - Фартушняк Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (правонаступник ОСОБА_2 ) до ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

18.01.2022 року до суду звернулася ОСОБА_1 до суду із зазначеним позовом.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області помер її чоловік ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, що складається із 1/2 частини земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6.19 га., що розташована на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., що розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. Спадщину після його смерті прийняла його дружина ОСОБА_1 та син ОСОБА_3 . В подальшому вони мали намір укласти Договір про поділ спадкового майна, за умовами якого бажали поділити спадкове майно таким чином, щоб ОСОБА_1 успадкувала земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., що розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а ОСОБА_3 - 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільскогосподарського виробництва площею 6.19 га., що розташована в межах території Вільшанської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. Проте через відсутність правовстановлюючих документів договір про поділ спадкового майна не був укладений. Відповідно до рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської обалсті від 03.05.2017 року за ОСОБА_3 було визнано право власності на зазначену 1/2 частину земельної ділянки. В подальшому ОСОБА_3 зареєстрував своє право власності на вказане майно у встановленому Законом порядку та отримав Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку. Оскільки ОСОБА_3 отримав бажану частину спадкового майна, то він залучений у справі, як відповідач. Під час звернення ОСОБА_1 до Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га. в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, але отримала відмову у зв`язку із відстуністю у неї оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно. На підставі вказаного ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 18.01.2022 року провадження у справі було відкрито.

Ухвалою Первомайськогоміськрайонного судуМиколаївської областівід 23.02.2022року уцивільній справіпровадження усправі булозупинено дозалучення усправі правонаступника померлої ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 23.03.2023 року провадження у справі було відновлено та залучено правонаступника після смерті ОСОБА_1 її доньку ОСОБА_2 .

В судове засідання ОСОБА_2 та її представник не з`явились, представник позивачки адвокат Ремський Є.В. подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити у повному обсязі. Проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином (направлення судових повісток за місцем реєстрації, розміщення оголошення на сайті судової влади). Про причини неявки відповідач суду не повідомив. Заява про відкладення розгляду справи та відзив із запереченнями на позов до суду не надходили.

За наявності умов, визначених у ч.1ст.280 ЦПК, суд ухвалив про проведення заочного розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

В судовомузасіданні встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Синюхинобрідською сільською радою Первомайського району Миколаївської обалсті, актовий запис № 23. Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, що складається із 1/2 частини земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6.19 га., що розташована на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської обалсті та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., що розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. Спадщину після його смерті прийняла його дружина ОСОБА_1 та син ОСОБА_3 . В подальшому вони мали намір укласти Договір про поділ спадкового майна, за умовам якого бажали поділити спадкове майно таким чином, щоб ОСОБА_1 успадкувала земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., що розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а ОСОБА_3 - 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільскогосподарського виробництва, площею 6.19 га., що розташована в межах території Вільшанської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. Через відсутність правовстановлюючих документів договір про поділ спадкового майна не був укладений.

Відповідно до рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 03.05.2017 року за ОСОБА_3 було визнано право власності на зазначену 1/2 частину земельної ділянки. Вказане підтверджується рішенням Вільшанського районного суду від 13.05.2017 року (справа №384/98/17) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 90202939).

Відповідно до витягу з Державного земельного реєстру НВ-4800031242022 земельна ділянка кадастровий номер 4825486300:05:000:0023 в межах Синбюхино-Брідської сільської рали , плоша 1.000 зареєстрована за ОСОБА_4 , підстава: Рішення органу виконавчої влади Розпорядження голови Первомайської районної державної адміністрації Первомайська районна державна адміністрація Миколаївської області 14.08.2006 338-р.

За життя ОСОБА_1 вказану земельну діялнку після смерті чоловіка ОСОБА_4 , не встигла переоформити через відсутність правовстановлюючих документів..

Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області померла ОСОБА_1 , актовий запис № 29.

Після смерті ОСОБА_1 , яка пмерла ІНФОРМАЦІЯ_3 заведена спадкова справа № 62/2022 від 18.02.2022 за заявою її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно свідоцтва про право на спадщину від 12.12.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 отримала у спадщину після смерті матері земельну ділянку площею 1.000 га., кадастровий номер 4825486300:05:000:0022, яка розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

Крім того, після смерті ОСОБА_1 - ОСОБА_2 є їїправонаступником і бажає успадкувати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., кадастровий номер 4825486300:05:000:0023, яка розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, але через відсутність правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку немає такої можливості.

Єдиним способом захисту законних прав та інтересів позивача, відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є звернення до суду з позом про визнання права власності на нього в порядку спадкування за законом після смерті батьків.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч. 3 ст. 1268 ЦК України).

ОСОБА_1 і ОСОБА_3 прийняли спадину після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом подачі відповдних заяв до нотаріальної контори, але через відсутність правовставновллючих документів на спірну земельну ділянку ОСОБА_1 отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, а тому змушена була звернутися до суду. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є правонаступником після після смерті матері.

За ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Для оформлення спадщини в нотаріальній конторі нотаріусу необхідно надати оригінали правовстановлюючих документів на земельні ділянки. У позивачів такі оригінали документів відсутні, а отримати їх дублікати на померлих людей неможливо, оскільки органи, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав, видають дублікати лише власникам або уповноваженим ними особам за довіреністю.

Як роз`яснив Пленум ВСУ у пункті 23 своєї постанови № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідач не спростував заявлені позовні вимоги.

Всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх належність, з`ясувавши усі обставини справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Таким чином, враховуючи, що позивач є спадкоємицем за законом після смерті матері, ОСОБА_1 , в даному випадку не має іншої можливості, а ніж у судовому порядку, встановити своє право на спадщину, яке у неї виникло у зв`язку із її смертю, позов є законним і обґрунтованим, а відтак підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 10, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на земельну діялнку для ведення особистого селянського господарства, площею 1.000 га., кадастровий номер 4825486300:05:000:0023, яка розташована в межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів після його проголошення та може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду в строк і порядок, встановлений ст. ст. 354, 355 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_2 .

СУДДЯ:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.06.2023
Оприлюднено04.07.2023
Номер документу111933240
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/238/22

Рішення від 22.06.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Рішення від 22.06.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Ухвала від 23.03.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Ухвала від 22.02.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні