Рішення
від 13.02.2022 по справі 348/2383/21
НАДВІРНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/2383/21

14 лютого 2022 року м.Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.

з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

представника позивача: Романишина Д.М.

розглянувши в порядку загального позовного провадження в відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Аеліта», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державний архів Івано-Франківської області, про припинення трудових відносин,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог:

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ПП «Аеліта», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державний архів Івано-Франківської області, про припинення трудових відносин.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 11 березня 1992 року державним реєстратором Ціховською Г.Б. було зареєстровано приватне підприємство «Аеліта», ідентифікаційний код юридичної особи: 13656707, місце знаходження юридичної особи: село Зелена, Надвірнянського району Івано-Франківської області, п.і. 78433 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 356072. Єдиним засновником даної юридичної особи є ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса прописки: АДРЕСА_1 .

27 жовтня 2004 року засновником ПП «Аеліта» ОСОБА_2 було прийнято її на посаду директора вказаного підприємства. Наказ №4 відомості про неї як про керівника приватного підприємства «Аеліта» вказані в детальній інформації про юридичну особу сформованій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Порядок прийняття та звільнення директора (генерального директора) підприємства визначено пунктом 4.2. Статуту (нова реакція) ПП «Аеліта» затвердженого засновником 20 квітня 2000 року та зареєстрованого Надвірнянською районною державною адміністрацією 26.04.2000року. Так у вказаному пункті зазначено, що оперативне управління Підприємством здійснює директор (генеральний директор). Директор приймається і звільняється з посади рішенням Засновника на підставі контракту.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Яблунів, Косівського району. З того часу підприємство не працює та не має працівників. Ініціатором ліквідації ПП «Аеліта» згідно статуту може бути тільки Засновник даної юридичної особи ( пункт. 4.3. Статуту). Якщо засновник був власником, то спадкуватиметься майно ПП, яке і позначається в свідоцтві про право на спадщину. У противному разі спадкуватиметься майнове право засновника на майно ПП. Приватне підприємство «Аеліта» не ліквідоване, жодних правонаступників даної юридичної особи не має. Згідно детальної інформації про юридичну особу, статутний фонд підприємства - 0,00 грн. А у разі його відсутності у засновника, немає правових інструментів для закріплення переходу права власності в процесі спадкування. Окрім того, з моменту смерті єдиного засновника приватного підприємства, спадкоємці до неї не звертались, дії, пов`язані зі вступом до юридичної особи, не вчиняли, що унеможливлює вирішення питання її звільнення. У зв`язку вищенаведеними обставинами, прийняти рішення про її звільнення з посади директора ПП «Аеліта» ніхто не уповноважений, а тому вона змушена звертатись до суду для захисту своїх прав.

Стислий виклад позицій сторін:

В судовому засіданні представник позивачки адвокат Романишин Д.М. позовні вимоги підтримали повністю з підстав, зазначених в позовній заяві, просив позовні вимоги задоволити, припинити трудові відносини між ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 і Приватним підприємством «Аеліта», Код ЄДРПОУ: 13656707, юридична адреса: село Зелена, Надвірнянський район, Івано-Франківська область на підставі частини першої статті 38 КЗпП України.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державний архів Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про час і місце слухання справи повідомлені належним чином.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 08.11.2021 р. по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 11.01.2022 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що 11 березня 1992 року державним реєстратором Ціховською-Г.Б. було зареєстровано приватне підприємство «Аеліта», ідентифікаційний код юридичної особи: 13656707<місце знаходження юридичної особи: село Зелена, Надвірнянського району Івано-Франківської області, п.і. 78433 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 356072. Єдиним засновником даної юридичної особи є ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса прописки: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

27 жовтня 2004 року Наказ №4 засновником ПП «Аеліта» ОСОБА_2 було прийнято ОСОБА_3 на посаду директора вказаного підприємства. доданий до позовної заяви. Відомості про мене як про керівника приватного підприємства «Аеліта» також вказані в детальній інформації про юридичну особу сформованій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10).

Порядок прийняття та звільнення директора (генерального директора) підприємства визначено пунктом 4.2. Статуту (нова реакція) ПП «Аеліта» затвердженого засновником 20 квітня 2000 року та зареєстрованого Надвірнянською районною державною адміністрацією 26.04.2000року. Так у вказаному пункті зазначено, що оперативне управління Підприємством здійснює директор (генеральний директор). Директор приймається і звільняється з посади рішенням Засновника на підставі контракту. Ініціатором ліквідації ПП «Аеліта» згідно статуту може бути тільки Засновник даної юридичної особи ( пункт. 4.3. Статуту) (а.с. 12-16).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер в смт. Яблунів, Косівського району, про що зроблено актовий запис за № 6 (а.с. 18).

Приватне підприємство «Аеліта» не ліквідоване, жодних правонаступників даної юридичної особи не має. Згідно детальної інформації про юридичну особу, статутний фонд підприємства - 0,00грн. А у разі його відсутності у засновника, немає правових інструментів для закріплення переходу права власності в процесі спадкування.

Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:

У відповідності до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Використання примусової праці забороняється.

За змістом частини першої статті 3 КЗпП України трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулює законодавство про працю.

Згідно до ст.21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Як передбачено п.1 ч.1 ст.23 КЗпП України, трудовий договір може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк.

Згідно до ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, у письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядження власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.

Згідно ч.1 ст. 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або інвалідом І групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Згідно з частиною першою статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Європейський суд з прав людини вказує, що приватне життя «включає право особи на формування та розвиток стосунків з іншими людьми, включаючи стосунки професійного або ділового характеру». Стаття 8 Конвенції «захищає право на особистий розвиток та право встановлювати та розвивати стосунки з іншими людьми та оточуючим світом». Поняття «приватне життя» в принципі не виключає відносини професійного або ділового характеру. Врешті-решт, саме у рамках трудової діяльності більшість людей мають значну можливість розвивати стосунки з оточуючим світом. Отже, обмеження, накладені на доступ до професії, були визнані такими, що впливають на «приватне життя». (ОЬЕКЗАМОК УОЬКОУ V. ІЖКАШЕ, № 21722/11, § 165, ЄСПЛ, від 09 січня 2013 року).

З урахуванням положень частини першої статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та усталеної практики Європейського Суду з прав людини слід зробити висновок, що наявність у реєстрі інформації щодо позивача як про керівника товариства відноситься до професійної діяльності останнього та охоплюється поняттям «приватне життя».

Підстави припинення трудового договору передбачені статтею 36 КЗпП України, серед яких такі як угода сторін, закінчення строку такого договору, його розірвання з ініціативи працівника або з ініціативи власника тощо.

Позивач просить припинити трудові правовідносини з приватним підприємством на підставі частини першої статті 38 КЗпП України - з ініціативи працівника.

Конституційний Суд України у рішеннях від 07 липня 2004 року № 14-рп/2004, від 16 жовтня 2007 року № 8-рп/2007 та від 29 січня 2008 року № 2-рп/2008 зазначав, що визначене статтею 43 Конституції України право на працю розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом.

Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.

Передбачений частиною першою статті 38 КЗпП України порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника передбачає попередження ним про це власника або уповноважений орган письмово за два тижні.

За обставин справи та положення закону щодо письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись нівелюється, а іншого порядку звільнення з ініціативи працівника чинне законодавство не передбачає.

Недосконалість національного законодавства та прогалини у правовому регулюванні певних правовідносин не можуть бути підставою для позбавлення позивача права на захист її порушених прав у обраний спосіб захисту через звернення до суду з позовом про припинення трудових відносин.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові ВС від 22 травня 2019 року по справі № 757/61865/16-ц, провадження № 61-33113св 18.

Як встановлено судом власник Приватного підприємства «Аеліта» ОСОБА_2 помер. З того часу підприємство не працює та не має працівників.

Відповідно до п. 2.8. «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України N 58 від 29.07.93 р. у разі відсутності правонаступників ліквідованого підприємства, яке зробило неправильний запис у трудовій книжці, відповідний запис робиться вище стоячою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а уразі його відсутності облархівом чи держархівом.

Висновки суду:

За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та припинення трудові відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 і Приватним підприємством «Аеліта», код ЄДРПОУ13656707, юридична особа: село Зелена, Надвірнянський район, Івано-Франківська область на підставі ч.1 ст. 38 КЗпПУ.

На підставі ст.ст. 22-24, 38 КЗпП України та керуючись ст.ст. 4, 19, 258, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позову заяву ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Аеліта», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державний архів Івано-Франківської області, про припинення трудових відносин - задоволити.

Припинити трудові відносини між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 і Приватним підприємством «Аеліта», код ЄДРПОУ13656707, юридична особа: село Зелена, Надвірнянський район, Івано-Франківська область на підставі ч.1 ст. 38 КЗпПУ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського Апеляційного суду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_2 .

Відповідач: Приватне підприємство «Аеліта», код ЄДРПОУ13656707, юридична особа: село Зелена, Надвірнянський район, Івано-Франіквська область.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст рішення

виготовлено24.02.2022 року.

СудНадвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення13.02.2022
Оприлюднено28.02.2022
Номер документу103550833
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —348/2383/21

Рішення від 13.02.2022

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Рішення від 14.02.2022

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 08.11.2021

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні