313/681/17
6-а/313/1/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.02.2022 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого - судді Нагорного А.О., секретарі судового засідання Басова А.В., за участю заявника ОСОБА_1 , представника Солом`яного Д.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження на виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 р. у справі № 313/681/17 за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017 р. про звільнення з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області, поновлення на роботі та стягнення моральної шкоди,
ВCТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, у якій просить суду замінити боржника - Веселівську районну раду Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, 72202, Запорізька обл., Веселівський район, смт Веселе, вул. Центральна, буд. 136) на її правонаступника - Мелітопольську районну раду (код ЄДРПОУ 20520078, 72319, Запорізька обл, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, буд. 5) на виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 р. у справі № 313/681/17 за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017 р. про звільнення з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області, поновлення на роботі та стягнення моральної шкоди.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 р. у справі №313/681/17 стягнуто з Веселівської районної ради Запорізької області на його користь 20 9978,10 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнуто з Веселівської на його користь моральну шкоду в сумі 10 000,00 грн., та стягнуто з Веселівської районної ради Запорізької області на користь держави судовий збір в сумі 3 876, 40 грн.
Відповідно до постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. № 807-ІХ, у Запорізькій області утворено Мелітопольський район (з адміністративним центром у місті Мелітополь) у складі територій Веселівської селищної, Кирилівської селищної, Костянтинівської сільської, Мелітопольської міської, Мирненської селищної, Новенської сільської, Новобогданівської сільської, Нововасилівської селищної, Новоуспенівської сільської, Олександрівської сільської, Плодородненської сільської, Приазовської селищної, Семенівської сільської, Терпіннівської сільської, Чкаловської сільської, Якимівської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України; та ліквідовано у Запорізькій області: Бердянський, Більмацький, Василівський, Великобілозерський, Веселівський, Вільнянський, Гуляйпільський, Запорізький, Кам`янсько-Дніпровський, Мелітопольський, Михайлівський, Новомиколаївський, Оріхівський, Пологівський, Приазовський, Приморський, Розівський, Токмацький, Чернігівський, Якимівський райони.
Рішенням Мелітопольської районної ради № 21 від 10.12.2020 р. у зв`язку із об`єднанням Мелітопольського, Якимівського, Веселівського та Приазовського районів в один об`єднаний Мелітопольський район та створення єдиної Мелітопольської районної ради, реорганізовано Веселівську районну раду Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, 72202, Запорізька обл., Веселівський район, смт Веселе, вул. Центральна, буд. 136), шляхом приєднання до Мелітопольської районної ради (код ЄДРПОУ 20520078, 72319, Запорізька обл, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, буд. 5). Встановлено, що Мелітопольська районна рада, є правонаступником всіх прав та обов`язків Веселівської районної ради Запорізької області.
На даний час правонаступником усіх прав та обов`язків Веселівської районної ради Запорізької області являється Мелітопольська районна рада.
Під час судового розгляду справи прийсутній у совому засіданні заявник вимоги щодо заміни сторони підтримав.
Присутній у судовому засіданні представник Мелітопольської районної ради за довіренністю Солом`яний Д.С. просив у задоволенні вимог заявника відмовити, так як Веселівська районна рада не вибула як сторона виконавчого провадження, тому до моменту завершення процедури ліквідації Веселівської районної ради Мелітопольска районна рада не відповідає за її зобов`язаннями.
Суд вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи прийшов до висновку, що заява про заміну сторони підлягає задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права, фактично, процесуальне правонаступництво слідує за матеріальним. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Порядок розгляду заяви та вирішення судом про процесуальне правонаступництво визначений КАС України.
Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.06.2020 у справі № 922/4519/14 в якій, зокрема, уточнено правову позицію, викладену в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі N 905/1956/15.
Верховна Рада України згідно з постановою «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. № 807-IX постановила утворити у Запорізькій області, зокрема: Мелітопольський район (з адміністративним центром у місті Мелітополь) у складі територій Веселівської селищної, Кирилівської селищної, Костянтинівської сільської, Мелітопольської міської, Мирненської селищної, Новенської сільської, Новобогданівської сільської, Нововасилівської селищної, Новоуспенівської сільської, Олександрівської сільської, Плодородненської сільської, Приазовської селищної, Семенівської сільської, Терпіннівської сільської, Чкаловської сільської, Якимівської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Цією ж постановою Верховна Рада України постановила ліквідувати у Запорізькій області: у Запорізькій області: Бердянський, Більмацький, Василівський, Великобілозерський, Веселівський, Вільнянський, Гуляйпільський, Запорізький, Кам`янсько-Дніпровський, Мелітопольський, Михайлівський, Новомиколаївський, Оріхівський, Пологівський, Приазовський, Приморський, Розівський, Токмацький, Чернігівський, Якимівський райони; (підпункт 8 пункту 3).
При цьому в підпункті 2 пункту 4 постанови «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. № 807-IX Верховна Рада України установила, що повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієї Постанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до пункту 1 цієї Постанови.
Отже згідно з цією постановою в Україні відбулись зміни в адміністративно-територіальному устрої, наслідком чого є, зокрема перерозподіл прав та обов`язків між ліквідованими та новоутвореними органами місцевого самоврядування.
Порядок та процедура а також момент переходу прав та обов`язків від одного органу місцевого самоврядування до іншого внаслідок наведених змін в адміністративно-територіальному устрої України, що призвели до ліквідації/реорганізації окремих територіальних органів місцевого самоврядування, врегульовано спеціальними нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, відповідно до підпунктів 1-3 пункту 6-2 розділу V «Прикінцеві та Перехідні положення «Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
1) повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України (далі - ліквідовані райони), закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України (далі - новоутворені райони);
2) не пізніше завершення другої сесії районної ради, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району, а у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, - утворення районних рад як юридичних осіб;
3) районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов`язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
У зв`язку із викладеним та враховуючи прийняття Мелітопольською районною радою Запорізької області рішення ІІ позачергової сесії VIII скликання «Про реорганізацію Веселівської районної ради шляхом приєднання до Мелітопольської районної ради» від 10.12.2020 № 21, яке розміщене у відкритому доступі на офіційному сайті http://mrr.gov.ua/, примірник якого додається до пояснень, заявник доходить висновку, що з набуттям Мелітопольською районною радою відповідних повноважень до неї як до правонаступника перейшло все майно, права та обов`язки відповідних районних рад, зокрема і Веселівської районної ради Запорізької області.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Матківська проти України» від 12.03.2009 р. зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.06.2004 р. у справі «Півень про України» визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов`язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишаться невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
Виходячи з викладеного, виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду та завершальною стадією судового провадження, а неможливість виконати рішення суду призведе до порушення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Нормою ч. 1 ст. 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За змістом ч. 4 цієї статті положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заявником надано належні докази на підтвердження та обґрунтування своїх доводів щодо заміни сторони виконавчого провадження, що є підставою для задоволення її заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст.241, 248, 379 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Замінити боржника - Веселівську районну раду Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, 72202, Запорізька обл., Веселівський район, смт Веселе, вул. Центральна, буд. 136) на її правонаступника - Мелітопольську районну раду (код ЄДРПОУ 20520078, 72319, Запорізька обл, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, буд. 5) на виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 р. у справі № 313/681/17 за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017 р. про звільнення з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області, поновлення на роботі та стягнення моральної шкоди.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Повний текст складено 28.02.2022 р.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізько області А.О.Нагорний
21.02.2022
Суд | Веселівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 01.03.2022 |
Номер документу | 103567401 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Адміністративне
Веселівський районний суд Запорізької області
Нагорний А. О.
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Татаринов Дмитро Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні