У к р а ї н а
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.02.2022 2/394/23/22
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕНЕ М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2022 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого: судді - Запорожець О.М.
при секретарі: Лясковській О.М.
за участюадвокатів: Сербіна Я.В.
Міхальової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за первісним позовом приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права,
В С Т А Н О В И В :
Позивач за первісним позовом звернувся до суду з позовом до відповідача про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою посилаючись на те, між приватним сільськогосподарським підприємством «Лан» та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі № б/н від 25 листопада 2009 року щодо передачі у строкове платне користування земельної ділянки за кадастровим номером 3523655100:02:002:0563 площею 2,9828 га, яка розташована на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Державну реєстрацію зазначеного договору оренди землі проведено 17 грудня 2012 року у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 352360004004420.
Земельна ділянка належить орендодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю № 010937600142.
Пунктом 8 Договору оренди визначено, що договір укладений на 10 років.
Згідно п. 20 Договору оренди передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тридцятиденний термін після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі, таким чином, строк дії Договору оренди закінчується 17 грудня 2022 року.
Станом на дату укладення позивачем договору оренди з відповідачем, державній реєстрації підлягало не саме право, а документ (договір оренди чи додаткова угода), проте, такий договір набрав чинності та відповідно право оренди виникало лише після проведення державної реєстрації договору.
Отже, на момент подання цього позову договір оренди землі між позивачем і відповідачем, зареєстрований позивачем відповідно до чинного на той час законодавства, що підтверджується відповідними відмітками в оригіналі договору про державну реєстрацію договору.
Починаючи від початку дії договору оренди, позивачем виконуються всі обов`язки, використовуються земельні ділянки виключно за їх цільовим призначенням.
Таким чином, позивачу на підставі договору оренди, якій діє до 17 грудня 2022 року є чинним та по якому не має рішення будь-якого суду щодо його розірвання або визнання його не дійсним, належить порушене право використання земельної ділянки.
Так, у 2021 році на полі № 563 приватного сільськогосподарського підприємства «Лан», яке знаходиться на території смт Новоархангельська Новоархангельського району Кіровоградської області, працівниками ПСП «Лан» було заплановано розпочати сільськогосподарські роботи на земельних ділянках, які належать ПСП «Лан» згідно договору оренди.
При виїзді тракторної техніки з відповідним обладнанням для виконання сільськогосподарських робіт та відповідальних працівників ПСП «Лан» за даний технологічний процес, відповідачем було вчинено перешкоди щодо посіву позивачем сільськогосподарської культури.
Так в подальшому відповідач почав здійснювати перешкоди у веденні господарської діяльності ПСП «Лан», а саме: перешкоджати проведення сільськогосподарських робіт на даній земельній ділянці, які супроводжувались блокуванням тракторної техніки та простою її безпричинно в полі, що призвело до порушення та не виконання технологічних процесів обробітку орендованої земельної ділянки.
Як наслідок, ПСП «Лан» не має можливості здійснювати обробіток орендованої земельної ділянки, яка на даний час засіяна сільськогосподарськими культурами відповідача.
Для врегулювання питання ПСП «Лан» звернулося до голови Новоархангельської територіальної громади щодо обстеження даної земельної ділянки, встановлення факту посіву на ній сільськогосподарських культур інших осіб.
У відповідь на звернення ПСП «Лан» головою Новоархангельської селищної ради було прийнято розпорядження голови Новоархангельської селищної ради від 09.06.2021 року № 73-од «Про створення комісії з вирішення питань земельних відносин з юридичними та фізичними особами» та проведено обстеження відповідної земельної ділянки.
Відповідно до акту № 01 від 15 червня 2021 року при огляді земельної ділянки кадастровий номер 352365100:02:002:0563 було виявлено, що вищезазначена ділянка засіяна сільськогосподарськими культурами соняшника, що унеможливлює в подальшому проведення сільськогосподарських робіт ПСП «Лан».
Враховуючи той факт, що відповідач вчинив перешкоди щодо використання земельної ділянки переданої позивачу в оренду на підставі договору оренди. Позивач змушений звернутись до суду із позовом про усунення перешкод у користуванні орендованою земельною ділянкою шляхом заборони відповідачу самостійно обробляти вказану земельну ділянку або передати її у користування іншим особам до закінчення дії договору оренди земельної ділянки.
Позивач за первісним позовом просить суд зобов`язати відповідача за первісним позовом не чинити перешкод ПСП «Лан» до 17.12.2022 року у користуванні орендованою земельною ділянкою площею 2,9828 га, що розташована, на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області; обов`язати відповідача за первісним позовом негайно повернути після набрання рішенням законної сили у користування ПСП «Лан» земельну ділянку площею 2,9828 га, що розташована на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області; стягнути на його користь з відповідача за первісним позовом понесені судові витрати при зверненні до суду /а.с.36-41/.
В свою чергу представник відповідача за первісним позовом звернувся до суду із зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права, в якій зазначила, що позивач за зустрічним позовом на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР № 0039431 від 15 вересня 2009 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010937600142 є власником земельної ділянки площею 2.9828 га, розташовану на території Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району (після перейменування - Голованівського району) Кіровоградської області.
Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер земельної ділянки : 3523655100:02:002:0563.
ОСОБА_1 вважає за необхідне вказати, що з часу набуття права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3523655100:02:002:0563, таке право здійснюється ним у повному обсязі та в інтересах його сім`ї.
Будь-яких правочинів щодо даної земельної ділянки, в тому числі і щодо передачі її в оренду та/або користування інших осіб позивач за зустрічним позовом не укладав, орендну плату від суб`єктів господарювання, в тому числі і від ПСП «ЛАН» не отримував.
Протягом всього часу здійснення ОСОБА_1 права власності претензії та вимоги від ПСП «Лан» про усунення перешкод у користуванні спірною земельною ділянкою не надходили, переписка з даного питання не велася.
28 серпня 2015 року ОСОБА_1 звертався до відділу Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області із заявою про надання йому копії договору оренди земельної ділянки згідно державного акту на право приватної власності на землю серії КР №0039431 кадастровий номер: 3523655100:02:002:0563.
У відповідь листом № 05-94/87 від 31.08.2015 року відділ Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області повідомив ОСОБА_1 , що на земельну ділянку кадастровий номер: 3523655100:02:002:0563, що розташована на території Новоархангельської селищної ради (за межами населеного пункту Новоархангельського району Кіровоградської області), що належить на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії КР № 0039431, згідно «Книг записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», договір оренди на земельну ділянку не зареєстровано, тому у відділі він відсутній.
Натомість у додатках до первісної позовної заяви ПСП «ЛАН» з посиланням на наявність у нього оригіналу такого договору та проведення державної реєстрації у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі шляхом вчинення у Державному реєстрі земель 17.12.2012 року запису за №352360004004420 додав копію договору оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року зміст якого став відомим позивачу за зустрічним позовом лише після відкриття Новоархангельським районним судом Кіровоградської області провадження у справі № 394/580/21.
Коли ОСОБА_1 отримав позов ПСП «Лан», його представник адвокат Міхальова В.В. з метою встановлення достовірних даних та усунення розбіжностей у документах наданих до суду ПСП «Лан» щодо проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року у Державному реєстрі земель та офіційною інформацією Відділу Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області про відсутність проведення такої державної реєстрації звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з адвокатським запитом №41 від 08.11.2021 року про надання письмової інформації.
У відповідь на адвокатський запит Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області листом від 11.11.2021 року № 29-11-0.6-6442/2-21 повідомив, що згідно земельно-облікових даних відділу №5 Управління у Голованівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та відомостей «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», договір оренди, укладений між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» від 17.12.2012 року за №352360004004420 не зареєстрований та у відділі відсутній.
Крім того, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у цьому листі повідомив, що згідно відомостей «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», здійснено запис про реєстрацію договору оренди, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Кам`янече» від 29.11.2012 № 352360004004420.
Також після ознайомлення з первісним позовом ПСП «Лан» та додатками до нього ОСОБА_1 вважає за необхідне ствердно вказати, що договір оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року, акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі (Додаток 1 до договору оренди від 25.11.2009 року) та акт визначення меж земельної ділянки в натурі (Додаток 2) він не підписував - підписи на договорі оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року, акті про передачу та прийом земельної ділянки в натурі (Додаток 1 до договору оренди від 25.11.2009 року) та акті визначення меж земельної ділянки в натурі (Додаток 2) виконані не позивачем за зустрічним позовом.
Примірник оригіналу договору оренди від 25.11.2009 року у ОСОБА_1 відсутній, як і відсутній примірник оригіналу договору оренди земельної ділянки у відділі №5 управління у Голованівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
З Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 03.11.2021 року № 282720992 вбачається, що ПСП «ЛАН» переніс відомості та здійснив у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права на підставі Договору оренди землі, серія та номер: 352360004004420, виданий 17.12.2012 року видавник: Відділ Держкомзему у Новоархангельському районі Кіровоградської області строком на 10 років, номер запису про інше речове право: 29153996.
ОСОБА_1 вважає за необхідне зазначити, що оскільки договір оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі та акт визначення меж земельної ділянки в натурі з ПСП «ЛАН» він не підписував, волевиявлення та намірів на його укладення не мав - відповідно жодних зобов`язань щодо виконання умов даного договору оренди перед відповідачем за зустрічним позовом відповідно до чинного законодавства України у нього не виникло.
ОСОБА_1 оспорює сам факт укладення (підписання) договору оренди з ПСП «ЛАН», що свідчить, що істотних умов цього договору позивач за зустрічним позовом не погоджував - договір оренди земельної ділянки від 25 листопада 2009 року в силу всіх законодавчих приписів є неукладеним.
Також ОСОБА_1 вважає за необхідне послатися, що відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону № 1702-VI від 05.11.2009 р.), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Як вже посилався ОСОБА_1 , з офіційної інформації Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області згідно відомостей «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», договір оренди, укладений між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» від 17.12.2012 року за №352360004004420 не зареєстрований та у відділі відсутній.
Відсутність підтверджених відомостей про проведення державної реєстрації дають ОСОБА_1 підстави вважати, що договір оренди земельної ділянки від 25.11.2009 р. чинності не набрав.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Матеріали справи свідчать, що ПСП «Лан» переніс відомості та здійснив у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права на підставі неукладеного договору оренди землі, серія та номер:352360004004420, виданий 17.12.2012 року, видавник: відділ Держкомзему у Новоархангельському районі Кіровоградської області строком на 10 років, номер запису про інше речове право : 29153996.
За фактичних спірних правовідносин сторін ОСОБА_1 вважає, що ефективним способом захисту за зустрічним позовом згідно положень, передбачених ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є - визнання припиненим права оренди ПСП «ЛАН», скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинності запису про інше речове право номер: 29153996.
У разі задоволення зустрічного позову за обраним способом захисту припиняються всі права та зобов`язання по договору оренди земельної ділянки від 25 листопада 2009 року між ОСОБА_1 та приватним сільськогосподарським підприємством «ЛАН».
Представник позивача за зустрічним позовом просить суд визнати припиненим право оренди приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» на підставі договору оренди земельної ділянки від 25 листопада 2009 року, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі про що у Державному реєстрі земель 17 грудня 2012 року вчинено запис за №352360004004420, скасувати державну реєстрацію іншого речового права та припинити у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинність запису про інше речове право номер: 29153996 /а.с.69-77/.
04.01.2022 року від представника відповідача за зустрічним позовом надійшов відзив, в якому зокрема зазначено, що вважає позовні вимоги позивача незаконними, необґрунтованими та такими, які направлені виключно на дострокове припинення орендних відносин, які виникли у сторін на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року.
Договір оренди земельної ділянки є чинним, жодних підстав для припинення оренди або скасування відповідних записів для реєстрації відсутні.
Підстав про визнання припиненим права оренди, передбачених нормами Закону України «Про оренду землі» та земельним кодексом України немає.
Факт державної реєстрації підтверджується підписом реєстратора В.О. Кривонос та гербовою печаткою Відділу Держкомзему у Новоархангельському районі Кіровоградської області, які є в договорі оренди земельної ділянки.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, відомості про державну реєстрацію договору оренди землі, було здійснено державним реєстратором 26.11.2018 20:15:21, що також підтверджує факт реєстрації права оренди.
Таким чином, твердження представника позивача, що договір не набрав чинності є безпідставними та надуманими.
Відповіді, які додані до зустрічної позовної заяви, потребують додаткової перевірки для підтвердження або спростування інформації, яка в них наведена, оскільки є застарілою або містить розбіжності.
У відповіді ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 11.11.2021 року № 29-11-0.6- 6442/2-21 зазначено, що договір оренди, укладений між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» від 17.12.2012 за № 352360004004420 не зареєстрований та у відділі відсутній.
При цьому, у вказаній відповіді невірно вказана дата договору, оскільки вказаний договір оренди був укладений 25.11.2009 року.
У зв`язку з цим, представником відповідача будуть направлені відповідні адвокатські запити, для підтвердження або спростування такої інформації.
Щодо клопотання про проведення судово-почеркознавчої експертизи представник відповідача за зустрічним позовом зазначив, що договір оренди земельної ділянки між ПСП «ЛАН» та ОСОБА_1 було підписано 25.11.2009 року.
Звернув увагу суду, що оригінали документів, які долучені до клопотання про проведення судово-почеркознавчої експертизи, представнику позивача для ознайомлення не надавались.?
Згідно опису додатків, документи з підписами ОСОБА_1 датовані значно пізніше, ніж було підписано договір, тому необхідно витребувати вільні зразки підпису, які були зроблені в період підписання договору, тобто до 2009 року та 2009 року.
Щодо повноважень представника зазначив, що до зустрічного позову не було додано документів, підтверджуючих повноваження представника Мисника А.І., а саме довіреності або ордера.
Також зазначив, що в прохальній частині зустрічної позовної заяви представниці ОСОБА_1 зазначено абзац «Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» на користь ОСОБА_3 витрати, пов`язані із розглядом справи».
Звернув увагу, що ОСОБА_3 не має жодного відношення до справи, та стягнення на його користь витрат, пов`язаних із розглядом справи є безпідставним та необґрунтованим.
Враховуючи все вищевикладене, вважав, що позовні вимоги позивача є незаконними, визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права є такими, які порушують права відповідача, як орендаря земельної ділянки, а тому вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено у повному обсязі. Просив суд відмовити позивачеві - ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі /а.с.109-112/.
ОСОБА_4 , як представник позивача за первісним позовом, позовні вимоги за первісним позовом підтримав та просив їх задовольнити, як представник відповідача за зустрічним позовом просив суд відмовити у задоволенні позову з урахуванням поданого відзиву на зустрічну позовну заяву. Крім того, пояснив, що в господарстві відсутній оригінал договору оренди земельної ділянки, укладений 25.11.2009 року з ОСОБА_1
ОСОБА_1 , як відповідач за первісним позовом, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог за первісним позовом, як позивач за зустрічним позовом, просив суд задовольнити заявлені позовні вимоги. Наголосив, що належну йому земельну ділянку використовує з 2015 року, у нього була усна домовленість з працівниками ПСП «Лан» з приводу використання земельної ділянки.
ОСОБА_5 , як представник відповідача за первісним позовом, позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позову, як представник позивача за зустрічним позовом, в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
28.10.2021 року Новоархангельським районним судом Кіровоградської області відкрито провадження за цивільним позовом ПСП «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження /а.с.46-49/.
12.11.2021 року Новоархангельським районним судом Кіровоградської області відмовлено ПСП «Лан» про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження /а.с.61-63/.
12.11.2021 року на підставі ухвали Новоархангельського районного суду Кіровоградської області вирішено проводити розгляд справи за цивільним позовом ПСП «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою з повідомленням (викликом) сторін /а.с.65-66/.
10.12.2021 року Новоархангельським районним судом Кіровоградської області відкрито провадження за первісним цивільним позовом ПСП «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Відкрито провадження за зустрічним цивільним позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права.
Зазначені цивільні позови об`єднано в одне провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання /а.с.101-104/.
18.02.2022 року відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача за зустрічним позовом про призначення по справі судово-почеркознавчої експертизи /а.с.158/.
18.02.2022 року по справі закрито підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду /а.с.162-163/.
18.02.2022 року по справі ухвалено судове рішення /а.с.168-169/.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи в сукупності, з приводу первісного позову приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою суд приходить до наступного висновку.
Стосовно первісного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Ч. 1 ст. 4 ЦПК України наголошує, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У ч. 1 ст. 5 ЦПК України законодавець закріпив, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Ч. 1 ст. 30 ЦПК України передбачено, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Даний позов підсудний Новоархангельському районному суду, оскільки нерухоме майно (земельна ділянка) розташоване на території Голованівського району (до зміни адміністративного поділу Новоархангельського району) Кіровоградської області.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідно до світлокопії державного акту серії КР № 039431, виданого 15 вересня 2009 року відділом Держкомзему у Новоархангельському районі власником земельної ділянки кадастровий номер 3523655000:02:002:0563, площею 2,98 га зазначено ОСОБА_1 /а.с.14-15/.
25 листопада 2009 року між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» було укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Державну реєстрацію зазначеного договору оренди землі проведено 17 грудня 2012 року у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі за №352360004004420.
Зазначений договір відповідно до п. 8 укладено терміном на десять років. Після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію /а.с.8-12/.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна внесено відомості про суб`єкта іншого речового права орендар ПСП «Лан» /а.с.79/.
З акту обстеження земельної ділянки від 15.06.2021 року, складеного комісією з вирішення питань земельних відносин з юридичними та фізичними особами Новоархангельської селищної ради слідує, що при огляді земельної ділянки кадастровий номер 3523655000:02:002:0563 було виявлено, що вищезазначена ділянка засіяна сільськогосподарським культурами соняшника, що унеможливлює в подальшому проведення сільськогосподарських робіт ПСП «Лан» /а.с.16/.
Предметом діяльності ПСП «Лан» відповідно до п. 4.3 (1) статуту є діяльність у сфері сільського господарства та рибальства в т. ч. ведення товарного сільськогосподарського виробництва; вирощування зернових, технічних та решти культур…/зворотна сторінка /а.с.18/.
Щодо виниклого спору суд застосовує наступні норми права.
Так, у ч. 1 ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) ділянки регулюються спеціальним законом.
Ч. 4 ст. 124 ЗК України передбачає, що передача в оренду ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником ділянки і орендарем.
У ч. 1 ст. 125 ЗК України вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - ч. 2 ст. 126 ЗК України.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є закон «Про оренду землі» від 6.10.98 №161-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (далі Закон), визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендодавцями землі відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Орендарями землі відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки, відповідно до приписів ч. 5 ст. 6 Закону, підлягає державній реєстрації.
Ст. 13 Закону вказує, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається в письмовій формі й за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально (ст.14 цього закону).
У відповідності до ст. 27 Закону орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами.
Розмір відшкодування орендодавцем збитків, завданих орендарю, повинен бути зменшений, якщо орендар навмисно або через необережність спричинив збільшення розмірів збитків унаслідок невиконання чи неналежного виконання умов договору орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення.
Згідно зі ч. 1 ст. 31 Закону договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.
Крім того, договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку, на що вказує ст. 35 Закону України «Про оренду землі».
У ЦК України передбачено як визначення строку, так і початку перебігу строку та його закінчення.
У ст. 252 ЦК України вказано, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок (ч.1 ст. 253 ЦК України).
Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку (ч.1 ст.254 ЦК України).
Переважна більшість правовідносин, які урегульовані нормами цивільного законодавства, є відносинами, в яких забезпечується правомірна поведінка їх суб`єктів і нормальна реалізація ними суб`єктивних прав і виконання суб`єктивних обов`язків.
Тому і строки в таких правовідносинах є строками здійснення суб`єктивних цивільних прав та виконання обов`язків.
Це загальне правило закріплено в ст. 631 ЦК України, зокрема, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права й виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Договір набирає чинності з моменту його укладення.
Разом з тим у ч. 3 вказаної статті обумовлено, що сторони можуть установити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Момент укладення договору передбачений у ст. 640 ЦК України пов`язується з досягненням сторонами згоди з усіх його істотних умов та дотриманням певних вимог, якими є передання майна або вчинення іншої дії, нотаріальне посвідчення договору або його державна реєстрація, якщо таке передбачено актами цивільного законодавства.
У спеціальному законі №161-XIV, як вже зазначалось, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18).
Стаття 31 закону № 161-XIV регулює питання припинення договору оренди землі, а саме договір припиняється в разі : закінчення строку, на який його було укладено; викупу для суспільних потреб та примусового відчуження ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, установленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у ст.7 цього закону, від виконання укладеного договору оренди ділянки; ліквідації юридичної особи орендаря; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, установленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо іншого не передбачено законом або цим договором.
З огляду на зазначені норми матеріального права суд констатує, що дія вищезазначеного договору оренди землі, враховуючи строк на який його укладено, а також час його реєстрації, спливає 17 грудня 2022 року.
Разом з тим суд відмічає наступне, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 2 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Ч. 1 ст. 76 ЦПК України вказує на те, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1ст.79ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно доч.1ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Акт обстеження земельної ділянки, складений комісією з вирішення питань земельних відносин з юридичними та фізичними особами Новоархангельської селищної ради /а.с.16/ в розрізі понять ст. ст. 77, 78 ЦПК України не може вважатись належним та допустимим доказом у справі, оскільки з його змісту не випливає, що саме відповідач за первісним позовом здійснив протиправні дії щодо самовільного посіву земельної ділянки, тобто в даний спосіб вчинив позивачу перешкоди у користуванні орендованою земельною ділянкою.
Суду не надано документів на уповноваження осіб, зазначених у акті до обстеження земельної ділянки відповідача (наказу, розпорядження). Крім того, навіть в разі легітимного створення комісії стосовно обстеження земельної ділянки з метою дотримання умов її використання, таке обстеження повинно проводитись за обов`язкової участі (присутності) користувачів (позивача, який є титульним володільцем земельної ділянки) та власника земельної ділянки (відповідача у справі, на момент пред`явлення позову). Якщо зазначені особи не прибули (проігнорували) за відповідним викликом, то в цьому випадку створена комісія має право провести обстеження земельної ділянки, але при цьому повинна мати підстави на це проведення у вигляді звернення, як власника або користувача, такого змісту звернення до матеріалів позовної заяви не долучено. В разі відсутності під час проведення обстеження земельної ділянки власника земельної ділянки або орендаря це повинно бути відображено в акті з відповідним посиланням.
Крім того, в разі проведення обстеження земельної ділянки за відсутності власника або орендаря копія зазначеного документу повинна бути направлена останнім, в матеріалах справи такі відомості відсутні.
Разом з тим в судовому засіданні беззаперечно було встановлено та не заперечувалось самим відповідачем, що останній в порушення умов договору починаючи з 2015 року, не отримавши згоду від орендаря (позивача у справі). Самостійно на власний розсуд обробляв земельну ділянку, яка перебувала в оренді позивача. Тобто відповідач не маючи письмового погодження позивача у вигляді припинення правовідносин за існуючими договірними зобов`язанням обробляв належну йому на праві приватної власності земельну ділянку. На погляд суду це є істотним порушенням відповідачем домовленостей, викладених у договорі. Виходячи із змісту договору, відповідач міг вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням, своєчасного внесення орендної плати, або за взаємною згодою припинити дію договору (розірвати його).
На час розгляду справи договір оренди земельної ділянки від 25.11.2009 року, укладений між позивачем та відповідачем, є діючим, іншого суду не надано, а тому сторони договору повинні виконувати покладені на них обов`язки.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення первісного позову в повному обсязі.
Стосовно зустрічного позову ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Ч. 1 ст. 4 ЦПК України наголошує, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У ч. 1 ст. 5 ЦПК України законодавець закріпив, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Ч. 1 ст. 30 ЦПК України передбачено, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Даний позов підсудний Новоархангельському районному суду, оскільки нерухоме майно (земельна ділянка) розташоване на території Голованівського району (до зміни адміністративного поділу Новоархангельського району) Кіровоградської області.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідно до світлокопії державного акту серії КР № 039431, виданого 15 вересня 2009 року відділом Держкомзему у Новоархангельському районі власником земельної ділянки кадастровий номер 3523655000:02:002:0563, площею 2,98 га зазначено ОСОБА_1 /а.с.14-15/.
25 листопада 2009 року між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» було укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Державну реєстрацію зазначеного договору оренди землі проведено 17 грудня 2012 року у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі за №352360004004420.
Зазначений договір відповідно до п. 8 укладено терміном на десять років. Після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію /а.с.8-12/.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна внесено відомості про суб`єкта іншого речового права орендар ПСП «Лан» /а.с.79/.
З акту обстеження земельної ділянки від 15.06.2021 року, складеного комісією з вирішення питань земельних відносин з юридичними та фізичними особами Новоархангельської селищної ради слідує, що при огляді земельної ділянки кадастровий номер 3523655000:02:002:0563 було виявлено, що вищезазначена ділянка засіяна сільськогосподарським культурами соняшника, що унеможливлює в подальшому проведення сільськогосподарських робіт ПСП «Лан» /а.с.16/.
Предметом діяльності ПСП «Лан» відповідно до п. 4.3 (1) статуту є діяльність у сфері сільського господарства та рибальства в т. ч. ведення товарного сільськогосподарського виробництва; вирощування зернових, технічних та решти культур…/зворотна сторінка /а.с.18/.
Зі світлокопії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №282720992 від 03.11.2021 року вбачається, що власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 3523655100:02:002:0563 є ОСОБА_1 . Право власності зареєстровано Реєстраційною службою Новоархангельського районного управління юстиції у Кіровоградській області на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР №039431. Крім того, з даної інформації вбачається, що державним реєстратором Кіровоградської філії державного підприємства «СЕТАМ» Бойченко О.О. внесено запис про інше речове право №29153996 про договір оренди земельної ділянки №352360004004420 від 17.12.2012 року, виданого Відділом Держкомзему у Новоархангельському районі Кіровоградської області /а.с.79/.
З інформації, наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області 11.11.2021 року №29-11-0.6-6442/2/-21 вбачається, що згідно земельно-облікових даних відділу №5 Управління у Голованівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та відомостей «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», договір оренди, укладений між ОСОБА_1 та ПСП «Лан» від 17.12.2012 за №352360004004420 не зареєстрований та у відділі відсутній.
Крім того, додатково повідомлено, що згідно відомостей «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», здійснено запис про реєстрацію договору оренди, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Кам`янече» від 29.11.2012 №352360004004420/а.с.81/.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі стаття 2 Закону України «Про оренду землі».
Щодо виниклого спору суд застосовує наступні норми права.
Так, у ч. 1 ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються спеціальним законом.
Ч. 4 ст. 124 ЗК України передбачає, що передача в оренду ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником ділянки і орендарем.
У ч. 1 ст. 125 ЗК України вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - ч. 2 ст. 126 ЗК України.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є закон «Про оренду землі» від 6.10.98 №161-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (далі Закон), визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендодавцями землі відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Орендарями землі відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки, відповідно до приписів ч. 5 ст. 6 Закону, підлягає державній реєстрації.
Ст. 13 Закону вказує, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається в письмовій формі й за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально (ст.14 цього закону).
У відповідності до ст. 27 Закону орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами.
Розмір відшкодування орендодавцем збитків, завданих орендарю, повинен бути зменшений, якщо орендар навмисно або через необережність спричинив збільшення розмірів збитків унаслідок невиконання чи неналежного виконання умов договору орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення.
Згідно зі ч. 1 ст. 31 Закону договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.
Крім того, договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку, на що вказує ст. 35 Закону України «Про оренду землі».
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається (п. 39 договору оренди земельної ділянки).
Також суд окремо відзначає, що договір оренди земельної ділянки - це цивільно-правовий договір, який є двостороннім, консенсуальним та оплатним.
Предметом даного договору оренди або об`єктом договору оренди є земельна ділянка.
Земельна ділянка відповідно до умов дослідженого договору оренди передається орендодавцем орендарю у користування за її цільовим призначенням.
Під орендодавцем слід розуміти особу, яка є власником земельної ділянки, в нашому випадку власником нерухомого майна (земельної ділянки) на час схвалення правочину був ОСОБА_1 .
Під орендарем слід розуміти зацікавлену особу, якій на правовій підставі передано у тимчасове (протягом строку визначеного у договорі) користування земельну ділянку.
В ході дії договору його сторони (орендодавець та орендар) повинні дотримуватись умов договору та виконувати свої обов`язки належним чином, тобто діяти добросовісно, сумлінно та старанно, а саме виконувати зобов`язання за загальними правилами або принципами зобов`язань.
Договір оренди земельної ділянки можна розглядати в таких аспектах, як підставу виникнення правовідносин, як власне правовідношення, що виникло з цієї підстави, і як форму, що приймає відповідне правовідношення.
Договір це підстава виникнення правовідносин, тобто юридичного факту, що лежить в основі зобов`язання і відповідно до ст. 11 ЦК України є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.
Втілення спільного волевиявлення сторін договору можливе лише за умови забезпечення свободи договору, як принципу, що гарантує відсутність зовнішнього впливу на його учасників.
Зміст договору становлять умови, що визначаються на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, що є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Тобто в нашому випадку це ті умови, на яких сторони погодилися виконувати договір.
Істотні умови договору формують його у цілому.
Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки відповідно до договору.
Судом в даному цивільному провадженні було відмовлено в проведенні судово-почеркознавчої експертизи, суд вмотивував це наступним чином, що стосовно об`єкту зазначеної експертизи - підлягають дослідженню лише оригінали документів (в нашому випадку договір оренди землі), який на день розгляду справи суду не надано.
Суд в ході підготовчого судового засідання з метою сприяння учасникам судового провадження зокрема (позивачу за зустрічним позовом) за клопотанням представника останнього витребував у відповідних осіб докази, а саме оригінал зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, але це не дало позитивних результатів. На момент проведення підготовчого судового засідання від сторін, або від інших осіб не було отримано оригіналу договору оренди землі, а тому експертиза не може бути призначена оскільки, об`єктом почеркознавчої експертизи в апріорі повинен бути оригінал документу, а не його світлокопія, яка знаходиться в матеріалах цивільної справи.
Судом не враховуються твердження позивача за зустрічним позовом з приводу не підписання договору, оскільки цей факт не було доведено в судовому засіданні належними та допустимими доказами, але разом з тим враховується його позиція з приводу пояснень даних в судовому засіданні з приводу використання земельної ділянки за домовленістю з представниками відповідача, починаючи з 2015 року. Про що можна зробити висновок, що він був обізнаний в укладанні договору оренди земельної ділянки, та використовував її у формі поступку за домовленістю з орендарем. Будь-яких додаткових угод сторонами суду не надано, а саме з приводу обміну земельними ділянками сільськогосподарського значення з метою їх обрізку.
Також судом не приймається до уваги твердження представника позивача за зустрічним позовом з приводу не реєстрації оспорюваного договору, оскільки повідомлення з відділів Держгеокадастру з приводу його не реєстрації самі по собі не можуть вказувати про те, що працівники зазначеного органу при виконанні посадових обов`язків належним чином їх виконували та не допустили халатності у вигляді не внесення відомостей до «Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі».
Зі світлокопії договору оренди земельної ділянки, укладеного між ПСП «Лан» та ОСОБА_1 25.11.2009 року та зареєстрованого у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі 17.12.2012 року, на сторінці дванадцять, при візуальному огляді містить відповідні дані, стосовно його реєстрації, а саме підпис посадової особи та гербову печатку.
Суду позивачем за зустрічним позовом не надано доказів на підтвердження факту підроблення або посвідчення договору оренди земельної ділянки від імені Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області іншою особою (ами), а також факту виготовлення підроблених печатки відділу Держгеокадастру в Новоархангельському районі Кіровоградської області та її використання у власних інтересах чи в інтересах третіх осіб.
Дані докази полягають у зверненні до компетентних органів з приводу зазначених фактів з метою їх ретельної перевірки за результатами, якої приймається процесуальне рішення щодо обставин на яких наголошує представник відповідача у зустрічному позові.
Стосовно реєстрації іншого речового права суд зважує на наступне.
Так,відповідно доп.п.1,6,7,8,10,81 1 81 5 порядкудержавної реєстраціїречових правна нерухомемайно таїх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553) цей Порядок визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно доЗакону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» державноїреєстрації речовихправ нанерухоме майно,об`єкти незавершеногобудівництва таїх обтяжень(далі-державна реєстраціяправ),перелік документів,необхідних дляїї проведення,права таобов`язки суб`єктіву сферідержавної реєстраціїправ,а такожумови,підстави тапроцедуру взяттяна облікбезхазяйного нерухомогомайна.Державна реєстраціяправ проводитьсяза заявоюзаявника шляхомзвернення досуб`єкта державноїреєстрації правабо нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбаченіЗаконом України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень»,іншими законамиУкраїни тацим Порядком. Уразі колиоригінали документів,необхідних длядержавної реєстраціїправ,відповідно дозаконодавства залишаютьсяу справахдержавних органів,органів місцевогосамоврядування,що їхвидають,заявник подаєкопії документів,оформлені такимиорганами відповіднодо законодавства.Державний реєстраторза допомогоюпрограмних засобівведення Державногореєстру правформує тареєструє заявув базіданих заявза умовиоплати послугза державнуреєстрацію праву повномуобсязі тавстановлення особизаявника,а такожу разі,коли заяваподається щодоземельної ділянки,-за умовинаявності вДержавному земельномукадастрі відомостейпро такуземельну ділянку. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа обов`язково зазначають відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав, передбаченіПорядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно,затвердженим постановоюКабінету МіністрівУкраїни від26жовтня 2011року. У разі відсутності зауважень до відомостей, зазначених у заяві, заявник проставляє власний підпис на ній. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор виготовляє електронні копії оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченомуабзацом другимпункту 7 цього Порядку, поданих заявником для державної реєстрації прав, шляхом їх сканування та долучає до відповідної заяви.
Електронні копіїзаяви,підписаної заявником,документа,що підтверджуєсплату адміністративногозбору задержавну реєстраціюправ,чи копіїдокумента,що підтверджуєправо назвільнення відсплати відповідногозбору,шляхом їхсканування невиготовляються. Державна реєстрація прав на земельні ділянки, речові права на які набуто до 1 січня 2013 р., проводиться у порядку, передбаченомустаттею 29Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Для державної реєстрації права оренди земельної ділянки, права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) чи права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), набутого у результаті відчуження такого права її користувачем, заставодержателем (іпотекодержателем) у випадках, передбачених законом, а також набутого на підставі рішення суду, у результаті примусового звернення стягнення на таке право користування чи у результаті спадкування, подаються відповідні документи, передбаченістаттею 27Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно дост.1Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» діяцього Законупоширюється навідносини,що виникаютьу сферідержавної реєстраціїречових правна нерухомемайно,розміщене натериторії України,та обтяженьтаких прав. Державнареєстрація прававласності наоб`єкт незавершеногобудівництва,обтяжень такогоправа проводитьсяу порядку,визначеному цимЗаконом,з урахуваннямособливостей правовогостатусу такогооб`єкта. Дія цього Закону не поширюється на державну реєстрацію повітряних і морських суден, суден внутрішнього плавання, космічних та інших об`єктів цивільних прав, на які законом може бути поширено правовий режим нерухомої речі.
Відповідно дост.3 «Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» загальнимизасадами державноїреєстрації правє: 1)гарантування державоюоб`єктивності,достовірності таповноти відомостейпро зареєстрованіправа нанерухоме майнота їхобтяження; 2)обов`язковість державноїреєстрації праву Державномуреєстрі прав; 2-1)одночасність вчиненнянотаріальної діїз нерухомиммайном,об`єктом незавершеногобудівництва тадержавної реєстраціїправ; 3)публічність державноїреєстрації прав; 4)внесення відомостейдо Державногореєстру праввиключно напідставах тав порядку,визначених цимЗаконом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Речові правана нерухомемайно таїх обтяження,що виниклидо 1січня 2013року,визнаються дійснимиза наявностіоднієї зтаких умов: 1)реєстрація такихправ булапроведена відповіднодо законодавства,що діялона моментїх виникнення; 2)на моментвиникнення такихправ діялозаконодавство,що непередбачало їхобов`язкової реєстрації. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначенихстаттею 28цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.
Державна реєстраціяправа власностіта іншихречових правпроводиться вмежах АвтономноїРеспубліки Крим,області,міст Києвата Севастополяза місцезнаходженнямнерухомого майна.
На підставі рішення Міністерства юстиції України державна реєстрація права власності та інших речових прав у визначених випадках може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначенихабзацом першимцієї частини, або незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацамипершим - третімцієї частини, крім випадку, передбаченогостаттею31 2цього Закону.
Ст.4Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» передбачено, що державній реєстраціїправ підлягають: )право власностіта праводовірчої власностіяк спосібзабезпечення виконаннязобов`язання нанерухоме майно,об`єкт незавершеногобудівництва; )речові правана нерухомемайно,похідні відправа власності: правокористування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);право забудовиземельної ділянки(суперфіцій); правогосподарського відання; правооперативного управління; правопостійного користуваннята правооренди (суборенди)земельної ділянки; правокористування (найму,оренди)будівлею абоіншою капітальноюспорудою (їхокремою частиною),що виникаєна підставідоговору найму(оренди)будівлі абоіншої капітальноїспоруди (їхокремої частини),укладеного настрок неменш яктри роки; праводовірчої власності(крімправа довірчоївласності якспособу забезпеченнявиконання зобов`язань); іншіречові прававідповідно дозакону; 4)обтяження речовихправ нанерухоме майно,об`єкт незавершеногобудівництва: заборонавідчуження та/абокористування; арешт; іпотека; вимоганотаріального посвідченнядоговору,предметом якогоє нерухомемайно,встановлена власникомтакого майна; податковазастава,предметом якоїє нерухомемайно,об`єкт незавершеногобудівництва; інші обтяження відповідно до закону.
У ст.4Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» зазначено, що Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вказує, що державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний, приватний виконавець - у разі накладення/зняття таким виконавцем арешту на нерухоме майно під час примусового виконання рішень відповідно до закону. Державний реєстратор не має права приймати рішення про державну реєстрацію прав у разі, якщо речове право на нерухоме майно, обтяження такого права набувається, змінюється або припиняється за суб`єктом державної реєстрації прав, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором. Дія абзацу першого цієї частини щодо перебування у трудових відносинах не поширюється на державних реєстраторів, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями щодо державної реєстрації прав на державне та/або комунальне майно, їх обтяжень. Державний реєстратор не має права приймати рішення про державну реєстрацію прав на своє ім`я, на ім`я свого чоловіка (дружини), його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), суб`єкта господарювання, засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація прав проводиться іншим державним реєстратором.
Державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії. 4) під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбаченихЗаконом України«Про виконавче провадження», інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. Державний реєстратор має свою печатку, крім нотаріуса, який має печатку, визначенуЗаконом України«Про нотаріат». Зразоктаопис печаткидержавного реєстратора встановлює Міністерство юстиції України.
У ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» законодавець зазначив, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно ст.12Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» державний реєстрправ міститьвідомості прозареєстровані речовіправа нанерухоме майнота їхобтяження,про зареєстрованіправа власностіна об`єктинезавершеного будівництвата їхобтяження,а такожпро взяттяна облікбезхазяйного нерухомогомайна іціну (вартість)нерухомого майната речовихправ нанього чирозмір платиза користуваннянерухомим майномза відповіднимиправочинами,відомості таелектронні копіїдокументів,подані упаперовій формі,або документив електроннійформі,на підставіяких проведенореєстраційні дії,а такождокументи,сформовані задопомогою програмнихзасобів веденняДержавного реєструправ підчас проведеннятаких реєстраційнихдій,та відомостіреєстрів (кадастрів),автоматизованих інформаційнихсистем,отримані державнимреєстратором шляхомбезпосереднього доступудо нихчи впорядку інформаційноївзаємодії такихсистем зДержавним реєстромправ. Відомості,що містятьсяу Державномуреєстрі прав,повинні відповідативідомостям,що містятьсяв документах,на підставіяких проведеніреєстраційні дії.У разіїх невідповідностіпріоритет маютьвідомості,що містятьсяв документах,на підставіяких проведеніреєстраційні дії. ДоДержавного реєструправ невносяться відомості,що становлятьдержавну таємницю. Ведення Державногореєстру правздійснюється звикористанням програмногозабезпечення,що забезпечуютьйого сумісністьі взаємодіюз іншимиінформаційними системамита мережами,що становлятьінформаційний ресурсдержави. Відомостіпро речовіправа,обтяження речовихправ,внесені доДержавного реєструправ,вважаються достовірнимиі можутьбути використаніу споріз третьоюособою домоменту державноїреєстрації припиненнятаких прав,обтяжень упорядку,передбаченому цимЗаконом. Будь-якідії особи,спрямовані нанабуття,зміну абоприпинення речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень,зареєстрованих уДержавному реєстріправ,вчиняються напідставі відомостейпро речовіправа,обтяження речовихправ,що містятьсяв цьомуреєстрі. Відомостіпро речовіправа,обтяження речовихправ,що містятьсяв Реєстріправ власностіна нерухомемайно,Єдиному реєстрізаборон відчуженняоб`єктів нерухомогомайна таДержавному реєстрііпотек,що єневід`ємною архівноюскладовою частиноюДержавного реєструправ,використовуються якактуальні виключнов разі,якщо відомостіпро правовласності навідповідне нерухомемайно,об`єкт незавершеногобудівництва невнесені доДержавного реєструправ,а відомостіпро іншіречові права,відмінні відправа власності,та/абообтяження речовихправ невнесені тане припиненів Державномуреєстрі прав. Діяабзацу третьогоцієї частинине поширюєтьсяна випадкивикористання такихвідомостей усудових спорах,пов`язаних звизнанням чипоновленням речовихправ. Змінаідентифікаційних данихсуб`єкта речовогоправа,обтяження речовогоправа та/абозміна характеристикоб`єкта нерухомогомайна невпливають надії особи,спрямовані нанабуття,зміну абоприпинення речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень. Змінихарактеристик об`єктанерухомого майна,розташованого наземельній ділянці,вносяться підчас проведеннядержавної реєстраціїправа власностіна такийоб`єкт урезультаті вчиненнядій,спрямованих нанабуття,зміну абоприпинення речовихправ. Державний реєстрправ єдержавною власністю,складовою Національногоархівного фондуі підлягаєдовічному зберіганню. Майновіправа інтелектуальноївласності накомп`ютерну програму,що забезпечуєдіяльність Державногореєстру прав,та компіляціїданих Державногореєстру правналежать державі. Вилученнябудь-якихдокументів абочастин Державногореєстру правне допускається,крім випадків,передбачених законом. Заходи із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав, технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту даних Державного реєстру прав, технічних та технологічних заходів з надання, блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав здійснюються технічним адміністратором відповідно до цього Закону, законів України«Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах»,«Про захист персональних даних». Доступ державного реєстратора до Державного реєстру прав здійснюється шляхом багатофакторної аутентифікації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України уПорядку ведення Державного реєстру прав.
В ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначені підстави для відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно дост.26 Закону України «Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» за результатомрозгляду документів,поданих длядержавної реєстраціїправ,державний реєстраторна підставіприйнятого нимрішення продержавну реєстраціюправ вноситьвідомості проречові права,обтяження речовихправ доДержавного реєструправ. Відомості про речові права на земельну ділянку, похідні від права власності, що припиняються після завершення строку дії відповідного договору, містяться в Державному реєстрі прав з дня державної реєстрації набуття речового права до дня закінчення строку дії договору, що обраховується відповідно доЦивільного кодексу України.Після закінченнястроку діїдоговору державнареєстрація речовогоправа припиняєтьсяза допомогоюпрограмних засобівведення Державногореєстру прав. Відомостіпро речовіправа наземельну ділянку,похідні відправа власності,що набуваютьсяна підставідоговору заумови йогопоновлення,містяться вДержавному реєстріправ здня державноїреєстрації набуттяречового права. Уразі поданнястороною договорузаяви провиключення зДержавного реєструправ відомостейпро поновленнядоговору державнийреєстратор виключаєтакі відомостіз Державногореєстру праві післязакінчення строкудії договорудержавна реєстраціяречового права,похідного відправа власності,припиняється задопомогою програмнихзасобів веденняДержавного реєструправ. Уразі відсутностізаяви провиключення зДержавного реєструправ відомостейпро поновленнядоговору дозакінчення строкудії договору,за умовийого поновленняпісля закінченнястроку діїдоговору,державна реєстраціяречового правапродовжується натой самийстрок задопомогою програмнихзасобів веденняДержавного реєструправ. Заявапро державнуреєстрацію припиненняречового правана земельнуділянку,похідного відправа власності,незалежно віднаявності чивідсутності відомостейпро поновленнядоговору можебути поданав будь-якийчас доприпинення такогоправа. Уразі допущеннятехнічної помилки(граматичної,арифметичної чиіншої помилки)під часвнесення відомостейпро речовіправа,обтяження речовихправ доДержавного реєструправ державнийреєстратор самостійновиправляє такупомилку,за умовищо документиза результатомрозгляду заявизаявнику невидавалися. У разі якщо допущена технічна помилка, виявлена після отримання заявником документів за результатом розгляду заяви, така помилка виправляється державним реєстратором виключно на підставі заяви особи, відомості про речові права, обтяження речових прав якої містять таку помилку, а також у випадку, передбаченомупідпунктом "в"пункту 2частини шостоїстатті 37цього Закону,-посадовою особоюМіністерства юстиціїУкраїни чийого територіальнихорганів. Уразі якщодопущена технічнапомилка впливаєна праватретіх осіб,така помилкавиправляється державнимреєстратором виключнона підставісудового рішення. Відомостіпро речовіправа,обтяження речовихправ,внесені доДержавного реєструправ,не підлягаютьскасуванню та/абовилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченомупідпунктом "а"пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченомупідпунктом "а"пункту 2частини шостоїстатті 37цього Закону)проводить державнуреєстрацію набуття,зміни чиприпинення речовихправ відповіднодо цьогоЗакону. Ухваленнясудом рішенняпро скасуваннярішення державногореєстратора продержавну реєстраціюправ,визнання недійснимичи скасуваннядокументів,на підставіяких проведенодержавну реєстраціюправ,а такожскасування державноїреєстрації правдопускається виключноз одночаснимвизнанням,зміною чиприпиненням цимрішенням речовихправ,обтяжень речовихправ,зареєстрованих відповіднодо законодавства(занаявності такихправ). Державна реєстрація набуття, зміни чи припинення речових прав у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав у випадку, передбаченомупідпунктом "а"пункту 2частини шостоїстатті 37цього Закону,проводиться безподання відповідноїзаяви заявникомта справлянняадміністративного зборуна підставівідомостей проречові права,що містилисяв Державномуреєстрі прав.У разівідсутності такихвідомостей проречові правав Державномуреєстрі правзаявник подаєоригінали документів,необхідних дляпроведення державноїреєстрації набуття,зміни чиприпинення речовихправ. У разі скасування рішення державного реєстратора про зупинення державної реєстрації прав, про зупинення розгляду заяви або про відмову в державній реєстрації прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченомупідпунктом "б"пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, державний реєстратор чи посадова особа територіального органу Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченомупідпунктом "б"пункту 2частини шостоїстатті 37цього Закону)вносить відомостіпро скасуваннявідповідного рішеннядо Державногореєстру правта відновлюєрозгляд відповідноїзаяви. Ухваленнясудом рішенняпро скасуваннярішення державногореєстратора прозупинення державноїреєстрації правдопускається виключноз одночаснимскасуванням цимрішенням заявивласника прозаборону вчиненняреєстраційних дійчи відповідногосудового рішення,зареєстрованих убазі данихзаяв. Виправлення технічної помилки у відомостях Державного реєстру прав, виявленої після отримання заявником документів за результатом розгляду заяви, скасування рішень державного реєстратора про зупинення державної реєстрації прав, про зупинення розгляду заяви або про відмову в державній реєстрації прав, здійснюється в порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, якщо такі дії здійснюються в порядку, передбаченомустаттею 37цього Закону).
Згідно ст. 27 Закону України «Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» державнареєстрація прававласності таінших речовихправ,крім державноїреєстрації прававласності наоб`єкт незавершеногобудівництва,проводиться напідставі: 1)укладеного вустановленому закономпорядку договору,предметом якогоє нерухомемайно,речові правана якепідлягають державнійреєстрації,чи йогодубліката; 2)свідоцтва проправо власностіна часткуу спільномумайні подружжяу разісмерті одногоз подружжя,виданого нотаріусомабо консульськоюустановою України,чи йогодубліката; 3)свідоцтва проправо наспадщину,виданого нотаріусомабо консульськоюустановою України,чи йогодубліката; 4)виданого нотаріусомсвідоцтва пропридбання майназ прилюднихторгів (аукціонів)та свідоцтвапро придбаннямайна зприлюдних торгів(аукціонів),якщо прилюдніторги (аукціони)не відбулися,чи їхдублікатів; 5)свідоцтва проправо власності,виданого органомприватизації наймачамжитлових приміщеньу державномута комунальномужитловому фонді,чи йогодубліката; 6)свідоцтва проправо власностіна нерухомемайно,виданого до1січня 2013року органоммісцевого самоврядуванняабо місцевоюдержавною адміністрацією,чи йогодубліката; 7)рішення прозакріплення нерухомогомайна направі оперативногоуправління чигосподарського відання,прийнятого власникомнерухомого майначи особою,уповноваженою управлятитаким майном; 8)державного актана правоприватної власностіна землю,державного актана правовласності наземлю,державного актана правовласності наземельну ділянкуабо державногоакта направо постійногокористування землею,виданих до1січня 2013року; 9)судового рішення,що набралозаконної сили,щодо набуття,зміни абоприпинення прававласності таінших речовихправ нанерухоме майно; 10)ухвали судупро затвердження(визнання)мирової угоди; 11)заповіту,яким установленосервітут нанерухоме майно; 12)рішення уповноваженогозаконом органудержавної владипро поверненняоб`єкта нерухомогомайна релігійнійорганізації; 13)рішення власникамайна,уповноваженого ниморгану пропередачу об`єктанерухомого майназ державноїу комунальнувласність чиз комунальноїу державнувласність абоз приватноїу державнучи комунальнувласність; 13-1)договору,яким встановлюєтьсядовірча власністьна нерухомемайно,та актаприймання-передачінерухомого майна,яке єоб`єктом довірчоївласності; 13-2) актів приймання-передачі нерухомого майна неплатоспроможного банку перехідному банку, що створюється відповідно достатті 42Закону України«Про системугарантування вкладівфізичних осіб»; 14)інших документів,що відповіднодо законодавствапідтверджують набуття,зміну абоприпинення правна нерухомемайно. Державна реєстраціяобтяжень проводитьсяна підставі: 1)судового рішеннящодо набуття,зміни абоприпинення обтяженняречових правна нерухомемайно,що набралозаконної сили; 2)рішення державноговиконавця,приватного виконавцящодо обтяженняречових правна нерухомемайно; 3)визначеного законодавствомдокумента,на якомунотаріусом вчиненонапис пронакладення заборонищодо відчуженнянерухомого майна; 4)рішення органумісцевого самоврядуванняпро віднесенняоб`єктів нерухомогомайна дозастарілого житловогофонду; 5)договору,укладеного впорядку,визначеному законом,яким встановлюєтьсяобтяження речовихправ нанерухоме майно,чи йогодубліката; 6)закону,яким встановленозаборону користуваннята/аборозпорядження нерухомиммайном; 7) інших актів органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» державнареєстрація прававласності наземельну ділянку,набутого таоформленого вустановленому порядкудо 1січня 2013року,проводиться заумови наявностівідповідних відомостейв Державномуземельному кадастрі. Державнареєстрація прававласності наземельну ділянку,набутого врезультаті переходуправа власностіта неоформленого вустановленому порядкудо 1січня 2013року,проводиться заумови встановленняфакту переходуправ відособи,відомості прояку містятьсяв Державномуземельному кадастрі,до особи,яка заявляєсвої права. Державнареєстрація прававласності наземельну ділянку,набутого зарішенням органудержавної владичи органумісцевого самоврядуваннята неоформленого вустановленому порядкудо 1січня 2013року,проводиться заумови встановленняфакту відсутностівідомостей проречові праваінших осібна такуземельну ділянкув Державномуземельному кадастрі. Підчас проведеннядержавної реєстраціїправа спільноївласності наземельну ділянкущодо одногоіз співвласниківу разінаявності вДержавному земельномукадастрі відомостейпро правоспільної власностіна земельнуділянку іззазначенням усіхспіввласників,перенесених зДержавного реєструземель,державний реєстратородночасно здержавною реєстрацієюправа спільноївласності щодоодного ізспіввласників такожпереносить відомостіпро іншихспіввласників натаку земельнуділянку довідповідного відкритогорозділу Державногореєстру прав. Перенесеннявідомостей прокожного ізспіввласників наземельну ділянкуу випадку,передбаченому абзацомчетвертим цієїчастини,здійснюється виключноза відсутностів Державномуреєстрі праввідомостей проперехід прававласності відповідногоспіввласника дотретьої особи. Уразі наявностів Державномуземельному кадастрівідомостей проінші речовіправа,похідні відправа власності,перенесених зДержавного реєструземель,крім відомостейпро правовласності наземельну ділянку,державний реєстратородночасно звідкриттям розділув Державномуреєстрі правпереносить таківідомості Державногоземельного кадаструпро речовіправа натаку земельнуділянку довідповідного відкритогорозділу Державногореєстру прав. Державнареєстрація речовихправ наземельну ділянку,похідних відправа власності,набутих таоформлених вустановленому порядкудо 1січня 2013року,проводиться зодночасною державноюреєстрацією прававласності натаку земельнуділянку,крім випадків,якщо правовласності натаку земельнуділянку вжезареєстровано вДержавному реєстріправ. Державнареєстрація змінистроку речовогоправа,у томучислі орендиземельної ділянки,набутого таоформленого вустановленому порядкудо 1січня 2013року,проводиться заумови наявностівідповідних відомостейпро зареєстрованіправа вДержавному земельномукадастрі. Державнареєстрація змінистроку речовогоправа,у томучислі орендиземельної ділянки,набутого тане оформленогов установленомупорядку до1січня 2013року,проводиться впорядку,передбаченому длядержавної реєстраціїправа оренди,за умовивідсутності відомостейпро зареєстрованіінші речовіправа,похідні відправа власності,у Державномуземельному кадастрічи вДержавному реєстріправ. Прицьому строктакого речовогоправа,у томучислі оренди,обраховується відповіднодо строкудії договоруоренди,що обраховуєтьсяз дняйого укладення. Державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться без подання заявником документа, на підставі якого набуто речове право, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, у тому числі перенесеної із Державного реєстру земель, документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.
З огляду на наведені норми права слідує, що державний реєстратор під час реєстрації прав на нерухоме майно вчиняє певний ланцюжок дій, а потім проводить реєстрацію права та вносить його до реєстру.
Як зазначав суд вище, що з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №282720992 від 03.11.2021 року вбачається, що власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 3523655100:02:002:0563 є ОСОБА_1 . Право власності зареєстровано Реєстраційною службою Новоархангельського районного управління юстиції у Кіровоградській області на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР №039431. Крім того, з даної інформації вбачається, що державним реєстратором Кіровоградської філії державного підприємства «СЕТАМ» Бойченко О.О. внесено запис про інше речове право №29153996 про договір оренди земельної ділянки №352360004004420 від 17.12.2012 року, виданого Відділом Держкомзему у Новоархангельському районі Кіровоградської області /а.с.79/.
Тобто державний реєстратор при реєстрації іншого права речового права права оренди (користування) ПСП «Лан» (титульний володілець) мав весь перелік документів, необхідних для реєстрації такого права та відповідно провів її з дотриманням зазначених положень закону, а саме крім необхідних документів йому було надано оригінал договору оренди земельної ділянки.
Дане (факт реєстрації іншого права державним реєстратором) не оспорюються сторонами.
З огляду на вмотивоване, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні зустрічного позову.
Понесені позивачем за зустрічним позовом витрати суд відносить за його рахунок.
На підставівикладеного такеруючись ст.ст.252,231,254,631,640,792ЦК України,ст.ст.124,125,126,ЗК України,Законом України«Про орендуЗемлі», порядком державноїреєстрації речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень затвердженогопостановою КабінетуМіністрів Українивід 25грудня 2015р.№ 1127, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст.2, 3, 4, 5, 30, 76, 78, 79, 80, 81, 133, 141, 247,258,259,263,264,265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Первісний цивільний позов приватного сільськогосподарського підприємства «Лан» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою задовольнити в повному обсязі.
Зобов`язати ОСОБА_1 не чинити перешкод приватному сільськогосподарськомупідприємству«Лан» до 17.12.2022 року у користуванні орендованою земельною ділянкою площею 2,98 га., що розташована, у відповідності до державного акта на право власності на земельну ділянку серії КР № 039431 виданий 15 вересня 2009 року, на території Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області.
Зобов`язати ОСОБА_1 негайно повернути після набрання рішенням законної сили у користування приватному сільськогосподарськомупідприємству«Лан» земельну ділянку площею 2,98 га., що розташована, у відповідності до державного акта на право власності на земельну ділянку серії КР № 039431 виданий 15 вересня 2009 року, на території Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь приватного сільськогосподарськогопідприємства«Лан» 2270 гривень - понесені судові витрати при зверненні до суду.
В задоволенні зустрічного цивільного позову ОСОБА_1 до приватногосільськогосподарського підприємства«Лан» про визнання припиненим права оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права та припинення чинності запису про реєстрацію іншого речового права відмовити в повному обсязі.
Понесенні ОСОБА_1 судові витрати віднести за його рахунок.
Ідентифікаційні дані учасників:
Приватне сільськогосподарськепідприємство «Лан», місцезнаходження вул. Слави, 140 смт Новоархангельськ Голованівського району Кіровоградської області, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 03757040.
ОСОБА_1 ,місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Рішення може бути оскаржено до Кропивницького Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 28 лютого 2022 року.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2022 |
Оприлюднено | 01.03.2022 |
Номер документу | 103570191 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні