Ухвала
від 22.02.2022 по справі 909/413/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

23.02.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/413/20

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.,

секретар судового засідання Павлюк У. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву АТ "Райффайзен Банк" від 13.01.2022 №194-1/2 (вх.№1004/22 від 19.01.2022) про зміну способу виконання рішення від 13.11.2020 у справі

за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк"

до відповідача Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (відокремленого підрозділу Державної податкової служби України),

до співвідповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "БМУ-77",

про стягнення помилково перерахованих грошових коштів в розмірі 111 835 грн

за участю:

представника позивача Кунинець Н. Й.,

представника відповідача Лаврука В. В.,

представників співвідповідача Гамуляк О. М., Бєлякової І.О.,

представники третьої особи не з`явився,

ухвалив таке.

1. Зміст поданої заяви, позиція учасників справи.

1.1. АТ "Райффайзен Банк" звернулося із заявою від 13.01.2022 №194-1/2 (вх.№1004/22 від 19.01.2022), в якій просить змінити спосіб виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.11.2020 шляхом зазначення про стягнення помилково перерахованих грошових коштів в розмірі 107 770 грн на користь АТ "Райффайзен Банк" з рахунків (бюджетів), на які сплачено помилково перераховані кошти.

Подана заява мотивована тим, що рішення виконано Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області частково - стягнуто 2 102 грн судового збору та 4 065 грн військового збору. В частині стягнення помилково перерахованих грошових коштів в розмірі 107 770 грн (48 750 грн податок з доходів фізичних осіб, 59 020 грн єдиний соціальний внесок) рішення не виконано з огляду на те, що ці кошти не були зараховані до Державного бюджету України. Просить змінити спосіб виконання судового рішення - стягнути помилково перераховані грошові кошти в розмірі 107 770 грн на користь АТ "Райффайзен Банк" з рахунків (бюджетів), на які сплачені помилково перераховані кошти.

1.2. Представниця позивача в судовому засіданні підтримала подану заяву. При цьому зазначила, що співвідповідач, керуючись Порядком про виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.2011 №845, зобов`язаний виконувати рішення суду. Вказала на приписи Порядку, які передбачають можливість стягнення співвідповідачем коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, яким є зокрема, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області

1.3. Представник відповідача 23.02.2022 подав заперечення від 23.02.2022 (вх.№2860/22) про заміну способу виконання рішення. Вказує на те, що предметом спору у справі було стягнення з Державного бюджету. Позивач не звертався з позовними вимогами про стягнення коштів з місцевого бюджету, при цьому відповідач під час розгляду справи вказував на відсутність деяких видів зарахувань до Державного бюджету. Оскільки суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише в рамках заявлених позовних вимог, відсутні підстави для задоволення поданої заяви. В судовому засіданні підтримав подані заперечення.

1.4. Представники співвідповідача в судовому засіданні вказали, що задля виконання рішення суду необхідно чітко зазначити рахунки, з яких буде проведено стягнення податку з доходів фізичних осіб та єдиного соціального внеску, оскільки не всі кошти було зараховано до Державного бюджету. Такі обставини обґрунтовують тим, що кошти розподіляються автоматично у відсотковому співвідношенні на відповідні рахунки та до різних типів бюджету.

1.5. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "БМУ-77" письмових пояснень щодо поданої заяви не надав. В судові засідання не з`являвся, про час місце розгляду заяви повідомлявся належним чином згідно з ухвалами від 20.01.2022, 01.02.2022, 09.02.2022.

2. Обставини справи.

2.1. Господарський суд Івано-Франківської області згідно з рішенням від 13.11.2020, яке залишено без змін відповідно до постанови Західного апеляційного господарського суду від 17.05.2021, задовольнив позов - стягнув з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" 111 835 грн помилково перерахованих грошових коштів та 2 102 грн сплаченого судового збору. На виконання рішення видано наказ від 03.09.2021.

Стягувач пред`явив наказ до виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.

2.2. На виконання наказу від 03.09.2021 АТ "Райффайзен Банк" перераховано частину коштів, а саме 2 102 грн судового збору та 4 065 грн військового збору. В частині стягнення грошових коштів у розмірі 107 770 грн (48 750 грн податок з доходів фізичних осіб, 59 020 грн єдиний соціальний внесок) наказ не виконано.

Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області зазначає, що сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб зарахована до Державного бюджету у розмірі 25% від сплаченої суми, до обласного бюджету в особі Департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА у розмірі 15% від сплаченої суми, до бюджету органу місцевого самоврядування в особі Фінансового управління Івано-Франківської міської ради у розмірі 60% від сплаченої суми. Кошти, що надходять на небюджетні рахунки для сплати єдиного соціального внеску розподіляються між позабюджетними фондами: Пенсійним фондом України, Фондами соціального страхування і не надходять у Державний бюджет. З огляду на викладене Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області вважає, що вказані обставини унеможливлюють повернення грошових коштів у повному обсязі з Державного бюджету.

2.3. З наведених підстав Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області повернуло наказ від 03.09.2021 стягувачу на підставі пп. 11 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (лист про повернення наказу від 28.12.2021 №04-10-3-10/4020).

3. Норми права та мотиви, яким суд керувався при розгляді заяви.

3.1. Норми ст. 326 ГПК України визначають, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

За ч. 1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів (п. 2 Порядку).

Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій) (п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників).

Органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів (п. 4 Порядку).

Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів (п. 19 Порядку).

Згідно з ч. 1 ст. 25 БК України Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету (ч. 2 ст. 45 БК України).

3.2. Згідно з приписами ч. 1 ст. 331 ГПК України суд за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 331 ГПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Суд встановив, що стягувачем та Державною казначейською службою України в Івано-Франківській області не наведено обставин, які свідчать про неможливості виконання судового рішення у встановлений ним спосіб.

Доводи Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області стосуються не порядку виконання рішення суду, а його змісту.

3.3. Відповідно до п. 7.1.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 року "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Водночас змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Для зміни способу виконання судового рішення необхідним є з`ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного позивачем способу захисту своїх прав та інтересів, оскільки змінюючи спосіб виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті (постанова ВСУ від 25.11.2015 у справі №6-1829цс15).

Подана заява стягувача про зміну способу виконання рішення суду за своєю правовою природою у розумінні положень ст. 331 ГПК України не є заявою про зміну порядку та способу виконання рішення суду, а є заявою про заміну сторони боржника на стадії виконання рішення суду.

При цьому, суд не може застосовувати інший спосіб правового захисту позивача без дотримання належної судової процедури розгляду відповідних позовних вимог.

4. Висновки суду.

Враховуючи викладене, суд висновує про відмову у задоволенні заяви АТ "Райффайзен Банк" від 13.01.2022 №194-1/2 (вх.№1004/22 від 19.01.2022) про зміну способу виконання рішення від 13.11.2020.

Керуючись ст. 234, 235, 255, 331 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви АТ "Райффайзен Банк" від 13.01.2022 №194-1/2 (вх.№1004/22 від 19.01.2022) про зміну способу виконання рішення від 13.11.2020.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення і може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 28.02.2022.

Суддя О. В. Малєєва

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення22.02.2022
Оприлюднено01.03.2022
Номер документу103570768
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —909/413/20

Ухвала від 22.02.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 18.02.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 09.02.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 01.02.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 20.01.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 03.09.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 03.09.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 01.09.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Ухвала від 30.08.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 05.07.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні