Справа №557/2010/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 року смт. Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Пацка Д.В.
секретар судового засідання Довгалець Н.М.
номер справи 557/2010/21,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
представник позивача: ОСОБА_2 ,
відповідач: Гощанська селищна рада,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду смт Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Андріюка С.М. який діє в інтересах ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ
Адвокат Андріюк С.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, вказуючи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мачуха Позивача ОСОБА_3 .
Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, до якого входить: земельна частка (пай) розміром 1,91 умовних кадастрових гектари, згідно сертифікату на право власності на земельну ділянку Серія РВ №0223504 члена колишнього КСП «Ім. Мічуріна» на території колишньої Синівської сільської ради Рівненського (колишнього Гощанського) району Рівненської області.
Позивач вказує, що проживали з спадкодавцем однією сім`єю з 2000 року.
Зазначає, що за життя ОСОБА_1 заповіт не складав, до кола спадкоємців після смерті ОСОБА_1 належить ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину, оскільки на момент смерті спадкодавця проживали разом з нею.
Натомість,реалізувати своєправо наспадкове майноне може,оскільки правовстановлюючий документ на земельний пай втрачено.
А тому, посилаючись на норми права, які містяться в ст. ст. 2, 4, 5, 1261 ЦК України, просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_3 та визнати за ОСОБА_1 , право на земельну частку (пай) розміром 1,91 умовних кадастрових гектари, згідно сертифікату на право власності на земельну ділянку Серія РВ №0223504 члена колишнього КСП «Ім. Мічуріна» на території колишньої Синівської сільської ради Рівненського (колишнього Гощанського) району Рівненської області.
Відповідач відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надав.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 30 грудня 2021 року вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.
Представник позивача- адвокат Андріюк С.М. в заяві на ім`я суду позовні вимоги підтримав повністю та справу просить розглянути без їх участі.
Відповідачі в заяві на ім`я суду, позов визнали та просили справу розглянути без їх участі.
Відповідно до ч. 3 ст.200 ЦПК України, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Визнання позову відповідачами не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачами позовних вимог немає.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується повторно виданим свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 видане Гощанським відділом ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис №10.
Після смерті ОСОБА_3 відповідно до відповідно до ст. ст. 1216-1223 ЦК України відкрилась спадщина на майно, а саме на земельну частку (пай) розміром 1,91 умовних кадастрових гектари, згідно сертифікату на право власності на земельну ділянку Серія РВ №0223504 члена колишнього КСП «Ім. Мічуріна» на території колишньої Синівської сільської ради Рівненського (колишнього Гощанського) району Рівненської області.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 за життя заповіту не складав.
З довідкиГощанської селищноїради вбачається,що ОСОБА_3 проживала однієюсім`єю разомз ОСОБА_1 в періодз 2000року помомент відкриттяспадщини.
Однак позивач не може реалізувати своє право на спадкове майно не може, оскільки втрачено сертифікат на право на земельну частку (пай), а також виникла необхідність у встановленні факту проживання однією сім`єю позивача з спадкодавцем. В оцінці доводів позовної заяви, суд застосовує системний аналіз норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Щодо встановлення факту факту проживання однією сім`єю.
Згідно з п. 5 ч. 2ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності з частиною другою ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно пункту №2 Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від30.05.2008року №7"Просудову практикуу справахпро спадкування" вказано про те, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, то у разі відсутності спору, особа може звернутися в суд із заявою в порядку окремого провадження.
На підставі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими у судовому засіданні, суд вважає доведеним факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю разом з ОСОБА_4 в період з 2000 року по 23 березня 2006 року.
Встановлення факту має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне їй для оформлення спадкових прав, а тому наявні всі правові підстави для задоволення заяви.
Щодо визнання права власності на спадкове майно.
За загальним правилом статей15,16 ЦК Україникожна особа має право назахист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статей 1216 та 1217Цивільного кодексу Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється зазаповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно п.11 ч.1ст.346ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.
В силуст. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Потреба у застосуванні такого способу виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджено відповідними доказами, не визнається іншими особами або ними оспорюється (пункт 37 Постанови № 5 Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав»).
При цьому, суд враховує аргументи позивача,наведені ним на підтвердження обставин, зазначених у позові, оскільки такі не оспорювалися відповідачами та знайшли своє підтвердження в ході дослідження наявних в матеріалах справи доказів.
При вирішенні даного спору суд зважаєна те, що позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину, позбавлений можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, в зв`язку з чим його право на спадщину підлягає судовому захисту шляхом його визнання на підставіст. 16 ЦК України, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Задоволення позову, на переконання суду, не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб та відповідає завданням цивільного судочинства, які визначені уст. 2 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладената керуючисьст.ст.12, 81, 200, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов адвоката Андріюка С.М. який діє в інтересах ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Встановити факт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала більше п`яти років однією сім`єю разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,ІПН: НОМЕР_2 ,в порядкуспадкування післясмерті ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,право на земельну частку (пай) розміром 1,91 умовних кадастрових гектари, згідно сертифікату на право власності на земельну ділянку Серія РВ №0223504 члена колишнього КСП «Ім. Мічуріна» на території колишньої Синівської сільської ради Рівненського (колишнього Гощанського) району Рівненської області.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
С у д д я Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103599214 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні