Справа № 216/3518/21
Провадження № 2/216/831/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2022 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,
за участю:секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до виконкому Криворізької міської ради, Східницької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
в с т а н о в и в:
15 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до територіальної громади в особі виконавчого комітету Криворізької міської ради у Центрально-Міському районі, Східницької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме: одноповерхову нежитлову будівлю (магазин зі складськими приміщеннями) по АДРЕСА_1 площею 183 кв.м. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом, однак постановою нотаріуса Першої Криворізької нотаріальної контори Дніпропетровської області від 03.07.2020 у видачі свідоцтва про права на спадщину було відмовлено у зв`язку з самочинно проведеною в 2006 році реконструкцією одноповерхової окремо розташованої будівлі, за рахунок чого збільшилася загальна площа, яка фактично складає 246,5 кв.м, замість 183 кв.м. Реконструкція проводилась ще за життя матері, проте дозвіл на її проведення органами місцевого самоврядування не видавався. Також, нотаріусом відмовлено у прийнятті спадщини земельних ділянок серії ВЕО 997604, серії ВЕО 997605, серії ВЕО 997555, які розташовані у смт. Східниця Львівської області, оскільки представлені правовстановлюючі документи на земельні ділянки оформлені неналежним чином, тобто відсутні печатки юридичної особи, яка їх видала. Посилаючись на вищевикладені обставини позивач просить суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26 жовтня 2021 року замінено первісного відповідача - територіальну громаду в особі виконавчого комітету Криворізької міської ради у Центрально-Міському районі, належним відповідачем - виконкомом Криворізької міської ради.
04 січня 2022 року від представника відповідача виконкому Криворізької міської ради Сови Ю.надійшов відзив на позов. Як на підставу заперечень посилається на те, що позивач вже зверталася до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом про визнання права власності на спадкове майно розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 183 кв.м в порядку спадкування за законом після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , за результатом розгляду якого постановою Дніпровського апеляційного суду від 18.05.2021 було скасовано рішення суду першої інстанції та відмовлено в задоволенні позову. Предметом спору у справі є самочинно реконструйоване нежитлове приміщення, а саме: одноповерхова нежитлова будівля з прибудовами «Б2», «Б3», «Б4» загальною площею 246,5 кв.м (магазин зі складськими приміщеннями), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , визнати право власності на яке неможливо через відсутність акту готовності самочинного об`єкта відповідності будівельним нормам і правилам, можливості його безпечної та надійної експлуатації, відповідність пожежним та санітарним нормам, тобто не введеного в експлуатацію. Також вважає, що позивачем порушено правила виключної підсудності, оскільки заявлено вимоги про визнання права власності також на земельні ділянки, що знаходяться в смт. Східниця Львівської області, а тому просила суд відмовити в позові.
Позивач у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представники відповідача, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, у судове засідання не з`явилися, про час, день та місце слухання справи повідомлялися належним чиною.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд, враховуючи вимоги ч. 4 ст. 12 ЦПК України, з огляду на повернення відповідачу відзиву на позов, розцінює поведінку останнього в судовому процесі, як невчинення нею процесуальних дій на спростування заявлених позивачем вимог.
Із досліджених матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була матір`ю ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть та свідоцтвом про народження.
Ухвалою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18.01.1999, визнано за ОСОБА_2 права власності на одноповерхове приміщення, загальною площею 183 кв.м розташованого по АДРЕСА_1 , що також підтверджується довідкою комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» від 07.02.2020 № 176622.
Згідно реєстраційного посвідчення від 22.02.1999, за ОСОБА_2 зареєстровано в реєстровій книзі № 1Н, на сторінці 153, запис № 153, магазин «Б» за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою державного нотаріуса Першої Криворізької державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Шабліян Є.М. від 03.07.2020 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з виявленням самочинно проведеної реконструкції одноповерхової окремо розташованої будівлі, за рахунок чого змінилася загальна площа, яка фактично склала 246,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , без наявності дозволу органів місцевого самоврядування. Крім того, земельні ділянки, що належали померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500993, виданого 07.02.2008, за адресою: АДРЕСА_5 ; на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500994, виданого 07.02.2008, за адресою: АДРЕСА_3 ; на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500995, виданого 07.02.2008, за адресою: АДРЕСА_6 , не містять печатки юридичної особи яка їх видала.
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500993, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 27.06.2007 ВАО № 997605, реєстр № 729, належить земельна ділянка площею 0,0600 га, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_5 .
Відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500994, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 24.06.2007 ВАО № 997555, реєстр № 658, належить земельна ділянка площею 0,0600 га, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500995, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 27.06.2007 ВАО № 997604, реєстр № 731, належить земельна ділянка площею 0,0600 га, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_6 .
На вищеоговорених державних актах відсутні посвідчувальні печатки Управління земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області.
Відповідно до ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст.ст. 1258, 1261 ЦК України).
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів, тобто дій особи, спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Частиною 1 статті 81 ЗК України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 18.05.2021 скасовано рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.11.2020, ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання права власності на спадкове майно, самочинно реконструйоване в 2006 році, за рахунок чого збільшилась загальна площа, яка фактично склала 246,5 кв.м, замість 183 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно ОСОБА_2 , право власності на яке померла набула при житті, без врахування самочинного будівництва, а тому заперечення відповідача Криворізької міської ради в цій частині є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Ринкова вартість об`єкта оцінки за адресою: АДРЕСА_1 , без врахування ПДВ складає 175015 грн, що підтверджується звітом про оцінку майна від 07.08.2020.
Висновками про вартість об`єкта оцінки земельної ділянки розташованої за адресою: Львівська область, смт. Східниця встановлено, що вартість земельної ділянки за вищевказаною адресою становить від 154380 грн до 159150 грн.
Таким чином посилання представника відповідача Криворізької міської ради на порушення позивачем правил виключної підсудності не заслуговують на увагу.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог про визнання права власності в порядку спадкування за законом, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1220, 1258, 1261 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 12, 13, 264-265, 268 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до виконкому Криворізької міської ради, Східницької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно, а саме: одноповерхову нежитлову будівлю (магазин зі складськими приміщеннями), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 183 кв.м.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно, а саме:
- земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , яка належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500993, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області;
- земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , яка належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500994, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області;
- земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 , яка належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 500995, виданого 07.02.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Бориславі Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 ;
- відповідач: Криворізька міська рада,код ЄРДПОУ: 33874388, місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, буд. 1;
- відповідач: Східницька селищна рада,місцезнаходження: 82391, Львівська область, смт. Східниця, вул. Золота Баня, буд. 3;
- третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, код ЄРДПОУ: 22362985, місцезнаходження: 82300, Львівська область, м. Борислав, вул. Грушевського, буд. 7.
Суддя Ю.В.Онопченко
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103650187 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
ОНОПЧЕНКО Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні