Рішення
від 08.03.2022 по справі 499/792/21
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/792/21

Провадження № 2/499/26/22

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

09 березня 2022 року смт. Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука О.О., за участю секретаря судового засідання Кирилової С.Ф., розглянувши у відкритому, судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, в залі суду, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Великобуялицької сільської ради Іванівського району Одеської області, ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Суворівська державна нотаріальна контора у місті Одеса про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача такий.

11 жовтня 2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (далі - також позивачі) подали до суду позовну заяву до Іванівської селищної ради Одеської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (далі - також спадкодавець).

Ухвалою судді від 13 жовтня 2021 року позовна заява була залишена без руху, як така, що подана без урахування вимог статей 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - також ЦПК).

20 жовтня 2021 року позивачі подали до суду відповідну заяву про усунення недоліків з доданими документами та позовну заяву зі змінами, чим виконали у встановлений строк вимоги статей 175, 177 ЦПК.

За новим текстом позовної заяви, позивачі звернулися з позовною заявою до Великобуялицької сільської ради Іванівського району Одеської області (далі - також відповідач 1), ОСОБА_3 (далі - також відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Суворівська державна нотаріальна контора у місті Одеса (далі - також третя особа), просили встановити факт родинних відносин та визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.

Позивачі в позовній заяві зазначають таке: ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (далі - також спадкодавець); спадкодавець є їх двоюрідним дядьком; після смерті спадкодавця залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 8,857 га, що знаходиться на території Великобуялицької сільської ради Одеської області, кадастровий номер 5121881000:01:001:0097 (далі - також земельна ділянка); спадкодавець заповіт не складав; 03 червня 2021 року вони звернулися до Суворівської державної нотаріальної контори у місті Одеса із заявами про прийняття спадщини, однак постановою нотаріуса відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом; отримати свідоцтво про прийняття спадщини не можуть, оскільки ними з поважних причин пропущений шестимісячний строк звернення із заявами про прийняття спадщини до нотаріуса; перебували на самоізоляції у будинку на протязі квітня-травня 2021 року у зв`язку з хворобою ОСОБА_5 на COVID - 19, з метою запобігання розповсюдження хвороби; інших спадкоємців, які заявили про спадкові права відсутні; пропущений строк, що минув від часу необхідного для прийняття спадщини становить 14 днів; на час смерті вони спільно проживали із спадкодавцем у будинку АДРЕСА_1 (далі - також будинок); є спадкоємцями п`ятої черги, оскільки є двоюрідними племінниками спадкодавця; не зверталися до нотаріуса, оскільки вважали, що спадщину має прийняти відповідач 2, який є їх батьком, та родичем ближчого споріднення; натепер відповідач 2 не претендує на земельну ділянку; не можливо встановити родинний зв`язок між ними та спадкодавцем, оскільки відсутні документи, які не можливо відновити.

Відповідачі 1, 2 не подали до суду відзив проти позову.

2. Мотиви проведення судового засідання за відсутності учасників справи такі.

01 березня 2022 року позивачі подали до суду заяву в якій просили проводити розгляд справи без їх участі.

09 листопада 2021 року представник відповідача 1 подав до суду заяву в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог, та просив проводити розгляд справи без його участі (а.с 70).

24 листопада 20221 року відповідач 2 подав до суду заяву в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог ( а.с. 72).

Представник Суворівської державної нотаріальної контори у місті Одеса до судового засідання не з`явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв та клопотань до суду не подавав, хоча повідомлений належним чином про час, дату та місце судового розгляду справи.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (стаття 223 Цивільного процесуального кодексу України, далі - ЦПК).

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи, що не з`явилися до суду, оскільки вони належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, та подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.

3. Процесуальні рішення та дії у справі такі.

29 жовтня 2021 року постановлена ухвала про відкриття провадження у справі в порядку загального позовного провадження, й визначено дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання для розгляду справи.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 24 листопада 2021 року задоволене клопотання позивачів та витребувані документи щодо заведення спадкової справи (далі - також ухвала від 24 листопада 2021 року).

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 06 грудня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладено у зв`язку з невиконанням ухвали від 24 листопада 2021 року.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 22 грудня 2021 року продовжено проведення підготовчого провадження та відкладено розгляду справи.

Ухвалою Іванівського районного суду від 22 грудня 2021 року, задоволено клопотання позивача ОСОБА_2 , та витребувано з Суворівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копію свідоцтва про народження спадкодавця, продовжено підготовче засідання й відкладено розгляд справи.

Ухвалою Іванівського районного суду від 19 січня 2022 року, задоволено клопотання позивача ОСОБА_2 , та витребувано з Іванівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) копію актового запису про народження та повний витяг з державного реєстру актів цивільного стану про народження спадкодавця.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 02 лютого 2022 року закрите підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду по суті.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 02 березня 2022 року розгляд справи відкладено.

4. Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин такі.

Постановою державного нотаріуса Суворовської державної нотаріальної контори у місті Одеса про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 18 червня 2021 року позивачам відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском шестимісячного строку звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, та неможливістю встановити родинні відносини між позивачами та спадкодавцем (далі - постанова від 15 вересня 2020 року, а.с. 25).

За копією свідоцтва про смерть спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 18).

За копією свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 його батьком є відповідач 2 ( далі - також свідоцтво про народження ОСОБА_1 , а.с. 9).

За копією свідоцтва про народження позивача ОСОБА_2 його батьком є відповідач 2 (свідоцтво про народження ОСОБА_2 , а.с. 13).

Земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі державного акту серії ЯЕ №115258 (а.с.23).

З листа державного архіву Одеської області від 09 вересня 2021 року № 4215/016-21, вбачається, що в алфавітних покажчиках до книг реєстрації актів цивільного стану про народження Благоєвської сільської ради Іванівського району Одеської області за 1936 рік запис про народження ОСОБА_6 не виявлений (далі - також повідомлення № 4215, а.с. 29).

З листа державного архіву Одеської області від 09 вересня 2021 року № 4222/016-21, вбачається, що книги реєстрації актів цивільного стану про народження, Благоєвської сільської ради Іванівського району Одеської області за 1934 рік на зберігання до Державного архіву Одеської області не надходили. Документи вважаються втраченими у період окупації та воєнних дій 1941-1944 років, у зв`язку з чи неможливо надати витребувану архівну довідку про народження ОСОБА_7 , яка народилася приблизно у 1934 році (далі - також повідомлення № 4222, а.с. 30).

За копією свідоцтва про народження відповідача 2 його батьком є ОСОБА_6 (далі - також свідоцтво про народження відповідача 2, а.с.с 35).

Із спадкової справи вбачається, що інші особи, крім позивачів, не подали заяви про прийняття спадщини.

З акту складеного керівником органу самоорганізації населення комітету міськрайонну «Балтський» від 01 грудня 2021 року, вбачається, що будинок АДРЕСА_1 належить відповідачу 2. У будинку проживає з 2001 року без реєстрації ОСОБА_2 . Спадкодавець, двоюрідний брат власника проживав у будинку без реєстрації з 2006 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - також акт, а.с. 101).

5. Норми права, які застосував суд такі.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (частина 1 статті 1216 Цивільного кодексу України, далі - також ЦК).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (частина 1 статті 1217 ЦК).

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (частина 1 статті 1221 ЦК).

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (частина 1 статті 1258 ЦК).

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (частина 1 статті 1261 ЦК).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (частина 1 статті 1269 ЦК).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 ЦК).

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (частина 2 статті 1272 ЦК).

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина 3 статті 1272 ЦК).

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина 1 статті 293 ЦПК).

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК).

Суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (частина 1 статті 1 статті 315 ЦПК).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Спадкоємець, якому за рішенням суду встановлено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, повинен у межах установленого судом строку прийняти спадщину шляхом подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви (пункти 3.15, 3.16, 3.17 глави 10 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5).

6. Мотиви застосування норм права такі.

6.1. Щодо встановлення факту родинних відносин.

Факти, які підлягають встановленню повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети.

Встановлення факту родинних відносин необхідно позивачам для реалізації спадкових прав.

Позивачі являються спадкоємцями за законом, однак прийняти спадщину не можуть, оскільки не можливо встановити родинний зв`язок між позивачами та спадкодавцем.

Факт родинних відносин між позивачами та спадкодавцем підтверджується копіями: повідомлення № 4215, повідомлення № 4222, свідоцтва про народження відповідача 2, свідоцтва про народження ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_2 , акту.

Зміст зазначених документів поза розумним сумнівом та наявності повідомлень № 4215, 4222 дозволяє зробити висновок, що ОСОБА_4 є двоюрідним дядьком позивачів.

6.2. Щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Системний аналіз норм зазначених у пункті 5 мотивувальної частини цього рішення свідчить, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ необхідно перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які б могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Таким чином, аналіз статті 1272 ЦК дає підстави для висновку, що питання пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини вирішується між спадкоємцями, а у разі відсутності таких між спадкоємцем та територіальною громадою в особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем прийняття спадщини.

Спадкоємець який пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, має право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Відповідачі не заперечують проти надання позивачам додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Водночас суд зазначає, що причиною пропуску позивачами строку для прийняття спадщини відбувся через перебувавання їх на самоізоляції у будинку на протязі квітня-травня 2021 року у зв`язку з хворобою ОСОБА_5 на COVID - 19, з метою запобігання розповсюдження хвороби. При цьому із заявами про прийняття спадщини позивачі звернувся до нотаріуса, пропустивши всього 14 днів.

Відтак, причини пропуску пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємців, що потягло за собою незначний пропуск строку для прийняття спадщини.

7. Суд застосовує таку практику Верховного суду.

Такі висновки, узгоджуються з правовою позицією викладеною Верховним Судом у постанові від 23 листопада 2020 року по справі № 315/714/19.

8. Висновок суду такий.

З огляду на зазначене суд доходить висновку, що позовну заяву належить задовольнити повністю.

Керуючись статтями 141, 259, 263-265 ЦПК, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого в будинку АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючого в квартирі АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ), Великобуялицької територіальної громади Березівського району Одеської області (ЄРДПОУ 04378416, місцезнаходження: будинок 114, по вулиці Преображенська, села Великий Буялик, Березівського району, Одеської області) про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідним дядьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційної скарги.

Повне судове рішення складене 14 березня 2022 року.

СуддяОлександр КРАВЧУК

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.03.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103654419
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —499/792/21

Рішення від 08.03.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Рішення від 08.03.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 02.02.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 19.01.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 29.10.2021

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 13.10.2021

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні