Рішення
від 08.03.2022 по справі 925/1533/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2022 року

м. Черкаси справа № 925/1533/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши без участі представників сторін, в порядку письмового провадження справу №925/1533/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Простір - Буд Плюс" до Фізичної особи - підприємця Мінаєвої Зої Яківни про стягнення 24800,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Простір - Буд Плюс" звернулось до суду з позовною заявою в якій просить стягнути з Фізичної особи - підприємця Мінаєвої Зої Яківни 24800,00 грн сплачених на підставі рахунку - фактури №2.1./09 від 02.09.2021 в якості авансу за паратолуолсульфокислоту.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов усного договору, не виконав взяті на себе зобов`язання та не забезпечив поставку товару, а тому позивач просить стягнути з відповідача кошти, сплачені у вигляді попередньої оплати.

Ухвалою від 19 листопада 2021 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №925/1533/21, вирішив розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 25 листопада 2021 року.

Відповідач відзиву на позов суду не надав.

Дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини справи, Господарський суд Черкаської області встановив таке.

З матеріалів справи вбачається, що Фізична особа - підприємець Мінаєва Зоя Яківна та Товариство з обмеженою відповідальністю "Простір - Буд Плюс" усно домовились про поставку на умовах продажу товару - паратолуолсульфокислоти в кількості 400 кг. по ціні 62,00 грн./кг на загальну суму 24800,00 грн.

На підставі досягнутих домовленостей відповідач 02 вересня 2021 року для позивача був оформлений рахунок №2.1/09 на суму 24800,00 грн., в т.ч. ПДВ.

На підставі отриманого позивачем рахунку № 2.1/09 та на виконання умов усної домовленості позивачем було перераховано відповідачу 24800,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 14593 від 02.09.2021.

Позивач належним чином виконав свій обов`язок та оплатив товар. Однак відповідач взятих на себе зобов`язань не виконав та не поставив товар - паратолуолсульфокислоту в кількості 400 кг. по ціні 62,00 грн./кг на загальну суму 24800,00 грн., не підтвердив готовність до відвантаження товару, не вказав де знаходиться товар та куди має прибути транспорт покупця для отримання товару.

30 вересня 2021 року позивач направив відповідачу Претензію, в якій повідомив, що відмовляється від договору та просив повернути 24800,00 грн. попередньої оплати.

За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного господарського договору у спрощений спосіб, шляхом замовлень позивачем товару, а саме: паратолуолсульфокислоту в кількості 400 кг. по ціні 62,00 грн./кг на загальну суму 24800,00 грн. на підставі чого відповідачем виставлений позивачу рахунок - фактуру №2.1./09 від 02.09.2021 на суму 24800,00 грн.

Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином та перерахував відповідачу 24800,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 14593 від 02.09.2021.

Відповідно до ст.. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтями 663, 665 та 693 ЦК України, передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

У разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

Якщо продавець відмовився передати річ, визначену індивідуальними ознаками, покупець має право пред`явити продавцеві вимоги відповідно до статті 620 цього Кодексу.

Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

На суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати. Договором може бути встановлений обов`язок продавця сплачувати проценти на суму попередньої оплати від дня одержання цієї суми від покупця.

За приписами ч. 3, 4 ст. 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно ч.1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Доказів поставки товару та належного виконання відповідачем умов вказаного Договору до суду не подано.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

З огляду на вищевикладені обставини справи і приписи законодавства суд приходить до переконання, що вимоги позивача про стягнення 24800,00 грн. попередньої оплати по усному договору, є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мінаєвої Зої Яківни (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Простір - Буд Плюс" (код ЄДРПОУ 41729266, вул. Ризька, 73-Г, офіс 7, м. Київ, 04060) - 24800, 00 грн. (двадцять чотири тисячі вісімсот гривень) попередньої оплати та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) витрат на оплату судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 15.03.2022.

Суддя К.І. Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.03.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу103675164
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1533/21

Ухвала від 15.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 30.08.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Судовий наказ від 13.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 08.03.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 19.11.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні