Постанова
від 16.03.2022 по справі 2-33/2010
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 2-33/2010

Провадження № 22-ц/801/564/2022

Категорія: 41

Головуючий у суді 1-ї інстанції Шевчук Л. П.

Доповідач:Копаничук С. Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2022 рокуСправа № 2-33/2010м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого: Копаничук С.Г.,

Суддів: Медвецького С. К., Оніщука В.В.,

за участю секретаря: Стахової Г.О.

учасники справи:

скаржник - Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс»,

суб`єкт оскарження - державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Плахотнюк Н. Ю.,

боржник - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» на ухвалу Вінницького районного суду Вінницької області від 24 січня 2022 року, постановлену під головуванням судді Шевчук Л. П. у цивільній справі за матеріали скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» на дії та рішення старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Плахотнюк Н. Ю., за участю заінтересованої особи - ОСОБА_1 ,-

В с т а н о в и в :

У січні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» (далі - ТОВ «ФК «Вектор Плюс») звернулося до суду із скаргою на дії та рішення старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Плахотнюк Н. Ю.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 24 січня 2022 року зазначену позовну заяву залишено без розгляду.

В апеляційній скарзі ТОВ «ФК «Вектор Плюс» просить дану ухвалу суду скасувати через порушення судом норм матеріального та процесуального права, а справу направити для продовження розгляду до Вінницького районного суду Вінницької області. Вказало, що суд безпідставно дійшов висновку, що строк на оскарження пропущено.

Відзив на апеляційну скаргу не надійшов.

Справа призначалась до розгляду на 03.03.2022 року, однак в зв`язку з задоволенням заяви представника заявника скарги про відкладення її розгляду в зв`язку з введенням воєнного стану розгляд її було відкладено на 17.03.2022 року.

Судові органи держави під час військового стану продовжують здійснювати судочинство до прийняття рішення про тимчасове його зупинення. Рішення про зупинення здійснення судочинства Вінницьким апеляційним судом станом на 17.03.2022 року не приймалось, зміни до цивільно- процесуального кодексу України в зв`язку з введенням військового стану щодо встановлених ним строків розгляду справи не вносились.

Відповідно до ч.1 ст. 371 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

Згідно із ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до ч.7 та п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України у разі не надання особами які беруть участь у справі, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам за адресою їх місця проживання, перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За правилами статті 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язанні повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження), або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місце знаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо особа за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.

В судове засідання 17.03.2022 року сторони не з`явились, про день, час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином за адресою їх місця проживання, перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Про причини не отримання ними повісток і зміну свого місця проживання (перебування, знаходження), або місцезнаходження суд не повідомляли, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляли ,а тому відповідно до ст. ст.128, 131 ЦПК України, судові повістки про виклик до суду на 17.03.2022 року на 13 год. 30 хв. вважаються сторонам врученими належним чином,

Враховуючи викладене, скорочені строки розгляду скарг на ухвали суду, ,відсутність повідомлень про зміну про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження), або місцезнаходження , відсутність заяв про відкладення розгляду справи або розгляд справи за допомогою інших засобів відеозв`язку в режимі відеоконференції, колегія суддів ухвалила розглядати справу у їх відсутність.

Перевіривши матеріали справи, законність постановленої ухвали в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Залишаючи позов без розгляду, суд першої інстанції виходив із того, що оскаржувані рішення державного виконавця ТОВ «ФК «Вектор Плюс» отримало 04 січня 2022 року, а із скаргою звернулося, через засоби поштового зв`язку, лише 18 січня 2022 року, тобто поза межами строку оскарження встановленого п. 1 ч. 1 ст. 449 ЦПК України.

Окрім цього, скаржник не ставив питання про поновлення пропущеного строку із обґрунтуванням поважності причин його пропуску.

Колегія суддів погоджується з висновком суду, виходячи з наступного.

Статтею 447 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Згідно з статтею 449 ЦПК України скаргу може бути подано до суду: а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи; б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.

Частиною п`ятою статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 122 ЦПК України строки, встановлені законом або судом, обчислюються роками, місяцями і днями, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 123 ЦПК України строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку. Перебіг строку, закінчення якого пов`язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.

Відповідно до статті 126 ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Системний аналіз вказаних процесуальних норм разом із положеннями пункту «а» частини першої статті 449 ЦПК України, статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» свідчить про те, що перебіг десятиденного строку для оскарження рішення, дій чи бездіяльності виконавця починається з наступного дня після настання події, з якою пов`язано його початок, тобто після фактичної або можливої обізнаності особи про порушення її прав і свобод.

У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 18 листопада 2020 року в справі № 466/948/19 (провадження № 61-16974св19) вказано, що «строки на подання скарги є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається у скарзі у вигляді клопотання. При вирішенні питання про поновлення строку на подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби суд має виходити з того, що у відповідному законодавстві не міститься перелік таких поважних причин, їх з`ясовують у кожному конкретному випадку залежно від обставин справи. Якщо скаргу подано з пропуском строку, встановленого законом, та відсутнє клопотання про його поновлення, така скарга суддею одноособово залишається без розгляду при її прийнятті та повертається заявникові. При цьому заявникові може бути роз`яснено право на повторне звернення до суду на загальних підставах. З`ясування обставин дотримання заявником процесуального строку на звернення до суду зі скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, наявності клопотання про його поновлення зазначеного строку та поважних причин для його поновлення має першочергове значення, оскільки правовим наслідком недотримання встановленого законом строку звернення із скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, відсутності клопотання про поновлення зазначеного строку та поважності причин для його поновлення, є залишення скарги без розгляду та повернення її заявникові».

Європейський суд з прав людини зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).

Право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (стаття 126 ЦПК України).

Судом встановлено, що на примусовому виконанні у старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Плахотнюк Н. Ю., перебувало виконавче провадження № 29407296 з примусового виконання виконавчого листа №2-33/10, виданого 06 серпня 2010 року Вінницьким районним судом Вінницької області про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 на користь АБ «Сведбанк», правонаступником якого є ТОВ «ФК «Вектор Плюс», 24711,36 доларів США, 1700 грн. витрат за сплату судового збору та 120 грн витрат на ІТЗ.

30 грудня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Плахотнюк Н.Ю., винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 1 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» разом із оригіналом виконавчого листа, яке надійшло на адресу стягувача 04 січня 2022 року (а.с. 118, 119).

Із скаргою ТОВ «ФК «Вектор Плюс» звернулося через засоби поштового зв`язку 18 січня 2022 року (а.с. 123).

Таким чином встановивши, що скарга подана із пропуском строку, встановленого пунктом «а» частини першої статті 449 ЦПК України та скаржником не додано клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення зі скаргою із зазначенням поважних причин, суд дійшов правильного висновку про залишення скарги без розгляду.

Доводи апеляційної скарги про те, що строк оскарження встановлений у робочих днях і з урахуванням всіх святкових днів, такий строк заявником не пропущений, є безпідставним, оскільки такі доводи ґрунтуються на неправильному тлумаченні заявником норм процесуального права і незгоді з ухвалою суду, та зводяться до власного тлумачення норм процесуального права.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 червня 2021 року у справі № 361/1335/20 (провадження № 61-15507св20) зазначено, що «судам необхідно враховувати, що в тому разі, коли законом встановлено спеціальний порядок обчислення строків звернення заявника зі скаргою до суду, їх перебіг має визначатися за цими нормами, а не за загальними правилами. Скарга (заява), пропущений строк на подання якої не поновлено залишається без розгляду.

Частиною п`ятою статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

В той же час згідно п.а ч.1 ст.449 ЦПК України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 920/149/18 (провадження № 12-297гс18) зроблено висновок про те, що стаття 74 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» є загальною нормою по відношенню до статей 339-341 ГПК України, адже застосовується до більш широкого кола відносин: 1) відносин, які виникають при оскарженні дій щодо виконання будь-якого виконавчого документа, а не тільки рішення суду; 2) відносин, які виникають при оскарженні дій державного виконавця не тільки до суду, але й до органів ДВС».

Оскільки особа звернулась до суду зі скаргою в строк, що перевищує 10 днів без клопотання про його поновлення, суд вірно застосував неорми ст.449 ЦПК і залишив її без розгляду.

Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Перевіряючи законність і обґрунтованість постановленої ухвали в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що ухвала є законною та обґрунтованою, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 381-384, 389 ЦПК України,

П о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» - залишити без задоволення.

Ухвалу Вінницького районного суду Вінницької області від 24 січня 2022 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Головуючий С.Г. Копаничук

Судді: С. К. Медвецький

В.В. Оніщук

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення16.03.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу103722168
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —2-33/2010

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Садгірський районний суд м. Чернівців

Байцар Л. В.

Постанова від 16.03.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 17.02.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 08.02.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 24.01.2022

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Шевчук Л. П.

Ухвала від 17.12.2018

Цивільне

Садгірський районний суд м. Чернівців

Асташев С. А.

Рішення від 25.01.2010

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Тетервак Н. А.

Ухвала від 15.12.2009

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Тетервак Н. А.

Ухвала від 11.01.2010

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Тетервак Н. А.

Рішення від 09.12.2010

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Тарасов Д. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні