Справа № 931/456/21
Провадження № 2/931/7/22
УХВАЛА
21.03.2022 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,
за участю: секретаря - Гупалик А.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Міністерства юстиції України про встановлення факту прийняття спадщини та внесення змін до свідоцтв про право на спадщину,
в с т а н о в и в :
04.08.2021 року позивач звернулась до Локачинського районного суду із вказаним позовом.
06.12.2021 року від позивача та її представника надійшло клопотання про зміну предмету позову та залучення до участі у справі співвідповідача Володимир-Волинську державну нотаріальну контору.
Клопотання мотивує тим, що в ході підготовчого проваження у справі виникла необхідність зміни предмета позову відповідно до практики Верховного Суду.
Крім цього, враховуючи, що на даний час колишній Локачинський район, на території якого діяла Локачинська державна нотаріальна контора, яка припинила свою діяльність, ввійшов в склад Володимир-Волинського району Волинської області, на території якого на даний час здійснює нотаріальну діяльність Володимир-Волинська державна нотаріальна контора, тому виникає необхідність в залученні її до розгляду справи як співвідповідача.
Просить розглянути позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Міністерства юстиції України про встановлення факту прийняття спадщини та внесення змін до свідоцтв про право власності на спадщину з врахуванням змін, наведених у даній заяві, виклавши прохальну частину (предмет позову) в наступній редакції:
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, а відтак - прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 у вигляді житлового будинку, загальною площею 84 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки, площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку за цією ж адресою, та земельної ділянки, площею 0,3639 га, для ведення особистого селянського господарства.
Внести зміни у Свідоцтво про право власності на спадщину за законом, серія і номер 887 від 13.10.2015 року на житловий будинок, загальною площею 84 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , зазначивши, що спадкоємцями вказаного в цьому свідоцтві майна належного спадкодавцю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її діти: ОСОБА_4 ( 1/2 частка) та ОСОБА_1 (1/2 частка).
Внести зміни у Свідоцтво про право власності на спадщину за законом, серія і номер 888 від 13.10.2015 року на земельну ділянку, площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, зазначивши, що спадкоємцями вказаного в цьому свідоцтві майна, належного спадкодавцю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її діти: ОСОБА_4 ( 1/2 частка) та ОСОБА_1 (1/2 частка).
Внести зміни у Свідоцтво про право власності на спадщину за законом, серія і номер 889 від 13.10.2015 року на земельну ділянку, площею 0,3639 га, для ведення особистого селянського господарства, зазначивши, що спадкоємцями вказаного в цьому свідоцтві майна належного спадкодавцю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її діти: ОСОБА_4 ( 1/2 частка) та ОСОБА_1 (1/2 частка).
Понесені судові витрати покласти на відповідача.
Залучити як співвідповідача у даній справі - Володимир-Волинську державну нотаріальну контору (44700, м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 35, код ЄДРПОУ 02776259).
Позивач та представник позивача 21.03.2022 року у судове засідання не з`явились, у надісланій суду заяві просили його проводити без їх участі. Подану заяву про зміну предмету позову та залучення до участі у справі як співвідповідача Володимир-Волинську державну нотаріальну контору підтримують в повному обсязі
Представник відповідача - Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явилась, судове засідання за її участю в режимі відеоконференції провести не виявилося можливим з технічних причин.
У поясненні, поданому суду 19.01.2022 року, зазначила, що 19.07.2020 набрала чинності Постанова Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-ІХ» (далі - Постанова).
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із Постановою, наказом Міністерства юстиції України «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства юстиції України (щодо врегулювання питання реєстрації приватної нотаріальної діяльності нотаріуса при зміні адміністративно-територіального поділу України)» від 31.05.2021 № 1911/5, який набрав чинності 05.06.2021, внесено зміни до Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності та заміщення приватного нотаріуса, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.03.2011 № 871/5, Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.03.2011 № 888/5 (далі - Положення), а також Порядку виготовлення та знищення печатки приватного нотаріуса, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 24.12.2012 № 1924/5.
Зазначеними змінами, серед іншого, передбачено, що у разі зміни адміністративно-територіального поділу України, в результаті якого розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса увійшло до іншого нотаріального округу, для реєстрації приватної нотаріальної діяльності у цьому нотаріальному окрузі нотаріус подає до відповідного територіального органу Міністерства юстиції заяву про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності, у якій зазначається назва утвореного нотаріального округу.
У такому випадку реєстрація приватної нотаріальної діяльності у нотаріальному окрузі, утвореному в результаті зміни адміністративно-територіального поділу України, здійснюється без припинення приватної нотаріальної діяльності нотаріуса в нотаріальному окрузі, що існував до зміни адміністративно-територіального поділу України, без формування нової реєстраційної справи, а також без проведення сертифікації приміщення, в якому розташоване робоче місце (контора) приватного нотаріуса, та перевірки його відповідності вимогам Закону та Положення.
Відповідно до статей 2-1 та 13-1 Закону України «Про нотаріат», з метою приведення у відповідність до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» назв нотаріальних округів, керуючись підпунктом 6 пункту 3 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, наказом Міністерства юстиції України від 07.06.2021 № 2040/5 «Про затвердження Переліку нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» (далі - Наказ), затверджено Перелік нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Перелік).
Наказ Міністерства юстиції України від 04.03.2016 № 638/5 «Про затвердження Переліку нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» скасовано.
Щодо предмету спору, то у відповідності до наказу Міністерства юстиції України від 07.06.2021 № 2040/5 «Про затвердження Переліку нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» у межах Володимир-Волинського району утворено Володимир-Волинський районних нотаріальний округ, в межах якого діє не тільки Володимир-Волинська державна нотаріальна контора Волинської області, але і Нововолинська державна нотаріальна контора Волинської області та Іваничівська державна нотаріальна контора Волинської області, а також приватні нотаріуси.
Наведене свідчить про безпідставність клопотання позивача щодо залучення в якості співвідповідача саме Володимир-Волинської державної нотаріальної контори.
Крім того, позивач, маючи рішення суду про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини має альтернативний вибір щодо звернення до нотаріусів (перелік в межах Володимир-Волинського району наведено вище) або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування відповідно до ст. 1300 Цивільного кодексу України, що вказує на безпідставність позову в цілому, поданого до Міністерства юстиції України.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що стверджується телефонограмою. У заяві, поданій до суду 12.01.2022 року, просив розгляд даної справи проводити без його участі за наявними матеріалами справи, позовні вимоги не визнає.
Враховуючи вимоги ч.1 ст.198, ч.1 ст.223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд дійшов висновку про можливість вирішення заяви позивача та її представника про зміну предмету позову та залучення до участі у справі співвідповідача без участі сторін.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву позивача та її представника, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого судового засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Оскільки вказана цивільна справа розглядається в порядку загального позовного провадження, заява про зміну предмета позову подана на стадії підготовчого провадження, суд приходить до висновку про те, що позивачем подано заяву про зміну предмета позову у встановлені законодавством строки.
Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, що складається з вимоги процесуального характеру та вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право). А предмет позову - це матеріальний зміст цієї вимоги.
Таким чином, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняте судове рішення. Цей матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Зміна предмета позову відбудеться тоді, коли в рамках конкретного позовної вимоги позивач замість одного способу захисту прав (який був заявлений раніше, при подачі позову) захоче скористатися іншим способом захисту, обґрунтовуючи свої позовні вимоги (предмет позову) тими самими обставинами, якими він обґрунтовував первісні вимоги.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне прийняти заяву представника позивача про зміну предмета позову.
Згідно з ч.1 ст. 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до ч.4 ст. 51 ЦПК України про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
Відповідно до частини п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
19.07.2020 набрала чинності Постанова Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-ІХ.
Зазначеними змінами, серед іншого, передбачено, що у разі зміни адміністративно-територіального поділу України, в результаті якого розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса увійшло до іншого нотаріального округу, для реєстрації приватної нотаріальної діяльності у цьому нотаріальному окрузі нотаріус подає до відповідного територіального органу Міністерства юстиції заяву про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності, у якій зазначається назва утвореного нотаріального округу.
Локачинська районна державна нотаріальна контора була ліквідована, через ліквідацію Локачинського району та створення Володимир-Волинського району.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 07.06.2021 № 2040/5 «Про затвердження Переліку нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» у межах Володимир-Волинського району утворено Володимир-Волинський районний нотаріальний округ, в межах якого діє не тільки Володимир-Волинська державна нотаріальна контора Волинської області, але і Нововолинська державна нотаріальна контора Волинської області, Іваничівська державна нотаріальна контора Волинської області, а також приватні нотаріуси.
Разом з тим, позивачем при зміні предмета позову та залученні співвідповідача було обрано в якості такого Володимир-Волинську державну нотаріальну контору Волинської області, що є його правом відповідно до ст.ст. 13, 51 ЦПК України.
Відповідно до ст. 50 ЦПК України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно.
Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо:
1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів;
2) права та обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави;
3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.
Зважаючи на викладені обставини, суд вважає за доцільне заяву позивача задовольнити та залучити Володимир-Волинську державну нотаріальну контору Волинської області як співвідповідача у даній справі.
Пунктом 2 ч. 2 ст.198 ЦПК України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Враховуючи вищевикладене, та з врахуванням того, що судом прийнято заяву позивача про зміну предмета позову, а також залучено до участі у справі співвідповідача, суд дійшов висновку, що підготовче провадження необхідно відкласти, надавши строк відповідачам для подання відзиву на позовні вимоги зі зміненим предметом позову.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 13, 49, 50, 51, 198, 223, 247, 260 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Прийняти заяву ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_5 про зміну предмета позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Міністерства юстиції України про встановлення факту прийняття спадщини та внесення змін до свідоцтв про право на спадщину.
В подальшому розглядати справу з урахуванням зміненого предмету позову у порядку загального позовного провадження.
Залучити до участі у справі співвідповідача - Володимир-Волинську державну нотаріальну контору Волинської області (44700, м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 35, код ЄДРПОУ 02776259).
Відкласти підготовче судове засідання у справі на 11:00 27 квітня 2022 року.
Зобов`язати позивача надіслати копії позовної заяви зі зміненим предметом позову та доданими до неї документами відповідачам та встановити їм строк п`ятнадцять днів з дня отримання позову з додатками, протягом якого вони мають право подати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду відповідачі зобов`язані надіслати іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів. Роз`яснити відповідачам, що в разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу строк три дні з дня отримання копії відзиву, протягом якого він має право подати суду відповідь на відзив, передбачену ст. 179 ЦПК України, до якої застосовуються правила, встановлені частинами 3-5 ст. 178 ЦПК України. Одночасно з поданням відповіді на відзив позивач зобов`язаний надіслати її копію іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам строк три дні з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого вони мають право подати суду заперечення, передбачене ст. 180 ЦПК України, до якого застосовуються правила, встановлені частинами 3-5 ст. 178 ЦПК України. Копію заперечення одночасно з поданням його до суду відповідач повинен надіслати іншим учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на сторінці офіційного веб-порталу судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lk.vl.court.gov.ua.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Локачинського районного суду Т.О. Кідиба
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103741648 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Кідиба Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні