Справа № 203/3759/21
1-кс/0203/783/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2022 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, заявлене у рамках кримінального провадження №62021170010000059, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Кіровського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого, погоджене прокурором, про надання тимчасового доступу до документів, з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Розглядаючи клопотання у відповідності до ч.2 ст.163 КПК України без виклику особи, у володінні якої знаходяться інформація, перевіривши викладені в клопотанні доводи, додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей та документів зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Згідно до ч.ч.5,6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Під час розгляду клопотання встановлено та вбачається з долучених до нього матеріалів, що ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021170010000059 від 09.04.2021 року, відомості про яке внесено до ЄРДР з правовою кваліфікацією за ч.2 ст.364, ч.5 ст.191, ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.1 ст.328, ч.2 ст.387, ч.3 ст.368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5
03.08.2021 року здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження доручено слідчим Третього слідчого відділу (з дислокацією у м.Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві.
У подальшому постановою керівника органу досудового розслідування здійснення досудового розслідування доручено групі слідчих у складі слідчих Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Полтаві) та Третього слідчого відділу (з дислокацією у м.Дніпрі), ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві.
Під час досудового розслідування встановлено, що в рамках розслідування кримінального провадження №12021170000000034 слідчий ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, вилученого під час проведення обшуків в рамках вказаного кримінального провадження, а саме: зерно кукурудзи врожаю 2020 року вагою 1693 т. 140 кг, виявлене та вилучене за адресою: АДРЕСА_1 , а також зерно кукурудзи вагою 9800 тон, виявлене та вилучене за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою слідчого судді Октябрьського районного суду м. Полтави від 02.02.2021 у справі №554/618/21, провадження 1-кс/554/2324/2021 накладено арешт на зазначене вище майно. Також встановлено, що Ухвалою слідчого судді Октябрьського районного суду м. Полтави у справі №554/618/21, провадження №1-кс/554/3595/2021 за клопотанням представника СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_4 арештоване на підставі ухвали слідчого судді майно, а саме: 6856 тон 560 кг. зерна кукурудзи передано на відповідальне зберігання представнику потерпілого СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та місцем зберігання вказаного майна визначено товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») за договором №9 від 11.02.2021.
У подальшому ухвалою слідчого судді Октябрьського районного суду м. Полтави у справі №554/618/21 провадження №1-кс/554/5389/2021 арешт зазначеного вище майна скасовано.
Однак, Ухвала слідчого судді про скасування арешту майна виконана не була, не зважаючи на її отримання особисто слідчим, а також листа представника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з вимогою виконати рішення суду та повернути вилучене майно.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що під час надання правової допомоги ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », адвокатами отримано відомості щодо продажу арештованого майна зерна кукурудзи, котре повинно зберігатися в приміщеннях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
У подальшому, під час здійснення досудового розслідування встановлено, що вказане зерно кукурудзи, яке було передане на відповідальне зберігання представнику потерпілого СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_4 , 09.03.2021 року було відчужене від СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_6 , яка слідуючи вказівкам ОСОБА_4 та будучі головним бухгалтером СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », виготовила два офіційні документи, а саме: заяви на ім`я директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 на переоформлення зерна кукурудзи, власником якого начебто було СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », одну із яких на переоформлення зерна кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року вагою 3423 тони 504 кг на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), власником якого є ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (90%) та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ), а бенефіціарами ОСОБА_8 та ОСОБА_5 ; а іншу на переоформлення зерна кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року вагою 3423 тони на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), власниками якого є ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (94,55%), фізична особа ОСОБА_9 (5%), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 , а бенефіціарами ОСОБА_8 та ОСОБА_5 ; підписала вказана заяви на підставі довіреностей за №09-03-21 та №10-03-21, надала ці завідомо неправдиві документи до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для здійснення відповідних господарських операцій та у подальшому засобами залізничного та водного транспорту експортоване з території України до країн нерезидентів.
Вказані дії були організовані ОСОБА_5 та ОСОБА_8 .
При цьому встановлено, що всупереч вимогам Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 року №1104, органом досудового розслідування ІНФОРМАЦІЯ_2 вилучені речові докази на облік поставлені не були, щоквартальна перевірка стану зберігання речових доказів належним чином проведена не була.
Крім цього, в порушення вимог ч.2 ст.100 КПК України, не зважаючи на клопотання сторони кримінального провадження, речові докази оглянуті, сфотографовані та докладно описані в протоколі огляду не були, внаслідок чого не було встановлено факту відчуження речових доказів та не вжито заходів, спрямованих на запобігання відчуження вказаного майна.
Також, в порушення вимог ч.6 ст.100 КПК України, вказані речові докази, вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за рішенням суду не були передані Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості. В порушення імперативної норми ст.100 КПК України ані слідчий, ані прокурор у кримінальному провадженні до слідчого судді з відповідним клопотанням під час здійснення досудового розслідування не зверталися. Крім цього, під час розгляду клопотання про передачу спірного майна, яке вилучено у приміщеннях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на відповідальне зберігання представнику СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у судовому засіданні слідчий або прокурор не заявляли про необхідність дотримання вимог законодавства та передачу вилученого майна до АРМА.
Таким чином, органом досудового розслідування встановлюється факт умисного зловживання службовими особами, що здійснювали досудове розслідування та процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, які, діючи в інтересах третьої особи - СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за попередньою змовою з цивільними особами, умисно не вжили заходів щодо забезпечення речових доказів у кримінальному провадженні, внаслідок чого було відчужене вилучене під час проведення обшуку в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » майно зерно кукурудзи, вартість якого за попередніми розрахунками (виходячи з середньої ринкової закупівельної ціни 7350 грн/т) становить 50395716 грн.
Посилаючись на вказані обставини та зазначаючи, що документи, до яких необхідно отримати доступ, мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки можуть встановити осіб, причетних до злочинної діяльності, встановити інші обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, слідчий просив задовольнити клопотання.
Таким чином, приймаючи до уваги, що матеріали кримінального провадження свідчать про вчинення кримінального правопорушення, а зазначені в клопотанні слідчого документи мають значення доказу, оскільки можуть містити та/або підтверджувати відомості щодо причетності певних осіб до скоєння кримінальних правопорушень; містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, можуть бути використані під час проведення експертиз, є підстави для задоволення клопотання і надання дозволу на отримання доступу до документів.
Керуючись ст. ст. 94, 110, 131, 132, 159, 160, 369-372 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, заявлене у рамках кримінального провадження №62021170010000059, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191 КК України задовольнити.
Надати дозвіл старшим слідчим першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Полтаві) ТУ ДБР у м. Полтаві ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та слідчим вказаного відділу ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій та оригіналів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_3 , а саме:
-всіх документів, на підставі яких зерно кукурудзи, що завозилось у лютому 2021 на ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 » на виконання договору складського зберігання № 9 від 11.02.2021, який укладеного між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зараховувалося в квоту ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_10 » (навіть якщо таке зарахування у подальшому було скасоване) в оригіналах;
-документів, що підтверджують зарахування зерна кукурудзи, що завозилось у лютому 2021 на ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 » на виконання договору складського зберігання №9 від 11.02.2021 в квоту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (в належним чином завірених копіях);
-документів, що підтверджують скасування (в належним чином завірених копіях) та на підставі яких відбулося скасування зарахування зерна кукурудзи, що завозилось у лютому 2021 на ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 » на виконання договору складського зберігання № 9 від 11.02.2021 в квоту ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_10 » (в оригіналах);
-довіреностей, якими було уповноважено ОСОБА_6 на переоформлення у березні 2021 року зерна кукурудзи, що зберігалося на ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 » на квоті СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в т.ч. довіреність №09.03-21 від 09.03.2021 та довіреність № 010.03-21 від 09.03.2021 (в оригіналах);
-документів, що підтверджували повноваження представника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_9 та представника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ОСОБА_17 (чи інших представників вказаних підприємств) на здійснення 09.03.2021 переоформлення зерна кукурудзи від імені зазначених вище підприємств (в оригіналах);
-документів, на підставі яких здійснено переоформлення зерна кукурудзи з ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (в т.ч. договорів купівлі-продажу зерна кукурудзи) (в оригіналах);
-договорів складського зберігання, що були укладені в березні 2021 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (в належним чином завірених копіях)із зазначенням інформації щодо власника рахунку, копій документів, що оформлювались банківською установою при відкритті рахунку, інформації щодо руху коштів по вказаним рахункам за період часу з 01.01.2019 по дату винесення ухвали, а також осіб, які здійснювали зняття коштів із вказаних карткових рахунків.
Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала є остаточною й оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2022 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 103759761 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Казак С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні