Справа № 296/11285/19
2-о/296/5/20
УХВАЛА
Іменем України
"28" березня 2022 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Адамовича О.Й.,
присяжних Безсмертної О.В. та Огородніка В.А.,
за участю секретаря судового засідання Світко Т.І.,
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Житомирської міської ради, як орган опіки та піклування про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , в якому просить суд продовжити строк дії рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 24.04.2020р. у справі № 296/11285/19 строком на два роки.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначила, що рішенням Корольовського районного суду м.Житомира від 24.04.2020 у справі №296/11285/19 задоволено заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Житомирської міської ради, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна, визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною, встановлено опіку та призначено опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її доньку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У клопотанні вказано, що мати заявника ОСОБА_2 продовжує хворіти на стійкий хронічний психічний розлад та є особою з інвалідністю першої групи, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує нагляду, сторонньої допомоги та контролю. З часу прийняття судового рішення, стан здоров`я ОСОБА_2 не покращився. Заявник продовжує виконувати обов`язки опікуна по догляду за матір`ю, її лікуванню, забезпеченню особистих інтересів та потреб недієздатної матері. Дані заявника щодо можливості здійснювати опіку над ОСОБА_2 також не змінилися.
Ухвалою від 23.02.2022 року прийнято до розгляду клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Житомирської міської ради, як орган опіки та піклування про продовження рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною.
Ухвалою суду від 17.03.2022 призначено по справі №296/11285/19 за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
22.03.2022 року до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №71-2022 від 18.03.2022 року відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 23.03.2022 року провадження у справі поновлено.
Заявник в судовому засіданні клопотання підтримала та просила задовольнити. Вказала, що мати продовжує хворіти на стійкий хронічний психічний розлад.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся. В поданій до суду письмовій заяві просив розгляд справи проводити без його участі. У вказаній заяві представник зазначав, що з питання продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи ОСОБА_2 недієздатною та встановлення опіки заінтересована особа не заперечує.
Суд, заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За правилами ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 1 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги (ч.3 ст.296 ЦПК України).
Відповідно до ч.1, 2 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
За правилами ч. 1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до норм ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Статтею 58 ЦК України визначено коло осіб над якими встановлюється опіка, зокрема у ній зазначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Як передбачено ч. 5 статті 63 Цивільного кодексу України фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів або піклувальників.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (ч. 6 ст. 300 ЦПК України). :
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 24.04.2020 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 визнано недієздатною, встановлено опіку та призначено опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її доньку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначено судом у 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили, роз`яснено ОСОБА_1 , що у відповідності до ч.7 ст.300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 1 ст.300 ЦПК України.
Частинами 7, 8 ст. 300 ЦПК України визначено, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ "Наталія Михайленко проти України" (2013), "Станєв проти Болгарії" (2012), "Штукатуров шроти Росії" (2008), адже ч. 6ст. 300 ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки).
Згідно з Висновком судово-психіатричного експерта №71-2022 від 18.03.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 продовжує хворіти на стійкий хронічний психічний розлад, а саме на виражену деменцію внаслідок змішаного органічного ураження головного мозку (судинного, посттравматичного) з порушенням психіки у вигляді галюцинаційно-маячного синдрому в анамнезі. Даний діагноз відповідає шифру F 01.8 МКХ-10. Ступінь наявних у ОСОБА_2 розладів психіки настільки виражена, що продовжує позбавляти її здатності в даний час усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ОСОБА_2 в силу своєї хвороби не здатна з`являтися в судові засідання та особисто давати пояснення по суді справи (а.с.109-111).
З огляду на те, що стан ОСОБА_2 не змінився, через свою хворобу остання не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що підтверджується висновком судово-психіатричного експерта №71-2022 від 18.03.2022, суд дійшов переконання про необхідність продовження строку дії рішення про визнання її недієздатною та, як наслідок, враховуючи, що заінтересована особа не заперечує проти продовження повноважень ОСОБА_1 як опікуна ОСОБА_2 , те, що застережень, передбачених ст.64 ЦК України, у ОСОБА_1 щодо опікунства недієздатної фізичної особи, немає, то повноваження ОСОБА_1 щодо опіки над недієздатною ОСОБА_2 також продовжуються.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для продовження дії вищезазначеного рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 24.04.2020 у справі №296/11285/19 про визнання недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, встановлення опіки та призначення опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ще на два роки.
Судові витрати по справі відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. ст. 2-5, 10, 11, 81, 264, 265, 273, 293-294, 300-354 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 24.04.2020 у справі №296/11285/19 про визнання недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, встановлення опіки та призначення опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на два роки.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.ч.7,8 ст.300 ЦПК України в подальшому клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення двохрічного строку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Виконавчий комітет Житомирської міської ради, як орган опіки та піклування, адреса: м. Житомир, майдан імені С.П.Корольова, 4/2, ЄДРПОУ 04053625.
Суддя О.Й.Адамович
Присяжні О.В.Безсмертна
В.А.Огороднік
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103769345 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Адамович О. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні