ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2022 р. Справа №921/402/21
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого суддіСкрипчук О.С.
суддівМарка Р.І.
Матущака О.І.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані» № 23/11/21 від 23.11.2021 (вх. № 01-05/3953/21 від 25.11.2021)
на рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.10.2021 (повний текст рішення складено 05.11.2021, м. Тернопіль, суддя Ю.О. Чопко)
у справі № 921/402/21
за позовом: Комунального підприємства «Тернопільводоканал», м. Тернопіль
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані», м. Київ
про стягнення заборгованості в сумі 71 925,71 грн,
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані» про стягнення 71 925,71 грн. заборгованості (за період грудень 2017 по травень 2021).
Підставою для звернення із вказаною вимогою до відповідача, позивач вказує на неналежне виконання умов договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 5257 від 28.05.2015.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.10.2021 позов Комунального підприємства «Тернопільводоканал» задоволено. Суд виніс рішення, яким стягнув з ТзОВ «Фуд Трейдинг Компані» на користь Комунального підприємства «Тернопільводоканал» 71 925,71 грн. заборгованості.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що матеріалами справи підтверджено, що позивач виконав належним чином умови договору щодо надання відповідачу послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, однак, останній не розрахувався за отримані послуги.
Не погоджуючись з даним рішенням суду Товариство з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані» подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.10.2021 скасувати.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. А саме, скаржник стверджує, що висновок суду про порушення відповідачем вимог п. 3.5 договору, є необґрунтований. Адже, відповідно до п. 3.5 договору споживач, що передує новому власнику об`єкта, якому надаються послуги за цим договором, повинен завчасно (не пізніше як за один місяць до дня передачі) письмово попередити про це виробника. Виконати умови зазначеного пункту договору відповідач не мав змоги, оскільки 05.10.2017 об`єкт по вул. Поліська, 14 в м.Тернополі був захоплений ПП «Афіша», без відома Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані».
Також апелянт в апеляційній скарзі посилається на ч. 6 ст. 762 ЦК України, відповідно до якої, наймач звільняється від сплати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Апелянтом подано до апеляційної скарги новий доказ лист КП «Тернопільводоканал» № 870/18 від 20.04.2018. Згідно чч.1,3 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Апелянтом не зазначено причин неможливості подання такого доказу до суду першої інстанції. Враховуючи те, що новий доказ доданий до матеріалів апеляційної скарги, як додаток та поданий через канцелярію суду, суд апеляційної інстанції долучає такий доказ до справи, однак, не приймає вказаний документ в якості доказів по справі на підставі вимог ст.269 ГПК України.
Позивачем не подано відзиву на апеляційну скаргу.
Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2015 між Комунальним підприємством «Тернопільводоканал» (Виробник) та ТзОВ «Фуд Трейдінг Компані» (Споживач) укладено договір про надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення №5257. Згідно умов договору Виробник зобов`язався здійснювати забезпечення Споживача питною водою до межі розмежування (п.3.1. договору), згідно із затвердженим уповноваженим органом добовим графіком подачі води, а також забезпечення відведення стічних вод з межі розмежування, а Споживач зобов`язався, зокрема, своєчасно і повністю сплачувати послуги надані з водопостачання та водовідведення (п.п. 1.1., 1.2. договору).
Виробник зобов`язався здійснювати водопостачання та водовідведення на об`єкти, які знаходяться по вул. Подільська,14 у м. Тернополі.
В п. 2.1 договору сторони передбачили, що облік кількості використаної води та приймання стоків проводиться за показниками засобу вимірювальної техніки, занесеного до Державного реєстру, з проведеною державною метрологічною атестацією, опломбованого Водоканалом, який повинен встановлюватись на межі балансової належності мереже Виробника та Споживача, а у разі його відсутності згідно з порядком, передбаченим Правилами.
Рахунки за надані Виробником послуги щомісячно складаються на підставі затверджених у встановленому порядку тарифів та отримуються Споживачем в абонентному відділі КП «Тернопільводоканал» до 10 числа кожного місяця, наступного за тим, в якому надавались послуги. В будь-якому випадку вважається, що Споживач одержав рахунок за спожиті послуги водопостачання і водовідведення до 10 числа, наступного за розрахунковми. Окрім цього рахунки можуть вручатись представником Виробника, пересилатись поштою, або через мережу Інтернет (п.2.7. договору).
Споживач сплачує Виробнику також 20% від загальної кількості стічних вод, що потрапляє у каналізаційні колодязі та зливоприймачі у період дощів та сніготанення при роздільній і 100% при загальносплавній системі каналізації за тарифом за послуги з водовідведення, затверджених уповноваженим органом. У разі виявлення розбитих кришок люків колодязів, провалів ґрунту біля люків колодязів на території споживача, останнім сплачує на користь виробника 100% загальної кількості стічних вод, що потрапляють у каналізаційні колодязі та зливоприймачі у період дощів та сніготанення. Загальна кількість таких стічних вод визначається розрахунковим методом відповідно до території споживача за нормами ДСТУ3013-95 "Правил контролю за відведенням дощових і снігових вод з території міст і промислових підприємств", даними гідрометеослужби та інформацією Споживача. (п.2.15. договору).
У Додатку № 2 «Розрахунок водовідведення дощових і снігових вод по ТзОВ «Фуд Трейдінг Компані» Споживач надав Виробнику інформацію про площі: покрівель будинків і споруд в розмірі 41200 м.кв.; гравійного покриття в розмір 802,0 м.кв.; ґрунтового покриття в розмірі 1850 м.кв.
Тарифи для Споживача на момент укладення договору становлять: водопостачання - 3.168 грн/м.куб(з ПДВ), водовідведення 4,356 грн/м.куб (з ПДВ) (п.2.8. договору).
При зміні тарифів на водопостачання та водовідведення додаткового погодження на це Споживача чи внесення змін до даного договору не потребується. Повідомлення про зміну тарифів на водопостачання та водовідведення здійснюється через засоби масової інформації або через виставлені Споживачу рахунки про сплату послуг (пункт 2.9 договору).
Позивач зазначає, що тариф у період виникнення заборгованості за надані послуги з водовідведення за 1 м.куб становив: з грудня 2017 року по жовтень 2018 року - 5,82 грн. (без ПДВ); з листопада 2018 року по грудень 2018 року - 6,92 грн. (без ПДВ); з січня 2019 року по червень 2019 року - 7,51 грн. (без ПДВ). з липня 2019 року по вересень 2019 року - 8,49 грн. (без ПДВ). з жовтня 2019 року по лютий 2020 року - 9,46 грн. (без ПДВ). з березня 2020 року по січень 2021 року - 12,04 грн. (без ПДВ). з лютого 2021 року по квітень 2021 року -13,44 грн. (без ПДВ).
Пунктом 5.1. договору сторони визначили, що останній набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє протягом одного року, а в частині своєчасно невиконаних зобов`язань до моменту їх повного виконання.
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо упродовж одного місяця до закінчення терміну його дії жодна із сторін не направить іншій стороні письмової заяви про припинення дії договору (п.5.2. договору).
Позивач стверджує, що відповідач заборгував 71 925,71 грн. за отримані послуги в період з грудня 2017 по травень 2021, згідно договору про надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення №5257.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ст.627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст.903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.
Апелянт зазначає, що оскільки у спірний період не користувався приміщеннями по вул. Поліська, 14 в м.Тернополі, відтак, не має обов`язку оплачувати послуги з центрального водопостачання та водовідведення, згідно договору.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки регулюються спеціальним Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцем комунальної послуги є суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору
Згідно з пунктами 5,6 частини 2 статті 6 Закону "Про житлово-комунальні послуги" виконавцем комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є суб`єкт господарювання, що проводить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.2.1 статуту КП «Тернопільводоканал», затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 30 червня 2009 року №5/26/19, підприємство створене з метою забезпечення фізичних та юридичних осіб, розташованих на території м. Тернополя та навколишніх сіл, послугами централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, а також з метою забезпечення належного функціонування та технічного стану об`єктів водопроводу та каналізації та водопровідно-каналізаційних мереж, які перебувають на балансі Підприємства.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів так і зобов`язання оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров`я людини питною водою.
В ст.1 цього Закону «Про питну воду та питне водопостачання» визначено, що централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов`язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об`єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.
Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
Статтею 22 вказаного Закону передбачено, що споживачі питної води зобов`язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Необґрунтованими є твердження апелянта про те, що позов у даній справі не підлягає задоволенню, оскільки він не мав змоги виконати умови п. 3.5. договору, відповідно до якого споживач, що передає новому власнику об`єкта, якому надаються послуги за цим договором, повинен завчасно (не пізніше як за один місяць до дня передачі) письмово попередити про це Виробника, повністю провести розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення і, крім того, в семиденний термін після фактичної передачі об`єкта направити Виробнику завірені копії документів, що підтверджують зміну власника (володільця, балансоутримувача). Адже, у договорі сторони перебачили, що договір зберігає чинність до моменту набрання чинності договору з надання послуг з водопостачання та водовідведення з новим власником (володільцем, балансоутримувачем).
Враховуючи те, що станом даний час договір про надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення № 5257 від 28.05.2015 є чинним, відповідач зобов`язаний виконувати умови договору та оплачувати послуги з центрального водопостачання та водовідведення.
Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем послуг з центрального водопостачання та водовідведення, згідно договору № 5257 від 28.05.2015 (за період грудень 2017 травень 2021).
В п. 2.8. договору сторони погодили, що тарифи для споживача на момент укладення договору становлять: водопостачання - 3.168 грн/м.куб(з ПДВ), водовідведення 4,356 грн/м.куб (з ПДВ) (п.2.8. договору).
При зміні тарифів на водопостачання та водовідведення додаткового погодження на це Споживача чи внесення змін до даного договору не потребується. Повідомлення про зміну тарифів на водопостачання та водовідведення здійснюється через засоби масової інформації або через виставлені Споживачу рахунки про сплату послуг (пункт 2.9 договору).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановлює тарифи на комунальні послуги суб`єктам природних монополій та суб`єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.03.2017 № 310 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф: на централізоване водопостачання 4,30 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 2,55 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 5,82 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.10.2018 № 1168 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф: на централізоване водопостачання - 4,96 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 3,12 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 6,92 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.12.2018 № 2004 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф: на послугу з централізованого постачання холодної води 5,90 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); тариф на послугу з централізованого водовідведення 7,78 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.05.2019 № 804 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф на централізоване водопостачання - 6,67 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 3,82 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 8,49 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.09.2019 № 1968 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф на централізоване водопостачання - 7,21 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 4,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 9,46 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Згідно постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.2020 № 283 встановлено для КП «Тернопільводоканал» тариф на централізоване водопостачання - 10,74 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); на централізоване водовідведення - 12,04 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Суд апеляційної інстанції здійснив перевірку розрахунку позовних вимог та встановив, що суд першої інстанції правомірно стягнув з відповідача на користь позивача 71 925,71 грн. заборгованості по договору № 5257 від 28.05.2015 (за період грудень 2017 травень 2021).
Посилання апелянта на те, що у нього відсутній обов`язок сплачувати орендну плату, судом оцінюються критично. Адже, у даній справі предмет позову є стягнення заборгованості згідно договору № 5257 від 28.05.2015 про надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення, а не згідно договору оренди.
Таким чином, рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.10.2021 у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, наведених в оскаржуваному рішенні суду.
Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції слід покласти на апелянта в порядку ст.129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд,
П О С Т А Н О В И В :
1.Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуд трейдінг компані» № 23/11/21 від 23.11.2021 (вх. № 01-05/3953/21 від 25.11.2021) залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Тернопільської області від 27.10.2021 у справі № 921/402/21 залишити без змін.
3.Судовий збір сплачений за апеляційну скаргу покласти на апелянта.
4.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Строки та порядок оскарження постанов апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.
Головуючий суддя О.С. Скрипчук
СуддяО.І. Матущак
Суддя Р.І Марко
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2022 |
Оприлюднено | 21.06.2022 |
Номер документу | 103797994 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні