ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
29 березня 2022 року Справа № 903/985/20 Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання - Коваль Олександр Миколайович
за відсутності ліквідатора та представників кредитора
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області клопотання про затвердження звіту арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого та про стягнення грошової винагороди арбітражного керуючого по справі №903/985/20 за заявою Головного управління ДПС у Волинській області до Приватного підприємства "Олі-Авто" про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
30.12.2020 Головне управління ДПС у Волинській області подало до суду заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Олі-Авто".
Ухвалою від 09.02.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство боржника - Приватного підприємства "Олі-Авто".
Постановою господарського суду від 08.06.2021 процедуру розпорядження майном у справі про банкрутство Приватного підприємства "Олі-Авто" та повноваження арбітражного керуючого (розпорядника майна) Рабана Микиту Тарасовича припинено. Приватне підприємство "Олі-Авто" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру Приватного підприємства "Олі-Авто" строком на 12 місяців.
У відповідності до положень Кодексу України з процедур банкрутства на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури ПП "Олі-Авто".
09.02.2022 ліквідатор ПП "Олі-Авто" звернувся до господарського суду із клопотаннями, в якому просить суд:
1. Затвердити звіт ліквідатора ПП "Олі-Авто";
2. Ліквідувати ПП "Олі-Авто";
3. Провадження у справі про банкрутство ПП "Олі-Авто" закрити;
4. Затвердити Звіт ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, та стягнути з кредитора ГУ ДПС ум Волинській області на рахунок Рабана М.Т. грошову винагороду в розмірі 171950,00 грн.
Ухвалою від 14.02.2022 клопотання ліквідатора Рабана Микити Тарасовича про затвердження ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора, про закриття провадження у справі про банкрутство ПП "Олі-Авто", про затвердження звіту ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди ліквідатору призначено до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою від 01.03.2022 відкладено розгляд клопотання ліквідатора Рабана Микити Тарасовича про затвердження ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора, про закриття провадження у справі про банкрутство ПП "Олі-Авто", про затвердження звіту ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди ліквідатору.
29.03.2022 ліквідатор подав заяву про розгляд справи без його участі.
У визначений судом день та час кредитор свого представника в засідання суду не направив. Не з`явився в судове засідання також і ліквідатор.
За результатами розгляду клопотань арбітражного керуючого Рабана М.Т. судом встановлено наступне.
Відповідно ч.1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право, зокрема, отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород.
Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень.
Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.
У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.
Додаткова грошова винагорода арбітражного керуючого визначається в розмірі:
5 відсотків вартості стягнутого на користь боржника майна, яке на день відкриття провадження у справі перебувало у третіх осіб;
3 відсотки суми погашених вимог кредиторів.
Додаткова винагорода не сплачується арбітражному керуючому у разі, якщо вимоги забезпеченого кредитора погашаються у зв`язку з продажем такому кредитору майна, що забезпечує його вимоги.
Право вимоги додаткової грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого з дня фактичного надходження до боржника стягнутого на його користь майна, яке на день відкриття провадження у справі перебувало у третіх осіб, або з дня фактичного надходження коштів на рахунок боржника, які спрямовуються на погашення вимог кредиторів.
Витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Кодексом, крім витрат на страхування його професійної відповідальності за заподіяння шкоди, а також витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Порядок формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд за заявою кредитора має право зменшити розмір грошової винагороди арбітражного керуючого, у разі, якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітету кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.
Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, реструктуризації заборгованості, погашення боргів подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
Засіданням комітету кредиторів ПП "Олі-Авто" від 31.01.2022 (протокол, т.2, а.с.168), погоджено звіт ліквідатора Рабана М.Т. про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат у ліквідаційній процедурі за період з червня 2021 по серпень 2021в сумі 49800,00 грн. основної грошової винагороди.
Поданими розрахунком який узгоджується судом арбітражний керуючий підтвердив правильність нарахування грошової винагороди відповідно до ставок мінімальної заробітної плати у відповідні періоди.
Суд вважає необхідним зазначити, що оплата послуг арбітражного керуючого, пов`язаних з виконанням ним своїх повноважень, є обов`язковою та є платою за працю арбітражного керуючого.
Відповідно до ч. 3, ч. 4, ч. 7 ст. 43 Конституції України використання примусової праці забороняється; кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікованої Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997) ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов`язкову працю.
При цьому, відмова від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці, що забороняється та прирівнюється до рабства в контексті ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та інших міжнародних актів (зокрема, Конвенції 1926 року про заборону рабства, Конвенції Міжнародної організації праці про примусову чи обов`язкову працю 1930 року ратифіковану Україною 10.08.1956 року, Конвенції Міжнародної організації праці №105 про скасування примусової праці 1957 року ратифіковану Україною 05.10.2000 року), резолюції Економічної і Соціальної Ради ООН (ЕКОСОС) 1996 року тощо) та суперечить ст. 43 Конституції України.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 08.06.2021 затверджено звіт розпорядника майна про нарахування і виплату грошової винагороди на загальну суму 71657,00 грн., з яких 42507,00 грн. перераховано на рахунок арбітражного керуючого за рахунок авансованої суми з депозиту суду (т.1, а.с. 188-189). Залишок неоплаченої суми за виконання повноважень розпорядника майна становить 29150,00 грн.
На засіданні комітету кредиторів було визначено розмір грошової винагороди на рівні 49800,00 грн. виключно за червень-серпень 2021року, мотивуючи дане рішення відсутністю у проміжних звітах ліквідатора з вересня 2021 року інформації про вчинені ним заходи.
Водночас, в звіті ліквідатора від 31.01.2022 відображено інформацію про вчинені ним заходи протягом вересня 2021 - січня 2022 з підтверджуючими документами.
Вказаний звіт ліквідатора було затверджено комітетом кредиторів, прийнято рішення ліквідувати ПП "ОЛІ-АВТО".
Оплата послуг ліквідатора (розпорядника майна) може бути покладена на всіх виявлених кредиторів у справі про банкрутство, у зв`язку з чим клопотання про стягнення грошової винагороди з кредиторів пропорційно визнаних кредиторських вимог є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду №17/05/5026/275/2012 від 06.06.2018.
Суд вважає, що клопотання арбітражного керуючого про затвердження звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражному керуючому в якості оплати праці арбітражного керуючого за виконання ним обов`язків ліквідатора майна у справі є законним та обґрунтованим та підлягає затвердженню на суму 142800,00 грн. за період з 08.06.2021 по 31.01.2022.
Також, господарський суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання ліквідатора про стягнення з ініціюючого кредитора - Головного управління Державної податкової служби у Волинській області суми основної грошової винагороди в розмірі 171950,00 грн. в якості оплати праці арбітражного керуючого за виконання ним обов`язків розпорядника в розмірі 29150,00 грн. та ліквідатора за період з 08.06.2021 по 31.01.2022 включно в розмірі 142800,00 грн.
Згідно з частиною першою статті 30 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду.
Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі (абзац 6 частини другої статті 30 Кодексу України з процедур банкрутства).
Згідно з абзацом 7 частини другої статті 30 Кодексу України з процедур банкрутства у разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.
Частиною п`ятою статті 30 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Порядок формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Таким чином, Кодексом визначено, що сплата грошової винагороди арбітражного керуючого в справі про банкрутство можлива за рахунок: 1) авансування коштів заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду; 2) коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності; 3) коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі; 4) коштів створеного комітетом кредиторів фонду для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого.
Згідно з абзацом 7 статті 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Таким чином, надання послуг арбітражного керуючого відбувається виключно на платній основі. Законодавством не передбачено випадків здійснення своїх повноважень арбітражним керуючим безоплатно.
Відтак суд вважає, що сума грошової винагороди арбітражного керуючого в розмірі 171950,00 грн., підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у Волинській області шляхом постановлення ухвали про стягнення цієї суми на користь арбітражного керуючого Рабана М.Т.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому у першу чергу задовольняються:
вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв`язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов`язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв`язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
вимоги кредиторів за договорами страхування;
витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді;
витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, судом не встановлено обставин, які б свідчили про заперечення або оскарження дій (бездіяльності) ліквідатора ПП «Олі-Авто» арбітражного керуючого Рабана М.Т., що свідчили б про неналежне виконання ним своїх обов`язків.
Не ставилось кредитором також питання щодо усунення арбітражного керуючого Рабана М.Т. від виконання своїх обов`язки, хоча КУзПБ передбачає право кредиторів реагувати на дії чи бездіяльність ліквідатора при здійсненні ліквідаційної процедури.
Судом також взято до уваги, що матеріали справи не містять та кредитором не надано доказів, що ліквідатором при здійсненні ліквідаційної процедури не виконано вимоги, передбачені КУзПБ.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про задоволення клопотання арбітражного керуючого Рабана М.Т. про затвердження звіту арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора у справі №903/985/20 про банкрутство ПП «Олі-Авто» у сумі 142800,00 грн. за період з 08.06.2021 по 31.01.202022 включно та стягнення з Головного управління Державної податкової служби у Волинській області (м.Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679) грошову винагороду та відшкодування витрат в сумі 171950,00 грн.
Керуючись ст.ст. 30, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ліквідатора Рабана Микити Тарасовича про затвердження звіту арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого та про стягнення грошової винагороди арбітражного керуючого задовольнити.
2. Звіт арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича про нарахування і виплату грошової винагороди у справі про банкрутство ПП "Олі-Авто" (за період з 08.06.2021 по 31.01.2022 включно) в загальному розмірі 142 800,00 грн. затвердити.
3. Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Волинській області (м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679) на користь арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича (Свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №309 від 28.02.2013, м. Луцьк, вул. Лесі Українки,52, пов.3, офіс 7, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; реквізити: рахунок НОМЕР_2 у ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень», МФО 380281, код ЄДРПОУ 33695095 ) суму основної грошової винагороди в розмірі 171950,00 грн. (сто сімдесят одна тисяча дев`ятсот п`ятдесят гривень) в якості оплати праці арбітражного керуючого за виконання ним обов`язків розпорядника та ліквідатора ПП "Олі-Авто".
4. На виконання пункту 3 резолютивної частини ухвали суду видати наказ.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвала суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255, 256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Ухвала суду підписана 31.03.2022.
Суддя І. О. Гарбар
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103812509 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Гарбар Ігор Олексійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні