Рішення
від 29.03.2022 по справі 560/12875/21
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/12875/21

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

іменем України

30 березня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" звернулось до суду з заявою про стягнення витрат на правову допомогу у справі №560/12875/21, в якій просить стягнути з Хмельницької митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн.

В обґрунтування заяви позивач вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року позовні вимоги ТОВ "Сантекс "К" до Хмельницької митниці задоволено. Вказує, що в порядку частини 7 статті 139 КАС України, у поданій до суду позовній заяві, ТОВ "Сантекс "К" заявив про намір подання доказів понесення витрат на правову допомогу. Зазначає, що розділом 3 договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року, укладеного між адвокатом Керницькою О.В. та товариством з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К", сторони визначили порядок оплати послуг адвоката (гонорар) і правила розрахунків. За змістом підпункту 3.2, 3.3 цього договору вартість правової допомоги адвоката (гонорар) обчислюється виходячи із фактично затрачених годин роботи адвоката (погодинна оплата) та розраховується виходячи із вартості години роботи адвоката, яка встановлюється сторонами у додатку до цього договору. У будь-якому випадку вартість правової допомоги адвоката (гонорар) не може бути меншою фіксованого розміру гонорару, який встановлюється сторонами у додатку до цього договору. Додатком N 1 до договору про надання правової допомоги N 47 від 10 листопада 2021 року сторони погодили, що вартість 1 (однієї) години роботи адвоката відповідно до пункту 3.2 договору про надання правової допомоги, укладеного між сторонами. встановлено в розмірі: 1500,00 грн. - за представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції та надання іншої правничої допомоги, пов`язаної зі справою, в суді першої інстанції, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, підготовку процесуальних документів та заяв по суті справи тощо, а також під час досудового врегулювання спору. Актом N 1 приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 18 березня 2021 року до договору про надання правової допомоги N 47 від 09 вересня 2021 року викладений детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання професійної правничої допомоги клієнту, а також час, витрачений адвокатом на надання правової допомоги у справі N 560/12875/21. Згідно з актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 18 березня 2022 року до договору про надання правової допомоги N 47 від 09 вересня 2021 року, адвокату Керницькій О.В. підлягає сплаті сума у розмірі 12000,00 грн., згідно платіжного доручення №60 від 21.03.2022 р.

В поданому клопотанні щодо заявленого до відшкодування розміру витрат у справі №560/12875/21 Хмельницька митниця вказує, що кіфлькість витрачених адвокатом годин на підготовку документів у даній адміністративній справі №560/12875/21 є такою, що не відповідає фактичним обставинам цієї справи, а подання до суду позовної заяви та відзиву у справі №560/12875/21 не є видом правничої послуги. Вказує, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ними витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Вказує, що згідно Розділу І "Предмет договору" Договору №47 про надання правової допомоги від 09.09.2021 року адвокат бере на себе зобов`язання загального характеру: "усіма законними методами та способами надавати необхідну правову допомогу Клієнту у всіх справах, що пов`язані чи можуть бути пов`язані із захистом та відновленням його порушених, оспорюваних, невизнаних прав та законних інтересів, а Клієнт зобов`язується оплатити послуги адвоката (гонорар) та компенсувати фактичні витрати на надання правової допомоги в обсязі та на умовах, визначених цим Договором". Зазначає, що при встановленні розміру гонорару відповідно до частини 3 статті 30 Закону №5076-VI врахуванню підлягають складність справи, кваліфікація та досвід адвоката, фінансовий стан клієнта й інші істотні обставини справи. Гонорар має бути розумним і враховувати витрачений адвокатом час. акцентує увагу суду на те, що у заяві від 21.03.2022 про стягнення витрат на правову допомогу представник позивача зазначає, що у поданій до суду відповіді на відзив адвокатом Керницько. О.В. зазначалося про намір подання доказів понесення позивачем витрат на правову допомогу (у розмірі 10000,00 грн.) протягом 5 днів після ухвалення рішення суду та просить стягнути з Хмельницької митниці на користь позивача витрати на професійну правову допомогу у розмірі 12000,00 грн. Вказана відповідь на відзив датована 08.11.2021 року, при чому орієнтованйрозмір витрат на правову допомогу станом на цю ж дату також не був визначений (навіть у розмірі 10000,00 грн.) з урахуванням того, що станом на 08.11.2021 року договір №47 від 09.09.2021 року хоч і був укладений, проте, додаток №1, у якому визначено розір та порядок розрахунків між клієнтом і адвокатом, погоджений та укладений дише 30.09.2021 року, тобто, після подання позовної заяви (30.09.2021 р.) та відповіді на відзив (08.11.2021) у даній адміністративній справі.

Враховуючи викладене, в задоволені заяви просить відмовити.

Вирішуючи заяву позивача, суд враховує таке.

Згідно зі статтею 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Статтею 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до положень статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Частиною 7 статті 139 КАС України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно з частинами 3-5 статті 143 КАС України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" звернулось до суду з заявою, в якій просить стягнути з Хмельницької митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн., до якої додало договір про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року, додаток 1 до договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року, акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) дод договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року, рахунок-фактуру №1/8 від 22.02.2022 р., платіжне доручення №0410001 від 21 березня 2021 року.

Розділом 3 договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року сторони визначили, що гонорар - винагорода адвоката за здійснення захисту, представництва інтересів клієнта та надання йому інших видів правової допомоги за договором. На визначення розміру гонорару адвоката впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, ступінь важкості справи, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень клієнта. Винагорода адвоката за надання правової допомоги (гонорар) обчислюється виходячи з витрачених годин роботи адвоката (погодинна оплата). Вартість однієї години роботи адвоката встановлюється сторонами у додатку до цього договору. У будь-якому випадку гонорар адвоката не може бути меншим фіксованого розміру гонорару, який встановлюється сторонами у додатку до цього договору.

Додатком №1 до договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року сторони погодили, що вартість 1 (однієї) години роботи адвоката відповідно до п. 3.2 договору про надання правової допомоги встановлено в розмірі: 1500, 00 грн. за представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції та надання іншої правничої допомоги, пов`язаної зі справою, в суді першої інстанції, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, підготовку процесуальних документів та заяв по суті справи тощо, а також підчас досудового врегулювання спору; 1700,00 грн. за представництво інтересів клієнта в суді апеляційної інстанції та надання іншої правничої допомоги, пов`язаної зі справою, в суді апеляційної інстанції, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, підготовку процесуальних документів та заяв по суті справи тощо; 2000,00 грн. за представництво інтересів клієнта в суді касаційної інстанції та надання іншої правничої допомоги, пов`язаної зі справою, в суді касаційної інстанції, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, підготовку процесуальних документів та заяв по суті справи тощо. Гонорар адвоката відповідно до п. 3.3 договору про надання правової допомоги не може бути меншим фіксованого розміру гонорару, який становить 12 000,00 грн. за кожну справу.

Відповідно до акта №1 приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) до договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року адвокат надав товариству з обмеженою відповідальністю "Санткес "К" такі послуги (виконані роботи):

підготовка та подання до суду позовної заяви про визнання протиправними та скасування рішення Хмельницької митниці про коригування митної вартості від 31.08.2021 р. №UA400049/2021/000005/2 (6 годин витраченого часу адвокатом) вартістю 9000,0грн. , підготовка та подання до суду відповіді на відзив у справі №560/12875/21 (2 години витраченого часу адвокатом) вартістю 3000,00 грн. Всього, загальна вартість виконаних робіт (наданих послуг) адвокатом при обрахунку за погодинною оплатою складає 12000,00 грн.

На підтвердження оплати товариством з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" наданих послуг позивач надав платіжне доручення №60 від 21.03.2022 року на суму 12000,00 грн. та рахунок-фактуру №1/8 від 22.02.2022 року.

У справі "East/West Alliance Limited" проти України" Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10 % від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

У пункті 269 Рішення цієї справи Європейський суд із прав людини зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.

При визначенні суми відшкодування суд виходить з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та доведеності понесених витрат.

Надаючи оцінку документам, поданим на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, суд вважає, що заявлений розмір понесених позивачем витрат на правничу допомогу в сумі 12000,00 грн. не відповідає критерію реальності адвокатських витрат, співмірності та розумності їх розміру з часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, з урахуванням складності справи, ціни позову.

Суд враховує, що пунктами 3.3 і 3.4 договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року визначена винагорода за правову допомогу по договору, а не у конкретній справі.

Відповідно до акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) до договору про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року час, витрачений адвокатом на підготовку позовної заяви, ознайомлення та аналіз наданих клієнтом документів, аналіз судової практики, узгодження правової позиції з клієнтом для захисту його інтерес, складає 8 годин, що в сумі становить 12000,00 грн. Суд вважає такий розмір витрат, таким, що не відповідає критерію розумності з часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт, оскільки справа стосується правовідносин щодо яких сформована стала судова практика. Тому, вартість підготовки позовної заяви є неспівмірною до предмету спору. Доказів того, що підготовка позовної заяви у справі №560/12875/21 вимагала значного обсягу часу та за своїми характеристиками була віднесено до обсягу складних справ, позивач та його представник не надали.

Крім того, договором про надання правової допомоги №47 від 09 вересня 2021 року не визначена плата за підготовку позовної заяви. Тому, суд вважає, що вартість послуг з підготовки позовної заяви в сумі 4000,00 грн. є співмірною з вчиненими адвокатом діями та наданими послугами у вказаній справі.

Також суд зазначає, що подання до суду позовної заяви та відзиву у справі №560/12875/21 не є видом правничої послуги.

Таким чином, з урахуванням обставин справи, а саме: виходячи з обсягу та характеру доказів у справі (відсутності експертиз, відсутності виклику свідків, тощо); кількості учасників у справі; виходячи з фактично витраченого представником позивача часу, суд вважає розмір вартості наданих послуг, визначених в акті №1 від 22.02.2022, неспівмірним зі складністю справи та обсягом наданих адвокатом послуг, та, відповідно, вимоги про відшкодування 12000,00 грн. як витрат на правничу допомогу - необґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" про стягнення витрат на правову допомогу необхідно задовольнити частково. Стягнути на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 252, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс """ про стягнення витрат на правничу допомогу задовольнити частково.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сантекс "К" витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької митниці.

В задоволенні решти заяви відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповвідальністю "Сантекс "К" (вул. Джерельна, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 37971659) Відповідач:Хмельницька митниця (вул. Пілотська, 2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43997560) Третя особа:

Головуючий суддя О.К. Ковальчук

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.03.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103857360
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту, у тому числі щодо визначення митної вартості товару

Судовий реєстр по справі —560/12875/21

Ухвала від 07.12.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Ухвала від 06.12.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Постанова від 26.10.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Постанова від 26.10.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 22.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 22.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 17.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 17.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 17.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

Ухвала від 17.05.2022

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Смілянець Е. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні