Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
Справа №2-236/20 10р .
09 липня 2010 року Талалаївськ ий районний суд Чернігівсько ї області в складі:
Головуючого судді - Бабич О.І.
При секретарі - Ярошенко Л .А.
Розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у в смт. Талалаївка справу за п озовом ОСОБА_1 до управлін ня Пенсійного Фонду України в Талалаївському районі Черн ігівської області про визнан ня протиправною бездіяльнос ті Управління Пенсійного Фон ду та зобов' язання здійснит и нарахування і виплату допл ати до пенсії як дитині війни .
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до су ду з цивільним позовом до Упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Талалаївському районі , Чернігівської області про н арахування підвищення до пен сії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни», та зобов' я зати Управління Пенсійного Ф онду України в Талалаївськом у районі Чернігівської облас ті здійснити перерахунок пен сії з підвищенням на 30 відсотк ів мінімальної пенсії за вік ом, та провести відповідні ви плати за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. з 01.01.2010р. по день ухвалення ріше ння судом
Свої позовні вимоги мотиву є тим, що він є дитиною війни т а відповідно до Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» йому щомісячно по винна підвищуватися пенсія н а 30 відсотків мінімальної пен сії за віком. Всупереч того, що державні соціальні гарантії дітям війни встановлені ч. 2 с т.3 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни» не м ожуть бути обмежені чи скасо вані іншими нормативно - пр авовими актами, розмір пенсі ї щомісячно протиправно не п ідвищувався на 30 відсотків мі німальної пенсії за віком.
Позивач через канцелярію с уду подав заяву про розгляд с прави за його відсутності. Пр едставник відповідача через канцелярію суду подав письм ові заперечення на позов, яки й не визнає, просить в його зад оволенні відмовити. Свої зап еречення обґрунтовує тим, що відповідач діяв в межах повн оважень наданих йому Законом України та підзаконними нор мативно-правовими актами. Ві дповідач зазначає, що Законо м України «Про соціальний за хист дітей війни» передбачен о що фінансування виплат по д аному закону проводиться з д ержавного бюджету України, я кий затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсій ного фонду України, який затв ерджує Кабінет Міністрів Укр аїни. Крім того ч. 3 ст. 28 Закону У країни «Про Загальнообов' я зкове державне пенсійне стра хування» передбачено що міні мальний розмір пенсії за вік ом, встановлений абзацом пер шим ч. 1 цієї статті, застосову ється виключно для визначенн я розмірів пенсії, призначен их згідно з цим законом. З цьог о відповідач робить висновок , що зазначений мінімальний р озмір пенсії за віком для пер ерахунків чи підвищення пенс ії не застосовується.
У відповідності ч.2 ст. 158 ЦПК У країни, особа, яка бере участь у справі, має право заявити кл опотання про розгляд справи за її відсутності, суд вважає за можливе розглянути спір п о суті на підставі наявних у справі доказів.
Завданням цивільного судо чинства є справедливий, неуп ереджений та своєчасний розг ляд і вирішення цивільних сп рав з метою захисту порушени х, невизнаних або оспорювани х, прав, свобод чи інтересів фі зичних осіб, прав та інтересі в юридичних осіб, інтересів д ержави. Також суд розглядає ц ивільні справи не інакше як з а зверненням фізичних чи юри дичних осіб, в межах заявлени х ними вимог і на підставі док азів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно ч.3 ст.10 ЦПК Україн и, кожна сторона повинна дове сти ті обставини, на які вона п осилається як на підставу св оїх вимог або заперечень, крі м випадків, встановлених цим кодексом.
Розглянувши подані сторон ами документи і матеріали, вс ебічно з' ясувавши всі факти чні обставини, на яких ґрунту ється позов, об' єктивно оці нивши докази, які мають юриди чне значення для розгляду сп рави і вирішення спору по сут і, суд вважає що позовні вимог и підлягають задоволенню з н аступних підстав.
Згідно статті 1 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» дитиною війни є ос оба, яка є громадянином Украї ни та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світов ої війни було менше 18 років. В с удовому засіданні було встан овлено, що ОСОБА_1 народив ся ІНФОРМАЦІЯ_1 і є дитино ю війни в розумінні Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджує ться посвідченням НОМЕР_1 від 01.01.1994 року та паспортним и даними НОМЕР_2, виданий 17 березня 1998 року Талалаївським РВ УМВС в Чернігівській обла сті .
Має статус дитини війни та право на виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімал ьної пенсії за віком.
УПФУ в Талалаївському райо ні не заперечує того факту, що позивач є дитиною війни в роз умінні Закону України «Про с оціальний захист дітей війни ».
Статтею 46 Конституції Украї ни встановлено, що громадяни мають право на соціальний за хист, що включає право на забе зпечення їх у разі повної, час ткової або тимчасової втрати працездатності, втрати году вальника, безробіття з незал ежних від них обставин, а тако ж у старості та інших випадка х передбачених законом. Таки м чином щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є форм ою реалізації конституційно го права на соціальний захис т громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьм и війни.
За чинним законодавством р озмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за п равилами, передбаченими част иною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов' язкове д ержавне пенсійне страхуванн я, іншого нормативно-правово го акту, який би визначав цей р озмір або встановлював інші розміри на даний час не існує .
Суд не бере до уваги положен ня частини 3 статті 28 Закону Ук раїни «Про загальнообов' яз кове державне пенсійне страх ування» з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії з а віком, встановлений абзацо м 1 частини 1 цієї статті засто совується виключно для визна чення розмірів пенсії, призн ачених згідно з цим законом, о скільки наявність такої норм и та відсутність іншого міні мального розміру пенсії за в іком не є підставою для відмо ви в реалізації позивачем ко нституційної гарантії та пра ва на отримання пенсії і щомі сячного підвищення на 30 відсо тків мінімальної пенсії за в іком, який передбачено ст.. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.. 7 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забе зпечення державних соціальн их гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету У країни, а не за рахунок бюджет у Пенсійного фонду України. У разі не встановлення у держа вному бюджеті коштів на випл ату щомісячних надбавок дітя м війни що створює ситуацію п равової невизначеності стос овно джерела коштів з яких ма є виплачуватися зазначена на дбавка Тому зазначені обстав ини не можуть бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому ч ислі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбач ена законом.
Реалізація особою права, що пов' язане з отриманням бюд жетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на ч ас виникнення спірних правов ідносин нормативно-правових актів національного законод авства, не може бути постанов лена у залежність від бюджет них асигнувань. Посилання ж п редставників органів держав ної влади на відсутність кош тів, як на причину не виконанн я своїх зобов' язань судом н е приймається до уваги.
Так у справі «Кечко проти Ук раїни» Європейський суд з пр ав людини констатував що не п риймає аргумент уряду щодо б юджетних асигнувань, оскільк и органи державної влади не м ожуть посилатись на відсутні сть коштів як на причину не ви конання своїх зобов' язань.
Відповідно до ст. 22 Конститу ції України конституційні пр ава і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних зако нів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих пр ав і свобод.
Тому суд визнає бездіяльні сть Управління Пенсійного Фо нду України в Талалаївському районі Чернігівської област і, щодо ненарахування ОСОБА _1 підвищення до пенсії пере дбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» у розмірі 30% мінімаль ної пенсії за віком за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 09 липня 2010р., - протиправною.
Пунктом 41 розділу II Закону Ук раїни «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України» від 28.12.2007 року №107 текст статті 6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» викладено в такій редакції (набрала чинності з 01 січня 2008 року): «Дітям війни (к рім тих, на яких поширюється д ія закону України «Про стату с ветеранів війни, гарантії ї х соціального захисту») до пе нсії або щомісячного довічно го грошового утримання чи де ржавної соціальної допомоги , що виплачується замість пен сії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановл еної для учасників війни. Вет еранам війни, які мають право на отримання підвищення до п енсії або щомісячного довічн ого грошового утримання чи д ержавної соціальної допомог и, що виплачується замість пе нсії, відповідно до цього Зак ону та Закону України «Про ст атус ветеранів війни, гарант ії їх соціального захисту» д ане підвищення провадиться з а їх вибором згідно з одним із законів».
Згідно частини 2 статті 152 Ко нституції України Закони, ін ші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конс титуційними, втрачають чинні сть з дня ухвалення Конститу ційним судом України рішення про їх не конституційність.
Ураховуючи положення Конс титуції України щодо дії нор мативно-правових актів у час і, положення ст. 6 Закону Украї ни « Про соціальний захист ді тей війни» у редакції цього З акону від 18.11.2004 року № 2195- IV, понови ли свою дію з 22 травня 2008 року і діяли також протягом 2009 року, т а на даний час.
Пунктом 17 ст. 77 Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2006 рік» з метою приведен ня окремих норм законів у від повідність із цим Законом бу ло зупинено дію статті 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни».
Однак Законом України від 19 .01.2006 року № 3367-1У «Про внесення зм ін до Закону України «Про Дер жавний бюджет України на 2006 рі к» пункт 17 статті 77 виключено т а статтею 110 (викладеною цим За коном у новій редакції) устан овлено, що пільги дітям війни , передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни », запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поет апно, за результатами викона ння бюджету у першому півріч чі, у порядку, визначеному Каб інетом Міністрів України за погодженням із Комітетом Ве рховної Ради України з питан ь бюджету. Цей закон був опубл ікований 22.03.2006 року, а тому набр ав чинності 02.04.2006 року.
Тобто з 02.04.2006 року стаття 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» знову поч ала діяти, але підвищення пен сії або щомісячного довічног о грошового утримання чи дер жавної соціальної допомоги, що виплачується замість пенс ії, на 30 % мінімальної пенсії за віком, як визначив законодав ець, могло здійснюватись лиш е за певних умов, зокрема, поет апно, за результатами викона ння бюджету в першому півріч чі, у порядку, визначеному Каб інетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верх овної Ради України з питань б юджету.
Відповідно до Законів Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2007 рік», дію положень с т. 6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни»на 2007 р. було призупинено в частині виплати компенсацій і допом оги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком .
Згідно з рішенням Конститу ційного суду України від 09.07.2007 р оку за № 6-рп визнано неконстит уційними деякі положення Зак онів України «Про державний бюджет на 2007 рік», зокрема ст. 29 з азначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни»в частині випл ати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до міні мальної пенсії за віком.
Згідно з рішенням Конститу ційного суду України від 22.05.2008 р оку за № 10-рп визнано неконсти туційними деякі положення За конів України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесенн я змін до деяких законодавчи х актів України» зокрема ст. 6 Закону України «Про соціальн ий захист дітей війни»у реда кції цього Закону.
Рішення Конституційного с уду є обов' язковим до викон ання на всій території Украї ни. В п. 5 вищезазначеного ріше ння зазначено, що рішення Кон ституційного суду в даній сп раві має преюдиціальне значе ння для судів загальної юрис дикції при розгляді ними поз овів у зв' язку з правовідно синами, які виникли внаслідо к дії положень статей зазнач ених законів, що визнані неко нституційними.
Крім того, відповідно до Пос танови Пленуму Верховного Су ду України від 1 листопада 1996 ро ку N 9 «Про застосування Конст итуції України при здійсненн і правосуддя», судам необхід но виходити з того, що нормати вно-правові акти будь-якого д ержавного чи іншого органу (а кти Президента України, пост анови Верховної Ради України , постанови і розпорядження К абінету Міністрів України, н ормативно-правові акти Верхо вної Ради Автономної Республ іки Крим чи рішення Ради міні стрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та ін струкції міністерств і відом ств, накази керівників підпр иємств, установ та організац ій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституці ї, так і закону.
За таких обставин заперече ння Управління Пенсійного Фо нду України в Чернігівській області за позовом ОСОБА_1 про відмову в задоволенні по зову про підвищення до пенсі ї на 30%, як дитині війни, являєть ся без підставним.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 213-215 ЦПК Ук раїни, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» від 18.11.2004 року № 2195- IV суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фо нду України в Талалаївському районі задовольнити.
Визнати протиправною безд іяльність управління Пенсій ного фонду України в Талалаї вському районі Чернігівсько ї області щодо ненарахування ОСОБА_1, який має правовий статус дитини війни, підвище ння до пенсії у розмірі 30% міні мальної пенсії за віком, відп овідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», за період з 01.01.2009 р. по 31.12.200 9р. та з 01.01.2010 р. по 09 липня 2010р.
Зобов' язати управління П енсійного фонду України в Та лалаївському районі Чернігі вської області здійснити пер ерахунок пенсій ОСОБА_1 з урахуванням його підвищення на 30 відсотків мінімальної пе нсії за віком, та забезпечити йому виплату з 01.01.2009 р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 09 липня 2010р. включно від повідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» та ч.1 ст.28 Закону Украї ни «Про загальнообов' язков е державне пенсійне страхува ння», з урахуванням проведен их раніше виплат.
Рішення може бути оскарж ене в апеляційному порядку д о Чернігівського апеляційно го суду через Талалаївський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголош ення рішення заяви про апеля ційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів ап еляційної скарги з подачею ї ї копій до апеляційної інста нції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
СУДДЯ О.І . Бабич
Суд | Талалаївський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2010 |
Оприлюднено | 01.09.2010 |
Номер документу | 10388627 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Талалаївський районний суд Чернігівської області
Бабич Олександр Іванович
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Данилюк Марія Петрівна
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Молчанов Олександр Гаврилович
Цивільне
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
Падалка Володимир Олександрович
Цивільне
Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим
Кайро Ігор Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні